Δημοσίευση της Ε.Π.Σ. στην εφημερίδα "Τα Νέα"

Δηλώστε εδώ σπήλαια που απειλούνται από κάθε είδους καταστροφή. Παρατηρήσεις, ονομασίες, δήμους κοινότητες κτλ. Διαβάστε για ενέργειες που γίνονται ή που προγραμματίζονται...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mamouni
Active Member
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2005 3:55 pm
Τοποθεσία: Άθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση της Ε.Π.Σ. στην εφημερίδα "Τα Νέα"

Δημοσίευση από mamouni »

Δημοσιεύθηκε σήμερα στην εφημερίδα «Τα Νέα» άρθρο σχετικά με τις καταστροφές στα ελληνικά σπήλαια. Το άρθρο δυστυχώς είναι κατά-κουτσουρεμένο σε σχέση με τον όγκο των πληροφοριών που δόθηκε στο δημοσιογράφο, ενώ οι φωτογραφίες που το συνοδεύουν είναι μόνο δυο, εν αντιθέσει με τις δεκάδες που του παραδόθηκαν. Επίσης παρατηρήθηκαν κάποιες μικρό-αλλοιώσεις των πληροφοριών, πιθανότατα λόγω παρερμηνείας, ενώ είχε τονιστεί η ανάγκη για αναφορά στα ονόματα των φωτογράφων, κάτι που δεν έγινε. (Συγνώμη geoski, γιατί η μια εκ των δύο που δημοσιεύθηκαν ήταν δική σου -η άλλη ήταν του Χάρη).
Πάντως σε γενικές γραμμές το άρθρο λέει αυτά που πρέπει να πει, δίνει τα στοιχεία της Ομοσπονδίας για επικοινωνία και περαιτέρω ενημέρωση κι εν τέλη περνάει το μήνυμα έστω και λίγο χλιαρά (κατά την άποψή μου)…
Η Επιτροπή Προστασίας Σπηλαίων θα συνεχίσει την προσπάθειά της.

Έχω κρατήσει μια εφημερίδα, για τη βιβλιοθήκη της Σ.Ο.Ε.. Όποιος από το διοικητικό της Σ.Ο.Ε. πρωτοπεράσει από τα γραφεία του Σ.ΕΛ.Α.Σ. παρακαλείται να θυμηθεί να την παραλάβει (καλύτερα κατόπιν συννενοήσεως)...

Μπορείτε να δείτε το άρθρο εδώ: http://www.tanea.gr//Article.aspx?d=200 ... Α&spid=876

Ευχαριστούμε

Για την Ε.Π.Σ.,
Έρη
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Εράκι καλημέρα.

Για το σχόλιο σου για το άρθρο στα ΝΕΑ

Επίι της ουσίας δεν διαφωνώ μαζί σου αλλά οι δημπσιογράφοι έτσι λειτουργούν. Από τα 10 σημαντικά που θα πεις θα παρουσιάσουν 2.

Παρόλα αυτά τους χρειαζόμαστε.

Σε ευχαριστώ πολύ και συγχαρητήρια για την εξαιρετική δουλειά!!!

Δημήτρης

ΥΓ. Αφαίρεσα ένα κομμάτι που πλέον περιτεύει...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dim.kar την Δευ Ιουν 18, 2007 8:56 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
mamouni
Active Member
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2005 3:55 pm
Τοποθεσία: Άθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mamouni »

Δεν μπορώ να γράψω ότι όλα είναι ok γιατί αυτό σημαίνει ότι δεν κάναμε εμείς καλά τη δουλειά μας (η Ε.Π.Σ. εννοώ), κάτι που δεν ισχύει. Παρόλα αυτά δεν νομίζω ότι όσα γράφω είναι καυστικά -απλά αναφέρω γεγονότα που θα μπορούσαν να ήταν διαφορετικά.

Ο δημοσιογράφος πάντως από μόνος του ζήτησε "αυστηρή κριτική" στο άρθρο του, άρα πήγαινε γυρεύοντας!) :wink:


Υ.Γ. Προσάρμοσα κι εγώ, λοιπόν
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mamouni την Τρί Ιουν 19, 2007 9:58 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

Ακόμα σαν συμπλήρωμα να αναφέρω ότι το κουτσούρεμα δεν έγινε από τον ίδιο το δημοσιογράφο (όπως μου ανέφερε σε προσωπική επικοινωνία).Ένα κομμάτι που πιστεύω ότι ήταν σημαντικό ήταν η αναφορά που έγινε για την παιδεία στα σπήλαια (και δεν αναφέρετε πουθενά στο κείμενο) και τα σπήλαια ως υδροφόρος ορίζοντας (που επίσης δεν αναφέρετε).
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Ας μείνουν έτσι τότε.

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Απάντηση