Συνάντηση-Εκπαίδευση-Καταγραφή Μελών Ομάδας Φαραγγοδιάσωσης

Προγραμματισμός και σχολιασμός των ασκήσεων, ενημερώσεις, νέα και δράσεις της ομάδας Φαραγγοδιάσωσης.
Άβαταρ μέλους
agelos
Active Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2006 2:40 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Συνάντηση-Εκπαίδευση-Καταγραφή Μελών Ομάδας Φαραγγοδιάσωσης

Δημοσίευση από agelos »

Στα πλαίσια της οργάνωσης της Φαραγγοδιάσωσης καλούμε τους ενδιαφερόμενους την Πέμπτη 16/9/2010 στά γραφεία της ΣΟΕ και ώρα 20:00' , να παρακολουθήσουν θεωρητικό μάθημα με θέμα πολύσπαστα-αντίβαρα-αερογέφυρες .Εισηγητής ο Πάνος Γεωργόπουλος .
Άγγελος Βλαχόπουλος
Άβαταρ μέλους
angelobike
Active Member
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 08, 2006 10:51 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από angelobike »

Θα είμαστε εκεί :wink:
Άβαταρ μέλους
MALAMA KATERINA
Active Member
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2005 9:35 pm

Δημοσίευση από MALAMA KATERINA »

Άγγελε, η καταγραφή μελών έγινε;
Στη συνάντηση μπορούν έρθουν και μέλη που δεν ανήκουν σε αυτή;
Μία φορά κι έναν καιρό
ήμουν ελπίδα για τον κόσμο
τώρα μόνη κολυμπώ..


http://lifeaction.blogspot.com/
http://okthisismylife.blogspot.com/
http://www.flickr.com/photos/43010836@N02/
Άβαταρ μέλους
agelos
Active Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2006 2:40 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από agelos »

Κατερίνα , αν ρωτάς για μέλη εκτός ΣΟΕ , πιστεύω ότι η έννοια της διάσωσης δεν πρέπει να έχει τέτοιους περιορισμούς .Εκτός από τον συνονόματο που ήδη απάντησε πιστεύω ότι θα έρθουν άλλοι 3-4 της ΕΟΔ Αθηνών που κάνουν Φαράγγια και μερικοί απο την ΕΣΕ που πέρασαν σχολείο Αυτονόμων της ΣΟΕ,ένας εκ τών οποίων είναι και ο εισηγητής .
Η καταγραφή των μελών είναι το πρώτο βήμα που θέλουμε να γίνει σ' αυτή τη συνάντηση.
Άγγελος Βλαχόπουλος
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Οκτ 07, 2009 7:41 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ »

Θα έρθω κι εγώ.
Αν μας συμβεί κάτι, (ποτέ να μη γίνει....)
θα θέλαμε να υπάρχουν πάρα πολλοί και πολύ καλά εκπαιδευμένοι για να μας βοηθήσουν.
Κι αυτοί οι πολλοί και πολύ καλά εκπαιδευμένοι, δεν μπορούν να είναι άλλοι απο εμάς τους ίδιους.
Θα έπρεπε όλοι όσοι κάνουμε φαράγγια να συμμετέχουμε σ' αυτό
Άβαταρ μέλους
agelos
Active Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2006 2:40 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από agelos »

Αυτό είναι το πνεύμα φίλε Δημοσθένη !
Άγγελος Βλαχόπουλος
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Ισχύει για αυτήν την Πέμπτη Άγγελε;

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
agelos
Active Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2006 2:40 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από agelos »

Ασφαλώς και ισχύει :!:
Άγγελος Βλαχόπουλος
Άβαταρ μέλους
Νικόλαος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Παρ Φεβ 29, 2008 10:12 pm

Δημοσίευση από Νικόλαος »

Την Πέμπτη 16 Σεπτεμβρίου πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της ομοσπονδίας, όπως είχε προγραμματιστεί η πρώτη συνάντηση της φαραγγοδιάσωσης με πρωτοβουλία της νεοσύστατης επιτροπής.

Κατά την διάρκεια της συνάντησης η επιτροπή είχε την ευκαιρία να γνωριστεί με τους ενδιαφερόμενους οι οποίοι παρευρέθησαν και να πραγματοποιηθεί το πρώτο βήμα της οργάνωσης της ομάδας φαραγγοδιάσωσης, δηλαδή η καταγραφή των υποψήφιων μελών της. Αμέσως μετά παρουσιάστηκε και αναλύθηκε τεχνική που χρησιμοποιείται στις διασώσεις με εισηγητή τον εκπαιδευτή σπηλαιολογίας της Ε.Σ.Ε. κ. Γεωργόπουλο Παναγιώτη.

