Φώκιες σε σπήλαια

Πληροφορίες και φωτογραφίες οργανισμών σε σπήλαια (από νυχτερίδες μέχρι μύκητες.)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Φώκιες σε σπήλαια

Δημοσίευση από dim.kar »

Καλημέρα

Δηλώνω άσχετος και αιτούμαι τα φώτα σας.

Το ερώτημα: μπαίνουμε σε ένα σπήλαιο (εννοείτε με σύνδεση με τη θάλασσα) και εντοπίζουμε μια φώκια.

Αποχωρούμε και ενημερώνουμε σύμφωνα με τις οδηγίες που βρίσκουμε εδώ.

Κατόπιν τι κάνουμε;

Αποτρέπουμε την πρόσβαση; Ενημερώνουμε την κοινότητα για να πάνε όλοι να την δουν; Μπαίνουμε μέσα με βιντεοκάμερες και ισχυρά φωτιστικά για να καταγράψουμε το γεγονός; Άλλο;

Άποψη μου - η οποία δεν λέει και πολλά φυσικά - είναι πως την αφήνουμε στην ησυχία της.

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
Stelios Zacharias
Active Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 2:40 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stelios Zacharias »

Νομίζω Δημήτρη ότι η συγκεκριμένη/ες είναι γνωστή/ές στην τοπική κοινωνία οπότε δεν πρόκειται να τρέξουν όλοι.
Για καταγραφή θα πρότεινα όπως πάντα αποφυγή φώτων / προβολέων και φλας. Εξ'άλλου τί θέλουμε να καταγράψουμε, το θηλαστικό στο φυσικό του περιβάλλον, η το θηλαστικό να αντιδράει στα φώτα και στα φλας; Αν προσέξεις, πολλές "κλασσικές" φωτογραφίες νχτερίδων είναι με γκριμάτσες και με τα δόντια όλα να φαίντονται (κάνοντας τις να φανούν πιο άγριες απότι είναι) - αυτό ήταν αποτέλεσμα της διαδικασίας φωτογράφησης και όχι το φυσικό τους. Να μην αναφερθώ σε βίντεο που προβλήθηκε σε "πρόσφατη" πανελλήνια από το Πολύδροσσο.
Άποψή μου επίσης, και επίσης δεν λέει πολλά.


Όσον αφορά την σελίδα ΜοΜ - έκανε κανείς από τα ΣΕΛΑΣάκια αναφορά από την καθαρά δευτέρα; εγώ δεν την είδα οπότε δεν έχω και να αναφέρω τίποτα... άλλοι όμως την είδαν / τις είδαν.
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Eνδιαφέρουσα συζήτηση για το θέμα εδώ.

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
jbg
Active Member
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 4:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jbg »

Stelios Zacharias έγραψε:Εξ'άλλου τί θέλουμε να καταγράψουμε, το θηλαστικό στο φυσικό του περιβάλλον, η το θηλαστικό να αντιδράει στα φώτα και στα φλας;
βεβαιως!

δεν σε ενδιαφερουν οι αντιδρασεις του αν του πεταξεις αμμο και πετρες? :roll:

επειδη θα βρεθουμε σε περιοχη με σπηλαιο με πιθανη φωκια, λεμε να παμε να καταγραψουμε τις αντιδρασεις της στις πετρες :rock: και αν τρωει Ζβαν και σπηλαιολογικη μακαροναδα. :eat:

αν εχει και μωρο, θα το παρουμε και θα το πουλησουμε σε τσιρκο! :hehe:


καλα, ειμαστε σοβαροι?
οι οδηγιες της MOm απευθυνονται στον απλο λουομενο, οχι σε σπηλαιολογους.
εφοσον σεβομαστε την ανοργανη ζωη των σπηλαιων, χρειαζεται καποιος σπηλαιολογος εξτρα σεμιναριο για να μαθει να μην ενοχλει τα ενοργανα ζωα με κανεναν τροπο?
εχω υψοφοβία, έχω κλειστοφοβία, κάνω σπηλαιολογία
Γιάννης Τριανταφύλλης - Φ.Ο.Σ.
Άβαταρ μέλους
Stelios Zacharias
Active Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 2:40 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stelios Zacharias »

JBG - Δεν είμαστε μόνο σπηλαιολόγοι όσοι διαβάζουμε το φόρουμ.
Άβαταρ μέλους
jbg
Active Member
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 4:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jbg »

Stelios Zacharias έγραψε:JBG - Δεν είμαστε μόνο σπηλαιολόγοι όσοι διαβάζουμε το φόρουμ.
σορυ, νομιζα οτι η Βιολογια ηταν στην κλειστη και οτι το θεμα απευθυνοταν σε σπηλαιολογους.

συμφωνουμε οτι οι σπηλαιολογοι σεβομαστε την ανοργανη και οργανικη ζωη των σπηλαιων.
εχω υψοφοβία, έχω κλειστοφοβία, κάνω σπηλαιολογία
Γιάννης Τριανταφύλλης - Φ.Ο.Σ.
Απάντηση