Σπηλαιολογικά Σεμινάρια Α' επιπέδου 2006 από τον ΦΟΣ

Ενημερωθείτε για τα νέα των σπηλαιολογικών (και όχι μόνο) συλλόγων.
Άβαταρ μέλους
T4NG0
Active Member
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2005 6:55 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Σπηλαιολογικά Σεμινάρια Α' επιπέδου 2006 από τον ΦΟΣ

Δημοσίευση από T4NG0 »

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος ο ΦΟΣ, (για πέμπτη συνεχή χρονιά) οργανώνει σεμινάρια σπηλαιολογίας α’ επιπέδου. Όλοι είναι ευπρόσδεκτοι.

Εικόνα

Θα διδαχθούν: εισαγωγή στη σπηλαιολογία, προστασία σπηλαίων, χαρτογράφηση, πρώτες βοήθειες, σπηλαιοκατάδυση, σπηαλαιοδιάσωση, βιολογία σπηλαίων κλπ.

Η πρακτική εξάσκηση θα περιλαμβάνει επισκέψεις σε ορισμένα από τα χαρακτηριστικότερα σπήλαια και βάραθρα (κυρίως) της Αττικής.

Τα θεωρητικά μαθήματα ξεκινούν την Τετάρτη 13 Σεπτεμβρίου 2006 και θα επαναλαμβάνονται κάθε Τετάρτη. Κάθε μαθητευόμενος θα παραλάβει έντυπο και ηλεκτρονικό υλικό της ύλης που θα διδαχθεί.

Το πρόγραμμα της πρακτικής εξάσκησης έχει ώς εξής:

Σάββατο 16/9/06 Τεχνητός τοίχος, Γλυφάδα
Κυριακή 17/9/06 Σπήλαιο Λόρδου Βύρωνα, Κερατέα

22/9/06-24/9/06 Συμμετοχή στην 9η Πανελλήνια Σπηλαιολογική Συνάντηση

Σάββατο 30/9/06 Βάραθρο Συκιάς, Άνω Βούλα
Κυριακή 1/10/06 Σπηλαιοβάραθρο Πρ. Ηλία, Άνω Γλυφάδα

Σάββατο 21/10/06 Σπηλαιοβάραθρο "Αντόνωφ", Άνω Βούλα
Κυριακή 22/10/06 Σπηλαιοβάραθρο Μονής Αστερίου, Υμηττός

Σάββατο 4/11/06 Σπήλαιο "Κυνηγού", Παπάγου, Αττικής
Κυριακή 5/11/06 Σπηλαιοβάραθρο "Πολυδένδρι", Αττικής

Σάββατο 18/11/06 και Κυριακή 19/11/06 ΔΕΡΣΙΟΣ, Ν. Πάρνωνας, Λακωνία

Όλα τα σπηλαιολογικά υλικά που θα χρειαστεί ο κάθε μαθητευόμενος για τα πρακτικά μαθήματα, θα παρέχονται από τον σύλλογο.

Οι απουσίες δεν μπορούν να είναι περισσότερες από τέσσερις (4). Σε περίπτωση δυσμενών καιρικών η άλλων εκτάκτων παραγόντων, τα μαθήματα θα ακυρώνονται και στην συνέχεια θα επαναλαμβάνονται άλλη ημέρα.

Υπεύθυνος εκπαίδευσης: ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Τηλέφωνα επικοινωνίας:
Λάμπρου Χάρης: 6932 456212
Μαλαμά Κατερίνα: 6932 238282

Περισσότερα στο... www.foscaving.gr


ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ..........

Φ.Ο.Σ. (Φυσιολάτρες Ορειβάτες Σπηλαιολόγοι)
www.foscaving.gr

Υ.Γ. Από τα περσινά σεμινάρια..... viewtopic.php?t=293&start=0
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος T4NG0 την Τρί Ιουν 05, 2007 8:52 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Καλημέρα σε όλες και όλους!

Η
εκπαίδευση που


που σας αναφέρω πιο πάνω
περιλαμβάνει...

1) Εξοικείωση με τα σκοινιά......
Εικόνα

2) Εξοικείωση με την λάσπη...το νερό ... και το κρύο....
Εικόνα

3) Τεχνικές Ανάβασης και Κατάβασης....
Εικόνα

4) Πέρασμα κεκλιμένης ανεμόσκαλας....
Εικόνα

5) Τεχνική κατάβασης βαράθρων ΧΩΡΙΣ σκοινί ... κοινώς ελαφρύ αρμάτωμα...
Εικόνα

6) Και αφού κρίνουμε πως
είστε έτοιμοι....
Εικόνα
7) Θα μπορέσετε και μόνοι σας να ανεβαίνετε σε σταλαγμιτικά....
Εικόνα
(Κλεμένο post καλού φίλου προς κάποιο άλλο forum...)

