Επίσκεψη σε σπήλαιο της Μαλαισίας

Ενημερωθείτε για τα νέα των σπηλαιολογικών (και όχι μόνο) συλλόγων.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
elena
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1068
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2005 12:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Επίσκεψη σε σπήλαιο της Μαλαισίας

Δημοσίευση από elena »

Η Χρύσα Μαυρόκωστα (από τον ΣΠΟΚ) μαζί με τον σύζυγό της Νίκο, στα πλαίσια των θερινών διακοπών τους στη Μαλαισία στα τέλη Αυγούστου, επισκέφτηκαν σπήλαιο της περιοχής.
Το σπήλαιο βρίσκεται μέσα στο Taman Negara (το πάρκο), το μεγαλύτερο Εθνικό Πάρκο της Χερσονήσου της Μαλαισίας.

Η Χρύσα μας στέλνει τις παρακάτω φωτογραφίες με τις εκπληκτικές επεξηγήσεις!!!
Διαβάστε και θα καταλάβετε!


Φωτογραφία 1. Scallops Διαμέτρου από 0,8cm έως και 1,2cm. (!!!) σχηματισμένα στα τοιχώματα αγωγών σπηλαίου της Κεντρικής Μαλαισίας. Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ ουδέποτε είχα δει ξανά τέτοιο μέγεθος!!!! Ο αγωγός δε, διαστάσεων 10-15 X15-20m (πλάτος-μήκος) Φανταστείτε πόσο νερό κυκλοφορούσε…με αργούς ρυθμούς!!

Εικόνα

Φωτογραφίες 2,3: Το δε πάτωμα της εισόδου, ήταν καλυμμένο από γκουρ σε έκταση κάλυψης τουλάχιστον 200μ2., στo οποίo δεν υπήρχε ούτε πετραδάκι ακάλυπτο. Και πως θα μπορούσε άλλωστε να υπάρχει, εφόσον το πάχος του γκουρ ήταν τουλάχιστον 20cm., καθώς τα πόδια μας βούλιαζαν μέχρι αρκετά πάνω από τον αστράγαλο!
Το κερασάκι όμως στην τούρτα ………..ήταν ότι μόλις ξεκινήσαμε να περπατάμε μέσα από τα γκουρ με κατεύθυνση προς την αίθουσα με την αποικία των 4.000 νυχτερίδων, διαισθανθήκαμε ότι στο πάτωμα υπήρχε μια ανεπαίσθητη κίνηση… Το λάθος ήταν ότι κοιτάξαμε από κοντά με τους φακούς για να διαπιστώσουμε ότι βρισκόμασταν στη μέση ενός πατώματος γκουανό που το έτρωγαν τρισεκατομμύρια κατσαρίδες μεγέθους φασολιού, σκουλήκια και ζωύφια κάθε είδους που δεν δυσκολευόταν καθόλου να ανεβαίνουν στα πόδια μας, καθώς τα παπουτσάκια που φορούσαμε ήταν ειδικά λαστιχένια τύπου αναρριχητικών για να αποφεύγουμε τις γλίστρες στη ζούγκλα.
Όπως καταλαβαίνετε, αρχίσαμε να χοροπηδάμε για να τινάζουμε τις κατσαρίδες από πάνω μας και υπέστην απίστευτη καταπίεση για να υποτάξω τον εαυτό μου να παραμείνει στο χώρο για λίγο ακόμα ώστε να βγάλω κάποιες φωτογραφίες, που ωστόσο ελάχιστα δείχνουν το μέγεθος της φρίκης!!! Αν δεν είχα δει αυτό το καταπληκτικό έργο «Τη σπηλιά», θα νόμιζα ότι μόνο εμείς είχαμε τόσο τρομαχτική εμπειρία σε σπήλαιο!!! Μας προλάβανε όμως!!!


Εικόνα Εικόνα

Φωτογραφία 4: Η είσοδος της σπηλιάς

Εικόνα
:coffee: Έλενα Λάλου :speleo:
.....
Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί είν' ο προορισμός σου.
Αλλά μη βιάζεις το ταξίδι διόλου....
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Επίσκεψη σε σπήλαιο της Μαλαισίας

Δημοσίευση από caspex »

Χρύσα,

συγκλονιστική η εμπειρία σας!!!

Ο Andy Eavis μας έδειξε εντυπωσιακές τρισδιάστατες φωτογραφίες από σπήλαια της περιοχής και της Κίνας. Έχουν όντως τεράστιες διαστάσεις.

Σχετικά με τα scallops, έγραψες:
elena έγραψε:Φωτογραφία 1. Scallops Διαμέτρου από 0,8cm έως και 1,2cm. (!!!) σχηματισμένα στα τοιχώματα αγωγών σπηλαίου της Κεντρικής Μαλαισίας. Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ ουδέποτε είχα δει ξανά τέτοιο μέγεθος!!!! Ο αγωγός δε, διαστάσεων 10-15 X15-20m (πλάτος-μήκος) Φανταστείτε πόσο νερό κυκλοφορούσε…με αργούς ρυθμούς!!
Λοιπόν, είναι γεγονός ότι τόσο μεγάλα scallops εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει.

Όμως σε μια "σπηλιά" της Κρήτης, για την οποία δεν έχω πάψει να μιλώ και δεν θα πάψω να την έχω στην καρδία μου, υπάρχουν πολύ μεγάλες γαλαρίες με διάμετρο 8-10 περίπου μέτρων. Τα scallops εκεί είναι 40 με 60 εκατοστά και είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ.

Πρόκειτε για το "Φαράγγι της μαύρης σιωπής" και το "Ποτάμι της νεραϊδας", που αλλού: στην Ταφκούρα στον δήμο Ανωγείων... το δεύτερο βαθύτερο (-860μ) σπήλαιο της χώρας και το τρίτο σε μήκος (6.570μ)...


Κώστας Αδαμόπουλος
ΧΡΥΣΑ ΜΑΥΡΟΚΩΣΤΑ
Registered User
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 12, 2005 9:23 am
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Re: Επίσκεψη σε σπήλαιο της Μαλαισίας

Δημοσίευση από ΧΡΥΣΑ ΜΑΥΡΟΚΩΣΤΑ »

Πού θα πάει....κάποια στιγμή θα τα δούμε και εμείς...χωρίς να χρειάζεται να πηγαίνομαι εις τας Μαλαισίας....
Απάντηση