Σεμινάρια για την χρήση H/Y στην σπηλαιολογία

Ανακοινώσεις και ερωτοαπαντήσεις για προγραμματισμένες εκπαιδεύσεις στην Ελλάδα και το εξωτερικό.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Σεμινάρια για την χρήση H/Y στην σπηλαιολογία

Δημοσίευση από caspex »

Σεμινάρια για την χρήση H/Y στην σπηλαιολογία

Σεμινάριο για χρήση Η/Υ στην σπηλαιολογία και ειδικότερα στην χαρτογράφηση και την χρήση χαρτών πραγματοποιεί ο ΣΕΛΑΣ (υπό την αιγίδα της ΣΟΕ) στις 28 και 29 Μαϊου 2005. Εισηγητές του σεμιναρίου θα είναι ο Κώστας Αδαμόπουλος και ο Πέτρος Σταυρόπουλος ενώ το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί στα γραφεία του ΣΕΛΑΣ (Πασίωνος 44-46, 116 31, Ν. Κόσμος, Αθήνα Τηλ.(+30)-210-90.20.171 FAX (+30)-210-90.20.371 και e-mail: info@selas.org).

Έχει ήδη εκδηλωθεί εντονο ενδιαφέρον και υπολείπονται ελάχιστες θέσεις ακόμη γι' αυτό οι ενδιαφερόμενοι ας εκδηλώσουν άμεσα το ενδιαφέρον τους

Περισσότερες πληροφορίες στο http://www.selas.org/phpBB2/viewtopic.php?t=132



Σημείωση: Το κόστος συμμετοχής είναι €60. Ένας Η/Υ ανά δύο άτομα. Δηλώστε συμμετοχή τώρα στο e-mail: info@selas.org ή στα γραφεία του ΣΕΛΑΣ.
Άβαταρ μέλους
speleotom
Active Member
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 5:03 pm
Τοποθεσία: Χαιδάρι, Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από speleotom »

Χάος (*,) ](*,)
Πως καλυμπράρουμε? Πως μετατρέπουμε ? Πως εισάγουμε? Και χιλιάδες άλλες ερωτήσεις μου έρχονται στο μυαλό όταν ξεκινάω να κάνω κάτι σχετικό με χαρτογράφηση. Δεν ήμουν καλός μαθητής και δεν ερχόμουν στην ώρα μου, το παραδέχομαι.
Θα μπορούσες Κώστα να γράψεις οδηγίες βήμα βήμα σχετικές με τα παραπάνω, γιατί αν δεν δω κάτι γραπτό δεν πρόκειται να κάνω κάτι σωστό. #-o #-o ]
manou
Active Member
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2005 3:43 pm
Τοποθεσία: IRAKLIO CRETE

Δημοσίευση από manou »

speleotom έγραψε:Χάος (*,) ](*,)
Πως καλυμπράρουμε? Πως μετατρέπουμε ? Πως εισάγουμε? Και χιλιάδες άλλες ερωτήσεις μου έρχονται στο μυαλό όταν ξεκινάω να κάνω κάτι σχετικό με χαρτογράφηση. Δεν ήμουν καλός μαθητής και δεν ερχόμουν στην ώρα μου, το παραδέχομαι.
Θα μπορούσες Κώστα να γράψεις οδηγίες βήμα βήμα σχετικές με τα παραπάνω, γιατί αν δεν δω κάτι γραπτό δεν πρόκειται να κάνω κάτι σωστό. #-o #-o ]
καλησπερα παιδες...
δυστυχως Θωμα και γω στο ιδιο χαλι ειμαι...
στα δικα μας σεμιναρια καθομουνα διπλα στο Σφακιανακη και ολη την ωρα χαζολογουσαμε.....:-({|=
ετσι δεν καταφερα να μαθω και πολλα...
οποτε ανοιγω το προγραμμα παθαινω πανικο... νιωθω σαν ενα πανχαζο ον:-&
και ευτυχως εχουμε το Μιλτο που τρεχω για βοηθεια οταν χρειαστω κατι... \:D/
επισης ειχαν γραψει σημειωσεις η Χρυσα με την Γιωργια (καλες ειναι για αρχη...και αν στρωθει κανενας μπορει να βγαλει ακρη, αν ειναι να τους πω να σου τις στειλουν, με το αναλογο αντιτιμο βεβαια !!! :^o )

αλλα να σου πω την μαυρη μου αληθεια και γω περιμενω να μαθω το προγραμμα απο τις σημειωσεις του Κωστα, γιατι στο Visual Topo χαρη σε αυτον εμαθα τα λιγα που ξερω, ελπιζω να εισακουσει τις παρεκλισεις μας και να κανει το βημα.... [-o<
καλομαθα βλεπεις και τα θελω ολα επεξηγηματικα και κατανοητα... :oops:

λοιπον Κωστα μας, θα μας κανεις τη χαρη να ετοιμασεις κανενα φοβερο βιβλιο μπας και ξεστραβοθω!!!! 8-[

αντε γιατι αρχιζει να χειμωνιαζει και τωρα που θα κλειστω στο σπιτι ειναι η ιδανικη εποχη για μαθηση!!!

μανου
Παμε Πανελληνια!!! (κλεμενο σλογκαν)
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Είναι στους στόχους μου και θα το κάνω (κάτι σαν αυτό με το Visual Topo για τον Ozi)... αρκεί να ελευθερωθώ λιγάκι από τα "ομοσπονδιακά" και κάποια άλλα βάρη...

