SOS! ΦΑΡΑΓΓΙ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ!!!

Δηλώστε εδώ φαράγια που βρίσκονται σε κίνδυνο, ανταλλάξτε απόψεις, οργανώστε δράσεις για την προστασία τους.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Εύρυτος
Registered User
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Αύγ 07, 2006 4:51 pm
Τοποθεσία: Ευρυτανία
Επικοινωνία:

SOS! ΦΑΡΑΓΓΙ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ!!!

Δημοσίευση από Εύρυτος »

Γειά σας.

Το Φαράγγι "Πάργα" του Δήμου Ασπροποτάμου του νομού Ευρυτανίας καταστρέφεται...

Link είδησης τοπικής εφημερίδας: http://www.evrytanika.gr/0181-0200/0194/news.htm#1

Link με φωτογραφίες του Φαραγγιού: http://www.evrytania.eu/D.Aspropotamou/Kedra.htm
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

Φιλέ μου Ευρυτε.
Είδα με πολύ προσοχή τα νέα που μας έστειλες και είναι γεγονός ότι μέχρι ένα σημείο στεναχωρήθηκα.Από κάποιο σημείο όμως και μετά κατά τα λεγόμενα της εφημερίδας δεν έχει να κάνει το θέμα με την καταστροφή αλλά με την αδειοδότηση και με το ποιος θα πάρει τις παροχές και το πακέτο.Δε νομίζω ότι είναι κάτι που πλέον μπορούμε να δούμε αλλά δεν μπορούμε και να μπλεχτουμαι στη διαμάχη των Δημάρχων που το έχουν αποφασίσει.
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
Άβαταρ μέλους
Εύρυτος
Registered User
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Αύγ 07, 2006 4:51 pm
Τοποθεσία: Ευρυτανία
Επικοινωνία:

ΠΟΤΑΜΙΑ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ!

Δημοσίευση από Εύρυτος »

Βασικά μετέφερα την αγωνία των κατοίκων (Κεδριωτών) που επικοινώνησα μαζί τους. Ο κουρνιαχτός της είδησης (δήμαρχος) φυσικά έγινε για τους λόγους που ανέφερες.

Επί της ευκαιρίας παραθέτω μια παράλογη είδηση που έχει σχέση με τα ποτάμια της Ευρυτανίας. Για αδειοδοτήσεις μικρών φραγμάτων παραγωγής ρεύματος. Η τρέλα και η παράνοια της ανεξέλεγκτης οικονομίας, δεν έχει πατρίδα μόνο τις τριτοκοσμικές χώρες μόνο.

Παραθέτω την πηγή http://www.evrytanika.gr/0201-0220/0212/index.htm και την θέση μου πάνω στο θέμα http://www.evrytania.eu/Patrida.htm (2ο θέμα).
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

Και πάλι φίλε μου διάβασα αυτά που μας έστειλες και συμφωνώ μέχρι ένα σημείο με τα λεγόμενα σου.Δεν θα μπω σε βάθος βέβαια γιατί δεν γνωρίζω την περιοχή καθόλου καλά.Σχετικά με τις αρχαιότητες που αναφέρεις θα συμφωνήσω απόλυτα , θα σου θυμίσω όμως ότι και σε άλλα μέρη της Ελλάδας έχουν εξαφανιστεί τεράστιας αξίας έργα (Ιερά Οδός, Τάφοι Αθηναίων κλπ) και ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν διαμαρτυρήθηκε κανένας.Είναι η μοίρα τους να τα τρώει το μαύρο σκοτάδι για την ανάπτυξη , και φυσικά δεν το χειροκροτώ.Για το άλλο μεγάλο θέμα που μας αναφέρεις όμως , διάβασα κάτι που μου κάνει τρομερή εντύπωση.Δίνουν άδεια για σταθμό που θα παράγει 0,07 Mw και δεν δίνουν εκεί που παράγει 8,30 η και παραπάνω.Ναι είναι εκπληκτικό.Χαλάστε το τοπίο και το χώρο για 0,07 Mw και όχι για 8,30Mw.Ε λοιπόν νομίζω (χωρίς να ξέρω την περιοχή επαναλαμβάνω) ότι θα έπρεπε να είχατε κάνει μεγαλύτερο θέμα στις αρμόδιες αρχές.Τουλάχιστον με το μικρότερο κόστος σε φύση να είχατε μεγαλύτερο κέρδος σε ανάπτυξη (;;).Χρόνια Πολλα και Καλή Χρονιά
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

