Εντάσεις κατά τις συζητήσεις μας - Μου επιτίθενται!

...και οι απαντήσεις τους!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
haris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 496
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 19, 2005 6:27 pm
Επικοινωνία:

Εντάσεις κατά τις συζητήσεις μας - Μου επιτίθενται!

Δημοσίευση από haris »

Το βρήκα στην ιστοσελίδα των Σπουδαστών Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών του ΕΜΠ, στην αρχική τους σελίδα, στις συχνές ερωτήσεις και μου φάνηκε καλό σαν ιδέα :!:
Το παραθέτω:

"Δημοσίευσα την γνώμη μου σε μία συζήτηση. Κάποιος αμέσως μετά απαντάει με επιθετικό/προσβλητικό ύφος προς εμένα και την άποψή μου. Δεν πρέπει να "ανταποδώσω τα πυρά" αμέσως;

Σε αυτές τις περιπτώσεις χρειάζεται ψυχραιμία. Συνήθως, αν κάνουμε λίγο υπομονή, θα βρεθεί κάποιος άλλος που εκφράζοντας την άποψή του θα ενισχύσει την δική μας και θα απαξιώσει την όποια προσβλητική απάντηση δεχτήκαμε προηγουμένως. Αυτό έχει μεγαλύτερη αξία από το να απαντήσουμε οι ίδιοι γιατί δείχνει ότι τις απόψεις μας τις συμμερίζονται κι άλλοι εκτός από εμάς. Εναλλακτικά, μπορούμε να στείλουμε πμ (προσωπικό μήνυμα) στο άτομο που μας προσέβαλε ζητόντας του να χαμηλώσει τον τόνο του μέσα στο φόρουμ, χωρίς απειλές και λόγια που θα επιδεινώσουν το πρόβλημα αντί να το λύσουν. Τέλος, αν αποφασίσουμε να απαντήσουμε με δημοσίευση στο φόρουμ θα πρέπει να προσέχουμε ώστε η απάντησή μας να μην "ανάψει κι άλλο τα αίματα". Οι προσωπικές κόντρες χαλάνε το φόρουμ, κάνουν δύσκολη την συνέχιση της συζήτησης και δεν προσφέρουν τίποτα σε κανέναν μας."
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Μήπως είσαι λίγο επιθετική? :D

Φυσικά, αστειεύομαι! Πολύ καλά έκανες και το ανέβασες εδώ...
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
giorgos
Active Member
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2005 11:12 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giorgos »

caspex έγραψε:Μήπως είσαι λίγο επιθετική? :D
Μπορεί κάποιος να το διακρίνει και από την επιθετική στάση που έχει στο avatar της. :D
Εικόνα
HARDWARE: Τμήμα του υπολογιστή, το οποίο δέχεται τα χτυπήματά μας όταν το software παρουσιάσει πρόβλημα
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Ακριβώς!
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
haris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 496
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 19, 2005 6:27 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από haris »

Χα Χα! Είστε απίστευτοι!!!

Δεν απαντάω, εφαρμόζω το:

"Συνήθως, αν κάνουμε λίγο υπομονή, θα βρεθεί κάποιος άλλος που εκφράζοντας την άποψή του θα ενισχύσει την δική μας και θα απαξιώσει την όποια προσβλητική απάντηση"

:P :P :P
Απάντηση