Καθαρισμός της Καταβόθρας των Σκούρτων

Δηλώστε εδώ σπήλαια που απειλούνται από κάθε είδους καταστροφή. Παρατηρήσεις, ονομασίες, δήμους κοινότητες κτλ. Διαβάστε για ενέργειες που γίνονται ή που προγραμματίζονται...
Άβαταρ μέλους
haris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 496
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 19, 2005 6:27 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από haris »

Υπάρχει κάποιο ραντεβού στην Αθήνα για να ξεκινήσουμε όλοι μαζί;


ΣΠΗΛΑΙΟΕΠΑΦΙΚΟΣ έγραψε::roll: ΩΡΕ ΖΗΜΙΑ :!: 25 ΑΤΟΜΑ ΑΠΟ ΣΠΕΛΕΟ ΠΑΝΕ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ ΓΑΜΟ ΣΤΟΝ ΒΟΛΟ :!:
θα κάνω εγώ τη ΒΡΩΜΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ :P :P :P
Άβαταρ μέλους
mamouni
Active Member
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2005 3:55 pm
Τοποθεσία: Άθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mamouni »

Όχι ακόμα, αλλά θα κανονίσουμε...

--------------
Ενημερωτικά αναφέρω ότι υπάρχει μια περίπτωση την Κυριακή στον καθαρισμό να έχουμε παρών δημοσιογράφο από το ΟΙΚΟ της Καθημερινής (μηνιαίο περιοδικό με οικολογικά θέματα - πολύ ενδιαφέρον), για να γράψει άρθρο για τη προσπάθεια καθαρισμού του σπηλαίου

Οπότε φροντίστε να δείχνετε ορεξάτοι, όμορφοι, ενθουσιώδεις και έτοιμοι για... δηλώσεις!!!!!
Όλο λάδι-λάδι... και τηγανίτες τίποτα!
Άβαταρ μέλους
MALAMA KATERINA
Active Member
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2005 9:35 pm

Δημοσίευση από MALAMA KATERINA »

Ωχ! Βάζεις τώρα δύσκολα. Δεν αναλαμβάνεις καλύτερα εσύ αυτόν τον ρόλο; Με το χαμόγελό σου και την ...ρητορική σου διάθεση, σίγουρα δεν θα χρειαστεί να πάει παραπερα ο δημοσιογράφος.
:wink:
Μία φορά κι έναν καιρό
ήμουν ελπίδα για τον κόσμο
τώρα μόνη κολυμπώ..


http://lifeaction.blogspot.com/
http://okthisismylife.blogspot.com/
http://www.flickr.com/photos/43010836@N02/
Άβαταρ μέλους
Maggie
Active Member
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Τρί Σεπ 06, 2005 7:13 pm

Δημοσίευση από Maggie »

Δεν θα μπορέσω να έρθω γιατί από καιρό έχω κανονίσει κάτι άλλο για αυτό το Σαββατοκύριακο, αλλά είμαι στη διάθεσή σας για να φτιάξουμε μετά τον καθαρισμό ένα δελτίο τύπου και να το στείλουμε σε έντυπα. Τραβήξτε και ωραίες φωτογραφίες για να το πλαισιώσουν.

Για την Επιτροπή Δημοσίων Σχέσεων
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Τραβήξτε και ωραίες φωτογραφίες για να το πλαισιώσουν.
Ωραίες φωτογραφίες σκουπιδιών; :-k

Μήπως ζητάς πολλά; :nahnah:
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
mimis
Registered User
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 07, 2007 1:09 am
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευση από mimis »

œΥπολόγισε κι εμένα Έρη.
Άβαταρ μέλους
mamouni
Active Member
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2005 3:55 pm
Τοποθεσία: Άθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mamouni »

Παναγιώτης έγραψε:
Τραβήξτε και ωραίες φωτογραφίες για να το πλαισιώσουν.
Ωραίες φωτογραφίες σκουπιδιών; :-k

Μήπως ζητάς πολλά; :nahnah:
Χαχανούλη, εσύ θα έρθεις?
Όλο λάδι-λάδι... και τηγανίτες τίποτα!
Άβαταρ μέλους
giorgos
Active Member
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2005 11:12 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giorgos »

mamouni έγραψε:Χαχανούλη, εσύ θα έρθεις?
:hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe:
Εικόνα
HARDWARE: Τμήμα του υπολογιστή, το οποίο δέχεται τα χτυπήματά μας όταν το software παρουσιάσει πρόβλημα
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

mamouni έγραψε:
Παναγιώτης έγραψε:
Τραβήξτε και ωραίες φωτογραφίες για να το πλαισιώσουν.
Ωραίες φωτογραφίες σκουπιδιών; :-k

