Ανάβαση χωρίς υλικά

Εδώ θα βρείτε "μαζεμένα" όλα τα σπηλαιολογικά Quiz των μελών μας. Μην διστάσετε να δημοσιεύσετε κι εσείς το δικό σας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Ανάβαση χωρίς υλικά

Δημοσίευση από dim.kar »

Kαλησπέρα!

Προ ημερών σε συζήτηση με φίλους προβληματιζόμασταν για το πως μπορείς να ανέβεις ένα πηγάδι δε περίπτωση απώλειας, καταστροφής κτλ των υλικών σου. Ακούστηκαν διάφορα: από εφεδρικά φρένα, μέχρι carabiner και tibloc.

Άποψη μου είναι ότι το σηματικό είναι τι θα κάνεις με τα ΕΛΑΧΙΣΤΑ υλικά. Όχι όταν κουβαλάς "την Άρτα και τα Γιάννενα"!!! Είναι σίγουρο πως αν έχεις το ΕΛΑΧΙΣΤΟ και τα καταφέρεις, σίγουρα θα τα καταφέρεις και με τα περισσότερα!!!

Σκεφτείτε το εξής σενάριο: Είσαι στο τελευταίο πηγάδι του Γερμανικού. Αρματώνεις. Κατεβαίνεις. Φτάνεις στο πάτο. Μαζεύεις τα περισσεύματα του σκοινιού, τα οποία είναι ρε γμτ πάνω από 10 μέτρα... Βγάζεις τη ζώνη με ΟΛΑ τα υλικά σου. Γδύνεσαι. Πέφτεις στη λίμνη. Πλάτσα πλούτσα... Βγαίνεις. Και ενώ ξαναβάζεις τη φόρμα σου, πλουφ, ρίχνεις τη ζώνη σου στη λίμνη. :(

Εδώ σε θέλω κάβουρα: ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙΣ; Δεν έχεις ούτε ΕΝΑ carabiner πάνω σου, ούτε φρένα, ούτε σάντουιτς, ΤΙΠΟΤΕ!!!

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Όχι ρε γμτ, ΟΧΙ το σάντουϊτς, όλα τα άλλα τα δέχομαι αλλά το σάντουϊτς σε παρακαλώ άφησέ το μου.

Επιφυλάσσομαι να το σκεφτώ αν αξιωθώ να πάω σπίτι καμιά φορά.
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Αν πετάξουμε τη ζώνη μας στη λίμνη και επι πλέον έχουμε μπεί στο Γερμανικό και μόνοι μας, καλά θα κάνουμε να καθήσουμε μέσα μπας και βάλουμε μυαλό και γίνουμε προσεκτικώτεροι.

Εν πάση περιπτώσει αν έχουμε πάνω απο 10 μέτρα περίσσευμα σχοινιού, και μπωντριέ μπορούμε να φτιάξουμε και φρένα και ποδωστήρια αξιοποιώντας τις γνώσεις μας στη σπηλαιολογία και το canyoning (βλ valdotain).
Αν δεν έχουμε ούτε μαχαίρι, έχουμε όλο το χρόνο να κόψουμε το σχοινί σε κομμάτια με τα δόντια ή να πειραματιστούμε να φτιάξουμε τα απαιτούμενα με μονοκόμματο σχοινί (εκτός αν δεν πετάξαμε στο νερό και την ασετυλίνη μας).

Προσοχή όμως. Αν η παραμονή αποδειχτεί μακρόχρονη, το νερό της λίμνης του Γερμανικού δεν πίνεται. Σε παλιότερες δειγματοληψίες έχει εντοπιστεί το βακτηρίδιο του Τετάνου.
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Και το σχοινί να μη φτάνει μπορούμε να δοκιμάσουμε να φτιάξουμε αυτοσφιγγόμενους με τα κορδόνια των παπουτσιών μας (αν έχουμε) ή με το βρακί μας (αν φοράμε) ή πλέκοντας κοτσίδες τα μαλλιά μας (αν έχουμε), μπωντριέ και ποδωστήρια με τα μανίκια και τα μπατζάκια της φόρμας μας.