Παραθέτουμε φωτογραφίες από την συνάντηση:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Μουτζούρης Νικόλαος, Θησέας
Άβαταρ μέλους
agelos
Active Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2006 2:40 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από agelos »

Θυμίζουμε ότι οποιος ασχολείται με την κατάβαση Φαραγγιών έχει ανοικτή πρόσκληση για να γίνει μέλος της Ομάδας Διάσωσης .
Άγγελος Βλαχόπουλος
FanKap
Registered User
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Δεκ 28, 2009 11:00 pm

Δημοσίευση από FanKap »

Γνωρίζουμε το πρόγραμμα? ή την ημερομηνια της επόμενης συνάντησης ?
Φάνης Καπετανάκης
Ελληνική Ομάδα Διάσωσης Αττικής - http://www.eodathens.gr
http://www.facebook.com/faniscaptain
Άβαταρ μέλους
Νικόλαος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Παρ Φεβ 29, 2008 10:12 pm

Δημοσίευση από Νικόλαος »

Δεν υπάρχει συγκεκριμένο πρόγραμμα για τις συναντήσεις μας.

Για κάθε συνάντηση θα υπάρχει ανακοίνωση αρκετές ημέρες πριν, ώστε να ενημερώνονται όλοι εγκαίρως.

Αποφασίσαμε και ήδη ενημερώσαμε τον κόσμο που ήταν παρών στην πρώτη συνάντηση ότι δεν θα έχουμε τακτικές συναντήσεις, ώστε να είναι εφικτή η επαρκής προετοιμασία για τις εκπαιδεύσεις που θα γίνονται σε αυτές.
Μουτζούρης Νικόλαος, Θησέας
Άβαταρ μέλους
geoski
Active Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Τετ Φεβ 08, 2006 11:48 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geoski »

Νικόλαος έγραψε:Δεν υπάρχει συγκεκριμένο πρόγραμμα για τις συναντήσεις μας.

Για κάθε συνάντηση θα υπάρχει ανακοίνωση αρκετές ημέρες πριν, ώστε να ενημερώνονται όλοι εγκαίρως.

Αποφασίσαμε και ήδη ενημερώσαμε τον κόσμο που ήταν παρών στην πρώτη συνάντηση ότι δεν θα έχουμε τακτικές συναντήσεις, ώστε να είναι εφικτή η επαρκής προετοιμασία για τις εκπαιδεύσεις που θα γίνονται σε αυτές.

Μέσα στον Οκτώβριο παίζει κάτι ?
Εάν Ναι πότε ?
Η ζωή είναι πολύ σύντομη... Συγχώρα γρήγορα, Αγάπα αληθινά & ζήσε Ασταμάτητα !!!
Άβαταρ μέλους
Νικόλαος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Παρ Φεβ 29, 2008 10:12 pm

Δημοσίευση από Νικόλαος »

Μόλις έχουμε κάτι συγκεκριμένο θα το δημοσιεύσουμε αμέσως.

Εϊναι πολύ ευχάριστο να βλέπουμε ότι υπάρχει τόσος κόσμος που αδημονεί για την επόμενη συνάντηση!
Μουτζούρης Νικόλαος, Θησέας
Άβαταρ μέλους
geoski
Active Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Τετ Φεβ 08, 2006 11:48 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geoski »

Νικόλαος έγραψε:Μόλις έχουμε κάτι συγκεκριμένο θα το δημοσιεύσουμε αμέσως.

Εϊναι πολύ ευχάριστο να βλέπουμε ότι υπάρχει τόσος κόσμος που αδημονεί για την επόμενη συνάντηση!
Ωπα-ωπα φιλε Νικολα, ας το ¨μαζεψουμε¨ λιγο....
Η ζωή είναι πολύ σύντομη... Συγχώρα γρήγορα, Αγάπα αληθινά & ζήσε Ασταμάτητα !!!
Άβαταρ μέλους
Νικόλαος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Παρ Φεβ 29, 2008 10:12 pm

Δημοσίευση από Νικόλαος »

Δεν νομίζω να γνωριζόμαστε και είναι κρίμα να κάνουμε αυτό το θέμα αντιλογία.

