Καρδιά / Remy με ένα καραμπίνερ?

Εδώ θα βρείτε "μαζεμένα" όλα τα σπηλαιολογικά Quiz των μελών μας. Μην διστάσετε να δημοσιεύσετε κι εσείς το δικό σας.
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Καρδιά / Remy με ένα καραμπίνερ?

Δημοσίευση από caspex »

Ποιός γνωρίζει να κάνει κόμπο που να λειτουργεί όπως η Καρδιά / Remy αλλά με ένα καραμπίνερ.
(Για να μην νομίζετε ότι σας κάνω πλάκα, ο κόμπος υπάρχει και γίνετε....
:hehe:
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
belias
Active Member
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2005 5:20 pm
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από belias »

Εγώ πάντος πρώτη φορά ακούω για τέτοιο κόμπο δεν μας τον δείχνεις πρώτα και μετά σου απαντάω άμα γίνεται και με ένα καραμπίνερ
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Kαλησπέρα σε όλες και όλους!

Φίλε ο κόμπος που ζήτησες (με δύο καραμπίνερ)

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Aπό το http://www.chockstone.org/TechTips/GardaHitch.htm

Ο κόμπος της καρδιάς λέγεται και garda από τους αγγλοσάξωνες.

Με ένα καραμπίνερ δεν τον ξέρω αλλά κάτι θα πάω να δοκιμάσω...

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Ιδού και η πρόταση μου...

Εικόνα
Εικόνα


Δεν έχει δοκιμαστεί βεβαίως (επιφυλάσσομε φυσικά...) αλλά τηρεί (νομίζω) τις προϋποθέσεις του caspex: γίνεται με ένα καραμπίνερ (και τον κεντρικό μας), λειτουργεί καλά, φαίνεται ασφαλής (τουλάχιστον στις "οικιακές δοκιμές") και (υποθέτω πως) θα δουλεύει καλύτερα με τριγωνικό κεντρικό. Θα το δοκιμάσω την Κυριακή.

Ένα άλλο θέμα είναι το πέρασμα των αλλαγών: θα ανοίγουμε και θα κλείνουμε τον κεντρικό μας; Όχι φυσικά. Απλά ξεκινώντας από τον πάτο, μόλις φτάσουμε στην αλλαγή έχουμε και το δεύτερο καραμπίνερ μας για κανονικό κόμπο του ρεμύ...

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
giorgos
Active Member
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2005 11:12 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giorgos »

dim.kar έγραψε: Ένα άλλο θέμα είναι το πέρασμα των αλλαγών: θα ανοίγουμε και θα κλείνουμε τον κεντρικό μας; Όχι φυσικά. Απλά ξεκινώντας από τον πάτο, μόλις φτάσουμε στην αλλαγή έχουμε και το δεύτερο καραμπίνερ μας για κανονικό κόμπο του ρεμύ...

Δημήτρης
Φαντάζομαι πως αν είχαμε δεύτερο καραμπίνερ θα το βάζαμε από την αρχή και δεν θα περιμέναμε να φτάσουμε την αλλαγή.

Μάλλον θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε ένα καραμπίνερ σε όλη την διάρκεια της ανάβασης, με ή χωρίς αλλαγές…
Σωστά;
Εικόνα
HARDWARE: Τμήμα του υπολογιστή, το οποίο δέχεται τα χτυπήματά μας όταν το software παρουσιάσει πρόβλημα
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Καλημέρα σε όλες και όλους!

Γιώργο αφού είναι κατάσταση ανάγκης απλά ξηλώνουμε την αλλαγή και παίρνουμε το καραμπίνερ της. Αν είμαστε ομάδα φρονίζουμε απλά να είμαστε τελευταίοι.

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Δημήτρη, σωστά σχετικά με την αλλαγή.

Όπως είπαμε και στο τηλ. η λύση του Quiz γίνεται και χωρίς τον κεντρικό.
Μόνο με ένα καραμπίνερ.