Είπαμε, έχουμε το χρόνο με το μέρος μας.
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Δημοσίευση από andreas »

Νίκος Χαρίτος έγραψε: Προσοχή όμως. Αν η παραμονή αποδειχτεί μακρόχρονη, το νερό της λίμνης του Γερμανικού δεν πίνεται. Σε παλιότερες δειγματοληψίες έχει εντοπιστεί το βακτηρίδιο του Τετάνου.
Νίκο, λίγο καυστικό σε βρίσκω ... :twisted:

Αν ήμασταν τώρα παρέα κάπου, θα έκανα χρήση του χιούμορ μου. Αλλά εδώ σε δημόσιο χώρο, κρατιέμαι, κρατιέμαι, κρατιέμαι .. :wink:

Αλλά, αν έχει βρεθεί το μικρόβιο του Τετάνου, τότε ίσως και η ιδέα του ... μπάνιου σε αυτα τα νερά δεν είναι και η καλύτερη ιδέα.... νομίζω :roll:
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Βρε Νίκο, ποιός θα ήταν τόσο βλάκας ώστε να πάει μόνος του στον πάτο του Γερμανικού ή να ξεμείνει στον πάτο του Γερμανικού χωρίς σπηλαιολογικά υλικά ή έστω χωρίς σχοινί; :mrgreen:

Πάντως για να χάσεις το σάντουίτς σου πρέπει να είσαι πολύ άχρηστος μιας και το πρώτο που ασφαλίζεις είναι το σάντουιτς - ειδικά αν είναι και με προσούτο.

Καλή η σκέψη με το εσώρουχο. Αναρωτιέμαι αν σκέφτηκε κανείς να βγάλει στρινγκ από kevlar ή dyneema; #-o Βέβαια εγώ θα προτιμούσα να με βρουν πεθαμένο από την δίψα ή τον τέτανο παρά να με πιάσουν να ανεβαίνω σε ένα σχοινί ξεβράκωτος. :exactly:
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
Nikos Mitsakis
Active Member
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Απρ 10, 2005 10:08 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Nikos Mitsakis »

Νίκος Χαρίτος έγραψε:Αν πετάξουμε τη ζώνη μας στη λίμνη και επι πλέον έχουμε μπεί στο Γερμανικό και μόνοι μας, καλά θα κάνουμε να καθήσουμε μέσα μπας και βάλουμε μυαλό και γίνουμε προσεκτικώτεροι.
Υπάρχει και η σπηλαιοδιάσωση (αν έχουμε ενημερώση πρώτα, ότι πήγαμε για μπάνιο στο "Γερμανικό") !!!
="andreas" Αλλά, αν έχει βρεθεί το μικρόβιο του Τετάνου, τότε ίσως και η ιδέα του ... μπάνιου σε αυτα τα νερά δεν είναι και η καλύτερη ιδέα.... νομίζω
Έπαθα μόλυνση στο πόδι μου, από ένα μικρό γδάρσιμο, σε μια κατάβαση για να κάνουμε μπάνιο στη λίμνη με την αλλαγή της χιλιετίας, παραμονή πρωροχρονιάς του 2000.

="dim.kar" Μαζεύεις τα περισσεύματα του σκοινιού, τα οποία είναι ρε γμτ πάνω από 10 μέτρα...
Την απάντηση την έδωσε νομίζω ο Νίκος :
="Νίκος Χαρίτος" Εν πάση περιπτώσει αν έχουμε πάνω απο 10 μέτρα περίσσευμα σχοινιού, και μπωντριέ μπορούμε να φτιάξουμε και φρένα και ποδωστήρια αξιοποιώντας τις γνώσεις μας στη σπηλαιολογία και το canyoning (βλ valdotain).
="dim.kar" Και ενώ ξαναβάζεις τη φόρμα σου, πλουφ, ρίχνεις τη ζώνη σου στη λίμνη
Αναλαμβάνω να στα μαζέψω. Άμα κουβαλήσεις.....? :lol:
Όσο ποιο γρήγορα, τόσο το καλύτερο. Η διάβρωση που γίνεται στα μέταλλα, αχρηστεύει τα υλικά μέσα σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα.
Άβαταρ μέλους
Γιάννης Ζήνας
Active Member
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 26, 2005 11:04 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Γιάννης Ζήνας »

Παναγιώτης έγραψε:Βρε Νίκο, ποιός θα ήταν τόσο βλάκας ώστε να πάει μόνος του στον πάτο του Γερμανικού ή να ξεμείνει στον πάτο του Γερμανικού χωρίς σπηλαιολογικά υλικά ή έστω χωρίς σχοινί; :mrgreen:

Πάντως για να χάσεις το σάντουίτς σου πρέπει να είσαι πολύ άχρηστος μιας και το πρώτο που ασφαλίζεις είναι το σάντουιτς - ειδικά αν είναι και με προσούτο.