Μήπως ζητάς πολλά; :nahnah:
Χαχανούλη, εσύ θα έρθεις?
:nahnah: :nahnah: :nahnah: :evil: :twisted: :box: :fouet: :bangin:

Δυστυχώς, όπως σου έχω εξήγήσει, έχω αλειμένη υποχρέωση :mrgreen: (το πάρτυ γενεθλείων του γιου μου). Άλλιως να είσαι σίγουρη ότι θα επινοούσα μια πειστική δικαιολογία για να μην έρθω :nahnah: O:). Θέλω όμως να ξέρετε ότι θα στηρίζω την προσπάθειά σας με όλες μου τις δυνάμεις (νοητά και εξ' αποστάσεως). :mrgreen: Χαίρομαι να βλέπω νέους ανθρώπους να διοχετεύουν την ενεργητικότητά τους σε δημιουργικές και χρήσιμες ασχολίες.
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

Χαχανούλη που έχεις "αλειμένη υποχρέωση" και δεν μπορείς να έρθεις :?: στο βούτυρο :?: :nahnah: :nahnah: :nahnah:
Εκτός πλακίτσας να τον χαίρεσε :ballons: :ballons: :^: :^: :ballons: :ballons: .
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Ευχαριστώ και πάρε και ένα δωράκι. :gif: Μπουμ Χαχαχαχα (εδώ μου λείπει ένα emoticon με μια μαύρη μούρη). :mrgreen:
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

:nahnah: :nahnah: Έτσι όπως με έκανες με το δωράκι δε χρειάζεται μαύρη μούρη crutch: crutch: crutch: crutch:
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
Άβαταρ μέλους
mamouni
Active Member
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2005 3:55 pm
Τοποθεσία: Άθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mamouni »

Λοιπόν, τέρμα οι χαζομάρες (που ευκαιρία ψάχνετε να καταστρέψετε ένα topic)!!

Ώρα συνάντησης: 9:30 το πρωί
Μέρος συνάντησης: Στα Lidl που βρίσκονται λίγο πριν τη Θηβών, πάνω στην Εθνική (με κατεύθυνση για Κόρινθο)Θα μας οδηγήσει ο Χάρης…
Όλο λάδι-λάδι... και τηγανίτες τίποτα!
Άβαταρ μέλους
mamouni
Active Member
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2005 3:55 pm
Τοποθεσία: Άθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mamouni »

Λοιπόν διευκρίνηση: Όταν λέμε Εθνική με κατεύθυνση προς Κόρινθο, εννοούμε τη γνωστή (και μη εξαιρετέα) Καβάλας
Επομένως η συνάντηση είναι στα Lidl στην Καβάλας (με κατεύθυνση προς Κόρινθο)!
Όλο λάδι-λάδι... και τηγανίτες τίποτα!
Άβαταρ μέλους
mamouni
Active Member
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2005 3:55 pm
Τοποθεσία: Άθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mamouni »

Δεν κρατήθηκα να γράψω εντυπώσεις από το χθεσινό καθαρισμό, παρόλο που φωτογραφίες θα έχω να ανεβάσω μάλλον αύριο…

Λοιπόν, με την άφιξή μας στο σπήλαιο (κατά τις 11:00) έφτασε και το αγροτικό του Δήμου, πράγμα που θεωρώ μεγάλη υπόθεση, αν αναλογιστούμε ότι υπάρχουν περιπτώσεις στο παρελθόν που οι Δήμοι, παρά τις υποσχέσεις τους, δεν κάνουν τον κόπο να εμφανιστούν. Το φορτηγό συνοδευόταν από μεγάλες σακούλες αντοχής και ένα νεαρό υπάλληλο που ήταν εκεί (αργότερα και δεύτερο), όχι μόνο για να μας βοηθήσει, αλλά και για να μας παρέχει ότι χρειαστούμε. Κατά τις 12 είχε ήδη αρχίσει η επιχείρηση καθαρισμού με τρία άτομα να καθαρίζουν το χώρο εκτός σπηλαίου και έξι εντός αυτού.
Τα αποτελέσματα: 5 σακούλες μαζεύτηκαν από το χώρο γύρω από την είσοδο, ενώ πάνω από 25 μέσα από το σπήλαιο!!! Σύνολο: 30 περίπου σακούλες, οι οποίες χρειάστηκαν 5 δρομολόγια του φορτηγού στη χωματερή!! Μάλιστα, απουσία αρκετά μεγάλου σχοινιού για δημιουργία τραβέρσας, αυτές οι σακούλες μεταφέρονταν μέχρι το δρόμο (μέσω μιας αρκετά απότομης ανάβασης) με τα χέρια!!!!