θα το κρατήσω λίγο ακόμη. Δεν μπορεί κάποιος θα το βρει σε κανένα βιβλιο...
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
giorgos
Active Member
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2005 11:12 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giorgos »

giorgos έγραψε:Μάλλον θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε ένα καραμπίνερ σε όλη την διάρκεια της ανάβασης, με ή χωρίς αλλαγές…
Δημήτρη σωστά τα λες, αλλά εγώ σκέφτηκα το πως πρέπει να χρησιμοποιήσουμε την τεχνική χωρίς να «ξηλώσουμε» αλλαγές διότι αυτή είναι απλή λύση αφού βρίσκουμε υλικά στο δρόμο προς την άνοδο.

Κώστα δώσε μας χρόνο ως την Δευτέρα για να κάνουμε τις δοκιμές μας.
Εικόνα
HARDWARE: Τμήμα του υπολογιστή, το οποίο δέχεται τα χτυπήματά μας όταν το software παρουσιάσει πρόβλημα
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Αυτό που είπα πιο πάνω (το "Δημήτρη σωστά σχετικά με την αλλαγή..") ήταν άσχετο με την λύση. Απλά επικρότησα την σκέψη του "Φον Κάραγιαν" σαν ευρύτερη λογική όταν είμαστε σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης. Για τα περαιτέρω ο Γιώργος σωστά τα λεει και φυσικά όπως όλοι σας θα έχει χρόνο μέχρι την Δευτέρα.

Με την ευκαιρία, να σας πω και μια ιστοριούλα... Το κόμπο αυτόν μου τον έδειξε (πριν 5 - 6 χρόνια) ο Νίκος Χατζής (Οδηγός Βουνού) ο οποίος τον είχε διδαχθεί σε ένα από τα σχολεία που έκανε για να πάρει μια διεθνή πιστοποίηση για την διάσωση σε βουνό. Εάν δεν έχετε πρόσβαση στον ίδιο τότε αναζητήστε την λύση στους μαθητές τις σχολής Canyoning (1ης και 2ης νομίζω) στην οποία ήμουν εκπαιδευτής (μαζί με τον Γ.Ανδρέου) και εκεί κάποια στιγμή δείξαμε τον κόμπο...

Εάν πάλι δεν γνωρίζετε κανέναν από αυτούς τότε ψάξτε σε κανένα βιβλίο αν και για να πω την αλήθεια δεν το θυμάμαι να το είδα πουθενά...
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
T4NG0
Active Member
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2005 6:55 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Δημοσίευση από T4NG0 »

Η πρόταση μου ....

1. Πέρνουμε το τελος του σκοινιου και το δενουμε με κόμπο του 8 γύρω από τον κεντρικό μας.
Εικόνα

2. Διπλώνουμε το σκοινί της λούπας του κόμπου, περνάμε το καραμπίνερ και τη λούπα την κατεβάζουμε προς τα κάτω.
Εικόνα

3 Διπλώνουμε το σκοινί που φεύγει από τον κόμπο του 8 και τον περνάμε μέσα απο τις λούπες του κόμπου(και κάτω από το καραμπίνερ).
Εικόνα

4. Το σκοινί που θα μας πάρει το βάρος, το περνάμε (αφού το στρίψουμε πρώτα) μέσα στο καραμπίνερ. (δηλαδή να φεύγει από δεξιά)
Εικόνα

5. Ετοιμο..Το σκοινί το ίδιο πνίγει το σκοινί...και η τάση του σκοινιού δεν αφήνει το σημείο πνιγμού να γλυστρίσει απο τα δεξιά του καραμπίνερ
στα αριστερά.
Εικόνα

Αν δεν θέλουμε στο ανέβασμα να πέρνουμε μαζί μας το σκοινί τότε το κόβουμε στο πρώτο βήμα και αφήνουμε τον κόμπο του 8.
Δοκιμασμένο ελάχιστα ... την δύναμή μου των χεριών μου την κρατάει...την Κυριακή θα δοκιμάσω και με το βάρος μου !!!!

Νικόλας
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Πολύ καλή παρουσίαση αλλά φοβάμαι ότι δεν θα δουλεύει με βάρος. Δοκίμασετο και πες μας.
Η λύση που έχω στο μυαλό μου μοιάζει με του Καραγίανη αλλά δεν αφορά τον κεντρικό, απλά το καραμπίνερ.