Για την αντιγραφή

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
giorgos
Active Member
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2005 11:12 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giorgos »

Άντε πάλι, μας έφτιαξες τη μέρα :dance_all: . Καλή επιτυχία στα σεμινάρια. :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping:
Εικόνα
HARDWARE: Τμήμα του υπολογιστή, το οποίο δέχεται τα χτυπήματά μας όταν το software παρουσιάσει πρόβλημα
Άβαταρ μέλους
T4NG0
Active Member
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2005 6:55 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Δημοσίευση από T4NG0 »

Καλησπέρα σε όλες και όλους.....

...........ΑΡΧΙΣΑΜΕ.........

Έντεκα συμμετοχές.... Έντεκα άτομα με αγάπη για τη φύση και το άγνωστο....

Πρώτο θεωρητικό έγινε την Τετάρτη και χθές το πρώτο πρακτικό (όπως πάντα) στον τεχνητό πύργο στη Γλυφάδα ....

Εικόνα

Εικόνα Εικόνα

Νικόλας

Υ.Γ. Ελπίζω να πάρουν θάρρος οι μαθητευόμενοι και να γράφουν για τις εμπειρίες τους... Αντε...πάααααμε....!!!!
Άβαταρ μέλους
MALAMA KATERINA
Active Member
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2005 9:35 pm

Δημοσίευση από MALAMA KATERINA »

Σεμιναρίων συνέχεια λοιπόν. Από του Αντόνωφ οι φωτογραφίες. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με αυτό το πολύ όμορφο σπήλαιο. Το ψάξανε από άκρη σε άκρη και λέγανε χαρακτηριστικά: σήμερα αγάπησα την σπηλαιολογία.
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Μία φορά κι έναν καιρό
ήμουν ελπίδα για τον κόσμο
τώρα μόνη κολυμπώ..


http://lifeaction.blogspot.com/
http://okthisismylife.blogspot.com/
http://www.flickr.com/photos/43010836@N02/
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

Μια μικρη αλλαγη για οποιον δεν το πηρε ειδηση.Το Αντωνοφ εγινε σε αντικατασταση του Προφητη Ηλια και ο Προφητης Ηλιας παει στην ημερομηνια του Αντωνοφ.Αυτο για οποιον θελει να ερθει να μας δει η και να μετεχη μαζι μας στα κατεβασματα.
Χαρης
H.U.E.
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
Άβαταρ μέλους
Theo
Registered User
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Οκτ 20, 2006 6:19 pm

Δημοσίευση από Theo »

Χαιρετώ το forum και τα μέλη του!
Πριν λίγους μήνες είπα κ εγώ να προσπαθήσω να ανακαλύψω αυτόν τον υπόγειο κόσμο που εκτείνεται κάτω από τα πόδια μας,τότε έκανα το λάθος να εγγραφώ στα σεμινάρια του ΦΟΣ....Τι να σας πρωτοπώ;Κλίμα πολύ αφιλόξενο από όλα τα μέλη,οι εκπαιδευτές δύστροποι και κακόκεφοι,τα σπήλαια των σεμιναρίων μέχρι τώρα δύκολα και ακατάλληλα για αρχάριους κι ας μην μιλήσω για τη συνεχή ειρωνία των παλαιοτέρων που συνοδεύουν κάθε λάθος μας.... :P :P :P :P :P :P :P
Λίγο σοβαρά τώρα!Δεν περίμενα αυτό που βρήκα στο Φ.Ο.Σ.(και φαντάζομαι ότι έτσι θα'ναι σε κάθε σύλλογο).Κλίμα το οποίο σε κάνει κατευθείαν να νοιώθεις μέρος της ομάδας,οι εκπαιδευτές δίπλα μας κάθε στιγμή με πρώτη τους μέριμνα την ασφάλεια,γενικά ότι καλύτερο περίμενα ήταν λίγο μπροστά σε αυτό που βρήκα...
Ναστε όλοι καλά και θα τα πούμε κι από κοντά!
και μερικές φωτογραφίες :D
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
MALAMA KATERINA
Active Member
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2005 9:35 pm

