Αρματώνουμε με φαντασία!!!

Εδώ θα βρείτε "μαζεμένα" όλα τα σπηλαιολογικά Quiz των μελών μας. Μην διστάσετε να δημοσιεύσετε κι εσείς το δικό σας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Αρματώνουμε με φαντασία!!!

Δημοσίευση από dim.kar »

Μέρα και πάλι!!!

Στα πλαίσια του "αρματώνουμε με φαντασία" ένας φανταστικός κόμπος!!!

Εικόνα

Όποιος βρει τι είναι - εκτός από την παρέα των αρματωτών - έχει λουκουμάκι από μένα!!!

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Έχει κι ένα δυο λαθάκια... αλλά το θέμα ποιός είναι ο κόμπος...

Δημήτρης
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dim.kar την Παρ Μάιος 14, 2010 4:57 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
jbg
Active Member
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 4:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jbg »

ξερεις ποιος αρματωσε?

ο νεος γαλλικος μικυ θαπρεπε να σε προβληματισει...
εχω υψοφοβία, έχω κλειστοφοβία, κάνω σπηλαιολογία
Γιάννης Τριανταφύλλης - Φ.Ο.Σ.
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Όχι. Δεν ξέρω ποιος αρμάτωσε. Και δεν με ενδιαφέρει. Εγώ είπα πως όποιος βρει ποιος κόμπος είναι έχει λουκουμάκι...

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
irini
Registered User
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Φεβ 17, 2006 11:28 pm
Τοποθεσία: Χαλάνδρι

Δημοσίευση από irini »

Λοιπόν, τολμώ να πω: 1. δεν γνωρίζω τον κόμπο αλλά δείχνει σαν τον γνωστό "οτιναναι" κομπο 2. ότι η επιλογή της αριστερής πλακέτας είναι λάθος καθώς ο κόμπος στο καραμπίνερ της έχει αναγκαστική τριβή κι αυτό καλό δεν είναι -αν και βάζοντας άλλο ένα καραμπίνερ θα έφευγε σωστα ο κόμπος, θα τον έδιωχνε όπως λέμε- και 3. ακόμα και με αυτόν τον κόμπο θεωρώ λάθος το σημείο που μπήκαν τα σπιτ αφού και ο κόμπος και το σχοινί έχουν τριβή. Νομίζω, ότι δεν θα ήταν δύσκολο να μπουν σε πιο κάθετο σημείο του βράχου τα σπίτ και κατά τη γνώμη μου κάθε σχοινί είτε ανήκει σε σπηλαιολόγο, είτε σε σύλλογο πρέπει να χρησιμοποιήται με σωστό τρόπο από τη στιγμή που κάποιες ζωές εξαρτώνται απ'αυτό.
υ.γ. Δεν αρματώνω αλλά το βλέπω σαν μάθημα όλο αυτό με τα κουίζ αρματώματος, καθώς σε βάζει σε διαδικασία να σκεφτείς και σίγουρα για τους νεώτερους θα είναι η αρχή για να παρατηρούν το αρματωμα (απι του πεδίου) και ίσως να έχουν αποψη σε τυχόν λάθος επιλογές.
Άβαταρ μέλους
belias
Active Member
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2005 5:20 pm
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από belias »

Εμένα μου φέρνει λίγο σε πεταλούδα. Όσο για το αρμάτωμα έχω την εντύπωση πως με έναν υμάντα λυνόταν το θέμα
Μίλτος Μπελίδης ΣΠ.Ο.Κ. - ΠΡΩΤΕΑΣ
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Ειρήνη μην ανησυχείς. Δεν είσαι η μόνη που έχει άποψη χωρίς να αρματώνει. Μπορεί κανείς να έχει άποψη και χωρίς να κάνει σπηλαιολογία.

