Νέα υλικά στην Σπηλαιοδιάσωση της Σ.Ο.Ε.

Προγραμματισμός και σχολιασμός των ασκήσεων, ενημερώσεις, νέα και δράσεις της ομάδας Σπηλαιοδιάσωσης.
Άβαταρ μέλους
Nikos Mitsakis
Active Member
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Απρ 10, 2005 10:08 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Νέα υλικά στην Σπηλαιοδιάσωση της Σ.Ο.Ε.

Δημοσίευση από Nikos Mitsakis »

Παραλήφθηκαν τα παρακάτω υλικά, από την Πολιτική Προστασία μέσω της Νομαρχίας Αθηνών.

Σπηλαιολογικό σχοινί 10.5mm. Ποσότητα: 400μέτρα.
Σπηλαιολογικό σχοινί 10mm. Ποσότητα: 600μέτρα.
Ορειβατικό σχοινί. Ποσότητα: 200μέτρα.
Τροχαλίες διάσωσης μεγάλες. Ποσότητα: 20 τεμάχια.
Κρίκοι οβάλ απλοί(carabiner). Ποσότητα: 100 τεμάχια.
Κρίκοι οβάλ ασφαλείας(carabiner). Ποσότητα: 100 τεμάχια.
Κρίκοι ορειβατική ασφαλείας(carabiner). Ποσότητα: 200 τεμάχια.
Κρίκοι H.M.S. Ποσότητα: 50 τεμάχια.
Πλακέτες αρματώματος ίσιες (Coydee) 8mm. Ποσότητα: 100 τεμάχια.
Πλακέτες αρματώματος οροφής (anellox) 8mm. Ποσότητα: 100 τεμάχια.
Ιμάντας σωληνωτός 25mm. Ποσότητα: 200μέτρα.
Κορδονέτο Dyneema 5mm. Ποσότητα: 200μέτρα.


Εκκρεμεί επίσης η παραλαβή των παρακάτω υλικών:

Τροχαλίες διάσωσης ανοιγόμενες. Ποσότητα: 20 τεμάχια.
Κορδονέτο Dyneema 5mm. Ποσότητα: 200μέτρα.
Αυτοδιάτρητα βύσματα 12mm Μ8. Ποσότητα: 300 τεμάχια.
Αυτόεκτονώμενα βύσματα 12mm Μ8. Ποσότητα: 200 τεμάχια.
Σκηνή &frac34; εποχών 1 τεμ. Αριθμός ατόμων = τέσσερα (4) Βάρος = < 5 κιλών.


Με τα παραπάνω υλικά, η σπηλαιοδιάσωση έχει καλύψει πλέον στο μεγαλύτερο μέρος, την αυτονομία της στο θέμα των υλικών (για την ομάδα της Αθήνας).
Μένει να δούμε αν υπάρχουν άλλες σημαντικές ελλείψεις και να επανδρώσουμε και τις λοιπές ομάδες στην επαρχία.
Για την χρήση όμως των παραπάνω υλικών, χρειάζεται και έμψυχο δυναμικό το οποίο από ότι έχει παρατηρηθεί το τελευταίο διάστημα έχει εκλείψει δραματικά. Καλό θα ήταν να ξαναζωντανέψει η ομάδα και να μην περιμένουν τα μέλη της ένα ενδεχόμενο ατύχημα για να ευαισθητοποιηθούν ξανά.

Μητσάκης Νίκος
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Ας κάνουμε λοιπόν όλοι, παλιότεροι και νεότεροι μιά προσπάθεια να συμμετέχουμε στις εκδηλώσεις της Σ/Δ όσο γίνεται περισσότερο, παραμερίζοντας άλλες προτεραιότητες και δίνοντας λίγο από τον ελεύθερο χρόνο μας.
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

Καλορίζικα και να τα δούμε σε καμιά άσκηση, όποτε γίνει.Βλέπω την έλλειψη φορείου όμως, μήπως θα πρέπει να γίνει κρούση και γι αυτό; Και γωνιακές πλακέτες, φαρμακείο και θα δούμε και τι άλλο.
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
Άβαταρ μέλους
MALAMA KATERINA
Active Member
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2005 9:35 pm

Δημοσίευση από MALAMA KATERINA »

Μπράβο Νίκο!!! :lol: :lol: και το υπόλοιπο, φυσικά, ΔΣ της Ομοσπονδίας.
Ξέρω πόσο τρέξατε γι'αυτά τα υλικά.Επίσης ξέρω πώς λειτουργεί το Δημόσιο. Αντε τώρα, να δούμε και το πρόγραμμα της Σπηλαιοδιάσωσης.
Μία φορά κι έναν καιρό
ήμουν ελπίδα για τον κόσμο
τώρα μόνη κολυμπώ..


http://lifeaction.blogspot.com/
http://okthisismylife.blogspot.com/
http://www.flickr.com/photos/43010836@N02/
Άβαταρ μέλους
Nikos Mitsakis
Active Member
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Απρ 10, 2005 10:08 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Nikos Mitsakis »

MALAMA KATERINA έγραψε:Μπράβο Νίκο!!! :lol: :lol: και το υπόλοιπο, φυσικά, ΔΣ της Ομοσπονδίας.
Ξέρω πόσο τρέξατε γι'αυτά τα υλικά.Επίσης ξέρω πώς λειτουργεί το Δημόσιο. Αντε τώρα, να δούμε και το πρόγραμμα της Σπηλαιοδιάσωσης.
Παρότι γίνανε τόσες ενέργειες και χρειάστηκε τόσος χρόνος για να πάρουμε τα υλικά και τόσο καιρό κατηγορούμε την κωλυσιεργία του Δημοσίου, δεν παύει να ακολουθούμε τα χνάρια τους. Δύο ολόκληρους μήνες βρίσκονται ανέγγιχτα τα υλικά στα γραφεία της Σ.Ο.Ε.(από το τέλος του Ιουλίου), χωρίς κανείς να ενδιαφέρετε για την τύχη τους ή να θέλει να δει τι σόι υλικά πήραμε, αν μας κάνουν, τι ελλείψεις έχουμε κ.τ.λ.
Το γεγονός αυτό με έχει λυπήσει ιδιαίτερα, αλλά δεν είναι το μόνο. Το πρόγραμμα του 2ου εξαμήνου της σπηλαιοδιάσωσης που όλοι περιμένουμε από την τελευταία συνάντηση, ακόμα να μας ανακοινωθεί και μπήκαμε στον 10ο μήνα. Αντί αυτού, μας ήρθε στο Δ.Σ. της Σ.Ο.Ε. η παραίτηση από μέλος της Επιτροπής Σπηλαιοδιάσωσης, της Γιάννας Χατζής, αφήνοντας την Σπηλαιοδιάσωση στην κυριολεξία, σε κατάσταση διάλυσης.
Αν δεν υπάρξει άμεση αντίδραση, ενεργοποίηση και πρωτοβουλία, από τα παλαιά και ενεργά μέλη της Σπηλαιοδιάσωσης, πολλή φοβάμαι πως η ομάδα θα διαλυθεί τελείως.
Η ειρωνεία σε όλο αυτό το χάλι μας, είναι πως ήρθαν άλλες 4.000 ευρώ από την Πολιτική Προστασία για το έτος 2007, για την ενίσχυση της Σπηλαιοδιάσωσης με υλικά. Μήπως τελικά πρέπει να τους τα γυρίσουμε πίσω?
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Δυστυχώς η κούραση από τις υποχρεώσεις (επαγγελματικές, συλλογικές, διοικητικές, προσωπικές κλπ) των λίγων παλαιών μελών γίνεται εμφανής τόσο στα διοικητικά όσο και στις παρουσίες τις Τρίτες αλλά και στις ασκήσεις.