Ο Δήμος μας παρείχε άφθονο κρύο νερό, τοστάκια και καφέ. Η διαδικασία έληξε κατά τις 7 το απόγευμα, χωρίς δυστυχώς να έχει ολοκληρωθεί πλήρως, μιας και άρχισε να νυχτώνει και η κούραση όλων ήταν μεγάλη. Μείνανε λίγα σκουπίδια εντός του σπηλαίου (περίπου 2 μεγάλες σακούλες) και ένα λάστιχο φορτηγού, αλλά επίσης μείνανε αρκετά σκουπίδια έξω, κατά μήκος του ποταμού, που ίσως πέσουν μέσα στο σπήλαιο μετά την πρώτη δυνατή βροχή.

Όπως και να έχει, έγινε ΠΟΛΥ καλή δουλειά – όπως θα δείτε και από τις φωτογραφίες.

Δυο πραγματάκια θέλω να τονίσω όμως, ένα αρνητικό και ένα θετικό:
Το πρώτο είναι η πολύ μικρή συμμετοχή που υπάρχει σε τέτοιες εκδηλώσεις. Τελικά υπάρχει ΣΟΕ ή μήπως όλοι νοιαζόμαστε (ατομικά ή -το πολύ- συλλογικά) για τις αποστολές που θα διοργανώσουμε για να περάσουμε καλά? Υπάρχει πραγματικό ενδιαφέρον για την «υγεία» και την κατάσταση των σπηλαίων?
Δυστυχώς, από μια ολόκληρη ομοσπονδία σπηλαιολόγων, μαζευτήκαμε μόνο 8 άτομα , για να μαζέψουμε πάνω από 50 σακούλες σκουπιδιών (κάτι που φυσικά δεν καταφέραμε. Ακόμα και οι 30 όμως είναι μεγάλο επίτευγμα). Μέσα σε αυτά τα 8 άτομα, συμπεριλαμβάνω τη Σελίν –φίλη της Χάρις, η οποία παρότι δεν είναι σπηλαιολόγος, εργάσθηκε πολύ φιλότιμα και με μεγάλη αγάπη για τη φύση.
Μήπως θα έπρεπε να νιώθουμε λίγη ντροπή? Θα μπορούσαμε να είχαμε δώσει ένα πολύ ηχηρό μήνυμα στο Δήμο και τους κατοίκους για την προστασία του περιβάλλοντος και του σπηλαίου που έχουν δίπλα τους. Ούτε συμμετοχή όμως υπήρχε, ούτε φυλλάδιο για να μοιράσουμε. Ευτυχώς, η πολύωρη ταλαιπωρία μας και η φιλοτιμία όσων μας τίμησαν με την παρουσία τους, πέρασε ένα μήνυμα που ελπίζω να αποδώσει καρπούς (όπως η αναγνώριση από τον Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου της ανάγκης για περίφραξη των σημείων πρόσβασης αυτοκινήτων στο ποτάμι).
Το δεύτερο είναι το προσωπικό μου ευχαριστώ στο Δήμο Δερβενοχωρίων και τον Πρόεδρο του Δημοτικού συμβουλίου (κοΛάμπρου) για το φορτηγό, τις σακούλες, το φαγητό, το νερό και τους καφέδες που μας πρόσφερε. Μπορεί να μην ήταν πολλά, ήταν όμως πολύ περισσότερα από προσφορές άλλων δήμων σε παλαιότερους καθαρισμούς. Ο κύριος Λάμπρου μας εκμυστηρεύτηκε ότι δεν γνώριζε το μέγεθος της ρύπανσης του σπηλαίου και θα μας είχε βοηθήσει πολύ περισσότερο εάν γνώριζε την κατάσταση και τις ώρες που θα διαρκούσε η προσπάθεια.
Ευχαριστώ το Σπύρο και τον Ανδρέα (υπάλληλους του δήμου) που μας βοήθησαν φιλότιμα στην προσπάθεια και έτρεχαν για ότι χρειαζόμασταν και ζητούσαμε.
Τέλος, ευχαριστώ τους:
Χάρις και Σελίν,
Αμίκα,
Χάρη,
Θανάση,
Μίμη,
Μιχάλη