Θα σε παρακαλούσα σε περίπτωση που έχεις οποιαδήποτε αμφιβολία για τα λεγόμενα μου πρώτα να επικοινωνείς προσωπικά μαζί μου και μετά να δημοσιεύεις τέτοιου είδους σχόλια, ώστε να αποφύγεις την πιθανότητα να χρειαστεί να το "μαζέψεις" εσύ λιγάκι.
Μουτζούρης Νικόλαος, Θησέας
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Νικόλαος έγραψε:Μόλις έχουμε κάτι συγκεκριμένο θα το δημοσιεύσουμε αμέσως.

Εϊναι πολύ ευχάριστο να βλέπουμε ότι υπάρχει τόσος κόσμος που αδημονεί για την επόμενη συνάντηση!
Γιώργο καλημέρα.

Ο Νίκος δεν εννοεί μόνο εσένα αλλά όλους όσους έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον και είναι πολλοί.
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Νίκο (Χαρίτο) και μέλη της Επιτροπής,

Να θέσουμε τον προβληματισμό μας για το που θα μπορούσε να γίνει η πρώτη μας άσκηση;

Προσωπικά θα προτιμούσα να ξεκινήσουμε με οικοδομή όπου με άνεση και ασφάλεια θα μπορούσαμε να δουλέψουμε ποικιλία τεχνικών και σεναρίων.

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
geoski
Active Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Τετ Φεβ 08, 2006 11:48 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geoski »

Νίκος Χαρίτος έγραψε:
Νικόλαος έγραψε:Μόλις έχουμε κάτι συγκεκριμένο θα το δημοσιεύσουμε αμέσως.

Εϊναι πολύ ευχάριστο να βλέπουμε ότι υπάρχει τόσος κόσμος που αδημονεί για την επόμενη συνάντηση!
Γιώργο καλημέρα.

Ο Νίκος δεν εννοεί μόνο εσένα αλλά όλους όσους έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον και είναι πολλοί.
Αγαπητέ φίλε & εκπαιδευτή μου Νίκο Χαρίτο απαντώ σε σένα πρώτα μια που γνωριζόμαστε.

θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, αλλά δεν είδα όμως καμία Λίτσα με κατεβατά ονομάτων, ούτε κάποια ποστ άλλων ενδιαφερόμενων για την συνάντηση αυτή.
Θεώρησα υπερβολή αυτό που διάβασα & το επισήμανα, έτσι πολύ απλά !
Η ζωή είναι πολύ σύντομη... Συγχώρα γρήγορα, Αγάπα αληθινά & ζήσε Ασταμάτητα !!!
Άβαταρ μέλους
geoski
Active Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Τετ Φεβ 08, 2006 11:48 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geoski »

Νικόλαος έγραψε:Δεν νομίζω να γνωριζόμαστε και είναι κρίμα να κάνουμε αυτό το θέμα αντιλογία.
Είμαι σίγουρος πως δεν γνωριζόμαστε & είναι κρίμα αυτόν τον δημόσιο διάλογο να τον κατατάσσεις στις αντιλογίες…
Είναι λυπηρό, ειλικρινά δεν είχα τέτοιο σκοπό.

[-X
Η ζωή είναι πολύ σύντομη... Συγχώρα γρήγορα, Αγάπα αληθινά & ζήσε Ασταμάτητα !!!
Άβαταρ μέλους
geoski
Active Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Τετ Φεβ 08, 2006 11:48 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geoski »

Νικόλαος έγραψε: Θα σε παρακαλούσα σε περίπτωση που έχεις οποιαδήποτε αμφιβολία για τα λεγόμενα μου πρώτα να επικοινωνείς προσωπικά μαζί μου και μετά να δημοσιεύεις τέτοιου είδους σχόλια, ώστε να αποφύγεις την πιθανότητα να χρειαστεί να το "μαζέψεις" εσύ λιγάκι.

Δλδ εάν κάποιος έχει διαφορετική άποψη σε κάποιο θέμα, πρέπει να παίρνει
τηλέφωνο τον άλλον & να τον ρωτάει εαν συμφωνει ή οχι ?
Και ύστερα να γράφει στο πληκτρολόγιο του αυτά που θέλει?

Αυτό θες να μας πει ?
:b-b:
Η ζωή είναι πολύ σύντομη... Συγχώρα γρήγορα, Αγάπα αληθινά & ζήσε Ασταμάτητα !!!
Άβαταρ μέλους
Νικόλαος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Παρ Φεβ 29, 2008 10:12 pm

Δημοσίευση από Νικόλαος »

Ας αναλύσουμε λοιπόν την βασιμότητα της διαφορετικής σου άποψης.