Καλή η σκέψη με το εσώρουχο. Αναρωτιέμαι αν σκέφτηκε κανείς να βγάλει στρινγκ από kevlar ή dyneema; #-o Βέβαια εγώ θα προτιμούσα να με βρουν πεθαμένο από την δίψα ή τον τέτανο παρά να με πιάσουν να ανεβαίνω σε ένα σχοινί ξεβράκωτος. :exactly:
Εικόνα

Κατά τα άλλα Παναγιώτη: :box:


Και όμως αυτό που περιγράφει ο Δημήτρης έχει συμβεί, υπενθυμίζω το δημοσίευμα στο ΣΠΗΛΑΙΟ:
Δοκίμασαν πρώτα την αναρρίχηση και οταν διαπίστωσαν ότι δεν μπορούσαν, κάθισαν και περίμεναν.
Το κρίσιμο σημείο βέβαια είναι το σάντουιτς γιατί αυτοί δεν το έχασαν και δεν ξεπάγιασαν εντελώς.
14 Σεπτεμβρίου 2005.

Το περασμένο Σάββατο στις 10:30 το πρωί, μια τριμελής ομάδα έμπειρων σπηλαιολόγων (Danielle Gemenis, Bruce Mutton, Andrew Smith), επισκέφθηκε το σπηλαιοσύστημα Link-Middle Earth στην Νέα Ζηλανδία.

Η συνολική διάσχιση του συστήματος προς την μία κατεύθυνση (χωρίς την επιστροφή), διαρκεί περίπου 18 ώρες και απαιτούνται και δύο σπηλαιοκαταδύσεις.

Σε ένα σημείο της διαδρομής χρειάζεται ανάβαση με σκοινί και η παρέα είχε ήδη φροντίσει να αρματώσει και να αφήσει ένα σκοινί εκεί εδώ και κάποιες εβδομάδες ώστε να μπορούσαν να ανέβουν και να συνεχίσουν την πορεία τους.

Στο διάστημα που μεσολάβησε μία άλλη ομάδα σπηλαιολόγων επισκέφθηκε το σπήλαιο και χρησιμοποίησε το σκοινί αλλά απρόσεκτα με αποτέλεσμα το σκοινί να τυλιχτεί και όταν στις 11:30 το βράδυ η τριμελής ομάδα έφτασε στο σημείο, δεν μπορούσε να το φτάσει.

Η ομάδα βρέθηκε σε δίλημμα καθώς δεν μπορούσαν ούτε να επιστρέψουν ούτε να συνεχίσουν την πορεία τους και θεωρώντας πολύ παρακινδυνευμένη οποιαδήποτε προσπάθεια αναρρίχησης αποφάσισαν να ψάξουν μήπως υπήρχε κανένα άλλο άνοιγμα ώστε να απεγκλωβιστούν.

Ενώ έψαχναν για κάποιο άνοιγμα, αναγκαζόντουσαν να προχωρούν αγκαλιασμένοι λόγω του κρύου που έκανε, μέχρι την στιγμή που εντόπισαν ενα βολικό στεγνό και ζεστό μέρος για να στήσουν μια πρόχειρη κατασκήνωση από όπου συνέχισαν κατά διαστήματα να ερευνούν για ανοίγματα.

Δεν βρήκαν τελικά κανένα άνοιγμα οπότε το μόνο που μπορούσαν να κάνουν ήταν να περιμένουν για την διάσωσή τους. Ευτυχώς, επειδή είχαν επισκεφθεί άλλη μία φορά το σπηλαιοσύστημα, ήταν προετοιμασμένοι και είχαν εφοδιαστεί με αρκετές προμήθειες.

Τελικά καθώς μέχρι τις 9:30 το βράδυ της Κυριακής δεν είχαν δώσει σημεία ζωής, ειδοποιήθηκε η τοπική αστυνομία η οποία τους εντόπισε στεγνούς και σε καλή κατάσταση της υγείας τους.
Γιάννης Ζήνας
http://www.zenas.gr
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Καλημέρα!

Επί της ουσίας χαίρομαι στο καταλήγετε και σεις στο ότι ΓΙΝΕΤΑΙ. Ο τρόπος είναι αυτός που αναφέρεται: ζώνη από σκοινί, αυτοσφιγγόμενοι με μονό σκοινί (valdotain), λανιέρες, ακόμη και carabiner (ρωσσικό carabiner). Μετά την πρώτη αλλαγή φυσικά θα έχουμε το πρώτο (μεταλλικό) carabiner μας. Στη δεύτερη θα έχουμε και το δεύτερο, οπότε, να ο κόμπος της καρδιάς...

