Νέα υλικά στην Σπηλαιοδιάσωση της Σ.Ο.Ε.

Προγραμματισμός και σχολιασμός των ασκήσεων, ενημερώσεις, νέα και δράσεις της ομάδας Σπηλαιοδιάσωσης.
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

Γιάννα πίστεψέ με την απογοήτευσή σου την ένιωσα αρκετές φορές όμως δε νομίζω (είμαι σίγουρος) ότι το πρόβλημα στη σπηλαιοδιάσωση είσαι εσύ. Διακρίνω μια αδράνεια από πολλά άτομα σε επιτροπές και το κυριότερο είναι ότι είναι από πολλούς συλλόγους. Όλοι έτρεξαν να επανδρώσουν τις επιτροπές με άτομα του Συλλόγου τους, αλλά το αποτέλεσμα δεν είναι και το καλύτερο. Εκτός και αν δόθηκε από κάποιους οδηγία του τύπου "μπες εσύ αλλά επειδή είσαι από το Σύλλογό μας που έχει όνομα, δε χρειάζεται και να δουλέψεις" . Ξέρω ότι αυτή η φράση μου θα προκαλέσει αντιδράσεις αλλά δε με απασχολεί μιας και :1ον)δεν αναφέρομαι σε κανένα συγκεκριμένα, 2ον) μήπως αυτοί που έκαναν κάτι τέτοιο αναρωτηθούν μήπως τους έχουν πάρει είδηση οι υπόλοιποι Σύλλογοι και αρχίσουν να μετέχουν ενεργά και σε επιτροπές και σε δράση και 3ον)γιατί δε φοβάμαι κανένα και αν χρειαστεί μπορώ και να μιλήσω ανοιχτά προς όλους.
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
Άβαταρ μέλους
belias
Active Member
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2005 5:20 pm
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από belias »

Ρε συ Χάρη καταρχήν δεν πιστεύω οτι ανάγκασε κανείς κανένα να μπει οπουδήποτε ότι κάνει ο καθένας το κάνει επειδή το γουστάρει είτε επειδή πιστεύει ότι μπορεί να προσφέρει περισσότερα από κάποιον άλλο δεύτερον πιστεύω ότι αν έχεις κάποιο πρόβλημα με κάποια επιτροπή δεν είναι αυτός ο τρόπος για να το θείξεις και τρίτον κατα την γνώμη μου δεν πρέπει να κρίνουμε κανένα που προσφέρει εθελοντικά τον χρόνο του ακόμα και αν πιστεύουμε ότι η δουλεία του δεν είναι και τόσο καλή αυτά τα ολίγα

Να επισημάνω πως δεν αναφέρομε μόνο σε σένα αλλά σε όλους γιατί έχω αρχίσει και βλέπω να γράφονται κουβέντες που δεν ταιριάζουν ούτε στο ύφος ούτε στο ήθος των ατόμων που αντιπροσοπεύουν την σπηλαιολογία.
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

Φίλε μου belias
Ξέρω ότι κάποιοι ρωτήθηκαν πριν μπουν σε επιτροπές και άλλοι συμφώνησαν και άλλοι διαφώνησαν. Ξέρω ακόμα ότι είναι εθελοντική η εργασία αυτή. Αν όμως κάποιος δεν θέλει να δουλέψει (και φυσικά δεν αναφέρομαι στη Γιάννα της οποίας την προσπάθεια γνωρίζω από κοντά) είναι καλύτερα να παραιτηθεί. Γνωρίζω ακόμα πολύ καλά το γιατί κάποιοι μένουν στις επιτροπές χωρίς να κάνουν τίποτα απολύτως. Πίστεψέ με υπάρχουν και από το Σύλλογό μου άτομα που επανδρώνουν μια επιτροπή και δεν έχουν κάνει απολύτως τίποτα. Εθελοντής είναι αυτός που είναι κάπου για να δουλέψει και δουλεύει για αυτό, επειδή το θέλει και όχι για να λέει ότι είναι εθελοντής αλλά δεν προλαβαίνω. Παραμένει μόνο αν τον υποχρεώνουν να μείνει και ας μην κάνει τίποτα. Πρόβλημα με κάποια επιτροπή δεν έχω προσωπικά με μια αλλά με τις περισσότερες. Δες τις δράσεις των επιτροπών και θα δεις πόσες δουλεύουν και αναρωτήσου γιατί υπάρχει πρόβλημα. Δες ακόμα ή ρώτα τι συμμετοχές έχουν σε διάφορες δραστηριότητες των επιτροπών(για την προστασία σπηλαίων μπορώ να σου πω και εγώ τις συμμετοχές αλλά και το υποστήριξη είχαμε και από τους Συλλόγους και τη Σ.Ο.Ε.). Και φυσικά θα το θίξω μιας και οι περισσότερες είναι αλληλοεξαρτώμενες. Και όσες δεν είναι τι σημαίνει, ότι επαναπαύονται στη δόξα του είμαι σε μια επιτροπή και μιας και είμαστε τρεις (στις περισσότερες επιτροπές) θα δουλέψουν οι άλλοι δύο και έτσι θα φαίνομαι και εγώ; Καλά κάνουν λοιπόν και εγώ και οι υπόλοιποι και λένε(με) τις κουβέντες που λένε(με) για να δούμε τελικά ποιοι είναι αυτοί που υποστηρίζουν και την Ομοσπονδία και τους υπόλοιπους και δεν είναι μόνο λόγια και ιδέες. Ας γίνουμε πρώτα Ομοσπονδία και μετά βλέπουμε και τα υπόλοιπα. Μιας και αναφέρθηκε από το φίλο μου το Στέφανο και το εξής "Κάποιες αποφάσεις που πάρθηκαν για την εξίσωση της Σπηλαιοδιάσωσης με της ομάδας της Ε.Σ.Ε. επίσης συνετέλεσαν και αυτές." να αναφέρω ότι εμείς με τις προσπάθειες όλων μας (έλλειψη προσωπικού, νέου αίματος και ασκήσεων) κάναμε την σπηλαιοδιάσωση της Ε.Σ.Ε. από άφαντους (σε περίπτωση πραγματικού γεγονότος τώρα) Ήρωες, γιατί εκείνοι φροντίζουν να βάζουν κόσμο και να κάνουν ασκήσεις με τις όποιες γνώσεις έχουν.
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
Άβαταρ μέλους
ΣΠΗΛΑΙΟΕΠΑΦΙΚΟΣ
Active Member
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 8:13 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ΣΠΗΛΑΙΟΕΠΑΦΙΚΟΣ »