Χρειαζόμαστε φρέσκο αίμα. (μουαχαχαχαχα). Έχω ήδη 2-3 ενδιαφερόμενους από τον Σ.ΕΛ.Α.Σ αλλά πρέπει όλοι οι σύλλογοι να δουν το θέμα ζεστά και να πείσουν τα νέα μέλη για την ανάγκη ύπαρξης της Σπηλαιοδιάσωσης ώστε να υπάρξουν στο μέλλον αρκετά μέλη τα οποία θα στελεχώσουν τις διοικητικές και τις οργανικές θέσεις.

Στο προκείμενο, θα πρότεινα η επόμενη συνάντηση να έχει ως αντικείμενο την καταμέτρηση / έλεγχο / σήμανση των νέων υλικών αλλά και την λήψη αποφάσεων για την οργάνωση της ομάδας, άρα είναι πολύ σημαντικό, όλοι εμείς οι πολυάσχολοι να βρούμε το χρόνο και να μαζευτούμε.

Τέλος Νίκο, αν και καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου για την πορεία της ομάδας μιας και είσαι από τα παλαιότερα και πλέον δραστήρια μέλη αλλά και ο πρόεδρας του Δ.Σ. της Σ.Ο.Ε., θέλω να σου υπενθυμίσω απλώς ότι ΟΛΟΙ όσοι συμμετέχουν το κάνουν εθελοντικά και χωρίς κανένα όφελος και συνεπώς είναι άδικο να τους / μας κρίνουμε αυστηρά. Κρίνοντας απ’ τον εαυτό μου, και είμαι σίγουρος ότι και οι υπόλοιποι έχουν αντίστοιχα πολλές επαγγελματικές και οικογενειακές υποχρεώσεις, θαυμάζω αυτούς που – έστω και στο μέτρο που μπορούν – αναλαμβάνουν οργανωτικές υποχρεώσεις.

Ευτυχώς που στην Ελλάδα δεν έχουμε ζήσει κανένα τραγικό σπηλαιολογικό ατύχημα, αλλά το τίμημα αυτού είναι η χαλάρωση του ενδιαφέροντος και της εγρήγορσης. Μετά τις πυρκαγιές είμαι σίγουρος ότι παρουσιάστηκε έξαρση του εθελοντισμού.
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
mamouni
Active Member
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2005 3:55 pm
Τοποθεσία: Άθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mamouni »

Παναγιώτης έγραψε:Τέλος Νίκο, αν και καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου για την πορεία της ομάδας μιας και είσαι από τα παλαιότερα και πλέον δραστήρια μέλη αλλά και ο πρόεδρας του Δ.Σ. της Σ.Ο.Ε., θέλω να σου υπενθυμίσω απλώς ότι ΟΛΟΙ όσοι συμμετέχουν το κάνουν εθελοντικά και χωρίς κανένα όφελος και συνεπώς είναι άδικο να τους / μας κρίνουμε αυστηρά. Κρίνοντας απ' τον εαυτό μου, και είμαι σίγουρος ότι και οι υπόλοιποι έχουν αντίστοιχα πολλές επαγγελματικές και οικογενειακές υποχρεώσεις, θαυμάζω αυτούς που – έστω και στο μέτρο που μπορούν – αναλαμβάνουν οργανωτικές υποχρεώσεις.
Εγώ δεν ανήκω στη σπηλαιοδιάσωση, αλλά το παραπάνω μου "πατάει ένα κουμπί" για να πω δυο-τρια πραγματάκια (γενικότερα κι όχι σε εσένα συγκεκριμένα), γιατί όλο και κάπου άνηκα/ανήκω/θα ανήκω, κι αυτά που γράφεις τα έχω ακούσει σαν δικαιολογίες αρκετές φορές μέχρι τώρα...
α) Εθελοντές είμαστε όλοι. Τι είναι αυτό, λοιπόν, που κάνει ορισμένους πιο συνειδητοποιημένους από τους άλλους? Μερικοί, ας πούμε είναι πιο εθελοντές κι άλλοι πιο λίγο?
β)Υποχρεώσεις/δουλειές/οικογένειες/τρέξιμο κτλ έχουμε όλοι. Ουδεμία εξαίρεση. Ίσως υπάρχει μια διακύμανση στην ένταση, αλλά πραγματικά πιστεύω ότι η θέληση είναι αυτή που μας παρακινεί (ή όχι) να κάνουμε κάτι. Εάν υπάρχει θέληση, βρίσκεται και ο χρόνος. Ίσως λίγος - ίσως πολύς, αλλά βρίσκεται...
Μια-δυο ωρίτσες την εβδομάδα να έβρισκε ο καθένας από εμάς, όλα θα ήταν πολύ διαφορετικά σε αυτό το χώρο. Προσωπικά π.χ. η συνήθης φράση "Συγνώμη αλλά δεν προλαβαίνω γιατί έχω πολλά πράγματα να κάνω" με προσβάλλει. Σημαίνει ότι όσοι βρίσκουν λίγο χρόνο για να κάνουν κάτι (που θα οφελήσει και τους υπόλοιπους - εκεί είναι η ειρωνία!!) είναι αργόσχολοι ή εισοδηματίες ή φύτρωσαν σε αυτή τη ζωή και δεν έχουν οικογένειες!

Είναι νομίζω κοινή διαπίστωση ότι οι άνθρωποι που κάνουν τα πάντα σε αυτό το χώρο, είναι οι ίδιοι και οι ίδιοι συνεχώς. Όλοι οι άλλοι καταλαβαίνουν, δυστυχώς, μόνο τα δικαιώματά τους. Κι αυτό είναι ένα φαινόμενο που εμφανίζεται στο χώρο γενικώς και μέσα στους συλλόγους, όχι μόνο στη ΣΟΕ.
Όλο λάδι-λάδι... και τηγανίτες τίποτα!
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Έρη προσυπογράφω...