Τώρα όσο για το:
Αν πετάξουμε τη ζώνη μας στη λίμνη και επι πλέον έχουμε μπεί στο Γερμανικό και μόνοι μας, καλά θα κάνουμε να καθήσουμε μέσα μπας και βάλουμε μυαλό και γίνουμε προσεκτικώτεροι. Αν πετάξουμε τη ζώνη μας στη λίμνη και επι πλέον έχουμε μπεί στο Γερμανικό και μόνοι μας, καλά θα κάνουμε να καθήσουμε μέσα μπας και βάλουμε μυαλό και γίνουμε προσεκτικώτεροι.
Υπάρχουν πολλοί λόγοι που μπορούν να σε οδηγήσουν σε αυτό το δραματικό αποτέλεσμα. Στα σενάριο μας κατεβήκαμε στο Γερμανικό μόνοι μας γιατί έχουμε βάλει στοίχημα ένα κασόνι σαμπάνιες στην Άντζελα. Αυτός με τον οποίο έχουμε βάλει το στοίχημα ξέρει ότι θα το χάσει, γι αυτό και δεν ειδοποιεί τη σπηλαιοδιάσωση. Παίζουν και άλλα πιθανά σενάρια. Για παράδειγμα:

Το σπήλαιο κάνει ο Χ σπηλαιολόγος, η συμβία του και ο κουμπάρος του. Καθότι, όπως όλοι γνωρίζουν ο "κουμπάρος τη κουμπάρα...¨, η σύζυγος και ο κουμπάρος αποφασίζουν, στον πάτο του Γερμανικού να ζήσουν τον έρωτα τους οπότε πλουφ, ,πάνε τα υλικά του Χ. Ή ο κουμπάρος εκδηλώνει τον έρωτα του για τον Χ, η κουμπάρα τα παίρνει, πετάει τα υλικά και των δύο στο νερό κτλ κτλ. Γενικά μπορούμε να δοκιμάσουμε όλους τους συνδυασμούς: ανοικτά μυαλά έχουμε... :lol:

Πέρα όμως από τη πλάκα ο Νίκος έχει δίκιο: το σενάριο είναι υπόθεση εργασίας και ΜΟΝΟ!!! Και μάλιστα τραβηγμένης από τα μαλλιά!!!. :b-b:

Aυτό πάντως με το βρακί μας αυτοσφιγγόμενο είναι ΟΛΑ τα λεφτά!!! Και αν είναι από τα καινούρια με το κορδονάκι πρέπει να δουλεύει ουάου!!! :P

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Διαγράφηκε το μήνυμα!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dim.kar την Κυρ Ιαν 14, 2007 8:37 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Σαν Κώστας:

ΕικόναΕικόναΕικόνα


Σαν admin όμως...:
:b-b: :b-b: :b-b: :b-b: :b-b:
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Η γνώμη μου για την άποψη του Κώστα ( με την ιδιότητα του admin):

σαν Δημήτρης:

:evil: :evil: :evil:

σαν Δημήτρης Καραγιάννης:

:exactly: :exactly: :exactly:

Οπότε άστο σήμερα και το διαγράφω αύριο.

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
Stelios Zacharias
Active Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 2:40 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stelios Zacharias »

dim.kar έγραψε:Η ερώτηση είναι η εξής: αυτό που απεικονίζετε εδώ θα μας βοηθήσει, τουλάχιστον τους άρρενες σπηλαιολόγους, στο ανέβασμα μας; Δημήτρης
Εφόσον βρίσκεται απ'έξω και περιμένει, απαντάω "ναι".


Βάλε και ένα σηματάκι NSFW (Not safe for work) για όσους μπαίνουμε από "ελεγχόμενο" δίκτυο.
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Συμφωνώ με τον Στέλιο για την είσοδο.
Stelios Zacharias έγραψε:Βάλε και ένα σηματάκι NSFW (Not safe for work) για όσους μπαίνουμε από "ελεγχόμενο" δίκτυο.
Πολύ σωστό γιατί κι εγώ "έφαγα πόρτα" από τον proxy μας και σίγουρα η προσπάθειά μου καταγράφηκε σε κάποιο log, οπότε μπορεί να μου γίνει καμια παρατήρησούλα και άντε να εξηγήσω ότι ...είναι link που βρήκα σε ένα σπηλαιολογικό site!
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
elena
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1068
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2005 12:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από elena »

caspex έγραψε: και άντε να εξηγήσω ότι ...είναι link που βρήκα σε ένα σπηλαιολογικό site!
:funny: Εάν όμως πάρεις ένα αντίστοιχο προϊόν και τους φτιάξεις έναν αυτοσφιγγόμενο από το κορδονέτο, θα πειστούν καλύτερα :mrgreen:
:offtopic: :bangin:
:coffee: Έλενα Λάλου :speleo:
.....
Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί είν' ο προορισμός σου.
Αλλά μη βιάζεις το ταξίδι διόλου....
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Αντρέα όντως υπήρξα λίγο καυστικός, κυρίως λόγω δικής μου καλής διάθεσης και οχι διάθεσης ειρωνίας απέναντι στο φίλο μου Δημήτρη για το (τραβηγμένο) κουίζ του.