που ήταν εκεί, που λασπώθηκαν, κουράστηκαν, ταλαιπωρήθηκαν και βρωμίστηκαν για λογαριασμό της ΣΟΕ, δηλαδή ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΟΛΩΝ ΜΑΣ.
Όλο λάδι-λάδι... και τηγανίτες τίποτα!
Άβαταρ μέλους
MALAMA KATERINA
Active Member
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2005 9:35 pm

Δημοσίευση από MALAMA KATERINA »

Ενα μεγάλο συγνώμη που δεν μπορέσαμε να βοηθήσουμε. Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια.
Αξίζει σε όλους σας ενα μεγάλο μπράβο και εμείς ας σκεφτούμε αν άξιζαν οι δουλειές που είχαμε και δεν ήρθαμε να βοηθήσουμε σε ένα τόσο σημαντικό έργο.
Μία φορά κι έναν καιρό
ήμουν ελπίδα για τον κόσμο
τώρα μόνη κολυμπώ..


http://lifeaction.blogspot.com/
http://okthisismylife.blogspot.com/
http://www.flickr.com/photos/43010836@N02/
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Συγχαρητήρια κι από μένα στους λίγους που συμμετείχαν. Αυτές τις προσπάθειες πρέπει να τις στηρίζουμε.
Δυστυχώς αυτό το διάστημα για σοβαρούς λόγους απέχω από οποιαδήποτε δραστηριότητα εκτός από τις τυπικά ανειλημμένες.
Επιφυλάσσομαι.
Άβαταρ μέλους
ΣΠΗΛΑΙΟΕΠΑΦΙΚΟΣ
Active Member
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 8:13 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ΣΠΗΛΑΙΟΕΠΑΦΙΚΟΣ »

:shock: 30 ΣΑΚΟΥΛΕΣ ΣΚΟΥΠΙΔΙΩΝ :?:

:yupy: ΗΡΩΕΣ :!: :clapping: ΗΡΩΕΣ :!: :clapping:
''Ο ΜΗ ΑΔΙΚΩΝ, ΟΥΔΕΝΟΣ ΔΕΙΤAI ΝΟΜΟΥ'' ΠΛΑΤΩΝ
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Συγχαρητήρια κι από μένα γιατί πράξατε αυτό που έπρεπε να έχουμε κάνει όλοι και πρώτος εγώ.

Και πάλι μπράβο!!!!

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
mamouni
Active Member
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2005 3:55 pm
Τοποθεσία: Άθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mamouni »

Όλο λάδι-λάδι... και τηγανίτες τίποτα!
Άβαταρ μέλους
stef
Active Member
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τετ Απρ 20, 2005 11:11 pm

Δημοσίευση από stef »

Καλή η συμμετοχή και το μάζεμα των σκουπιδιών. Αχ είχα την δυνατότητα χρόνου θα ερχόμουν, αλλά πιστεύω πως αυτό πρέπει να γίνεται σε προσωπική βάση η σε πρωτοβουλία συλλόγων.
Τον καθαρισμό τον είδαν οι συμμετέχοντες και ίσως 10 άτομα του χωριού. Δεν λύνεται το πρόβλημα έτσι.
Μπορεί να λυθεί όμως με συνεχείς δημοσιεύσεις στον τύπο και στην τηλεόραση, προβολές σε σχολεία και συλλόγους, ίσως μηνυσεις κατα των αρμοδιων και άλλα που η επιτροπή προστασίας μπορεί να προτείνει σαν σχέδιο δράσης.
Θα είχε αποτέλεσμα ο καθαρισμός αν είχαν μαζευτεί 3-4 κανάλια πανελλήνιας εμβέλειας. Τα άλλα είναι λόγια παρηγοριάς για να έχουμε καλά την συνείδηση μας για τις ασετυλίνες που αφήναμε.
Επιμένω πως ο καθαρισμός και η προστασία είναι σε προσωπική βάση και ευαισθησία που καλλιεργείται μέσα στους συλλόγους.
Υπάρχουν κανόνες τους τηρούμε? Τους ξέρουμε?
Να τους δημοσιεύσει η να τους διαμορφώσει η επιτροπή και να τους επιβάλλει στα Μέλη.
Φιλιά
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