Θα προσπαθήσω να είναι μικρότερο για αρχή ώστε να κατεβάζετε και πιο εύκολα.
Επίσης αυτόν τον καιρό δουλεύω μαζί με τον Peter και τον Στέλιο Ζαχαρία σε ένα project το οποίο θα ανακοινωθεί σύντομα και αφορά την μικρή μας "χαρτογραφική" κοινότητα...

Σκέφτομαι επίσης για ένα μια συνάντηση των μαθητών που έχουν παρακολουθήσει τα σεμινάρια μας για κοινωνικούς και όχι μόνο λόγους. Να μαζευτούμε δηλ. να δούμε που βρισκόμαστε, να απαντηθούν ερωτήσεις / απορίες να μάθουμε όλοι ο ένας από τον άλλο, να ανταλλάξουμε χάρτες κτλ.

Σύντομα θα ανακοινώσουμε και το τρίτο σεμινάριο ώστε να εκπαιδευτούν όσοι δεν πρόλαβαν ή δεν μπόρεσαν να είναι παρόν στα δύο προηγούμενα...

Εν αναμονή λοιπόν μιας και ο χειμώνας έρχετε και η δράση στο πεδίο περιορίζετε όπότε... τα πληκτρολόγια παίρνουν φωτιά...

Φιλικά,
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
GTZAVELAS
Active Member
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Παρ Απρ 15, 2005 10:24 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GTZAVELAS »

Τι θα λέγατε να κάνουμε αυτή τη συνάντηση στην Πανελλήνια π.χ. το Σάββατο κατά τις 14:00? Θα μπορεί και να γίνεται κάθε χρόνο μια τέτοια συνάντηση...

(Για το Project σας έχω κάποιες υποψίες τι μπορεί να είναι... :) να μην πετάξω το παλίο μου Palm pilot ε?)
Άβαταρ μέλους
Stelios Zacharias
Active Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 2:40 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stelios Zacharias »

Και εγώ μέσα για συνάντηση στην Πανελλήνια - όποτε θέλετε - το 14:00 του Σαββάτου μου ακούγεται καλό αρκεί όσοι πάνε σε σπήλαια να γυρίσουν έγκαιρα - αλλιώς αμέσως μετά την στρογγυλή τράπεζα της Κυριακής και πριν την αναχώρηση. Για να οργανωθούμε λίγο...
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Παιδία φανταστική ιδέα για την Πανελλήνια.

Μέχρι τότε θα έχω έτοιμο έναν σύντομο οδηγό για το πως "καλιμπράρουμε" χάρτες στον OZi τον οποίο προχώρησα αρκετά το Σαββατοκύριακο...

Άρα το κλείνουμε για το Σάββατο στις 14.00
Ελπίζω οι οργανωτές να μην έχουν αντίρρηση...

Γιώργο,

εννοείτε να μην το πετάξεις.... Το Palm σύντομα θα είναι must για την χαρτογράφηση σε σπήλαια...
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
KApostolopoulos
Active Member
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2005 12:14 pm

Δημοσίευση από KApostolopoulos »

Η συνάντηση είναι ανοικτή και σε όσους δεν συμετείχαν στο σεμινάριο;
Εάν ναι θα ήθελα να συμμετάσχω.
Το Σάββατο το μεσημέρι είναι βολικά. Εάν δεν μας πάρει ο χρόνος και οι ενδιαφερόμενοι είναι αρκετοί μπορούμε να ξεκλέψουμε και λίγο από Κυριακή...
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Ανοικτή σε όλους όσους ενδιαφέρονται.
Πάντως, πιθανόν να σε ενδιέφερε ένα μελλοντικό σεμινάριο.
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
KApostolopoulos
Active Member
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2005 12:14 pm

Δημοσίευση από KApostolopoulos »

Στο προηγούμενο δεν μπόρεσα , ελπίζω αν γίνει επόμενο να τα καταφέρω...
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano
Άβαταρ μέλους
ΘΑΝΑΣΗΣ
Active Member
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: Παρ Μαρ 25, 2005 3:02 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ »

caspex έγραψε:Ανοικτή σε όλους όσους ενδιαφέρονται.
:D
Στα γρανάζια του συστήματος φρόντισε να είσαι η άμμος και όχι το λάδι...
--------------------------------------------------
http://spilaiologia.blogspot.com
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Καλημέρα σε όλες και όλους!

Πάντως και μένα θα με ενδιέφερε ένα μελλοντικό σεμινάριο (όπως και πολλά άλλα πράγματα δηλαδή...)

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
Stelios Zacharias
Active Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 2:40 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stelios Zacharias »

O caspex έγραψε: Επίσης αυτόν τον καιρό δουλεύω μαζί με τον Peter και τον Στέλιο Ζαχαρία σε ένα project το οποίο θα ανακοινωθεί σύντομα και αφορά την μικρή μας "χαρτογραφική" κοινότητα...

Ανακοινώθηκε σήμερα, αλλά πιό δίπλα... Για πηγαίνετε στο φόρουμ του Σ.ΕΛ.Α.Σ. να δείτε τι φτιάξαμε (ή και κατευθείαν εδώ: http://www.selas.org/phpBB2/viewtopic.php?t=192).

Στέλιος
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Και όχι μόνο...

Είναι έτοιμο για download το "manual" που σας υποσχέθηκα...

"Για όσους ανυπομονούν ή τον χρειάζονται.

Ο Ελληνικός Οδηγός Χρήσης του Ozi Explorer παίρνει "σάρκα και οστά" αν και σε πολύ πρώιμο στάδιο ακόμη (v.0.1) με ένα και μοναδικό (πλην όμως θεμελιώδες) κεφάλαιο... Πως να καλιμπράρουμε σε MGRS... "


Περισσότερα από εδώ:
http://www.selas.org/phpBB2/viewtopic.php?t=211
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Απάντηση