Ασφάλιση κατά την κατάβαση???

Εδώ θα βρείτε "μαζεμένα" όλα τα σπηλαιολογικά Quiz των μελών μας. Μην διστάσετε να δημοσιεύσετε κι εσείς το δικό σας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Ασφάλιση κατά την κατάβαση???

Δημοσίευση από caspex »

Ασφάλιση κατά την κατάβαση... Επίσημα γίνετε σε ένα σημείο (στην λανιέρα).

Υπάρχουν τουλάχιστον δύο τρόποι να είσαι ασφαλισμένος σε δύο σημεία κατα την διάρκεια της αλλαγής (και δεν εννοώ το ζουμάρ...) που μας παρέχουν αυτήν την δεύτερη ασφάλεια χωρίς να μας καθυστερούν σημαντικά.

Για όσους είναι παρατηρητικοί, την μια φαίνετε να την εφαρμόζει ο Denis Provalov στο βίντεο του Ανδρέα Χαλκίοπουλου για την αποστολή "Ανώγεια - Ντελίνα 2002" ενώ την άλλη - την πιο έξυπνη - την είδαμε να την εφαρμόζει (αλλά την έχουμε ανακοινώσει και ίσως να την γνωρίζετε) ο Alan Warlid - συγγραφέας του Vertical

Φυσικά όπως σε κάθε Quiz θα καταλήξουμε με καινούργιες ιδέες και περισσότερες προσεγγίσεις...
Καλή τύχη!

Κώστας


Υ.Γ.: Όποιος το βρει περνάει από το σπίτι ή τον ΣΕΛΑΣ και κερδίζει DVD από την αποστολή "Ανώγεια - Ντελίνα 2002" το οποίο βραβεύτηκε σαν η δεύτερη καλύτερη ταινία στον διαγωνισμό SPELEOMEDIA το καλοκαίρι (14ICS)
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Δεν έχω δει το video (πως θα γίνει να το πάρω; ) και δεν ξέρω την τεχνική του Warild (δεν έχω προλάβει να διαβάσω το Vertical).

Δεν πιστεύω να εννοείς τη μέθοδο με τους δύο καταβατήρες, έτσι; Αυτό δεν παίζει στην «καθημερινή» χρήση.

Μια σκέψη θα ήταν να βάζεις την μακριά λανιέρα στη λούπα του πάνω σχοινιού. Η μόνη περίπτωση να αστοχήσει είναι αν το σχοινί κοπεί ΠΑΝΩ από τον κόμπο της αλλαγής και ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ φύγει και η ασφάλεια στην οποία έχεις βάλει την κοντή. Αν φύγει η πλακέτα από τον βράχο, θα μείνεις κρεμασμένος στην κοντή. Αν κοπεί το σχοινί ακριβώς στην θηλιά που έχεις περάσει την κοντή, λογικά το καραμπίνερ της μακριάς θα σφηνώσει στον κόμπο. Δεν έχω τσεκάρει αν το οχτάρι περνάει ή όχι μέσα από καραμπίνερ άρα κρατάω μια επιφύλαξη.

Τι λες;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Παναγιώτης την Τρί Φεβ 14, 2006 3:17 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Βρήκες ήδη την μια από τις δύο (του "Denis") απαντήσεις. O Provalov - αν και γενικά παίρνει ρίσκα - έχει ένα "κόλλημα" με την ασφάλεια κατά την κατάβαση. Έτσι μόλις περάσει την αλλαγή (προς τα κάτω) αμέσως κλιπάρει με την μακριά λανίερα του στο "ελεύθερο" σκοινί (μπροστά από τον καταβατήρα).... όταν φτάνει στην αλλαγή...:
- ασφαλίζετε με την μικρή λανιέρα στην αλλαγή.
- αλλάζει τον καταβατήρα
- αλλάζει θέση στην μακριά λανιέρα (την περνάει και πάλι "μπροστά" από τον καταβατήρα)
- βγάζει την μικρή λανιέρα και κατεβαίνει.
Έτσι κατά την διάρκεια της αλλαγής είναι ασφαλισμένος όπως περιέγραψες πιο πάνω...

Ο Alan το κάνει λίγο διαφορετικά (και πιο έξυπνα...)


Κώστας


Υ.Γ.: H μέθοδος με τους δύο καταβατήρες είναι σωστή αλλά είναι πολύ πιο αργή. Η μέθοδος αυτή βολεύει όταν δεν θες να χρησιμοποιήσεις την λανιέρα καθόλου...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος caspex την Σάβ Ιαν 21, 2006 10:29 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Δεν μου είπες, το dvd το κέρδισα; :wink:
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Re: Ασφάλιση κατά την κατάβαση???

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

caspex έγραψε:Υπάρχουν τουλάχιστον δύο τρόποι να είσαι ασφαλισμένος σε δύο σημεία κατα την διάρκεια της αλλαγής (και δεν εννοώ το ζουμάρ...) που μας παρέχουν αυτήν την δεύτερη ασφάλεια χωρίς να μας καθυστερούν σημαντικά.
Να υποθέσω ότι και ο δεύτερος τρόπος "λειτουργεί" και σε μονές αλλαγές έτσι;
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Τι εννοείς μονές αλλαγές?
Εαν είναι αλλαγή τότε ναι λειτουργεί το δεύτερο κόλπο.

Θα δοκιμάσει κανείς ή να κανονίσουμε μια συνάντηση σε κάποιο σπήλαιο για να το δείτε στην πράξη? ;-)
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

caspex έγραψε:Τι εννοείς μονές αλλαγές?
Εαν είναι αλλαγή τότε ναι λειτουργεί το δεύτερο κόλπο.

Θα δοκιμάσει κανείς ή να κανονίσουμε μια συνάντηση σε κάποιο σπήλαιο για να το δείτε στην πράξη? ;-)
Που και πότε;

Στην Συκιά ίσως όταν θα μαζευτούμε για καθαρισμό; (Να πάρει, πάλι πήδηξα σε άλλο θέμα) :oops: ](*,) #-o .
Να μεταφερθεί αμέσως παρακαλώ! :arrow: :fouet:
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Κι εγώ την Συκιά (την οποία ΔΕΝ απαξιώνω - το δηλώνω - ξεκαθαρίζω για να μην παρεξηγούμαι) είχα στο νου.... :)
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

caspex έγραψε:Κι εγώ την Συκιά (την οποία ΔΕΝ απαξιώνω - το δηλώνω - ξεκαθαρίζω για να μην παρεξηγούμαι) είχα στο νου.... :)
Αντί να ΞΕκαθαρίζεις δεν κοιτάζεις απλώς να καθαρίσεις λέω εγώ. :lol: Λοιπόν, τις ποδιές και τα γάντια σας και βουρ στο άλλο post για καθαρισμό της Συκιάς. :fouet:

Επί της ευκαιρίας θα μας δείξεις και το κόλπο με την ασφάλιση (έτσι για να διατηρεί το post μου και μια επαφή με το συγκεκριμένο θέμα :wink: ).
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Απάντηση