Στεφανάκο φίλε μου.
Η αρχική ιδέα ήταν σχεδόν όπως την περιγράφεις με άτομα του Δήμου με δημοσιογράφους κλπ. Αναβλήθηκε όμως από την αρχική ημερομηνία και δεν μπόρεσε να γίνει έτσι. Από τους Συλλόγους δεν μπορεί να γίνει μιας και από όλους τους Συλλόγους μαζεύονται όλο και όλο 5-6 άτομα. Αν γίνει με πρωτοβουλία Συλλόγων θα πάνε πόσοι; ή θα είναι καλύτερο να ανακοινώνει ένας άντε δύο Σύλλογοι τους καθαρισμούς και αν κάποιος από άλλο Σύλλογο θέλει να πάει ας πάει. Και οι Σύλλογοι αυτοί θα είναι οι καθαρίστριες των σπηλαίων για να τα βλέπουν οι υπόλοιποι καθαρά. Και η Σ.Ο.Ε. γιατί να υπάρχει με 13 επιτροπές. Ομαδική καλύτερα δουλειά για να βλέπουν όλοι και ποιοι στηρίζουν και ποιοι όχι. Και για να έχει και ένα λόγο ύπαρξης (ακόμα) η Σ.Ο.Ε. Το θέμα ευαισθησίας των σπηλαιολόγων είναι καθαρά εκπαίδευση από το Σύλλογο. Όσο για την επιτροπή θα πρέπει να το συζητήσουμε πολύ για το τι πρέπει, τι μπορεί και το τι έχει δικαίωμα να κάνει.
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Καλησπέρα Στέφανε,
stef έγραψε:...Τα άλλα είναι λόγια παρηγοριάς για να έχουμε καλά την συνείδηση μας για τις ασετυλίνες που αφήναμε...
Χμμμ! Χαίρομαι που το παραδέχεσαι δημόσια. Πάντως στο "αφήναμε" δεν θα μπορούσα να φανταστώ να συμπεριλαμβάνεις κι εμένα και πολλά άλλα άτομα που γνωρίζω από τον σύλλογο μου.

Επίσης, η Έρη και ο Χάρης οι οποίοι οργάνωσαν (σαν επιτροπή) τον καθαρισμό έχουν ξεκινήσει σπηλαιολογία στην εποχή των LED και είμαι σε θέση να γνωρίζω την ευαισθητοποίηση τους και την εκπαίδευση τους. Δεν μπορώ να φανταστώ λοιπόν να έχουν τύψεις για ασετυλήνες... Οι τύψεις είναι για αυτούς που άφηναν ασετηλήνες και μάλιστα σε οριζόντια σπήλαια ή σε 30αρια και 40άρια βάραθρα.

Για τα κανάλια και τις δημοσιεύσεις να θυμίσω τις πρωτοβουλίες της Έρης για την "Στοιχειωμένη"... Κι έπεται συνέχεια... Εάν θέλεις να βοηθήσεις (στις δημοσιεύσεις) δεν νομίζω να σου πουν όχι.

Τέλος, σχετικά με τα περί "συλλογικής" ή "ομοσπονδιακής" προσέγγισης, πιστεύω το εξής:
Εαν ένας σύλλογος θέλει να πάρει πρωτοβουλίες, (πολύ) καλώς θα κάνει (π.χ.ΣΠΕΛΕΟ με διάφορους καθαρισμούς, ΣΕΛΑΣ με Στοιχειωμένη, ΦΟΣ με καθαρισμούς κτλ.)
Έαν δύο - τρεις ανθρώποι (που ανήκουν σε συλλόγους) θελήσουν να κάνουν μια δράση σαν επιτροπή (ενώ θα μπορούσαν να κάνουν το ίδιο για τους συλλόγους τους) πάλι πολύ καλώς θα κάνουν

