Ψάρεμα υλικών

Εδώ θα βρείτε "μαζεμένα" όλα τα σπηλαιολογικά Quiz των μελών μας. Μην διστάσετε να δημοσιεύσετε κι εσείς το δικό σας.
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Ψάρεμα υλικών

Δημοσίευση από caspex »

Λοιπόν έχουμε και λέμε...
Χθές το απόγευμα ξ'αρματώσαμε τον Πύργο στον Υμμητό (-110μ) και κάναμε και την χαρτογράφηση.
Το βάραθρο ήταν αρματωμένο για ένα μήνα περίπου, καθώς ο Ηλίας Καζαής είχε αναλάβει πρωτοβουλία για συνέχιση των εξερευνήσεων η οποία απέδωσε 15-20μ βάθους παραπάνω.

Σε μια από τις αποστολές μαζί με τον Peter και τον Γιάννη Βαβουράκη, χάσαμε το γυαλία του πρώτου. Χωρίς αυτά θα έβγαινε με δυσκολία (και δεν θα μπορούσε να οδηγήσει στην συνέχεια)... Μετά από λίγο ψάξιμο τα βρήκαμε σε μια τρύπα όπου είχαν σκαλώσει ανάμεσα από πέτρες που δεν μπορούσαμε να μετακινήσουμε. Από το στόμιο της οπής βλέπαμε τα γυαλιά που είχαν σκαλώσει περίπου 50 - 60 εκατοστά βαθύτερα αλλά όχι ακριβώς κάτω από το στόμιο της οπής (αλλά λοξά) Το χέρι μας δεν τα έφτανε και επιπλέον η τρύπα ήταν μικρή... Ψάρεμα των γυαλιών με την κλασική μέθοδο δεν μπορούσε να γίνει (δεν ήταν κατακόρυφα κάτω από την οπή)...

Επειδή το σπήλαιο είναι το τελευταίο σημείο στο οποίο πρέπει να στερέψει κανείς από ιδέες θα ήθελα να ακούσω τις σκέψεις που θα μπορούσατε να κάνετε ώστε να ψαρέψετε τα γυαλιά...

Εμείς το κάναμε με έναν τρόπο αλλά θέλω να ακούσω κι άλλους ή να μοιραστώ τελικά την ιδέα που είχαμε οι τρεις μας (Peter, Γιάννης και υπογράφον)
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Συρματόσχοινα "παίζανε" στην ομάδα; Να υποθέσω πως όλο και κάποιο γάντζο είχατε;
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Δεν είχαμε συρματόσκοινα αλλά είχαμε γάντζο (τον οποίο δεν χρησιμοποιήσαμε...)
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Αν και δεν μπορώ να φανταστώ ακριβώς το σκηνικό, θα δοκίμαζα ίσως με τη λανιέρα μου της Petzl που είναι αρκετά δύσκαμπτη, ή ίσως με τον σωλήνα της ασετυλίνης. Βέβαια άλλο να βλέπεις το πρόβλημα και άλλο να το φαντάζεσαι :) .

Μπορεί ακόμα να έκανε και το ψιλό κορδονάκι που έχω δεμένο το σφυρί μου με κάποι καραμπίνερ κλπ για βάρος.
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Καλή η σκέψη σου αλλά δεν είχαμε ασετυλήνες. Την Λανιέρα δεν την σκεστήκαμε αλλά δεν έφτανε κιόλας.
Θα τις έχω υπόψην την επόμενη φορά (τις σκέψεις σου).

Άλλα άκαμπτα υλικά?
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Αν ισχύουν τα 50 - 60 εκατοστά που έγραψες, τότε πρέπει να φτάνει, αρκεί να την βγάλεις από τον κεντρικό ώστε να έχεις και τα 2 σκέλη (κοντή, μακριά) σε ευθεία, δηλαδή περίπου 30 εκ. η κοντή και καμιά σαρανταπενταριά (δεν την έχω μετρήσει) η μακριά = γύρω στα 80 εκ. σύνολο.