Δημοσίευση από MALAMA KATERINA »

ΕικόναΕικόνα ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα
Σεμιναριακό το Σ/Κ που πέρασε. Προφήτης Ηλίας το Σάββατο και Μονή Αστερίου την Κυριακή. Η Σταματία και Νίκος δεν είναι βέβαια στα φετινά σεμινάρια αλλά του χρόνου ίσως...
Οι νέοι έχουν αποκτήσει πλέον εμπιστοσύνη στα υλικά τους και μαθαίνουν να χειρίζονται τις αλλαγές και τις παρακάμψεις. Αντε και τελειώσαμε!!!
Μία φορά κι έναν καιρό
ήμουν ελπίδα για τον κόσμο
τώρα μόνη κολυμπώ..


http://lifeaction.blogspot.com/
http://okthisismylife.blogspot.com/
http://www.flickr.com/photos/43010836@N02/
Άβαταρ μέλους
Theo
Registered User
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Οκτ 20, 2006 6:19 pm

Δημοσίευση από Theo »

Ναστε καλά που μας μάθατε να εμπιστευόμαστε και να χειριζόμαστε τα υλικά μας Κατερίνα :D
Μερικές φωτογραφίες από Προφήτη Ηλία + Μονή Αστερίου

ΕικόναΕικόνα
Εικόνα (Ξύπνα Νίκοοοοοοοο :P )

Εικόνα
Willing is not enough,we must Do
Knowing is not enough,we must Apply...
Άβαταρ μέλους
MALAMA KATERINA
Active Member
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2005 9:35 pm

Δημοσίευση από MALAMA KATERINA »

Κατά τη γνώμη μου αυτός που έχει πιάσει το νόημα της σπηλαιολογίας, είναι εκείνος ο τύπος με την πράσινη φόρμα. Πολύ ωραίος τύπος!!!!! :shoftly:
Μία φορά κι έναν καιρό
ήμουν ελπίδα για τον κόσμο
τώρα μόνη κολυμπώ..


http://lifeaction.blogspot.com/
http://okthisismylife.blogspot.com/
http://www.flickr.com/photos/43010836@N02/
Άβαταρ μέλους
T4NG0
Active Member
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2005 6:55 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Δημοσίευση από T4NG0 »

MALAMA KATERINA έγραψε:Κατά τη γνώμη μου αυτός που έχει πιάσει το νόημα της σπηλαιολογίας, είναι εκείνος ο τύπος με την πράσινη φόρμα. Πολύ ωραίος τύπος!!!!! :shoftly:
Κάτι μου θυμίζει ...κάτι μου θυμίζει.....

Εικόνα

Τελικά στο ΦΟΣ πρέπει να έχει πέσει μύγα ΤΣΕ ΤΣΕ...
Άβαταρ μέλους
Nikos
Active Member
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2005 9:22 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Nikos »

Στην φωτό εκείνος ο τύπος με την πράσινη φόρμα, που είναι σαν καλικάτζαρος
δείχνει στα παιδιά του σεμιναρίου τι πρέπει να κάνουν στις αναμονές μέσα στην σπηλιά. sleepy2: :zzzzz:


Αυτός κάνει μάθημα και εσείς τον κατηγορείτε :fouet:
Νίκος
Άβαταρ μέλους
jbg
Active Member
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 4:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jbg »

καλησπερα!

ως μαθητης των σεμιναριων του ΦΟΣ επιβεβαιωνω τον Theo που ειπε παραπανω: "Τι να σας πρωτοπώ;Κλίμα πολύ αφιλόξενο από όλα τα μέλη,οι εκπαιδευτές δύστροποι και κακόκεφοι,τα σπήλαια των σεμιναρίων μέχρι τώρα δύκολα και ακατάλληλα για αρχάριους κι ας μην μιλήσω για τη συνεχή ειρωνία των παλαιοτέρων που συνοδεύουν κάθε λάθος μας...."

προσθετω επισης οτι η αλλαγη του προφητη Ηλια με το Αντονωφ δεν εγινε τυχαια, αλλα επειδη ηταν το δευτερο σπηλαιοβαραθρο που ειχα συναντησει στις πεζοπορειες μου και το ειχα φοβηθει - δεν το πλησιαζα και σκεφτομουν τους τρελους σπηλαιολογους φιλους μου που το κατεβαιναν :b-b:

περιττο να αναφερω οτι το πρωτο που ειχα συναντησει και ενιωσα τα ιδια συναισθηματα ηταν η Συκια...