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
belias
Active Member
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2005 5:20 pm
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από belias »

Βασικά εμένα η γνώμη μου είναι πως πάνω κάτω η αλήθεια βρίσκεται όπως πάντα στη μέση. Από την μια δεν μπορείς να βάλεις το μαχαίρι σε κανένα για τον λόγο ότι κάνουμε χόμπι και από την άλλη βλέπεις ότι τα άτομα που τρέχουνε είναι 5-6 το πολύ για δουλείες που αντιστηχούν σε πολλούς και πολλές φορές αντί να ακούσουν ευχαριστώ τους κράζουμε και από πάνω.
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

Να γίνω λίγο κακός αν μου επιτρέπετε.
Κατ' αρχάς να δώσω τα συγχαρητήριά μου στην Έρη που παρά το ότι είναι έγκυος κάπου στον έβδομο μήνα ήταν στην αποστολή της Σ.Ο.Ε. με την κοιλιά απέναντι και καθάριζε το χώρο έξω, μαζί με την εξίσου άξια συγχαρητηρίων Σελίν που είναι Γαλλίδα και όμως ήρθε να βοηθήσει σε κάτι που δεν είχε ξανά ασχοληθεί. Να ευχαριστήσω και τα υπόλοιπα παιδιά που έδωσαν το παρόν στην ίδια δουλειά της Σ.Ο.Ε. και είναι αυτά που αναφέρει και η Έρη στο post για τα "σπήλαια σε κίνδυνο". Ας αρχίσω να γίνομε κακός τώρα.
Θα αναφερθώ σαν παράδειγμα στην προστασία σπηλαίων που γνωρίζω την κατάσταση καλύτερα από την ΣΠΗΛΑΙΟΔΙΆΣΩΣΗ.
Στον καθαρισμό στο Χόνι Λιάγκι 7 συμμετοχές μόνο από το Φ.Ο.Σ.
Στον καθαρισμό στο Αντώνοφ 6 συμμετοχές μόνο από το Φ.Ο.Σ.
Στον καθαρισμό της Σαραντασκαλιώτησας συμμετοχές από το ΣΠΕΛΕΟ το ΣΕΛΑΣ και το ΦΟΣ μόλις 5 άτομα συνολικά.
Στο σπήλαιο Αγίας Μαρίνας στο Κίτσι δεν είχε γίνει έγκαιρα η ενημέρωση και έτσι δεν έχω την απαίτηση για συμμετοχές.
Στον καθαρισμό του Λυκούργου Δολών οι συμμετοχές έφτασαν τις 15 και ήταν από όλους τους συλλόγους για ελάχιστα σκουπίδια σε σχέση με τα υπόλοιπα σπήλαια, αλλά με ωραίο διάκοσμο τον οποίο θαυμάσαμε όλοι, αλλά ελάχιστοι καθάρισαν.
Δηλαδή οι συμμετοχές για κάτι που είναι αγγαρεία είναι μηδενικές και οι συμμετοχές για αναψυχή είναι σε σημείο να μη χωράμε.
Επειδή μετέχω και στη σπηλαιοδιάσωση όσο περισσότερο μπορώ, βλέπω και εκεί κάτι ανάλογο, δηλαδή μία φθίνουσα πορεία στις συμμετοχές και μάλιστα ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟ ΜΕΛΛΟΣ.
Με τι απαιτήσεις θα ζητήσουμε να βοηθήσουμε σε ένα σπήλαιο, αν δεν μετέχουμε και στις εκπαιδεύσεις για να το κάνουμε; και όλοι θα το ζητήσουμε όταν μάθουμε ότι αυτός που έχει την ανάγκη μας είναι ο/η κολλητός μας. Πόσοι θα έχουν τη γνώση να μπουν και να βοηθήσουν και όχι να χαζεύουν και να δυσκολεύουν τους υπόλοιπους που ξέρουν; και πόσο οι ίδιοι και οι ίδιοι θα είναι σε θέση να κάνουν την δουλειά αυτή και να βλέπουν ότι οι γνώσεις τους πάνε χαμένες γιατί δεν τις παρακολουθεί κανένας; και όταν αυτοί σταματήσουν τι; το χάος; και νομίζω ότι η σπηλαιοδιάσωση της Σ.Ο.Ε. ήταν το δυνατό της χαρτί και για την προβολή της προς τα έξω. Να θυμίσω ότι στο Λούσιο εκεί που οι υπόλοιποι σταματούσαν, γιατί δεν είχαν τη γνώση, η Φαραγγοδιάσωση και η Σπηλαιοδιάσωση ξεκινούσαν. Και ήμασταν όλοι περήφανοι που ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ήξεραν και έκαναν δουλειά. Αλλά παντού και πάντα οι ίδιοι και οι ίδιοι. Ας χαρίσουμε λοιπόν λίγο από το χρόνο μας για να βοηθήσουμε εμάς όταν θα μας τύχη η στραβή και όχι να περιμένουμε να μας τύχη πρώτα η στραβή και μετά να μετέχουμε γιατί μπορεί να είναι αργά. Ας αφιερώσουν οι σύλλογοι μία μέρα από κοινού και ας δούμε τι μπορεί ο καθένας μας να προσφέρει σε αυτό το κομμάτι που θεωρώ ότι είναι το βασικότερο της ομοσπονδίας αν θέλουμε να λεγόμαστε ομοσπονδία και όχι μόνο σύλλογοι. Ετσι και αλλιώς για εμάς είναι.
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

:yupy: :kiss: :clapping:

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
haris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 496
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 19, 2005 6:27 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από haris »

Έχω βρεθεί σε δύο συναντήσεις της σπηλαιοδιάσωσης και δεν συμμετείχα ξανά γιατί δυστυχώς αισθάνθηκα ότι δεν είμαι σε θέση να προσφέρω. Συζητώντας και με άλλους σπηλαιολόγους του επιπέδου μου, υπάρχει μια αντίληψη στους νέους, ότι η Σ/Δ είναι για έμπειρους σπηλαιολόγους. Στη συνέχεια, εκτός συναντήσεων Σ/Δ, συζητώντας με μέλη της Σ/Δ, κατάλαβα ότι όλοι μπορούν να προσφέρουν εφόσον πάντα υπάρχει ανάγκη και για υποστήριξη εκτός σπηλαίου.

Παραθέτω την πρότασή μου, λαμβάνοντας υπόψη τι θα προέτρεπε εμένα προσωπικά να γίνω ενεργό μέλος της Σ/Δ.

