Πέρασμα αλλαγής

Εδώ θα βρείτε "μαζεμένα" όλα τα σπηλαιολογικά Quiz των μελών μας. Μην διστάσετε να δημοσιεύσετε κι εσείς το δικό σας.
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Απο τα όσα ειπώθηκαν ως τώρα νομίζω ότι η πιο πρακτική λύση για αυτή την ( απίθανο να μας τύχει ) περίπτωση είναι αυτή που είπε ο Παναγιώτης ( ο οποίος κάτι ξέρει πλέον απο εναλλακτικές τεχνικές ), αφού η μόνη περίπτωση να έχουμε δύο καταβατήρες όταν είμαστε μόνοι μας είναι ειδικά για να εφαρμόσουμε την τεχνική Γκαρό υποθέτω.
Πάντως σαν δεύτερη λύση στο κουίζ νομίζω πως ο Μητσάκης κάτι άλλο θα έχει στο νού του.

Παρεμπιπτόντως Δημήτρη μου, η κατάβαση στον Προκόπη ειχε γίνει τον Μάρτιο του 2001.
Άβαταρ μέλους
Nikos Mitsakis
Active Member
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Απρ 10, 2005 10:08 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Nikos Mitsakis »

ΞΥΔΕΑΣ ΚΩΣΤΑΣ έγραψε:ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΣΑΣ ΕΠΙΑΣΕ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΡΑΣΥΡΑΤΕ !!
ΚΡΕΜΑΣΤΗΚΑ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΣΩΣΕΤΕ!!. :oops: ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΩΡΑ ΗΜΟΥΝ ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ…. ΕΥΤΥΧΩΣ, ΗΡΘΕ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΣΥΜΦΩΝΗΣΑΜΕ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΜΟΥ ΕΦΕΡΕ ΜΙΑ ΣΚΑΛΑ .

ΑΑΑ… ΡΕ ΜΗΤΣΑΚΗ ……ΜΕ ΤΑ QUIZ……
Γεια σου Κώστα (Ξυδέα),
Πολλή χάρηκα που διάβασα την δεύτερη λύση από σένα!! Το ίδιο θα χαρώ να σε κεράσω και μπύρα!!

Τώρα μας μένει να δούμε που μπορούν να μας χρησιμεύσουν αυτές οι τεχνικές μέσα στο σπήλαιο.

Όταν έχουμε έναν σπηλαιοσύντροφο μας τραυματία ή αναίσθητο επάνω στο σχοινί, με αλλαγές από κάτω και πρέπει να τον κατεβάσουμε το δυνατόν συντομότερο με τεχνικές ξεκρεμάσματος. Σε αυτήν την περίπτωση δεν πρέπει να ασφαλιστούμε στην λανιέρα γιατί αλλιώς δεν θα βγαίνει!!
Η καλύτερη λύση βέβαια, είναι με τους δύο καταβατήρες (ο δικός μας και του σπηλαιοσύντροφου μας). Με τους κόμπους μπορεί να καθυστερήσουμε να τους λύσουμε και θα έχουμε και λίγες τριβές.
Σαφώς και άλλες λύσεις παίζουνε σαν εναλλακτικές για να κατέβουμε σε ένα σπήλαιο χωρίς λανιέρες. Ποιος όμως συνειδητά το εφαρμόζει. Καλύτερα να βρούμε τρόπο να φτιάξουμε μία !!

Υ.Γ. Το σχοινάκι κάτω από το κράνος καλό θα ήταν να είναι από κέβλαρ (22kN) ή ντυνίεμα (12kN) 5-5.5mm. Οι αντοχές τους είναι πολύ μεγαλύτερες από τα ορειβατικά σχοινάκια και κρεμιόμαστε άνετα πάνω τους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikos Mitsakis την Δευ Οκτ 31, 2005 1:15 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Nikos Mitsakis
Active Member
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Απρ 10, 2005 10:08 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Nikos Mitsakis »

ΞΥΔΕΑΣ ΚΩΣΤΑΣ έγραψε:ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΣΑΣ ΕΠΙΑΣΕ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΡΑΣΥΡΑΤΕ !!
ΚΡΕΜΑΣΤΗΚΑ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΣΩΣΕΤΕ!!. :oops: ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΩΡΑ ΗΜΟΥΝ ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ…. ΕΥΤΥΧΩΣ, ΗΡΘΕ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΣΥΜΦΩΝΗΣΑΜΕ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΜΟΥ ΕΦΕΡΕ ΜΙΑ ΣΚΑΛΑ .

ΑΑΑ… ΡΕ ΜΗΤΣΑΚΗ ……ΜΕ ΤΑ QUIZ……
Γεια σου Κώστα και Σταύρο (Ξυδέα),
Πολλή χάρηκα που διάβασα την δεύτερη λύση από σένα!! Το ίδιο θα χαρώ να σε κεράσω και μπύρα!!

( ΚΑΤΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΛΥΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ, ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ !!! ΛΥΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΛΛΑΓΗ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ
ΚΑΙ ΛΥΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ, ΠΕΜΠΤΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΘΕΛΩ ΚΕΡΑΣΜΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑ('') )

Και πολλή σωστά ο Κώστας (Αδαμόπουλος) συμπλήρωσε:
(Υ.Γ. Η λύση με το λύσιμο των αλλαγών πολύ μου άρεσε... Ταιριάζει και με αυτό το Αμερικάνικο που αναφέρθηκε πιο πάνω (σ.σ. οι Αμερικάνοι συνήθιζαν να κατεβαίνουν - στο παρελθόν - με 11-12μμ σκοινί και με τριβές, άρα η λύση παίζει όσο και αστεία κι αν ακούγεται...) )


Τώρα μας μένει να δούμε που μπορούν να μας χρησιμεύσουν αυτές οι τεχνικές μέσα στο σπήλαιο.

Όταν έχουμε έναν σπηλαιοσύντροφο μας τραυματία ή αναίσθητο επάνω στο σχοινί, με αλλαγές από κάτω και πρέπει να τον κατεβάσουμε το δυνατόν συντομότερο με τεχνικές ξεκρεμάσματος. Σε αυτήν την περίπτωση δεν πρέπει να ασφαλιστούμε στην λανιέρα γιατί αλλιώς δεν θα βγαίνει!!
Η καλύτερη λύση βέβαια, είναι με τους δύο καταβατήρες (ο δικός μας και του σπηλαιοσύντροφου μας). Με τους κόμπους μπορεί να καθυστερήσουμε να τους λύσουμε και θα έχουμε και λίγες τριβές.
Σαφώς και άλλες λύσεις παίζουνε σαν εναλλακτικές για να κατέβουμε σε ένα σπήλαιο χωρίς λανιέρες. Ποιος όμως συνειδητά το εφαρμόζει. Καλύτερα να βρούμε τρόπο να φτιάξουμε μία !!

Υ.Γ. Το σχοινάκι κάτω από το κράνος καλό θα ήταν να είναι από κέβλαρ (22kN) ή ντυνίεμα (12kN) 5-5.5mm. Οι αντοχές τους είναι πολύ μεγαλύτερες από τα ορειβατικά σχοινάκια και κρεμιόμαστε άνετα πάνω τους
Απάντηση