ε, με κατεβασαν με το ζορι και στα δυο (ειχαν εναν ευσωμο μπραβο μαζι τους και μασησα, Αντρεα τον λενε μου φαινεται) και μ αρεσε!!! :mrgreen:

ακολουθησαν ο προφητης Ηλιας και η μονη Αστεριου


παραθετω μερικες φωτογραφιες απο το καταπληκτικο Αντονωφ (οι δυνατοτητες της καμερας μου ειναι περιορισμενες γι αυτο ανεβασα μονο κοντινα πλανα)


ΕικόναΕικόναΕικόνα ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

εδω στο τελος ειμαι εγω (ο μπραβος που με απειλει δεν φαινεται στο πλανο)
εχω υψοφοβία, έχω κλειστοφοβία, κάνω σπηλαιολογία
Γιάννης Τριανταφύλλης - Φ.Ο.Σ.
Άβαταρ μέλους
jbg
Active Member
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 4:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jbg »

Nikos έγραψε:Στην φωτό εκείνος ο τύπος με την πράσινη φόρμα, που είναι σαν καλικάτζαρος
δείχνει στα παιδιά του σεμιναρίου τι πρέπει να κάνουν στις αναμονές μέσα στην σπηλιά. sleepy2: :zzzzz:


Αυτός κάνει μάθημα και εσείς τον κατηγορείτε :fouet:
Νικο μου, εγω μαθαινω γρηγορα sleepy2:
εχω υψοφοβία, έχω κλειστοφοβία, κάνω σπηλαιολογία
Γιάννης Τριανταφύλλης - Φ.Ο.Σ.
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Δημοσίευση από andreas »

jbg έγραψε:εχω υψοφοβία, έχω κλειστοφοβία, κάνω σπηλαιολογία
Ακριβώς αυτοί ειναι οι λόγοι, που ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να ασχοληθείς με τη Σπηλαιολογία ! Με συνταγή γιατρού !!!

Αντενδείξεις? Μόνο άμα έχεις ... αλλεργία σε σχοινιά ή καραμπίνερ.... :D
;

Υ.Γ. Δε σε καλωσορίζω, γιατι έπρεπε να ειχες έρθει εδώ και καιρό ! Παρα καθόσουν και χαράμιζες το χρόνο σου με εκείνα τα εσωτερικομπακάλικα... :(
(στερνή μου γνώση)

Αλλήθεια, ποιός ήταν εκείνος ο παλαβιάρης, που σου είχε φέρει έναν τεράστιο φακό, δώρο στην ονομαστική γιορτή σου, και σε παρότρυνε να ασχοληθείς με το ΨΑΞΙΜΟ κάποιου σπηλαίου σε ένα βουναλάκι κοντά στην τσιμεντούπολη ? Ε ? Τι ΦΩΣ στο τούνελ ήταν αυτό, ε? Αναλαμπή ??? Είδα ΦΟΣ και μπήκα ??? Εεεε ???

Υ.Γ. 2. Να΄χα πέντε ζωές, να τα έψαχνα ΟΛΑ τα σπήλαια και τα φαράγγια της Ελλάδας. Και άλλες 200 ζωές, να το συνέχιζα και πιο παραπέρα το άθλημα... ;)
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Άβαταρ μέλους
jbg
Active Member
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 4:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jbg »

andreas έγραψε:
Ακριβώς αυτοί ειναι οι λόγοι, που ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να ασχοληθείς με τη Σπηλαιολογία ! Με συνταγή γιατρού !!!

αυτος ειναι ο μπραβος που με απειλουσε παιδια!!!

προτεινε μαλιστα στους εκπαιδευτες να μου βαλουν ενα ρεσω κατω απο το σχοινι την ωρα που ανεβαινα... :b-b:


φευγω για πεζοπορεια

την καλημερα μου
εχω υψοφοβία, έχω κλειστοφοβία, κάνω σπηλαιολογία
Γιάννης Τριανταφύλλης - Φ.Ο.Σ.
Άβαταρ μέλους
ΘΑΝΑΣΗΣ
Active Member
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: Παρ Μαρ 25, 2005 3:02 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ »

¨προσθετω επισης οτι η αλλαγη του προφητη Ηλια με το Αντονωφ δεν εγινε τυχαια, αλλα επειδη ηταν το δευτερο σπηλαιοβαραθρο που ειχα συναντησει στις πεζοπορειες μου και το ειχα φοβηθει - δεν το πλησιαζα και σκεφτομουν τους τρελους σπηλαιολογους φιλους μου που το κατεβαιναν ¨