Έτσι μπράβο σε όλους, να μην σκουριάζει το μυαλό (= να δεις που θα καταλήξουμε με παραπάνω από μια λύσεις και πάλι.)
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
giorgos
Active Member
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2005 11:12 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giorgos »

Καλημέρα,

Τελικά όσο και αν πειραματίστηκα αλλά και έψαξα στο google (υπάρχει απίστευτα πολύ πληροφορία) δεν βρήκα μια ικανή λύση στο πρόβλημα. :oops:
Το μόνο που με ικανοποίησε και θα χρησιμοποιούσα θα ήταν 2ο προυζικ συνδεμένο με τον κρίκο αλλά δεν νομίζω ότι είναι αυτό που λες Κώστα διότι κάνουμε χρήση έξτρα υλικού που πιθανόν να μην έχουμε μαζί μας.

Τώρα περιμένω να το πάρει το ποτάμι . . . :roll: :roll: :roll:
Εικόνα
HARDWARE: Τμήμα του υπολογιστή, το οποίο δέχεται τα χτυπήματά μας όταν το software παρουσιάσει πρόβλημα
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

ΟΚ! Κάντε υπομονή να πάρω την φωτογραφική μηχανή και να το φωτογραφήσω γιατί αλλιώς δεν είναι έυκολο να το περιγράψω.
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Η μέθοδος που λες Κώστα είναι πολύ παρόμοια με την πολύ απλή και πρακτική μέθοδο ανάβασης με το οχτάρι ανάποδα που κάνουμε στο canyoning και που επίσης μοιάζει με τον κόμπο καρδιάς.
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Δεν το θυμάμαι αυτό το κόλπο. Σας το έδειξαν οι Γάλλοι τώρα στοα σχολείο φαραγγοδιάσωσης?
Πάντως τον "κόμπο" στον οποίο αναφέρομαι τον θυμάσαι έτσι δεν είναι?
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
elena
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1068
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2005 12:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από elena »

Κώστα, θα το πάρει το ποτάμι????
Θα σηκώσεις τις φωτό από το κινητό σου?? ;-)
:coffee: Έλενα Λάλου :speleo:
.....
Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί είν' ο προορισμός σου.
Αλλά μη βιάζεις το ταξίδι διόλου....
Άβαταρ μέλους
T4NG0
Active Member
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2005 6:55 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Δημοσίευση από T4NG0 »

T4NG0 έγραψε:Η πρόταση μου ....

Εικόνα

Νικόλας
caspex έγραψε:Πολύ καλή παρουσίαση αλλά φοβάμαι ότι δεν θα δουλεύει με βάρος. Δοκίμασετο και πες μας.
Λοιπόν το δοκίμασα με δυναμικό σκοινί (προς το παρόν) και δουλευει μια χαρά. Το μόνο πράγμα που πρέπει να προσέχουμε είναι να μήν περάσει το πνιξιμο του σκοινιού στη αριστερή μεριά του κρίκου (καραμπίνερ) οπότε δεν θα δουλέψει... βέβαια θα μας έχει πιάσει ο αυτοσφυγγομενος που θα έχουμε η το φρένο χειρός...άρα το διορθώνουμε....

Νικόλας
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά πέφτει πολύ πήξιμο τελευταία.
Σας παραθέτω τις φωτό για τον κόμπο:

Εικόνα

Εικόνα

Και οι δυό φωτό τραβήχτηκαν στα γραφεία του ΣΠΕΛΕΟ την προηγούμενη συνάντηση ... (πριν έναν μήνα...)
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
giorgos
Active Member
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2005 11:12 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giorgos »

Και προσέξτε το σημείο που πιάνει ο κρίκος στη ζώνη του Κώστα. Το μπλε χρώμα είναι από dyneema και το πορτοκαλί από Kevlar, συνδυασμός που μας δίνει 60 Kn αντοχή!!!!(ΧΑ-ΧΑ-ΧΑ-ΧΑ-ΧΑ :lol: :lol: :lol: Πλάκα κάνω!!!!)

