Συζήτηση για την σπηλαιολογική εκπαίδευση

Ανακοινώσεις και ερωτοαπαντήσεις για προγραμματισμένες εκπαιδεύσεις στην Ελλάδα και το εξωτερικό.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Συζήτηση για την σπηλαιολογική εκπαίδευση

Δημοσίευση από dim.kar »

Με αφορμή μια συζήτηση που είχε ξεκινήσει το 2005 ας παραθέσω εδώ αυτά που έγραφα τότε εδώ (δεν έχετε πρόσβαση όλοι, αλλά εγώ τα έχω γράψει άρα μπορώ να τα δημοσιοποιήσω):

dim.kar έγραψε:Θωμά καταρχάς να υπογραμμίσουμε πως στην δική σου δουλειά σου βασιστήκαμε και σε ευχαριστούμε τόσο γι' αυτό όσο και για τις παρατηρήσεις σου. Βρισκόμαστε στο ίδιο ακριβώς πνεύμα και χαίρομαι ιδιαίτερα για αυτό! Εκφράζοντας τον εαυτό μου (και ελπίζω την υπόλοιποη επιτροπή) δύο παρατηρήσεις:
Αρθρο 1
Νομίζω ότι η εκπαίδευση είναι αγαθό που πρέπει να παρέχει η ΣΟΕ στα μέλη της. Ποιος ο λόγος να γίνω μέλος της αν μπορώ να έχω τα ίδια αγαθά με τα μέλη και καμία υποχρέωση αυτών. Ηχεί άσχημα αλλά νομίζω το παράδειγμα της σπηλαιοδιάσωσης φτάνει.
Γι' αυτό σε περιπτώσεις που υπάρχει τέτοιο θέμα (συμμετοχής ανθρώπων που δεν ανήκουν σε μέλη της ΣΟΕ) απαιτείται ειδική απόφαση επιβλεπόμενη από το ΔΣ. Ο λόγος; καλύπτουμε το ενδεχόμενο ένας σύλλογος που είναι υπό ένταξη στην ΣΟΕ να μπορεί κατ' εξαίρεση να συμμετέχει ή μια ομάδα σπηλαιολόγων από το εξωτερικό. Αλλά αυτά είναι ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ και σαν τέτοιες πρέπει να αντιμετωπιστούν.
..το ύψος της αποζημίωσης των εκπαιδευτών.. Ελπίζω να εννοείτε κάτι σαν έξοδα παράστασης.
Προτείνω…του προϋπολογισμού του κάθε σχολείου
Ποιά έξοδα παράστασης; Τις βενζίνες, τον ύπνο και το φαγητό εννοούμε...
Το εκπαιδευτικό προσωπικό προσφέρει αμισθί τις υπηρεσίες του. Η σχολή εξασφαλίζει τα έξοδά του(Μεταφορά σίτιση, διαμονή, εκπαιδευτικό υλικό).
Αυτό ακριβώς. ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ. ΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΑΛΛΟΥ...
Άρθρο 13
Νομίζω ότι πολλά από τα θέματα που θίγετε σε αυτό το άρθρο πρέπει να λυθούν στους επιμέρους κανονισμούς των σχολείων.(αρθρο 15)
Τα σχολεία σε συλλογικό επίπεδο πρέπει να μείνουν εκεί. Από εδώ(Ε.Σ.Σ) πρέπει να βγεί κάποιος που θα εκπαιδεύσει σε αυτά και αυτά που θα πει και εκπαιδεύσει θα είναι τα ελάχιστα που θα πρέπει να κάνει ο σύλλογος στα σεμινάριά του η τα σχολεία του- κάθε σύλλογος της ΣΟΕ μπορεί να κάνει σεμινάρια και σχολεία με επιπλέον γνώσεις σε αυτά –
Όταν Λέτε Εκπαιδευτής (instructeur): Μπορεί να διοργανώνει όλες τις σχολές που αφορούν την Σπηλαιολογία τι εννοείτε? Υπάρχει δηλαδή η πιθανότητα να δούμε αυτόν τον τίτλο σε διαφήμηση στις Κορφές<<Ο Εκπαιδευτής (instructeur): Σπηλαιολογίας Σ.Ο.Ε Θεοδοσιάδης Θωμάς με πολλές αποστολές στο ενεργητικό του σε βαθιά σπήλαια στην Ελλάδα και το Εξωτερικό διοργανώνει σχολή Β επιπέδου Σπηλαιολογίας στον χώρο σας>>Ανάλογα παραδείγματα υπάρχουν στην ορειβασία αναρρίχηση και έχουν οδηγήσει στον επαγγελματισμό και την επικράτηση λίγων ατόμων.
Γενικά νομίζω ότι η φιλοσοφία αυτού του άρθρου δίνει στους εκπαιδευτές δικαιώματα να οργανώνουν να διοργανώνουν σχολεία σε συλλόγους και όχι τους συλλόγους να οργανώνουν σχολεία- τα οποία για να κάνουν θα πρέπει να έχουν ανάλογο αριθμό εκπαιδευτών με εκπαιδευόμενους-
Επίσης δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλεψη για σχολείο Σπηλαιοδιάσωσης(απόφοιτοι αυτού θα επανδρώσουν την ομάδα σπηλαιοδιάσωσης), για σχολείο Εκπαιδευτή φαραγγιών(αν θέλουμε να ενταχτεί στην Ε.Σ.Σ) και δεν υπάρχει πρόβλεψη για εκπαίδευση Υποβρύχιας σπηλαιολογίας πάλι σε επίπεδο εκπαιδευτή.
Πολλά μαζί... Το πλάνο είναι: ο σύλλογος οργανώνει αναθέτοντας σε initateur να κάνουν ένα σχολείο. ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΣΧΟΛΕΙΑ ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΒΑΘΜΙΔΑΣ!!! Οι σύλλογοι κάνουν την μύηση, Α' και Β επιπέδου, τα υπόλοιπα η Ομοσπονδία. Τελεία και παύλα.