Για νά σοβαρευτώ λοιπόν:
1. Χρησιμοποιούμε το περίσσευμα του σχοινιού.
2. Χρησιμοποιούμε οποιοδήποτε άλλο υλικό μας βρίσκεται μαζί με τη φαντασία μας (και βεβαίως την εμπειρία μας).

Φυσικά αν είμαστε καλά παιδιά θα πρέπει να έχουμε μέσα στο κράνος και εκείνο το σχοινάκι με το οποίο μπορούμε να φτιάξουμε αυτοσφιγγόμενο+ποδωστήριο και ίσως δύο αυτοσφιγγόμενους+ένα ποδωστήριο.
Εκτός άν πετάξαμε και το κράνος στη λίμνη.

Κανονικά μπάνιο δεν πρέπει να κάνουμε.
Εγω στις τρείς φορές που έχω κάνει δεν έχω πάθει (ακόμα) τίποτα κι έχω πιεί και γουλιά κατά λάθος.
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Καλησπέρα!

Ναι γμτ! Ξέχασα να το πω: μας έχει πέσει ΚΑΙ το κράνος!!! Ένα φακό που φοράγαμε ενώ κολυμπούσαμε διαθέτουμε!!! :bangin:

Τώρα για να σοβαρευτούμε: όντως η υπόθεση εργασίας είναι ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΗ ΟΣΟ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ!!! Αλλά η ουσία είναι πως ακόμη και τότε ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ!!! :banana: :exactly: :yeahthat: :yupy: :clapping:

Στέλιο και Κώστα συγγνώμη αν σας δημιούργησα πρόβλημα με τη δουλειά σας. Τη σημείωση ΝSFW δεν την ήξερα ειλικρινά... :(

Aλλά να ρωτήσω κάτι άλλο: ξέρουν όλοι πώς γίνεται το valdotain;

Ή να το βάλουμε σε άλλο quiz;

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Γιάννης Ζήνας έγραψε: Κατά τα άλλα Παναγιώτη: :box:


Και όμως αυτό που περιγράφει ο Δημήτρης έχει συμβεί, υπενθυμίζω το δημοσίευμα στο ΣΠΗΛΑΙΟ:
Δοκίμασαν πρώτα την αναρρίχηση και οταν διαπίστωσαν ότι δεν μπορούσαν, κάθισαν και περίμεναν.
Το κρίσιμο σημείο βέβαια είναι το σάντουιτς γιατί αυτοί δεν το έχασαν και δεν ξεπάγιασαν εντελώς.
Έεεεεελαααα. Αν σου πω ότι δεν το είχα υπόψη μου και δεν το είχα κατά νου όταν έγραφα το post θα με πιστέψεις; :^o O:)

Κώστα φτιάξε και εδώ τη φατσούλα που σφυρίζει γιατί πήγα να την βάλω και δεν δουλεύει.

Όσο για το link την έπαθα κι εγώ μόλις (βλέπεις δεν κάθησα να διαβάσω όλα τα posts πριν πατήσω το link. ](*,) #-o

Μήτσο, νομίζω ότι κάπου είχες παραθέσει (ή ήταν κάποιος άλλος) και σχέδιο ή φωτογραφία του κόμπου. Βέβαια μπορεί και απλώς να έχω αρχίσει να τα χάνω. :stupid:

Γιάννη: :nahnah: :uwish:
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
Stelios Zacharias
Active Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 2:40 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stelios Zacharias »

dim.kar έγραψε:Aλλά να ρωτήσω κάτι άλλο: ξέρουν όλοι πώς γίνεται το valdotain;
εγώ δεν ξέρω και θα ήθελλα να μάθω.

Όπως επίσης κάτι που γράφτηκε για αυτοσχέδιο καραμπίνερ... για μοιραστείτε τα... Ή μάλλον, βάλε μας να σκεφτούμε και λίγο μόνοι μας, και μετά πείτε τα. :wink:

Η σωστη ερώτηση θα πρέπει να είναι διατυπωμένη "πως κάνουμε το τάδε κόλπο με τα δίνα υλικά" - όχι "ποιός ξέρει τί είναι το valdotain", για να λειτουργήσει λίγο ο εγκέφαλος...
Απάντηση