Προτείνω ανάλογα με το πόσες ομάδες είναι απαραίτητες σε μια Σ/Δ (πχ.ομάδα υποστήριξης εκτός σπηλαίου, ομάδα αρματώματος, ομάδα τραυματιοφορέων, κλπ) να δημιουργηθούν σχολές, σεμινάρια, εκπαίδευση, σειρές μαθημάτων (όπως θέλετε ονομάστε το) με συγκεκριμένο χρονικό διάστημα που θα απευθύνονται σε όλους τους σπηλαιολόγους ανάλογα με το επίπεδό τους. Μια σειρά συναντήσεων, συγκεκριμένων σε αριθμό, για κάθε ομάδα ξεχωριστά. Επιμένω στη συγκεκριμένη δομή των μαθημάτων για δύο λόγους.

Ο πρώτος είναι ότι αυτός που παρακολουθεί μια σειρά μαθημάτων μιας συγκεκριμένης ομάδας της Σ/Δ θα γνωρίζει ότι έχει παρακολουθήσει κάτι ολοκληρωμένο κι ότι είναι σε θέση να συμμετάσχει σε μια άσκηση ή σε ένα ατύχημα.

Ο δεύτερος λόγος είναι ότι όταν υπάρχει εξ’ αρχής συγκεκριμένος αριθμός μαθημάτων, πιο εύκολα ο καθένας οργανώνει το πρόγραμμά του ώστε να ολοκληρώσει την εκπαίδευσή του στο αντικείμενο της συγκεκριμένης ομάδας, απ’ ότι αν γνωρίζει ότι όλο το χρόνο γίνονται διαλέξεις Σ/Δ.

Έτσι ένας νέος σπηλαιολόγος, που μόλις έχει τελειώσει τα σεμινάρια Α’ κι έχει διάθεση για ενεργή συμμετοχή στη Σ/Δ, θα αντιληφθεί ότι κι αυτός είναι απαραίτητος στο έργο της κι έχει πλέον τις βασικές γνώσεις για την ομάδα που θα τοποθετηθεί.
Άβαταρ μέλους
belias
Active Member
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2005 5:20 pm
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από belias »

Haris αυτό που λες ειναι μεγαλη αληθεια ολοι μα ολοι μπορουν να βοηθησουν ο καθενας με τον τροπο του. Για παραδειγμα στον ΣΠΟΚ εχουν ξεκινησει μια πολυ καλη δουλεια με την Σ/Δ χαρη στον γνωστο και μη εξαιρετεο Οικονομου Αυγουστινο εχουν γινει μεχρι τωρα αν θυμαμαι καλα 3 ασκησεις απο τον Ιουνιο οι συμετοχη ειναι περιπου 10 ατομα που για ενα σχετικα μικρο συλλογο σαν τον ΣΠΟΚ ειναι πολλα απο τους οποιους μονο οι 3-4 εχουν συμετεχει σε πανελλαδικες ασκησεις.
Άβαταρ μέλους
angelobike
Active Member
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 08, 2006 10:51 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από angelobike »

Συγγνώμη για την παρέμβαση, ας μου επιτραπεί η κατάθεση της άποψης μου αν και όχι σπηλαιολόγος. Το πρόβλημα που θέτει ο Νίκος δεν είναι ότι κάποιοι δεν κάνουν καλά τη δουλειά τος και άρα να απολυθούν , ούτε και ότι δεν υπάρχουν άτομα στους κόλπους της σπηλαιοδιάσωσης εν προκειμένω αλλά και γενικότερα στους συλλόγους.
Το πρόβλημα ξεκινάει από το γεγονός ότι είναι πολύ λίγοι αυτοί αυτόβουλα που θα αναλάβουν μία εργασία (υπευθυνότητα) και θα την προχωρήσουν. Το σύνηθες είναι όλοι να περιμένουν εντολές και οδηγίες και όταν μάλιστα δεν τις παίρνουν, τότε αρχίζει και η γκρίνια "δεν μας είπε κανείς τι να κάνουμε..., μα δεν κάνουμε και τίποτα..., καλά, ποιός θα το αναλάβει...".
Φυσικά αν πάρει τηλέφωνο ο Νίκος τον Α, τον Β, τον Γ και τον Δ και τους οργανώσει και τους πει πηγαίνετε την τάδε ημέρα, να κάνετε αυτό το πράγμα, μάλλον θα το κάνουν. Το θέμα είναι οτι ο Νίκος και κάθε Νίκος ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ να οργανώνει τους πάντες.
Η λύση σε αυτό το πρόβλημα λέγεται καταμερισμός εργασίας και ευθυνών. Εδώ είναι και η μέγιστη δυσκολία, να βρεθούν οι άνθρωποι που να θέλουν να αναλάβουν ευθύνες, να θέλουν να μπουν λίγο μπροστά, να μην τους νοιάζει ότι κάποιος θα τους την πει αν κάτι δεν κάνουν καλά. Εξάλλου ο μόνος σίγουρος τρόπος για να μην στην πουν και για να μην κάνεις κανένα λάθος, είναι να μην κάνεις ΤΙΠΟΤΑ.
Λαπαθιώτη Ντίνα
Active Member
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2005 1:50 pm

Δημοσίευση από Λαπαθιώτη Ντίνα »

Nikos Mitsakis έγραψε: Το γεγονός αυτό με έχει λυπήσει ιδιαίτερα, αλλά δεν είναι το μόνο. Το πρόγραμμα του 2ου εξαμήνου της σπηλαιοδιάσωσης που όλοι περιμένουμε από την τελευταία συνάντηση, ακόμα να μας ανακοινωθεί και μπήκαμε στον 10ο μήνα. Αντί αυτού, μας ήρθε στο Δ.Σ. της Σ.Ο.Ε. η παραίτηση από μέλος της Επιτροπής Σπηλαιοδιάσωσης, της Γιάννας Χατζής, αφήνοντας την Σπηλαιοδιάσωση στην κυριολεξία, σε κατάσταση διάλυσης.
Αν δεν υπάρξει άμεση αντίδραση, ενεργοποίηση και πρωτοβουλία, από τα παλαιά και ενεργά μέλη της Σπηλαιοδιάσωσης, πολλή φοβάμαι πως η ομάδα θα διαλυθεί τελείως.
Η ειρωνεία σε όλο αυτό το χάλι μας, είναι πως ήρθαν άλλες 4.000 ευρώ από την Πολιτική Προστασία για το έτος 2007, για την ενίσχυση της Σπηλαιοδιάσωσης με υλικά. Μήπως τελικά πρέπει να τους τα γυρίσουμε πίσω?
Ομολογώ, ότι αυτή η δημοσίευση του προέδρου, με άγγιξε προσωπικά.
Το εξέλαβα ως έκκληση να παραμείνει ενεργή η επιτροπή σπηλαιοδιάσωσης, αλλά με αποδέκτες "τα παλαιά και ενεργά μέλη της Σπηλαιοδιάσωσης" όπως αναφέρει ο ίδιος.
Μου φαίνεται τραγικό να διαλυθεί, ειδικά αυτή η ομάδα, που αφορά τον πιό ευαίσθητο αλλά και πιό νευραλγικό τομέα της σπηλαιολογίας.
Μιας και άρχισαν να ακούγονται προτάσεις να συμμετέχουν κι άλλα άτομα πέρα από τα παλαιά μέλη της Σπηλαιοδιάσωσης και να ανοιχτεί η ομάδα περισσότερο, θα ήθελα να προσφέρω ότι μπορώ στη συγκεκριμένη επιτροπή.
Με δεδομένο, ότι δεν κατοικώ στην Αθήνα, και ο χρόνος μου είναι περιορισμένος (δουλειά, παιδιά, πανεπιστήμιο), παρ' όλα αυτά νομίζω, ότι σε κάτι θα μπορούσα να φανώ χρήσιμη.