xaris έγραψε: (;;).
Δεν ήθελα να βάλω άγιο Βασίλη,δυο ερωτηματικά έβαλα αλλά βγαίνει αυτό το εικονίδιο (έπρεπε να αφήσω κενό πριν την παρένθεση).
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
Άβαταρ μέλους
Εύρυτος
Registered User
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Αύγ 07, 2006 4:51 pm
Τοποθεσία: Ευρυτανία
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Εύρυτος »

xaris έγραψε:...Δε νομίζω ότι είναι κάτι που πλέον μπορούμε να δούμε αλλά δεν μπορούμε και να μπλεχτουμαι στη διαμάχη των Δημάρχων που το έχουν αποφασίσει.
Αν έχω την τιμή, εκπροσωπείς κάτι - μιλάς για λογαριασμό κάποιου;
...ότι θα έπρεπε να είχατε κάνει μεγαλύτερο θέμα στις αρμόδιες αρχές.
Σε ποιούς απευθύνεσαι; "Αρχές" ...το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;
Τουλάχιστον με το μικρότερο κόστος σε φύση να είχατε μεγαλύτερο κέρδος σε ανάπτυξη
Και πάλι δεν καταλαβαίνω... εκπροσωπείς κάποιο επιστημονικό ή οικονομικό κλάδο, για να καταλάβω κάτι...
Δεν θα μπω σε βάθος βέβαια γιατί δεν γνωρίζω την περιοχή καθόλου καλά.
No entiendo...

Με το συμπάθιο φίλε μου. Δεν ζήτησα κάτι για να περιμένω κάτι... Μου αρέσει η φύση όπου κι αν βρίσκεται και θέλω να την σέβομαι, όπως με σέβεται. Βρίσκομαι σε τούτο το forum, γιατί μου αρέσει το αντικείμενό του και οι άνθρωποι του που το υπηρετούν. Γνωρίζω, ότι θα μάθω πολλά χρήσιμα πράγματα εδώ μέσα, όπως επίσης, θα γνωρίσω και ανθρώπους όπως ήδη γνώρισα, με κοινά ενδιαφέροντα. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Την Φύση, όταν την χρειάζομαι, μου απλώνει απλόχερα και πλουσιοπάροχα. Μισώ την νέα καμουφλαρισμένη "οικονομική μόδα" που ακούει στο όνομα ανάπτυξη, η οποία στοχεύει στις τσέπες κάποιων λιγούρηδων. Αυτοί οι "ευαγγελιστές" της ανάπτυξης, αν είχαν λίγη "τσίπα" φιλότιμο, θα ήταν κι ο κόσμος καλύτερα.

Για ποια ανάπτυξη μιλάμε; αυτήν που στόχο έχει να καλύψει λειτουργικές ανάγκες, ή την "ανάπτυξη της τσέπης";

Φιλικά. Γιώργος Τάσιος.
Άβαταρ μέλους
Εύρυτος
Registered User
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Αύγ 07, 2006 4:51 pm
Τοποθεσία: Ευρυτανία
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Εύρυτος »

...ξεπεράσαμε τις 3500 υπογραφές και συνεχίζουμε...

Φίλοι μου καλημέρα. Ο Αγώνας μας δεν πήγε χαμένος. Αφυπνίσαμε τον κόσμο με αποτέλεσμα την καθολική στάση μας απέναντι στις ΑΠΕ. Όχι μόνο στα υδροηλεκτρικά, αλλά και στις ανεμογεννήτριες που μας φέρνουν "καπέλο". Πιέσαμε όλη την τοπική αυτοδιοίκηση με αποτέλεσμα τις συντριπτικές αρνητικές αποφάσεις και των 11 δήμων του νομού όπως και του νομαρχιακού συμβουλείου. Βουλευτές και πολιτευόμενοι στο ίδιο μήκος κύματος.

Στις 31/4/2007 παρευρεθήκαμε στο περιφερειακό συμβούλιο που είχε ως θέμα συζήτησης το Χωροταξικό των ΑΠΕ, όπου η αρνητική στάση του νομού απέναντι στο προτεινόμενο σχέδιο του ΥΠΕΧΩΔΕ, ήταν εντυπωσιακά δυνατή.

Εύχομαι η κεντρική εξουσία να έχει λάβει το μήνυμα...

http://www.evrytania.eu/News.htm
Απάντηση