....
Στα γρανάζια του συστήματος φρόντισε να είσαι η άμμος και όχι το λάδι...
--------------------------------------------------
http://spilaiologia.blogspot.com
Άβαταρ μέλους
jbg
Active Member
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 4:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jbg »

ΘΑΝΑΣΗΣ έγραψε:¨προσθετω επισης οτι η αλλαγη του προφητη Ηλια με το Αντονωφ δεν εγινε τυχαια, αλλα επειδη ηταν το δευτερο σπηλαιοβαραθρο που ειχα συναντησει στις πεζοπορειες μου και το ειχα φοβηθει - δεν το πλησιαζα και σκεφτομουν τους τρελους σπηλαιολογους φιλους μου που το κατεβαιναν ¨

....

αυτος ειναι ενας απο τους τρελλους σπηλαιολογους φιλους μου :mrgreen: , εκεινος που μου εδειξε την συκια και το αντονωφ και επαθα ψυχικα τραυματα (ως πεζοπορος)
εχω υψοφοβία, έχω κλειστοφοβία, κάνω σπηλαιολογία
Γιάννης Τριανταφύλλης - Φ.Ο.Σ.
Άβαταρ μέλους
ΘΑΝΑΣΗΣ
Active Member
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: Παρ Μαρ 25, 2005 3:02 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ »

jbg έγραψε:
ΘΑΝΑΣΗΣ έγραψε:¨προσθετω επισης οτι η αλλαγη του προφητη Ηλια με το Αντονωφ δεν εγινε τυχαια, αλλα επειδη ηταν το δευτερο σπηλαιοβαραθρο που ειχα συναντησει στις πεζοπορειες μου και το ειχα φοβηθει - δεν το πλησιαζα και σκεφτομουν τους τρελους σπηλαιολογους φιλους μου που το κατεβαιναν ¨

....

αυτος ειναι ενας απο τους τρελλους σπηλαιολογους φιλους μου :mrgreen: , εκεινος που μου εδειξε την συκια και το αντονωφ και επαθα ψυχικα τραυματα (ως πεζοπορος)
Καλα η φωτογραφια σου στο φορουμ ειναι ολα τα λεφτα!!!!!
Εννοω το μικρο εικονιδιο που εχεις βαλει..... α ρε γιαννη.... :D
Μπραβο παντως που το αποφασισες και κανεις τα σεμιναρια.....:)
Θανασης
Στα γρανάζια του συστήματος φρόντισε να είσαι η άμμος και όχι το λάδι...
--------------------------------------------------
http://spilaiologia.blogspot.com
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Σεμινάρια ΦΟΣ 2006 και Πολυδένδρι...

Δημοσίευση από andreas »

Στα πλάισια των φετινών Σεμιναρίων Σπηλαιολογίας Α΄Βαθμου από τον ΦΟΣ έγινε η επανάληψη του πολύ γνωστού και αγαπημένου μας Σπηλαιοβάραθρου στο Πολυδένδρι Αττικής.

Δεν είναι ιδιάιτερα βαθύ, αλλά έχει πάρα πολλά στενώματα. Μια καταπληκτική περιγραφή και προσωπική εμπειρία είχε μοιραστεί μαζί μας και ο αγαπητός Νίκος Βολάκος ακα T4ngo, στα πλαίσια των περσινών σεμιναρίων (κάντε κλίκ εδώ )

Ακόμα και άν ακούσατε κάτι για την μετακίνηση των τεκτονικών πλακών, ξέρετε, Ευρώπη, Αφρική, Ασία κλπ. να ξέρετε ότι από πέρισυ ούτε το στένωμα δεν άνοιξε περισσότερο ούτε και άλλαξε κάτι.

Το στένωμα της εισόδου είναι πράγματι ... στενό.
Εικόνα
Έχω και μιά ιδιαίτερη, όπου φαίνεται η ... απόγνωση στο πρόσωπο της γυναίκας μου καλύτερα, αλλά μου απαγόρευσε να την ανεβάσω... (Μόνο για πολύ ... μυημένους :mrgreen:)
Εικόνα
Παρακάτω έχει βέβαια ακόμα πιο καλά πράγματα, αλλά δυστυχώς η φωτογραφική μου δεν πήγε μέχρι εκεί...