:D ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΠΗΛΑΙΟΔΙΑΣΩΣΤΕΣ :!:

ΣΤΟ ΚΟΝΤΙΝΟ ΜΕΛΛΟΝ ΘΑ ΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΑΣ,
ΘΑ ΚΑΨΟΥΜΕ ΤΙΣ Γ***ΜΕΝΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΜΑΣ.....

Ε! ΘΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΘΑ
ΞΑΝΑΥΨΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΠΗΛΑΙΟΔΙΑΣΩΣΗ! :roll:

ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η Γ***ΜΕΝΗ ΦΑΓΩΜΑΡΑ ΕΝΤΟΣ ΣΥΛΛΟΓΩΝ,
ΔΗΛΑΔΗ, ΝΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΕΙΣ ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΥΝ.....
...ΘΑ ΗΜΑΣΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ :!: 8)

ΑΠΕΧΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΠΗΛΑΙΟΔΙΑΣΩΣΗ ΚΑΙΡΟ.....
:roll: ΑΛΛΑ ΤΙΣ ΔΥΟ ΤΕΛΕΙΤΑΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΞΑΝΑΜΠΩ,
ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΕΙΝΑΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΜΑ ΜΙΛΗΣΩ :!:

:idea: ΝΟΜΙΖΩ ΟΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΠΗΛΑΙΟΔΙΑΣΩΣΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ,
ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΤΡΑΠΕΖΙ, ΟΠΩΣ ΠΡΩΤΟΑΡΧΙΣΑΝ ΣΤΟΝ ΣΕΛΑΣ :!:

ΤΩΡΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΟΛΑΤΡΙΕΣ,
ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΣΑΣ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ 20 ΑΡΕΤΕΣ ΤΟΥ ΗΓΕΤΗ
ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΩΣΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ :wink:
''Ο ΜΗ ΑΔΙΚΩΝ, ΟΥΔΕΝΟΣ ΔΕΙΤAI ΝΟΜΟΥ'' ΠΛΑΤΩΝ
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Σε αντίθεση με ότι ισχυρίζονται για μένα οι κακές γλώσσες, ενίοτε καταφέρνω να θυμηθώ σε ποιο θέμα γράφω αλλά και να διατηρήσω την σοβαρότητά μου. :nahnah: :yeahthat:

Και αν θυμάμαι καλά το παρόν θέμα είναι: "Νέα υλικά στην Σπηλαιοδιάσωση της Σ.Ο.Ε." και όχι οι αντιλογίες ή η πορεία της Σ.Δ.

Τελικά το μαρκάρισμα υλικών έγινε, ή τουλάχιστον έγινε στο βαθμό που οι 7 - 8 που εμφανίστηκαν πρόλαβαν να κάνουν. Ίσως θα ήταν καλύτερα να αφήσουμε τις μοιρολατρίες για τα περασμένα μεγαλεία κλπ κατά μέρος και να κοιτάξουμε που μπορούμε όλοι να βοηθήσουμε.

Γιώργο μπορεί να νιώθεις αδικημένος γιατί δεν σε άφησαν να μιλήσεις αλλά ίσως καμιά φορά είναι καλύτερα να μιλάμε με έργα παρά με λόγια (και αυτό το λέει ένας πολυλογάς, άρα έχει κάποια αξία). Με το να απέχει κανείς δεν τιμωρεί αυτούς που τον στενοχωρούν, αλλά αυτούς που τον χρειάζονται (και αυτό πάει και προς άλλες κατευθύνσεις - ο νοών νοείτω).

Απ' την άλλη, κάποιες φορές είναι καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς που λέει και η διαφήμιση. :-# :mrgreen: :hehe:
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Απάντηση