Το κορδονάκι που πρότεινα θα «έπαιζε» στην συγκεκριμένη περίπτωση;

Ελπίζω να μην υπάρξει επόμενη φορά :D

Αν βρεις τα δύσκολα πάντως πάρε με τηλέφωνο :D :D
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
ΘΑΝΑΣΗΣ
Active Member
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: Παρ Μαρ 25, 2005 3:02 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

....

Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ »

Κωστα γραφεις
Άλλα άκαμπτα υλικά?
Λοιπον εγω θα προσπαθουσα να χρησιμοποιησω την αλουμινοκουβερτα που εχω στο κρανος μου...

ΘΑΝΑΣΗΣ
Στα γρανάζια του συστήματος φρόντισε να είσαι η άμμος και όχι το λάδι...
--------------------------------------------------
http://spilaiologia.blogspot.com
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

[/quote]

Και πάλι, αν μιλάμε για 50μ - 60 εκ. ίσως να μπορεί να χρησιμοποιηθεί το 10αρι στατικό σχοινί το οποίο μερικές φορές έχει αρκετά μεγάλη ακαμψία. Στην άκρη μπορούμε να κάνουμε για θηλιά με κάποιο λεπτό κορδονάκι αν μας βρίσκεται.

Μάλιστα, αν βάλεις το σχοινί διπλό, λογικά θα αυξηθεί η ακαμψία του και θα έχεις και έτοιμη λούπα στην άκρη. [/list]
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
magma

Δημοσίευση από magma »

Καλησπέρα σε όλους!
Εγώ θα χρησιμοποιούσα την μετροταινία...Αν είχατε μαζί σας απ'αυτές τις "μικρές" ημι-άκαμπτες και..."θαυματουργές". Αυτές που έχουν και έτοιμο άγκιστρο στην άκρη...σε συνδιασμό με ένα μικρό σχοινάκι...
Άβαταρ μέλους
mamouni
Active Member
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2005 3:55 pm
Τοποθεσία: Άθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mamouni »

Αχ, μετάνοιωσα χίλιες φορές που δεν ήρθα εχτές

Το χέρι μου λέτε να χώραγε να τα πιάσει??? :D
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Ξέρω τι κάνατε γιατί μου το είπε ο Βάβουρας.
Εκτός απο αυτό όμως νομίζω οτι η ευρηματικότητα της στιγμής θα έδινε κι άλλες λύσεις προκειμένου να χαθούν τα γυαλιά.
Π.χ. το μανίκι της φόρμας cordura χωρίς να τη φοράμε, τυλιγμένο με ενα σχοινί η η ιμάντα θα μπορούσε να γίνει ικανοποιητικά άκαμπτο.
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Πολύ ωραίες ιδέες ακούω (ή μάλλον διαβάζω...)

Η μετροταινία που αναφέρεις magma ίσως να είναι άκαμπτη αλλά μόλις κρεμάσεις τα γυαλιά στην άκρη θα λυγίσει. Επίσης η αλουμινοκουβέρτα δεν είναι αλουμινόχαρτο Θανάση και δεν νομίζω ότι θα ήταν και τόσο άκαμπτη... ίσως σε συνδυασμό με άλλα υλικά.

Θα αφήσω το quiz για λίγο ακόμη ώστε να ακούσουμε κι άλλα και το ΣΚ θα το απαντήσω με σχήμα και φωτογραφία μιας και είναι λίγο πολύπλοκο το design του βραχίονα που κατασκευάσαμε (ήταν όμως πολύ hi-tech)
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Λοιπόν, για να μην παιδεύεστε ορίστε η απλούστερη λύση. :D

Ανεβαίνεις πάνω, βρίσκεις ένα κλαδί, βέργα, σύρμα ή ότι άλλο και ξανακατεβαίνεις.

Καλό έεε;=D> :D
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Δημοσίευση από andreas »

Τα γυαλιά μπορείς να τα "ψαρέψεις" μόνο από το κομάτι σκελετού που είναι ανάμεσα στους φακούς. Αυτό δηλ. που σκεπάζει το δοξαπατρί...

Αφού έπεσαν τα γυαλιά εκεί μέσα, και προφανώς ο σκελετός ήταν ανοιχτός, τότε η τρύπα πρέπει να είναι αρκετά φαρδιά για να μπορούν να "τραμπαλοπέσουν" τα ανοιχτά γυαλιά.