Φιλικά,

Κώστας Αδαμόπουλος
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
mamouni
Active Member
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2005 3:55 pm
Τοποθεσία: Άθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mamouni »

stef έγραψε:Καλή η συμμετοχή και το μάζεμα των σκουπιδιών. Αχ είχα την δυνατότητα χρόνου θα ερχόμουν, αλλά πιστεύω πως αυτό πρέπει να γίνεται σε προσωπική βάση η σε πρωτοβουλία συλλόγων.
Τον καθαρισμό τον είδαν οι συμμετέχοντες και ίσως 10 άτομα του χωριού. Δεν λύνεται το πρόβλημα έτσι.
Μπορεί να λυθεί όμως με συνεχείς δημοσιεύσεις στον τύπο και στην τηλεόραση, προβολές σε σχολεία και συλλόγους, ίσως μηνυσεις κατα των αρμοδιων και άλλα που η επιτροπή προστασίας μπορεί να προτείνει σαν σχέδιο δράσης.
Θα είχε αποτέλεσμα ο καθαρισμός αν είχαν μαζευτεί 3-4 κανάλια πανελλήνιας εμβέλειας. Τα άλλα είναι λόγια παρηγοριάς για να έχουμε καλά την συνείδηση μας για τις ασετυλίνες που αφήναμε.
Επιμένω πως ο καθαρισμός και η προστασία είναι σε προσωπική βάση και ευαισθησία που καλλιεργείται μέσα στους συλλόγους.
Υπάρχουν κανόνες τους τηρούμε? Τους ξέρουμε?
Να τους δημοσιεύσει η να τους διαμορφώσει η επιτροπή και να τους επιβάλλει στα Μέλη.
Φιλιά


Κατ' αρχήν, το "δρόμο" που θα επιλέξει η κάθε επιτροπή για να φέρει εις πέρας τους σκοπούς της, θα το καθορίσει η ίδια. Όποιος νομίζει ότι μπορεί να κάνει κάποια πράγματα καλύτερα από εμάς, με μεγάλη μου ευχαρίστηση να κάνω στην άκρη (ειδικά στην κατάστασή μου) ώστε να αναλάβει και να χαράξει την πορεία που θέλει ο ίδιος... Εάν όμως, δεν έχει σκοπό να μαζέψει τα μανίκια και να αναλάβει, τότε δεν θα δεχτώ παρεμβάσεις στο έργο μας, ειδικά από τη στιγμή που υπάρχει έργο, (όποιο κι αν είναι αυτό, είτε το εγκρίνετε-είτε όχι). Συγνώμη εάν είμαι απότομη ως προς αυτό, αλλά έχω κουραστεί να ακούω ιδέες/προτάσεις και να μην βλέπω πράξεις.
Παρόλα αυτά εάν οργανωθεί καθαρισμός από κάποιον προσωπικά ή συλλογικά, να είσαι σίγουρος ότι η επιτροπή θα είναι στο πλάι τους/σας.

Επίσης, επειδή φαίνεται ότι δεν έχεις παρακολουθήσει καθόλου τη δράση αυτής της επιτροπής έως τώρα, θα σε παραπέμψω στον απολογισμό του πρώτου εξαμήνου, ώστε να δεις ότι και δημοσιεύσεις γίνανε και διάφορα άλλα που δεν γνωρίζεις: viewtopic.php?t=1320

Όσο για τα Μedia και τους δημοσιογράφους, σε πληροφορώ ότι είχε γίνει πρόσκληση σε κάποιους, αλλά δεν το θεώρησαν αρκετά σοβαρό θέμα ή ενδιαφέρον ή "πιασάρικο" ώστε να έρθουν. Σκέψου ότι δεν το θεώρησαν αρκετά σοβαρό ή ενδιαφέρον θέμα ΟΥΤΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΣΠΗΛΑΙΟΛΟΓΟΙ. Γιατί, λοιπόν, να το θεωρήσουν οι δημοσιογράφοι? Ενημερωτικά:
mamouni έγραψε:Ενημερωτικά αναφέρω ότι υπάρχει μια περίπτωση την Κυριακή στον καθαρισμό να έχουμε παρών δημοσιογράφο από το ΟΙΚΟ της Καθημερινής (μηνιαίο περιοδικό με οικολογικά θέματα - πολύ ενδιαφέρον), για να γράψει άρθρο για τη προσπάθεια καθαρισμού του σπηλαίου. Οπότε φροντίστε να δείχνετε ορεξάτοι, όμορφοι, ενθουσιώδεις και έτοιμοι για... δηλώσεις!!!!!
Επίσης υπήρχε σκέψη να γίνει παρουσίαση των ευρημάτων και της δουλειάς που έγινε στους κατοίκους της περιοχής με μια παρουσίαση, για αφύπνηση και ευαισθητοποίηση, μετά το πέρας του καθαρισμού. Ο καθαρισμός όμως έγινε από 8 άτομα όλα-όλα που τελείωσαν αργά το απόγευμα κατα-ξεθεωμένοι. Τι ενημέρωση να γίνει μετά και σε ποιόν? Ενημερωτικά:
mamouni έγραψε:Αιτήσεις συμμετοχής πάντως δεχόμαστε κι από τώρα :lol:,καθώς και ιδέες για το πως θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε αυτή τη δραστηριότητα προκειμένου να ευαισθητοποιήσουμε τους κατοίκους του χωριού στα ζητήματα του περιβάλλοντος (όπως π.χ. να βγουν φωτογραφίες από τη δραστηριότητα και το εσωτερικό του σπηλαίου και να τις παρουσιάσουμε σε κάποιο χώρο που θα μας διαθέσουν)!
Επίσης θα ήμασταν πανευτυχείς εάν είχαμε ένα φυλλάδιο να τους μοιράσουμε, αλλά αυτό είναι θέμα άλλου post... :roll:
Οι ιδέες, όμως, απ' ότι φαίνεται έρχονται εκ των υστέρων. Όσο για τις συμμετοχές... αυτές δεν έρχονται ποτέ!