Ντίνα Λαπαθιώτη
"Μη ανθρακεύειν, μηδέ μολεύειν, μηδέ πρεμνίζειν"
Αττικός νόμος
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

belias έγραψε:Haris αυτό που λες ειναι μεγαλη αληθεια ολοι μα ολοι μπορουν να βοηθησουν ο καθενας με τον τροπο του. Για παραδειγμα στον ΣΠΟΚ εχουν ξεκινησει μια πολυ καλη δουλεια με την Σ/Δ χαρη στον γνωστο και μη εξαιρετεο Οικονομου Αυγουστινο εχουν γινει μεχρι τωρα αν θυμαμαι καλα 3 ασκησεις απο τον Ιουνιο οι συμετοχη ειναι περιπου 10 ατομα που για ενα σχετικα μικρο συλλογο σαν τον ΣΠΟΚ ειναι πολλα απο τους οποιους μονο οι 3-4 εχουν συμετεχει σε πανελλαδικες ασκησεις.

Κατ΄ αρχάς να δώσουμε συγχαρητήρια στο ΣΠΟΚ και τον Αυγουστίνο για την πολλή καλή δουλειά που κάνουν στην Κρήτη όλα τα παιδιά. Το πρόβλημα ξεκινάει όμως από τις συμμετοχές που είναι ελάχιστες και μάλιστα το ξανά λέω από νέες συμμετοχές μηδενικές. Άγγελε καλέ μου φίλε ποιόν να πάρει τηλέφωνο ο Νίκος από τη στιγμή που είναι 5-10 άτομα, όλοι τους με πείρα και δεν υπάρχει κάποιος τρίτος που με όρεξη θα αναλάβει τα γραφειοκρατικά και το πρόγραμμα για να γίνουν ασκήσεις; Πως θα γίνουν ασκήσεις αν δεν υπάρχουν νέοι άνθρωποι στο χώρο; Και οι υπάρχοντες θα το κάνουν για συντήρηση, αλλά που θα πάει η γνώση τους σε περίπτωση ατυχήματος (όλοι θα τρέξουν για να δουν και να μάθουν τι έγινε) αν δεν μεταδοθεί; Πόσοι από τους νέους σπηλαιολόγους και μάλιστα από όσους έχουν κάνει και τα σεμινάρια β΄επιπέδου έχουν υπολογίσει να μετέχουν ΜΙΑ ΦΟΡΆ ΤΟ ΜΉΝΑ στο σεμινάριο σπηλαιοδιάσωσης; Όταν το πρόγραμμα είχε "τοποθέτηση θύματος στο φορείο" οι παρευρισκόμενοι ήταν 7-8 άτομα. Μάλιστα είναι κάτι που δεν θέλει πείρα γιατί διδάχθηκε εκεί. Οι υπόλοιποι που ήταν; Με το θέλω αλλά δεν προλαβαίνω ή δεν μπορώ ή δεν ξέρω και δεν έρχομαι, δε θα συνεχίσει η ομάδα γιατί οι παλαιότεροι κουράζονται και οι νεότεροι δεν μαθαίνουν. Οπότε;;;;;
Haris αν δεν έρθεις πως θα αποκτήσεις εμπειρία ή μήπως νομίζεις ότι όλοι όσοι μετέχουν είναι οι κορυφαίοι; Είμαι εγώ κορυφαίος διασώστης; Ούτε καν κορυφαίος σπηλαιολόγος δεν είμαι. Παρ΄όλα αυτά μετέχω μήπως κάποια στιγμή και εάν χρειαστεί, να μπορώ από τις γνώσεις που παίρνω από εκεί να αντικαταστήσω έναν άλλο που κουράστηκε και πρέπει να ξεκουραστεί. Όσοι δεν μπορούν να μετέχουν σε άσκηση, πως θα μετέχουν σε πραγματικό γεγονός; Και στο περιστατικό να μην είναι κάποιος μέσα και να ετοιμάζει φαγητό ή σκηνές ή και τη γραμματεία να κάνει εκτός σπηλαίου ή και το εφορίο ξέρεις τι βοήθεια θα ήταν για τους μέσα να ξέρουν ότι κουρασμένοι και πεινασμένοι θα βρουν ένα πιάτο φαγητό ή μια σκηνή να κοιμηθούν και ότι δεν ξεχάστηκε κανείς μέσα; Στην τελευταία πανελλήνια άσκηση που είχε γίνει στο Δέρσιο τα συγχαρητήρια πήγαν στο μαγειρείο και την τροφοδοσία. Η άσκηση πήγε απλός καλά. Και κάποιοι θα πρέπει να αναλάβουν και τα υπόλοιπα για την οργάνωση.Ας κάνουμε όλοι μια προσπάθεια και τότε θα δούμε αν μπορούμε να τα καταφέρουμε. Αλλιώς δε θα το μάθουμε ποτέ.
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Έρη, είναι πάντα θετικό το να διαβάζουμε τις απόψεις όλων των σπηλαιολόγων και αυτή είναι και η αξία του φόρουμ αλλά δεν βλέπω πως θα βοηθήσει το πρόβλημα το να κατηγορούμε αυτούς που ασχολούνται έστω και πλημελλώς με την Σ/Δ για αδιαφορία ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Ούτε νομίζω ότι αποτελεί κίνητρο για κάποιον να ασχοληθεί το να βλέπει διάφορους να του βάζουν χέρι γιατί δεν ασχολήθηκε νωρίτερα. Η αρνητικότητα και η επιθετικότητα απωθεί (τουλάχιστον κατά την ταπεινή μου γνώμη). Και εγώ "φώναζα" σε παλαιότερο θέμα για την συμμετοχή των υπολοίπων και κάποιος φίλος μου έκανε σχετική παρατήρηση πιθανότατα δικαίως. Αν ο άλλος δεν θέλει να ασχοληθεί ή έστω είναι αμφίρροπος, με το στυλ "δεν σηκώνω δικαιολογίες" :fouet: αμφιβάλω αν ποτέ θα το κάνει.