Σοβαρά τώρα, Κώστα αυτό που είδα όμως είναι ότι δεν λειτουργεί με Οκ ή SPELEO κρίκους (μήπως να δοκιμάσουμε Φ.Ο.Σ. κρίκους :roll: :? :lol: 8) ) και ότι δεν πρέπει να ανεβεί η θηλιά στην πάνω πλευρά του κρίκου. Σωστά?
Εικόνα
HARDWARE: Τμήμα του υπολογιστή, το οποίο δέχεται τα χτυπήματά μας όταν το software παρουσιάσει πρόβλημα
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Σωστά Γιώργο.
Στον κόμπο καρδιάς και σε αυτόν που λέει ο Κώστας η δυνατότητα ανάβασης οφείλεται στο οτι η περιοχή του σχοινιού λίγο πριν το κάτω τελείωμα του κόμπου 'στραγγαλίζεται' απο τον εαυτό του (απο το τμήμα του σχοινιού λίγο πιο πάνω το οποίο βρίσκεται υπό τάση) και μπλοκάρει.

Στον κόμπο που λέει ο Κώστας το σχοινί πιέζεται μέσα στη γωνία του καραμπίνερ. Αν φύγει πιο πάνω χάσαμε. Γι αυτό είναι και πιό risky. Αλλοιώς θα υποκαθιστούσε την καρδιά ή τον remy. (αν προσέχουμε πολύ, δουλεύει πάντως).

Στον κόμπο καρδιάς αντίθετα το σχοινί μπλοκάρει πιεζόμενο και απο το δεύτερο καραμπίνερ, οπότε μπλοκάρει πάντα.
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Κώστα

Η κανυονίστικη τεχνική ανάβασης με το ανάποδο οχτάρι είναι η παρακάτω (απο το τεχνικό εγχειρίδιο 'Manuel technique de descente de canyon').


Εικόνα

Η λογική είναι πολύ παρόμοια με τον κόμπο ανάβασης ανάγκης με ένα καραμπίνερ γιατί είναι εξαιρετικά απλός και λειτουργεί με το 'αυτοστραγγάλισμα' του σχοινιού.

Είναι πολύ εξυπηρετική μέθοδος για ανάβαση ανάγκης και με μιά (απότομη) κίνηση απελευθερώνεται το σχοινί απο το 'αυτοστραγγάλισμα' και γίνεται καταβατήρας.
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Γιώργο,

ισχύει ότι λέει ο Νίκος. Το καραμπίνερ αλλά και η προσοχή μας παίζει ρόλο...

Νίκο,

μόνο μια φωτό από το σύστημα με το οχταρι χρειαζόμαστε για να είναι πιο ξεκάθαρο σε όλους.
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
giorgos
Active Member
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2005 11:12 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giorgos »

Σαν εκπαιδευτής του ΣΠΕΛΕΟ αν δεν γνώριζα αυτά που περιγράφει ο Νίκος θα ήμουν για κρέμασμα με . . . σπηλαιολογικό σχοινί.

Επειδή ήμουν στο demonstration που έκανε ο Κώστας στο ΣΠΕΛΕΟ, απλά διευκρίνισα στο post μου αυτά που παρατήρησα live και δεν γράφτηκαν από τον ίδιο.

Και νομίζω πως είναι σημαντικά για την χρήση της συγκεκριμένης τεχνικής.
Εγώ που δεν ήξερα την τεχνική ήμουν τυχερός και την είδα ζωντανά από τον Κώστα και έβγαλα τα συμπεράσματά μου. Κάποιος που δεν ήταν, από την φωτογραφία δεν θα καταλάβει την σημασία του τύπου που πρέπει να είναι ο κρίκος . . .

Πάντα χαίρομαι να μαθαίνω καινούρια πράγματα . . .
Εικόνα
HARDWARE: Τμήμα του υπολογιστή, το οποίο δέχεται τα χτυπήματά μας όταν το software παρουσιάσει πρόβλημα
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Γιώργο εννοείται οτι τα ξέρεις!!!

Ξαναπροσπαθώ να ανεβάσω τη φωτο.........
Μου βγάζει 'invalid file'.

Θα την στείλω στον Κώστα.
Άβαταρ μέλους
elena
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1068
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2005 12:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από elena »

Νίκος Χαρίτος έγραψε:Ξαναπροσπαθώ να ανεβάσω τη φωτο.........
Μου βγάζει 'invalid file'.
crash: :bangin: :evil: :b-b: ](*,) #-o
:coffee: Έλενα Λάλου :speleo:
.....
Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί είν' ο προορισμός σου.
Αλλά μη βιάζεις το ταξίδι διόλου....
Απάντηση