Αφού λοιπόν είναι αρκετά φαρδιά η τρύπα και έχει και οπτική επαφή, δηλ. δεν "ψάχουλεύουμε" στα τυφλά, νομίζω οτι το πιο απλό είναι να χρησιμοποιήσουμε "αγκίστρι" για να πιάσουμε τα γυαλιά από το κομάτι ανάμεσα στους φακούς.

Παίρνουμε ένα κορδόνι, λεπτό, ας πούμε 5χιλ. και δένουμε στην άκρη του ένα ΜΙΚΡΟ καραμπίνερ, και μάλιστα έτσι ώστε η γλώσσα του να είναι ανοιχτή. Έτσι φτιάχνω ένα αγκίστρι, που έχει και αρκετό βάρος για να πάει εκεί που το θέλω και με την ανοιχτή γλώσσα μπορώ να πιάσω τα γυαλιά.

Τώρα, αν οι συγκεκριμένες συνθήκες εκεί που έγινε το συμβάν διαφέρουν από το ιδανικό που "βλέπω" εγώ τώρα μπροστά μου διαφέρουν, πιστέυω οτι κάτι θα έβρισκα για να το προσαρμόσω στις εκεί συνθήκες.
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Άβαταρ μέλους
T4NG0
Active Member
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2005 6:55 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Δημοσίευση από T4NG0 »

Πέρα από τα βασικά ..καθε σπηλαιολόγος πρεπει να έχει μαζί του και 200γρ ΤΝΤ η 20γρ C4..
Κάνουμε μια διάτρηση με τα γνωστά υλικά αρματώματος στον βράχο, βάζουμε το ΤΝΤ η C4 (όχι όλο), καψίλιο, φιτίλι, βισματώνουμε και με την βοήθεια της ασετυλίνης ανάβουμε το φιτίλι και με την βοήθεια της μετροταινίας απομακρυνόμαστε σε μια ασφαλή απόσταση !!!! ΜΠΟΥΜ....
Τώρα τα γυαλιά αν θα την βγάζαν καθαρή δεν ξέρω ...ο Κώστας δεν μας είπε αν βγήκαν ΟΚ .....
Παναγιώτη έτσι γλυτώνεις την ανάβαση και κατάβαση πάλι !!!!!!
Κώστα ...έπεσα κοντά ;;;;;
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Καλή η πρόταση με το ΤΝΤ αλλά νομίζω ότι τα γυαλιά θα καταστρέφονταν (παρεμπιπτόντως στην περίπτωση μας "επέζησαν" γιατί αυτό ήταν και το ζητούμενο)

Η λύση ανεβοκατεβαίνω δεν είναι κι άσχημη σε ένα βάραθρο 110 μέτρων... Ένας "φορμαρισμένος" σπηλαιολόγος μπορεί να το κάνει σχετικά γρήγορα...

Ανδρέα,

η λύση αγκίστρι και κλασικό ψάρεμα έχει χρησιμοποιηθεί πάμπολλες φορές από πολλούς σπηλαιολόγους. Στην περίπτωση μας όμως είχαμε με δυσκολία οπτική επαφή και το ..."δοξα πατρι" των γυαλιών ήταν σφηνωμένο στα βράχια. Επιπλέον τα γυαλιά δεν ήταν ακριβώς κάτω από την οπή αλλά λοξώς αριστερά... Έτσι έπρεπε να φτιάξουμε έναν βραχίονα που να πιάσει τα γυαλιά όπως ακριβώς κάνει το ανθρώπινο χέρι...
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Δημοσίευση από andreas »

caspex έγραψε:τα γυαλιά δεν ήταν ακριβώς κάτω από την οπή αλλά λοξώς αριστερά... Έτσι έπρεπε να φτιάξουμε έναν βραχίονα που να πιάσει τα γυαλιά όπως ακριβώς κάνει το ανθρώπινο χέρι...
Ο.Κ. Κατάλαβα.
Επανέρχομαι σε λίγο...
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Καλημέρα σε όλες και όλους!!!

Χρειαζόμαστε κάτι α: αρκετά άκαμπτο και β: να μπορούμε να του δώσουμε την κλίση που θέλουμε.