Ο καθένας κάνει αυτό που μπορεί και δεν μπορούμε να τους βάλουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι. Προσωπικά ξέρεις καλά ότι δεν ήθελα να ασχοληθώ με τα κοινά διότι ήξερα καλά ότι έχω εξοντωτικά ωράρια στην δουλειά, αρκετά επαγγελματικά και μη ταξίδια και δυο παιδάκια και γυναίκα που η σπηλαιολογία την αφήνει παγερά αδιάφορη και δεν βλέπει γιατί θα πρέπει να παραμελώ την οικογένειά μου για να ασχολούμαι με το χόμπι μου. Παρόλα αυτά έχω χάσει ελάχιστες συναντήσεις της Σ/Δ αλλά π.χ. στην Κρήτη αδυνατώ να πάω για άσκηση όπως επίσης την ερχόμενη Τρίτη θα είμαι εκτός Ελλάδος. Το ότι δεν είμαι πάντα συνεπής στις υποχρεώσεις μου δεν σημαίνει ότι είμαι αδιάφορος, αλλά όπως έλεγα σε φίλους στον σύλλογο, κάντε πρώτα δυο παιδιά και μετά τα λέμε για τον ελεύθερο χρόνο σας (άντε βρε, με το καλό... :baby:) Ειδικά αν το έτερο ήμισυ δεν είναι του σπορ….

Επί της ουσίας και για να μην φιλοσοφούμε, αυτοί που συμμετέχουν στην Σ/Δ μπορούμε να συμφωνήσουμε να μαζευτούμε κάποια μέρα ώστε να τελειώσει το θέμα των υλικών αλλά να δούμε και με τι σχήμα θα πορευτούμε και τι πρόγραμμα θα βγάλουμε;
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
MALAMA KATERINA
Active Member
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2005 9:35 pm

Δημοσίευση από MALAMA KATERINA »

Κάτι προσπαθήσαμε να κάνουμε την τελευταια φορά που συναντηθήκαμε. Το θυμάσαι, φαντάζομαι, Παναγιώτη. Η "πτώση" της Σπηλαιοδιάσωσης είναι γεγονός και ίσως είναι και αναπόφευκτο. Το διαπιστώνουμε όλοι και όσους είδα την τελευταία φορά, προσπαθήσαν να δώσουν εξηγήσεις. Τώρα ήρθε η ώρα να δώσουμε λύσεις.
Το σχολείο που πρότεινε ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας είναι μια καλή ιδέα. Το θυμάσαι και αυτο Παναγιώτη....
Ας βρούμε λοιπόν τις λύσεις και ας προχωρήσουμε παραπέρα.
Μία φορά κι έναν καιρό
ήμουν ελπίδα για τον κόσμο
τώρα μόνη κολυμπώ..


http://lifeaction.blogspot.com/
http://okthisismylife.blogspot.com/
http://www.flickr.com/photos/43010836@N02/
Άβαταρ μέλους
mamouni
Active Member
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2005 3:55 pm
Τοποθεσία: Άθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mamouni »

Παναγιώτης έγραψε:Έρη, είναι πάντα θετικό το να διαβάζουμε τις απόψεις όλων των σπηλαιολόγων και αυτή είναι και η αξία του φόρουμ αλλά δεν βλέπω πως θα βοηθήσει το πρόβλημα το να κατηγορούμε αυτούς που ασχολούνται έστω και πλημελλώς με την Σ/Δ για αδιαφορία ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Ούτε νομίζω ότι αποτελεί κίνητρο για κάποιον να ασχοληθεί το να βλέπει διάφορους να του βάζουν χέρι γιατί δεν ασχολήθηκε νωρίτερα. Η αρνητικότητα και η επιθετικότητα απωθεί (τουλάχιστον κατά την ταπεινή μου γνώμη)...

Ο καθένας κάνει αυτό που μπορεί και δεν μπορούμε να τους βάλουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι. Προσωπικά ξέρεις καλά ότι δεν ήθελα να ασχοληθώ με τα κοινά διότι ήξερα καλά ότι έχω εξοντωτικά ωράρια στην δουλειά...
Παναγιώτη, δυο-τρια σχόλια:
- Δεν κατηγόρησα κανέναν προσωπικά για τίποτα. Ούτε μίλαγα συγκεκριμένα για την Σ/Δ. Απλά, επ' ευκαιρίας, έθιξα το τεράστιο (και πανταχού παρόν) πρόβλημα της μόνιμης αποχής.
- Αρνητικότητα και επιθετικότητα? Ένα υπαρκτό πρόβλημα τονίζουμε όλοι, με την ελπίδα να ευαισθητοποιηθούν περισσότερα άτομα. Εάν λέγαμε ότι είναι όλα καλά και μπράβο που δεν ενδιαφέρεται κανένας, αυτό μάλλον δεν θα ήταν κίνητρο για να βοηθήσουν άλλοι.
- Δεν με ενδιαφέρει και δεν έχω λόγο πάνω στα προσωπικά σου θέματα και κακώς έκανες ειδική ανάλυση της οικογενο-επαγγελματικής σου κατάστασης. Μάλλον πήρες κάποια πράγματα από όσα είπα προσωπικά ενώ το τόνισα από την αρχή ότι δεν αναφέρομαι σε εσένα συγκεκριμένα.
- Δεν έβαλε κανένας χέρι σε άτομα που αποφάσισαν να ασχοληθούν έστω και αργά. Ίσα-ίσα, μπράβο τους! Μακάρι να ακολουθήσουν κι άλλοι
Last but not least:
-Όταν θα κάνω τα δυο παιδιά, θα μπορώ να σου τη λέω άνετα δηλαδή? Πρόσεχε γιατί δεν αργώ... και τότε να δούμε τι δικαιολογίες θα έχεις!!! :nahnah:
Όλο λάδι-λάδι... και τηγανίτες τίποτα!
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Αγαπητό ζιζάνιο εεε μαμούνι, κατ' αρχάς όπως θα θυμάσαι τις παρατηρήσεις αυτές τις ανέφερα αρχικά αναφορικά με τον Νίκο και με αφορμή το δικό σου post τις γενίκευσα. Το λάθος μου ήταν ότι σου απεύθυνα τον λόγο πράγμα που έδωσε την εντύπωση ότι αναφερόμουν αποκλειστικά σ' εσένα. Αν προσέξεις πάντως θα δεις ότι γράφω γενικά και όχι προσωπικά "κατηγορούμε", "να βλέπει διάφορους να του βάζουν χέρι" κλπ.