Αν δεν του αρέσει του Θεοδοσιάδη να πάει αλλου να κάνει μάθημα στο χώρο σας...

Απλά εάν ένας νέος σύλλογος δεν διαθέτει εκπαιδευτές, θα πρέπει να ζητήσει βοήθεια μέχρι να αποκτήσει δικούς του... Βλέπε Ευπαλίνο όπου οι Μητσάκης/Αλέξανδρος τους εκπάιδευσαν.

Η σπηλαιοδιάσωση είναι ειδικό σχολείο.

Για το canoyoning και την σπηλαιοκατάδυση είναι αρμόδιες οι αντίστοιχες επιτροπές

Δημήτρης Καραγιάννης.
Σας διαβεβαιώνω πως από τότε (15 Οκτωβρίου του 2008) που τα έγραψα αυτά οι απόψεις μου δεν έχουν αλλάξει ούτε σε ένα κόμμα). Η εκπαίδευση είναι αρμοδιότητα των συλλόγων και προς αυτήν την κατεύθυνση παλεύω.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ, και το ξαναγράφω για να γίνει πιο σαφές ΔΥΣΤΥΧΩΣ εάν οι σύλλογοι δεν καταφέρουν να τηρούν και να υποστηρίζουν τα υψηλά ποιοτικά δεδομένα που θεσμοθέτησε η ΣΟΕ, δεν θα αργήσουμε και στην πατρίδα μας να δούμε ιστοσελίδες σαν κι αυτή. Να είμαστε βέβαιοι πως α: η ζωή αντιπαθεί τα κενά. Αν υπάρχει ανάγκη για σπηλαιολογική εκπαίδευση υψηλού επιπέδου και οι σύλλογοι δεν την προσφέρουν, το κενό κάπως θα καλυφθεί. Και β: Λίγο πολύ όλοι όσοι ασχολούμαστε με την εκπαίδευση έχουμε την ίδια ηλικία. Κάπου ανάμεσα στα σαράντα και τα πενήντα (φυσικά με τις εξαιρέσεις μας). Οπότε για τα επόμενα είκοσι χρόνια (το λιγότερο) μας αρέσει, δεν μας αρέσει θα συνυπάρχουμε... Κι επειδή κανείς μας δεν μπορεί να εξαφανίσει τον άλλον (παρεκτός αν του κόψει το σχοινί...) όσο πιο γρήγορα μάθουμε να ανεχόμαστε (το λιγότερο) τον άλλον και (ιδανικά) να συνεργαζόμαστε με τον άλλο τόσο περισσότερα λιθαράκια θα βάλουμε σε αυτό που ονομάζεται Σπηλαιολογική Ομοσπονδία Ελλάδος.