Τι λοιπόν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε; α. το τρυπάνι μας. Όσο πιο μακρύ, τόσο καλύτερο. β. Μπορούμε να "πλέξουμε" εύκαμπτα" υλικά ώστε να γίνουν δύσκαμπτα. Π.χ. αν πλέξουμε τρία στατικά σκοινιά 9χιλ,κάποιας ηλικίας (κοινώς "καλώδια") τότε δεν νομίζω πως η όλη κατασκευή θα "λυγίζει" ανεξέλεγκτα. Στο τέλος μπαινει το ανοικτό καραμπίνερ.γ. Μπορούμε να συνδυάσουμε τρυπάνι και σφυρί (στη τρύπα του στελέχους προσαρμόζουμε το τρυπάνι) δ. μπορούμε να συνδυάσουμε όλες τις μεθόδους . Φυσικά δεν έχω δοκιμάσει καμμιά λύση, αλλά μπήκα ήδη στην πρίζα.

Πρόταση: να κάνουμε μόλις μαζευτούμε διαγωνισμό ψαρέματος!!!

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Δημοσίευση από andreas »

Αυτό με το "πλέξιμο" σχοινιών, όντως κρύβει κάποια λύση μέσα του....
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Άβαταρ μέλους
T4NG0
Active Member
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2005 6:55 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Δημοσίευση από T4NG0 »

Κόβουμε ένα κομμάτι στατικό σκοινί ... στη μία άκρη το καιμε ώστε η ψίχα να γίνει ένα με την κάλτσα... και στην άλλη διαχωρίζουμε την κάλτσα από την ψίχα... δηλαδή κόβουμε την κάλτσα προσεκτικά πιο κάτω από την άκρη....βάζουμε το σκοινί μέσα στην οπή και κρατώντας την κάλτσα και τραβώντας την ψίχα το σκοινί κάμπτεται και ψαρεύουμε τα γυαλιά .... :idea:
Aλλος τρόπος δεν μου έρχεται αυτή τη στιγμή .....

......ααααααα μισό ...παίρνουμε μια σπηλαιοαράχνη ...αυτή με τα μεγάλα πόδια ...την δένουμε σε μία άκρη κλωστή....(ποιος κουβαλάει κλωστή ??? βγάζουμε από την φόρμα μας....) και υπό την απειλή (τέλος πάντων κάποια απειλή) :twisted: την αναγκάζουμε να κατέβει στο βαραθράκι που είναι στα μέτρα της και να κάνει σπηλαιοδιάσωση (γυαλιοδιάσωση)...
Άβαταρ μέλους
ΘΑΝΑΣΗΣ
Active Member
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: Παρ Μαρ 25, 2005 3:02 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ »

Λοιπον Κωστα χαλασα μια αλουμινοκουβερτα αλλα δεν πετυχε αυτο που ειχα στο μυαλο μου σημασια εχει οτι βαλαμε το μυαλο μας να σκεφτει :idea:

Εχω καποιες ερωτησεις μια και δεν ξερουμε τι ακριβως κουβαλαγατε πανω σας

Ειχατε μαζι σας φαρμακειο; και συγκεκριμενα λευκοπλαστ;

Αν ναι εχει καλως

Μηπως ειχατε στικ χημικου φωτισμου; Αν ναι πανευκολα μπορει να φτιαξει καποιος εναν ακαμπτο βραχιονα με πολυ μικρη διαμετρο που μαλιστα μπορει να φωτιζει και την οπη και στην ακρη του τελευταιου στικ υπαρχει και γαντζακι για κρεμασμα..... με το λευκοπλαστ ευκολα τα ενωνουμε και φτιαχνουμε τον βραχιονα...
Αν δεν υπηρχαν στικ χημικα μηπως υπηρχαν τουλαχιστον 3 φακοι λουσιντο χειρος; αν βγαλουμε την κεφαλη με τα λεντ και τις μπαταριες και τους ενωσουμε τον εναν μετα τον αλλο ισως και να μπορουσαμε να φτιαξουμε εναν πλαστικο βραχιονα..... και παλι καλα ενωμενο με λευκοπλαστ.... ο Λουσιντο εχει επισης γαντζακι στην ακρη για το κορδονακι που κρεμεται....
ΘΑΝΑΣΗΣ

