ΑΓΙΟΣ ΒΑΡΒΑΡΟΣ ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Ξένια Γεωργοπούλου
Active Member
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 26, 2008 11:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

ΑΓΙΟΣ ΒΑΡΒΑΡΟΣ ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ

Δημοσίευση από Ξένια Γεωργοπούλου »

Άγιος Βάρβαρος Αιτωλοακαρνανίας

Για τον Άγιο Βάρβαρο πρωτοάκουσα από τον φίλο και συνάδελφο σπηλαιολόγο Θωμά Θεοδοσιάδη, επίσης του ΣΠ.ΕΛ.Ε.Ο., κι ήταν τόσος ο ενθουσιασμός του για το μέρος, που ήθελα οπωσδήποτε να το επισκεφτώ κάποια στιγμή. Περνούσα αρκετά συχνά από εκείνα τα μέρη, άλλοτε πηγαίνοντας για τα σπήλαια της Κεχρινιάς κοντά στην Αμφιλοχία, άλλοτε για την Όμορφη Σπηλιά κοντά στο Χαλκιόπουλο, αλλά ποτέ δεν είχα χρόνο για τον Άγιο Βάρβαρο, ώσπου τελικά αποφάσισα να ξεκινήσω από ’κει το ταξίδι που έκανα μόνη μου τον περασμένο Οκτώβρη, με τελικό προορισμό τα λουτρά της Πυξαριάς στα ελληνοαλβανικά σύνορα.
Τα λουτρά του Άγιου Βάρβαρου βρίσκονται μεταξύ Αμφιλοχίας και Βόνιτσας. Πηγαίνοντας από Αμφιλοχία προς Βόνιτσα έχει ταμπέλα για να στρίψεις αριστερά. Η επόμενη ταμπέλα, στην οποία στρίβεις δεξιά, είναι αρκετά ξεθωριασμένη, οπότε έχετε το νου σας. Ένα μέρος της διαδρομής είναι χωματόδρομος, αλλά καλοστρωμένος.
Οι εγκαταστάσεις ήταν κλειστές τέτοια εποχή, αλλά ούτως ή άλλως αυτό που μ’ ενδιέφερε ήταν ο περιβόητος καταρράχτης με το ιαματικό νερό. Το τοπίο στον Άγιο Βάρβαρο είναι ειδυλλιακό: ποτάμι, καταρράχτες, λίμνες, πλατάνια… Και παρ’ όλο που το νερό είναι κρύο, δεν αντιστάθηκα στον πειρασμό να κάνω το μπάνιο μου κάτω από τον μεγάλο καταρράχτη.
Το μπάνιο στον καταρράχτη συνιστάται ανεπιφύλακτα, αλλά μάλλον κατά τους θερμούς μήνες, καθώς η θερμοκρασία του νερού είναι γύρω στους 15 βαθμούς. Ο καταρράχτης βρίσκεται πριν από τις εγκαταστάσεις των λουτρών. Σ’ αυτόν οδηγεί ένα μικρό πλακόστρωτο μονοπάτι που θα βρείτε στα δεξιά του δρόμου όπως πηγαίνετε προς τα λουτρά, και λίγο πιο πίσω στην αριστερή πλευρά όπως ανεβαίνετε υπάρχει κι ένα μικρό πλάτωμα για παρκάρισμα.
Αν, πάλι, προτιμάτε θερμό καταρράχτη, πεταχτείτε ως τις Θερμοπύλες, για την υπέρτατη λουτρική εμπειρία…

Στις φωτό που ακολουθούν, αυτές που προηγούνται του κτηρίου των λουτρών απεικονίζουν το τμήμα του ποταμιού στο οποίο κατεβαίνεις από το μονοπάτι που ξεκινά από τα λουτρά. Η γενική άποψη του ποταμού είναι επίσης από τα λουτρά, ενώ στις υπόλοιπες βλέπουμε το τμήμα του ποταμού από τον καταρράχτη και κάτω.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Είμαι νίντζα, και το κέφι μου θα κάνω!
Άβαταρ μέλους
ΣΠΗΛΑΙΟΕΠΑΦΙΚΟΣ
Active Member
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 8:13 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ΣΠΗΛΑΙΟΕΠΑΦΙΚΟΣ »

:lol: ΟΡΙΣΤΕ :!: 2-3 ΦΟΡΕΣ ΠΗΓΕΣ ΣΤΟΝ ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΘΗΚΕΣ ΣΕ ΒΑΡΒΑΡΟ ΝΙΝJA :roll:

:arrow: ΦΟΒΕΡΟ ΓΕΩΛΟΓΙΚΟ ΦΑΡΑΓΓΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ, ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ :!:

:arrow: ΜΕ ΤΑ ΕΠΙΚΛΙΝΗ ΠΕΤΡΩΜΑΤΑ, ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΣΤΡΩΜΑ ΠΟΥ ΑΦΗΝΕΙ

Η ΧΗΜΙΚΗ ΙΑΜΑΤΙΚΗ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ :!:

:-k ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΦΑΙΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΠΑΝΑΚΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ, ΤΟΝ ΜΕΗ Ε!....ΤΟΝ ΜΑΗ ΗΘΕΛΑ ΝΑ

ΠΩ.....ΑΛΛΑ Η ΧΑΜΗΛΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΤΩΡΑ :roll:

:D ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΘΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΜΕΡΑ ΚΑΥΣΩΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΛΟΥΤΡΙΣΤΩ \:D/
''Ο ΜΗ ΑΔΙΚΩΝ, ΟΥΔΕΝΟΣ ΔΕΙΤAI ΝΟΜΟΥ'' ΠΛΑΤΩΝ
Απάντηση