Το σπηλαιοβάραθρο έχει πάρα πολύ λάσπη, που φαίνεται και στα ρούχα μας. Η ολοκαίνουργια φόρμα μου του ΦΟΣ σκίστηκε και από την πολύ λάσπη, δε φαίνεται ούτε το λογότυπο...
Εικόνα
Τέτοια ρούχα δεν μπαίνουν σε πλυντήριο,ούτε για αστείο! Περιττό να σας το πώ, τα βλέπετε...
(Τελικά αυτή η αυλή με έχει βολέψει σε πολλά πράγματα, και ειδικά στη Σπηλαιολογία)

Φωτογραφίες δεν έβγαλα πολλές, ελπίζω να ανεβάσει και κάποιος άλλος.

Και στο τέλος, μια διαπίστωση για το Πολυδένδρι.
Εικόνα
Είναι στενό, είναι στενό, είναι στενό, αλλά αφού πέρασα εγώ, ε, το περνάτε όλοι πιά ! Πράγατι, όσοι μπήκαμε, το τερματίσαμε*

(*δηλαδή μέχρι εκεί που το πήγαμε, γιατί μας έλλειψαν 5-10 μέτρα σχοινί στο τέλος)

Και στο τέλος, από μένα:
Συγχαρητήρια σε όλες και όλους που έκαναν το Πολυδένδρι !

Αυτό το λέω ΚΑΙ για μένα :mrgreen: γιατί πρίν από ένα χρόνο, στις 28.Νοεμβρίου 2005, έγραφα ακόμα τα εξής:
"Μπράβο Νικόλα, για το πέρασμα του στενώματος, γιατί αυτό είναι κάτι που εγώ δεν το έχω ξεπεράσει (και το βλέπω να αργεί ακόμα)

Όπως ξέρεις, εγώ είμαι ακόμα λίγο πιο XL από σένα, και γι αυτό δεν το επεδίωξα κάν στο Αστερίου, και ας λέει ο Καραγιάννης. Τα ίδια μου είπε και στη Βουλιαγμένη, και εκεί και σφήνωσα, και ταχυπαλμία μου ήρθε, αλλά και ΦΩΝΑΖΑ...

Είναι αυτό που λέω πάντα. Σε αυτό το "σπόρ" που διαλέξαμε, πρέπει συνέχεια να δοκιμάζεις, να προσπαθείς, να ασκείσαι, να εξασκείσαι, ξανά και ξανα΄και ξανά. Δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια για σφάλμα."

Από τότε μέχρι σήμερα, έχουν περάσει ... έτη φωτός ! :D
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Άβαταρ μέλους
jbg
Active Member
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 4:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jbg »

Σεμινάρια ΦΟΣ 2006 και Πολυδένδρι...
andreas έγραψε:Στα πλάισια των φετινών Σεμιναρίων Σπηλαιολογίας Α΄Βαθμου από τον ΦΟΣ έγινε η επανάληψη του πολύ γνωστού και αγαπημένου μας Σπηλαιοβάραθρου στο Πολυδένδρι Αττικής.

Δεν είναι ιδιάιτερα βαθύ, αλλά έχει πάρα πολλά στενώματα. Μια καταπληκτική περιγραφή και προσωπική εμπειρία είχε μοιραστεί μαζί μας και ο αγαπητός Νίκος Βολάκος ακα T4ngo, στα πλαίσια των περσινών σεμιναρίων (κάντε κλίκ εδώ )
με εκανε να χασω τον υπνο μου για δυο μερες, με την "καταπληκτικη" περιγραφη του και γι αυτο σηκωθηκαν τα φρυδια του αβαταρ μου :shock:

θα βρω τροπο να του το ξεπληρωσω, που θα μου παει :twisted:
andreas έγραψε:Το στένωμα της εισόδου είναι πράγματι ... στενό.
ειναι, ειναι, αλλά ειναι και απολαυση!
τοσο που δεν επαιζε κανενα ρολο το οτι εξεταζομουν

το ανοιγμα
Εικόνα

και ο πραγματικος ηρωας της ημερας, ο Νικος, που την εβγαλε απο το πρωι μεχρι το βραδυ εξω στο κρυο
Εικόνα
andreas έγραψε:Έχω και μιά ιδιαίτερη, όπου φαίνεται η ... απόγνωση στο πρόσωπο της γυναίκας μου καλύτερα, αλλά μου απαγόρευσε να την ανεβάσω... (Μόνο για πολύ ... μυημένους :mrgreen:)
εναμιση μετρο απογνωση στο ανεβασμα - απαραιτητη μυηση στη σπηλαιολογια θαλεγα :wink:

ο μπραβος που ελεγα παραπανω, ενω βγαινει :D
Εικόνα
andreas έγραψε:Παρακάτω έχει βέβαια ακόμα πιο καλά πράγματα, αλλά δυστυχώς η φωτογραφική μου δεν πήγε μέχρι εκεί...
Το σπηλαιοβάραθρο έχει πάρα πολύ λάσπη, που φαίνεται και στα ρούχα μας.
φαινεται, ε? :D

Εικόνα

η δικη μου μηχανη πηγε, αλλά δεν τολμησα να την βγαλω


να πω κι εγω την γνωμη μου για το σπηλαιο, για να μην διαβαζουν οι νεοι μονο την περιγραφη του T4ngo? :wink:

ειναι ΣΠΗΛΑΙΟ!
μου αρεσε τοσο που ρωτησα τον Καραγιαννη γιατι δεν μας ειχαν φερει νωριτερα - η αληθεια ειναι αυτο που μου απαντησε: πρεπει να εχεις μαθει ολα οσα μαθαμε στα σεμιναρια πρωτα
αλλά ειναι απολαυση! (ακομη και η λασπη του)


ενα μεγαλο ευχαριστω στους εκπαιδευτες μας για οσα μας διδαξαν και θα μας διδαξουν, οπως και για το φιλικο κλιμα που υπαρχει στον ΦΟΣ

ενα ευχαριστω και για τους "συμμαθητες" μου, που μαζι κατεβηκαμε στο πολυδενδρι, ως συντροφοι

ενα ευχαριστω στους φιλους Αντρεα, Θαναση Ξανθοπουλο και Δημητρη Καραγιαννη που με παροτρυναν να ασχοληθω με την σπηλαιολογια

και ενα ευχαριστω στην μικρη μου κορη, που με συντροφευσε στα 17 της σε δυο σπηλαια και με περιμενε ωρες να βγω απο το πολυδενδρι (νεο ΦΟΣακι οπως καταλαβαινετε) :D
εχω υψοφοβία, έχω κλειστοφοβία, κάνω σπηλαιολογία
Γιάννης Τριανταφύλλης - Φ.Ο.Σ.
Άβαταρ μέλους
MALAMA KATERINA
Active Member
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2005 9:35 pm

Δημοσίευση από MALAMA KATERINA »

Τελείωσαν χθες και επίσημα, με τις πρακτικές εξετάσεις, τα πρακτικά μαθήματα των νέων σπηλαιολόγων σεμιναρίων 2006. Οι πρακτικές εξετάσεις δόθηκαν στο σπήλαιο του Πολυδενδρίου.
Από τα 14 άτομα που συμμετείχαν στα φετινά σεμινάρια πέρασαν οι 13, με μεγάλη, μάλιστα, επιτυχία..
Αν και είχαν λίγο άγχος για το συγκεκριμένο σπήλαιο και για το ότι δεν θα είχαν κάποιον να τους λέει ή να τους επιβεβαιώνει τις τεχνικές τους, τα κατάφεραν θαυμάσια, λασπώθηκαν αρκετά, δέθηκαν σαν ομάδα, ξεπέρασαν τα στενώματα και βγήκαν στο κρύο χαμογελαστοί και πολύ πεινασμένοι.

Τους καλωσορίζω στην σπηλαιολογική κοινότητα και τους προτρέπω να κάνουν όσα περισσότερα σπήλαιο μπορούν. Τώρα που γνωρίζουν τον ασφαλή τρόπο, είναι καιρός να γνωρίσουν αυτόν τον πανέμορφο κόσμο.

Έχω τραβήξει φωτο με πολλά χαμόγελα αλλά ακόμα δεν τα έχω ανεβάσει από την φωτογραφική μου. Επιφυλλάσομαι.
Μία φορά κι έναν καιρό
ήμουν ελπίδα για τον κόσμο
τώρα μόνη κολυμπώ..


http://lifeaction.blogspot.com/
http://okthisismylife.blogspot.com/
http://www.flickr.com/photos/43010836@N02/
Άβαταρ μέλους
Theo
Registered User
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Οκτ 20, 2006 6:19 pm

Δημοσίευση από Theo »