ΥΓ
......ααααααα μισό ...παίρνουμε μια σπηλαιοαράχνη ...αυτή με τα μεγάλα πόδια ...την δένουμε σε μία άκρη κλωστή....(ποιος κουβαλάει κλωστή ??? βγάζουμε από την φόρμα μας....) και υπό την απειλή (τέλος πάντων κάποια απειλή) την αναγκάζουμε να κατέβει στο βαραθράκι που είναι στα μέτρα της και να κάνει σπηλαιοδιάσωση (γυαλιοδιάσωση)...


:shock: :D :P
Νικο εχεις καταπληκτικες ιδεες μου φαινεται πρεπει να γυρισεις το THE CAVE 2 χαμενο ταλεντο φιλε μου σε βρισκω...χαχα
Στα γρανάζια του συστήματος φρόντισε να είσαι η άμμος και όχι το λάδι...
--------------------------------------------------
http://spilaiologia.blogspot.com
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Καλές οι ιδέες σας και σας ευχαριστώ!
Το παρακάτω hi - tech εξάρτημα δεν θα είχε να ζηλέψει τίποτα από την αίγλη του βραχίονα του Discovery (τηρουμένων των αναλογιών εάν ήμασταν στην εποχή των ...παγετώνων!!!). Λοιπόν επειδή είναι δύσκολο να σας το περιγράψω σας το παραθέτω σε φωτογραφίες και βίντεο:

Εικόνα
Τα υλικά που είχαμε στην διάθεση μας (Θανάση τελικά είχαμε Lucido...)

Εικόνα
Ενώσαμε τα κλειδιά για το αρμάτωμα και τους καταβατήρες... όπως δείχνει η φωτό..

Εικόνα
...Χρησιμοποιήσαμε κορδόνια για σταθεροποίηση καθώς και σαμπρέλες.

Εικόνα
Το αποτέλεσμα έδειχνε κάπως έτσι...

Εικόνα
Στο άκρο προσαρμόσαμε τον φακό για να βλέπουμε τα γυαλιά στην στενή τρύπα.

Εικόνα
Τέλος, δέσαμε ένα κορδόνι στην άκρη του πολύγωνου κλειδιού και σχηματίσαμε την θηλιά που βλέπετε. Η άλλη άκρη του κορδονιού κατέληγε στα χέρι μας και τραβώντας την πιάσαμε τα γυαλιά...

Από εδώ μπορείτε να κατεβάσετε ένα μικρό βιντεάκι που δείχνει πως...
http://www.selas.org/pictures/pirgosimitou/MOV03015.MPG

Αυτά!

Ποιό είναι το ηθικό δίδαγμα :?: :?: :?: :?:
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
Nikos
Active Member
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2005 9:22 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Nikos »

Κορυφαίος ο βραχίονας :!: :!:
Απίστευτη ιδέα =D>
Εμεις πάθαμε κάτι παρόμοιο στο Κατελάνι αλλά με μια πλακέτα αντι για γυαλιά.
Όποιος ενδιαφέρεται για ψάρεμα, μπορεί να ζητήσει πληροφορίες.
Το δίδαγμα είναι οτι όλα θέλουν τρόπο :idea: και οχι κόπο.
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Υπάρχει και ένα άλλο δίδαγμα...

Εφεδρικά γυαλιά....
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Δημοσίευση από andreas »

Βρε παιδιά...

πουλάνε στα Καρφούρ ΠΤΥΣΟΜΕΝΑ καλάμια ψαρέματος, που μαζεμένα είνια 20-30 πόντους, και όταν ανοίγουν γίνονται 3 μέτρα...

Έτσι θα μπαίνουμε στις σπηλιές με ένα καλάμια ψαρέματος, έτσι για να το έχουμε, οπότε άμα μας δεί κανέας βοσκός με το καλάμι, άντε μετά να του εξηγήσετε οτι είμαστε σπηλαιολόγοι...


Τα λέω καλά γιατρέ μου ???
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Απάντηση