Σχετικά με αυτό που λες για τη συνείδηση: Εάν στον καθαρισμό συμμετείχαν όσοι σπηλαιολόγοι έχουν βάρος στη συνείδησή τους έστω και για την παραμικρή καταστροφή που έχουν προκαλέσει σε έστω κι ένα σπήλαιο, τότε να είσαι σίγουρος ότι όλοι θα ήταν εκεί. Δυστυχώς είναι μάλλον θέμα αναισθησίας, παρά υπερβολικής ευαισθησίας και τύψεων.

Κι ένα τελευταίο: Όλοι οι σπηλαιολόγοι γνωρίζουμε τι πρέπει και τι όχι να κάνουμε. Η ΕΠΣ δεν είναι αστυνόμος να επιβάλλει στα μέλη τίποτα απολύτως. Ούτε οι μεγάλες καταστροφές στα σπήλαια έχουν προκύψει από σπηλαιολόγους. Στους πολίτες πρέπει να στραφούμε κι αυτούς να ενημερώσουμε. Οι καθαρισμοί μας δίνουν τη δυνατότητα και την αφορμή να το κάνουμε αυτό. Εάν, λοιπόν, ως μέλος της ΕΠΣ μπορούσα να σου επιβάλλω κάτι (και στον οποιονδήποτε εννοείται) θα ήταν την επόμενη φορά να είσαι εκεί, να υποστηρίζεις την προσπάθειά μας και να γεμίζεις σακούλες. Έτσι ίσως να μπορούσαμε να κάνουμε και παρουσίαση στους κατοίκους για να τους ευαισθητοποιήσουμε, ώστε να μην ξαναγεμίσει σκουπίδια το σπήλαιο.
Όλο λάδι-λάδι... και τηγανίτες τίποτα!
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Mέρα...

Υπάρχει μια παλιά ανατολίτικη παροιμία που λέει πως όταν το καραβάνι προχωρεί, τα σκυλιά (των χωριών που προσπερνά) γαυγίζουν...

Ξέρετε γιατί γαυγίζουν; Γιατί ενώ το καραβάνι θα ταξιδέψει σε πολιτείες άγνωστες, μυστήριες, μαγικές, θα χαρεί το ίδιο το ταξίδι εν τέλει, αυτοί (οι σκύλοι) θα μείνουν για πάντα δεμένοι στην μικρή και μίζερη πίσω αυλή του αφεντικού τους...

Παιδιά συνεχίστε την καλή δουλειά. Λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτε.

Δημήτρης

ΥΓ1. Υπογράφει ο Δημήτρης. Το επαναλαμβάνω σε περίπτωση που δεν έγινε σαφές: ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ...
ΥΓ2. Χάρη σκέψου σε ποιούς ανθρώπους έδωσες κάποια στιγμή αξία και σημασία και συγκρούσθηκες με άλλους που δοκιμασμένα ήταν, είναι και θα είναι δίπλα σου...
ΥΓ3. Να το μεταφέρουμε στις αντιλογίες; Ψηφίζω ναι...
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Απάντηση