Δημήτρης

ΥΓ. Τα ίδια ακριβώς ισχύουν και για τα φαράγγια.
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Re: Συζήτηση για την σπηλαιολογική εκπαίδευση

Δημοσίευση από dim.kar »

Ποια είναι λοιπόν η άποψη της υπόλοιπης κοινότητας; Διότι θα το πάρω πάνω μου και θα θεωρήσω πως συμφωνείτε μαζί μου!!!

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
belias
Active Member
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2005 5:20 pm
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Συζήτηση για την σπηλαιολογική εκπαίδευση

Δημοσίευση από belias »

Εγλω θα συμφωνήσω στην τελικ'ή η σπηλαιολογία είναι ομαδικό άθλημα και ιδιαίτερα όταν μιλάμε για μεγάλα βάθη χρειάζονται και ανάλογα άτομα οπότε το να εκπαιδεύσεις 2-3 άτομα δεν τους προσφέρεις τίποτα γιατί μετά απο΄λίγο καιρό θα υπάρξει ανάγκη να ζητήσουν την βοήθεια ενός συλλόγου
Μίλτος Μπελίδης ΣΠ.Ο.Κ. - ΠΡΩΤΕΑΣ
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Re: Συζήτηση για την σπηλαιολογική εκπαίδευση

Δημοσίευση από dim.kar »

Σωστός ο Μίλτος!!!

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
mtsop
Active Member
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Τετ Αύγ 12, 2009 11:50 am
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Συζήτηση για την σπηλαιολογική εκπαίδευση

Δημοσίευση από mtsop »

Να πω πως το "μέγεθος" δεν είναι πάντα αυτό που μετρά. Υπάρχουν και "μικρά" σπήλαια που μπορείς να χρειαστείς διασυλλογική βοήθεια
Μιχάλης Τσόπελας
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Re: Συζήτηση για την σπηλαιολογική εκπαίδευση

Δημοσίευση από dim.kar »

Σωστό κι αυτό...
άτ
Κανένας με αντίθετη άποψη δεν υπάρχει; Ελάτε μην ντρέπεστε, δεν πρέπει να τα συζητάτε μόνο μεταξύ σας, μοιραστείτε τις απόψεις σας μαζί μας!!!

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
Stelios Zacharias
Active Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 2:40 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: Συζήτηση για την σπηλαιολογική εκπαίδευση

Δημοσίευση από Stelios Zacharias »

Δημήτρη, μην σε παραξενεύει η έλλειψη σχολίων - έχεις ανοίξει ένα θέμα με κείμενα παλιά, από πριν την θεσμοθέτηση και ψήφιση του κανονισμού της ΕΣΣ, και χωρίς να πεις ούτε για ποιό λόγο, ούτε με ποιά αφορμή, ζητάς από τους χρήστες του ανοιχτού φόρουμ να σχολιάσουν. Είναι όλοι ειδικοί; είναι θέματα αυτά για ανοιχτές ενότητες; και αν συμφωνεί και αν διαφωνεί κάποιος; δεδομένου ότι υπάρχει η χάρτα που ορίζει τα περι εκπαίδευσης (όσον αφορά την ομοσπονδία), ποιός ο λόγος να σχολιάζουμε κείμενα που αρχικά παρατέθηκαν στην ενότητα των ειδικών πριν από χρόνια; Και μετά μας τσιγκλάς που δεν απαντάμε...
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Re: Συζήτηση για την σπηλαιολογική εκπαίδευση

Δημοσίευση από dim.kar »

Χα χα χα!!! Έχεις απόλυτο δίκιο... Σταματώ λοιπόν εδώ...

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Απάντηση