Ίσως λόγω της γνωριμίας μας το γύρισα σε διάλογο μαζί σου αλλά μέχρι εκεί - όσα ανάφερα είχαν απολύτως γενικό χαρακτήρα και ξέρω πολύ καλά ότι το ίδιο ισχύει και με σένα. Όσον αφορά τα προσωπικά μου, απλώς τα ανέφερα μιας και δεν γνωρίζω τα προσωπικά του Αντωνάκη (τυχαίο το όνομα) για αν τα αναφέρω. Δεν ένοιωσα καθόλου ότι ήταν προσωπική η αναφορά σου απλά, χρησιμοποίησα ένα παράδειγμα υπαρκτό χωρίς κίνδυνο να παρεξηγηθεί κάποιος τρίτος που τον ανακατεύω ή τον χρησιμοποιώ ως παράδειγμα. Η λογική ήταν ότι το να μην είναι κάποιος συνεπής, δεν συνεπάγεται ότι είναι αδιάφορος ή ότι δεν θεωρεί κάτι σημαντικό. Απλώς δεν πρέπει να ξεχνάμε και τον σοφό λαό που λέει "δεν χωράνε 2 καρπούζια στην ίδια μασχάλη" - ή τουλάχιστον όχι πάντα.

Και για να δεις ότι δεν μιλούσα μόνο για σένα ή τον Νίκο ή γενικά για άλλους μόνο, ανέφερα και τον εαυτό μου σαν παράδειγμα (αν ψάξεις θα βρεις την περίπτωση και θα δεις ότι πράγματι δεν το έλεγα τυχαία). Μιλάω ειλικρινά για όλους μας και θέλω απλώς να πω ότι πιστεύω πως πιάνεις πιο πολλές μύγες με το μέλι παρά με το ξύδι (πως τα λέω ο άτιμος).

Τέλος, πολύ βολικά προσπέρασες την φράση κλειδί "Ειδικά αν το έτερο ήμισυ δεν είναι του σπορ…. " Δόξα το θεό ο άντρας σου ψιλοασχολείται με το αντικείμενο :nahnah: οπότε σίγουρα θα μπορείς να μου την λες άνετα. Άσε που εσύ παιδί μου έτσι κι αλλιώς είσαι άνετη στο να την λες γενικώς. :nahnah: (ααααχ, το 'πα κι ησύχασα) :banana:

Κλείνοντας δε έχω να σου πω τα εξής: :kiss: :huge: :itsaboy: :itsagirl:
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

MALAMA KATERINA έγραψε:Κάτι προσπαθήσαμε να κάνουμε την τελευταια φορά που συναντηθήκαμε. Το θυμάσαι, φαντάζομαι, Παναγιώτη. Η "πτώση" της Σπηλαιοδιάσωσης είναι γεγονός και ίσως είναι και αναπόφευκτο. Το διαπιστώνουμε όλοι και όσους είδα την τελευταία φορά, προσπαθήσαν να δώσουν εξηγήσεις. Τώρα ήρθε η ώρα να δώσουμε λύσεις.
Το σχολείο που πρότεινε ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας είναι μια καλή ιδέα. Το θυμάσαι και αυτο Παναγιώτη....
Ας βρούμε λοιπόν τις λύσεις και ας προχωρήσουμε παραπέρα.
Θυμάμαι, θυμάμαι Κατερινάκι.

Το θέμα της σχολής το βρίσκω κι εγώ πολύ σημαντικό και με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Εγώ θα είμαι ο πρώτος μαθητής αν και όταν γίνει.

Το δε θέμα της επιτροπής και της ανάληψης καθηκόντων από νέα ομάδα ή έστω της αντικατάστασης όποιου / ας δεν μπορεί να αντεπεξέλθει, είναι ζωτικής σημασίας για το μέλλον της ομάδας.

Απλώς θα ήταν νομίζω επίσης καλό να τελειώναμε και με το θέμα των υλικών (το οποίο δεν είναι δα και τόσο φοβερό), έτσι για να μην έχει και ο πρόεδρας έναν ακόμα λόγο για να είναι κακόκεφος. Φτάνουν τα διάφορα άλλα που σίγουρα αντιμετωπίζει από την θέση του.
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
MALAMA KATERINA
Active Member
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2005 9:35 pm

Δημοσίευση από MALAMA KATERINA »

Εκτός όμως το θέμα των υλικών, για το οποίο υπάρχουν λύσεις, δεν είναι δα και τόσο δύσκολο θέμα.... υπάρχει και το θέμα της Επιτροπής Σπηλαιοδιάσωσης. Πρακτικά έχει μείνει ένα άτομο μόνο - ο Νίκος. Δεν νομίζω ότι μπορεί ένα άτομο να οργανώσει ένα τόσο νευραλγικό τομέα. Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να βοηθήσει; Δεν χρειάζονται τόσο οι τεχνικές γνώσεις όσο η οργανωτική ικανότητα και καλή συνεργασία.
Αν θυμάμαι καλά, την τελευταία φορά, απο τους παρευρισκομένους κανένας δεν μπορούσε να βοηθήσει.
Φυσικά ας μην "ανοιχτεί λίστα" από το φόρουμ για όσους ενδιαφέρονται, αλλά σκεφτείτε το και μετά ζητήστε από το σύλλογό σας να στείλει στην Ομοσπονδία ένα έγγραφο πρότασης.
Μία φορά κι έναν καιρό
ήμουν ελπίδα για τον κόσμο
τώρα μόνη κολυμπώ..


http://lifeaction.blogspot.com/
http://okthisismylife.blogspot.com/
http://www.flickr.com/photos/43010836@N02/
Άβαταρ μέλους
stef
Active Member
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τετ Απρ 20, 2005 11:11 pm

Δημοσίευση από stef »