Καλημέρα!
Προχτές ήταν η μεγάλη μέρα για όλους όσους παρακολούθησαν τα φετινά σεμινάρια του ΦΟΣ.Ήταν η μέρα των πρακτικών εξετάσεων που δόθηκαν που αλλού,στο Πολυδένδρι!Είχα ακούσει αρκετά για αυτό το σπήλαιο,θα συνοψίσω τις εντυπώσεις μου σε λίγα λόγια λοιπόν γιατί ήδη έχουν ειπωθεί τα παρισσότερα.
Λάσπη.Πολύ λάσπη.Πριν λίγους μήνες,όταν έπεφτα για ύπνο ποτέ δεν φανταζόμουν ότι θα βρισκόταν κάποτε λάσπη να καλύπτει ολόκληρο το σώμα μου,εκτός κ αν μετεμψυχωνόμουν σε γουρούνι φυσικά.Α, και στενώματα.Πολλά στενώματα.Ένα ήταν ουσιαστικό,αλλά σε γενικές γραμμές πολύ στενό σπήλαιο!!!
Η εμπειρία ωστόσο ήταν μοναδική.Όταν ξεπερνούες το αρχικό σοκ του να ρωτάς τους εκπαιδευτές σου κάτι και να σου απαντούν "καλό καιρό έχει απόψε", καταλάβαινες ότι έπρεπε να τα καταφέρεις μόνος σου και με τη βοήθεια του σπηλαίου (που με τόση λάσπη και στενά σημεία εγώ το ένοιωσα να με αγκαλιάζει και να με καλοσωρίζει στο χώρο των σπηλιών) τα καταφέραμε.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους και ιδιαίτερα:
Στην Κατερίνα που με την αυστηρότητά της με βοήθησε να καταλάβω εις βάθος τις τεχνικές και να τις κάνω κτήμα μου.
Στον Χάρη που με έκανε να αντιληφθώ ότι η ασφάλεια προέχει των πάντων στιν κόσμο των σπηλαίων.
Στον Δημήτρη που με έκανε να νοιώθω ότι ήταν δίπλα μας να μας βοηθήσει κάθε στιγμή (φτάνει να είχε φάει κάτι πριν αλλιώς...:P)
Στον Νίκο (κατά κόσμο Πάσπα) που με έκανε να νοιώσω γρήγορα μέρος της ομάδας βοηθώντας με παράλληλα με διάφορους τρόπους.
Στον Νίκο (T4ngo) για το καλωσόρισμά του και ιδιαίτερα για τον μεγάλο πύργο του Υμμητού που κυριολεκτικά στηρίχτηκα πάνω του όταν το είχα ανάγκη.
Σε όλους τους παλιούς που με σύστησαν στην Σπηλιά και σε όλους τους νέους που με συνόδεψαν στα πρώτα μου (και δικά τους) βήματα.
Ελπίζω όλα όσα περάσαμε να είναι το 1/1000000000 από όλα όσα έρχονται!!!

Ναστε καλά! :rock: :D :rock:
Willing is not enough,we must Do
Knowing is not enough,we must Apply...
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

Να συγχαρώ και εγώ με τη σειρά μου όλα τα παιδιά που πήραν μέρος στα σεμινάρια του Φ.Ο.Σ. και για την προσπάθεια και για το ότι τα κατάφεραν.
Να ευχαριστήσω όλους όσους βοήθησαν στην πραγματοποίηση των σεμιναρίων (παλαιότερα Μέλη του Φ.Ο.Σ.) και να τους αναφέρω με τυχαία σειρά : Μάκης Νταβρης , Νίκος Βαλσαμιδης , Βικη Μαλαμα , Νίκο Βολακο , Ευη Δημητριάδου , Βαλαντη Σταυρουλακη και ας με συγχωρήσουν όσους δεν θυμάμαι να αναφέρω (θα το συμπληρώσω κάποια άλλη στιγμή).
Θερμά συγχαρητήρια στους εκπαιδευτές που ήταν πάντα δίπλα σε όλους.
Μπράβο σε όλους.

Μια μικρή διόρθωση (αν και ξέρω ότι θα μου γκρινιάξη) στην Κατερινα . Περασαν 14 στα 15 άτομα που συμμετείχαν στα σεμινάρια.
Χάρης
H.U.E.
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
TOM
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Οκτ 02, 2006 6:33 pm

Δημοσίευση από TOM »

Θα θελα και γω με τι σειρα μου να ευχαριστησω ολους τους εκπαιδευτες και τους συμαθητες μου για την αψογη συνεργασια που ειχαμαι.
Απάντηση