1)Από ότι θυμάμαι δεν νομίζω να σε είδα καν στην συνάντηση μας και διόρθωσε με αν κάνω λάθος.
2)Δεν είσαι εσύ αυτός που επικοινωνείς καθημερινά με κόσμο για το συγκεκριμένο ζήτημα, οπότε η άποψη σου για το ζήτημα αυτό είναι σαν να εκφράζω άποψη για το αν σου πηγαίνει το πράσινο παπιγιόν ή όχι και είμαι ο πλέον αναρμόδιος για να το σχολιάσω, διότι δεν σε γνωρίζω!!!
3)Από και ως που περιμένεις να δεις δημοσιευμένες λίστες και κατεβατά με ονόματα;
4)Από πότε το πλήθος μιάς ομάδας αξιολογείται μέσω των δημοσιεύσεων της?
5)Φυσικά και μην περιμένεις να δεις πολλές δημοσιεύσεις από ενδιαφερόμενους εδώ, διότι αυτό είναι ένα βήμα ενημέρωσης απλά και όλη η εργασία γίνεται κατά τις συναντήσεις μας.
6)Το ξέρεις ότι πολλά άτομα που θέλουν να ασχοληθούν δεν θέλουν να έχουν καμμία σχέση με την Σ.Ο.Ε. ή το φόρουμ της και μας έχουν ζητήσει ρητά να τους ενημερώνουμε μόνο μέσω των προσωπικών τους e-mail?

Δεν πιστεύω να νομίζεις ότι θα στήσουμε την φαραγγοδιάσωση μέσω του φόρουμ; έτσι δεν είναι;

Με λίγα λόγια λοιπόν έκανες ένα ειρωνικό σχόλιο, που θα έκανε ένας γνώστης του αντικειμένου, και μάλιστα με σκοπό να δημιουργήσει και εντυπώσεις, και όλο αυτό έχοντας πλήρη άγνοια!

Εγώ πάντως θα το έκανα το τηλεφώνημα στην θέση σου.
Μουτζούρης Νικόλαος, Θησέας
Άβαταρ μέλους
Νικόλαος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Παρ Φεβ 29, 2008 10:12 pm

Δημοσίευση από Νικόλαος »

Σαν μέλος της επιτροπής Φαραγγοδιάσωσης θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη από τον υπόλοιπο κόσμο που καμμία όρεξη δεν έχει να παρακολουθεί κοκορομαχίες, όμως είμαι υποχρεωμένος να απαντήσω σε δημοσιευμένα σχόλια, τα οποία ούτε λίγο ούτε πολύ με διαψεύδουν.

Από αυτό το βήμα που μας έχει δωθεί από την κοινότητα της Σ.Ο.Ε. θέλω να ασχοληθώ με το αντικείμενο μου και όχι με τέτοιου είδους στείρες αντιλογίες.

Ας βοηθήσουμε όλοι λοιπόν, αν και είμαι σίγουρος ότι το 99.9% συμμερίζεται την άποψη μου, να κρατήθει ένα υψηλό επίπεδο επικοινωνίας.
Μουτζούρης Νικόλαος, Θησέας
Άβαταρ μέλους
T4NG0
Active Member
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2005 6:55 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Δημοσίευση από T4NG0 »

Καλησπέρα σε όλες και όλους,

Δυστυχώς εχθές δεν είχα ιντερνετ και δεν σας πρόλαβα...προτού η χιονόμπαλα γίνει χιονοστιβάδα...

Το φόρουμ είναι μέρος συζήτησης όπου σίγουρα θα υπάρξουν και κριτικές. Εαν αυτές οι κριτικές είναι κόσμιες και επικεντρώνονται στις ιδέες και όχι στα πρόσωπα τότε είμαστε μια χαρά. Στα παραπάνω μηνύματα βλέπω πως αρχίζουμε να ξεφεύγουμε (αν δεν έχουμε ήδη ξεφύγει) και θα παρακαλούσα να μην δοθεί άλλη συνέχεια.

Νικόλας Βολάκος
Διαχειριστής Φόρουμ ΣΟΕ
Άβαταρ μέλους
Νικόλαος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Παρ Φεβ 29, 2008 10:12 pm

Δημοσίευση από Νικόλαος »

Προσωπικά θα προτιμούσα να ξεκινήσουμε με οικοδομή όπου με άνεση και ασφάλεια θα μπορούσαμε να δουλέψουμε ποικιλία τεχνικών και σεναρίων.

Δημήτρης
Δημήτρη όντως αυτό είναι το σωστότερο και αυτό είχαμε στο μυαλό μας εξ' αρχής.
Μουτζούρης Νικόλαος, Θησέας
Απάντηση