Κυρίες και κύριοι.....
Ας αναλογιστούμε απο πότε άρχισε η ψιλοαδράνεια της Σπηλαιοδιάσωσης και ας βρουμε κάποια αίτια μπας και αποφύγουμε τα ίδια λάθη.
Ας μην ξεχνάμε πως ποτέ δεν φταίει ένα άτομο για μια κατάσταση, γιατι το σύνολο είναι αυτό που καθορίζει την πορεία. Μην ξεχνάμε πως καλώς η κακώς λειτουργούμε δημοκρατικά και κάποια απο τα προβλήματα που προκύπτουν αντανακλούν την γενική διάθεση.
Μήπως θυμάστε πως βγήκε το ενχειρίδιο μας. Ήταν μια ομαδική προσπάθεια όλων των μελών. Ξεκίνησε με την προσπάθεια παρουσίασης από τον καθένα μας και απο ένα κεφάλαιο την φορά στην ομάδα. Ηταν συλλογική δουλεια και πέτυχε. Οχι μόνο γιατι την οργάνωσε κάποιος αλλα και γιατί όλοι ήθελαν να προσφέρουν για το εμείς.
Η εντελώς προσωπική μου άποψη είναι πως από τότε που το διοικητικό της Σ.Ο.Ε. προσπάθησε να περάσει αποφάσεις για την σπηλαιοδιάσωση χωρίς να γίνει συζήτηση πρώτα στην Σπηλαιοδιάσωση, κάπως σαν να έκοψε το γιαούρτι που λένε.
Κάποιες αποφάσεις που πάρθηκαν για την εξίσωση της Σπηλαιοδιάσωσης με της ομάδας της Ε.Σ.Ε. επίσης συνετέλεσαν και αυτές. Μην ξεχνάμε πως η κάθε μας κίνηση έχει και το ανάλογο αντίκτυπο.
Είναι πολύ ευαίσθητο κομμάτι ο ενθουσιασμός και γι' αυτό πρέπει να τονώνεται και όχι να υποσκελίζεται.
Σίγουρα δεν πρέπει να βασιζόμαστε μόνο στον ενθουσιασμό αλλα δυστυχώς δεν έχουν χτιστεί φαίνεται οι κατάλληλες βάσεις.
Μήπως πρέπει να γίνει κανα ατύχημα για να αρχίσουμε πάλι να συζητάμε τα ίδια όπως και τότε μετά τον Σάρχο "δοξασμένος να είναι" και πως πρέπει να λύνουμε τα προβλήματα?

Φιλια
Γιάννα
Active Member
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Τρί Απρ 05, 2005 11:36 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Γιάννα »

Κυρίες και Κύριοι ,

Ας κάνουμε ένα flash back στην «Σπηλαιοδιάσωση». Η «Σπηλαιοδιάσωση ξεκίνησε πριν τέσσερα χρόνια με αφορμή τον εγκλωβισμό στο Σάρχο. Όλοι τότε θεωρήσαμε ότι η ύπαρξη μιας ομάδας «Σπηλαιοδιάσωσης» είναι απαραίτητη. Από τη δημιουργία της λοιπόν έως και πέρυσι τα μέλη της ομάδας έδωσαν πολύ από το χρόνο και την όρεξη τους για να φτάσει η ομάδα τεχνικά στο επίπεδο που έχει αυτή τη στιγμή. Η αλήθεια είναι ότι η συμμετοχή στην ομάδα τα πρώτα χρόνια ήταν μεγάλη, στην πορεία μετά από κάποιες απώλειες και για πάρα πολύ καιρό έμεινε με ικανοποιητικό αριθμό ατόμων αρκετοί για υποστηρίξουν τεχνικά μια διάσωση, με απαραίτητη πάντα την εξωτερική υποστήριξη. Οι Ασκήσεις, οι εκπαιδεύσεις και οι συναντήσεις πολλές και προπάντων όρεξη για δουλειά. Τον τελευταίο χρόνο λοιπόν για τους λόγους που ανέφερε ο Στέφανος Νικολαίδης πιο πάνω και πιθανόν η κούραση των μελών όλα αυτά τα χρόνια έφερε το τωρινό αποτέλεσμα. Πιστεύω πραγματικά ότι η «Σπηλαιοδιάσωση» δεν θα διαλυθεί, έχει γερές βάσεις και ανθρώπους που την στηρίζουν είτε είναι σε επιτροπές, είτε όχι. Και δε σημαίνει βέβαια ότι, όταν κάποιος παραιτείται από μια επιτροπή αφήνει και αυτούς που μένουν ξεκρέμαστους. Όπως επίσης και ότι όταν παραιτείται κάποιος από τη θέση του, προφανώς έχει κάποιο σοβαρό λόγο και δεν θεωρώ ότι, αξίζει να κατηγορηθεί κατά αυτόν τον τρόπο.

Αντί αυτού, μας ήρθε στο Δ.Σ. της Σ.Ο.Ε. η παραίτηση από μέλος της Επιτροπής Σπηλαιοδιάσωσης, της Γιάννας Χατζής, αφήνοντας την Σπηλαιοδιάσωση στην κυριολεξία, σε κατάσταση διάλυσης.

Δεν μπορείς ποτέ να υποχρεώσεις κανέναν αν δεν το θέλει, να συμμετέχει οπουδήποτε. Και όλοι για την απουσία τους από τις εκπαιδεύσεις , τις ασκήσεις και τις συναντήσεις είμαι σίγουρη πως έχουν μια πολύ καλή δικαιολογία ή έναν πολύ καλό λόγο.

Δεν μ' αρέσει να απολογούμαι, αναγκάζομαι όμως να το κάνω. Το ποιος προσφέρει και πόσες ώρες έχει αφιερώσει ο καθένας μας στο σύλλογο του, στην «σπηλαιοδιάσωση» ή στην ομοσπονδία το ξέρει αυτός και κανένας άλλος. Οπώς επίσης θεώρω για τους ανθρώπους που προσφέρουν, ότι αξίζουν άλλη αντιμετώπιση και όχι αυτή.

Αυτά τα ολίγα.
"Σύλλογος μεγάλος δεν υπάρχει άλλος σαν το Σπ.Ελ.Ε.Ο"
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Γιάννα έγραψε:Πιστεύω πραγματικά ότι η «Σπηλαιοδιάσωση» δεν θα διαλυθεί, έχει γερές βάσεις και ανθρώπους που την στηρίζουν είτε είναι σε επιτροπές, είτε όχι. Και δε σημαίνει βέβαια ότι, όταν κάποιος παραιτείται από μια επιτροπή αφήνει και αυτούς που μένουν ξεκρέμαστους. Όπως επίσης και ότι όταν παραιτείται κάποιος από τη θέση του, προφανώς έχει κάποιο σοβαρό λόγο και δεν θεωρώ ότι, αξίζει να κατηγορηθεί κατά αυτόν τον τρόπο.
Γιάννα, συμφωνώ με την τοποθέτηση σου και μου αρέσει το γεγονός το ότι σκέφτεσαι θετικά. Το κάθε τι περνάει τα "πάνω του" και τα "κάτω του"...

Θα τα πούμε (ελπίζω) και απο κοντά αύριο στην συνάντηση της ΣΠΗΛΑΙΟΔΙΑΣΩΣΗΣ.
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Απάντηση