Τον εαυτό μου εννοώ βρε, μην αρπάζεστε αμέσως. :mrgreen:

Αναφορικά με τον κόμπο, η επιστήμη σηκώνει τα πόδια ψηλά. Μίκυ με καντηλίτσα ίσως; Να γιατί το στρώσιμο των κόμπων είναι πολύ σημαντικό. Εκτός του ότι σε περίπτωση που δεχθούν σοκ, μεταφέρεται η τάση πιο ομαλά και μειώνεται ο κίνδυνος να κοπεί το σχοινί (ή έτσι πιστεύω εγώ τουλάχιστον), είναι και πιο εύκολο για όσους ακολουθούν να τον αναγνωρίσουν. Μου έχει τύχει, σε περίπτωση αμφιβολίας, κάποιος να ξαναφτιάξει τον κόμπο (just in case) που λένε και οι Λιθουανοί.

Έχω την αίσθηση ότι το δεξί αυτί ήθελε στρίψιμο μια βόλτα.

Πολύ ορθά παρατηρήθηκε από την Ειρήνη ότι τα σπιτ έπρεπε να μπουν στο κατακόρυφο σημείο όπου θα εξαλείφονταν οι τριβές. Αν υποθέσουμε ότι αυτό ήταν αδύνατον λόγω της φύσης του βράχου (πράγμα που στην φωτογραφία τουλάχιστον δεν είναι εμφανές), τότε όπως παρατήρησε ο Μίλτος (ελπίζω να μην κάνω λάθος στο όνομα), με ιμάντα/ες θα λύνονταν το πρόβλημα κατεβάζοντας το σχοινί σε σημείο που να μην τρίβει.

Να σπεύσω να παρατηρήσω ότι εξηγήσεις του στυλ "δεν είναι έτσι όπως φαίνεται, από κάτω έχει πατάρι και πατάς, κλπ" δεν ενδιαφέρουν μιας το το ζητούμενο είναι ο προβληματισμός για το πως θα έπρεπε να είναι το αρμάτωμα σε μια παρόμοια περίπτωση και όχι ο καθησυχασμός για το συγκεκριμένο αρμάτωμα το οποίο και αποτελεί παρελθόν.
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

noeud de chaise double
(Δίκλωνο μπουρίνι)
http://www.grimpavranches.com/Noeud%20d ... double.htm

Αυτός ο κόμπος χρησιμοποιείται για τη δημιουργία δύο βρόγχων στο σχοινί. Για παράδειγμα, για να επισυνάψετε ένα σταθερό σχοινί σε δύο σημεία . Είναι προτιμότερο από τον κόμπο Mickey σε ρήξη ενός βρόχου, αυτός παραμένει στη θέση του. Αυτό δεν συμβαίνει με κόμβο Mickey. Είναι δυνατόν στο στάδιο της εικόνας # 3 να αλλάξει η σχετική διάρκεια (επιμίκυνση) του κάθε βρόγχου ώστε να ταιριάζει στη μετατόπιση .


Περιμένω το λουκουμάκι.
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Λουκουμάκι στον Χάρη!!!

Και για την ανακάλυψη του κόμπου και για την προσπάθεια στην μετάφραση. Μια πιο αποδεκτό ονομασία είναι διπλή καντηλίτσα και αναφορά γι' αυτόν θα βρείτε εδώ.

Οπότε τα "νέου γαλλικού μίκυ" είναι λάθος.

Στην αριστερή πλακέτα όπως σωστά εντοπίστηκε θα έπρεπε ή να προστεθεί ένα ακόμη καραμπίνερ ή να έχει παραλειφθεί εντελώς. Στο συγκεκριμένο όμως σημείο αυτό δεν είχε και τόσο μεγάλη σημασία.

Και τέλος ενώ η πλακέτα - καραμπίνερ δεξιά τοποθετήθηκε μια χαρά, με την κίνηση των σπηλαιολόγων το καραμπίνερ μετακινήθηκε σε μια μη φυσιολογική θέση η οποία, σε περίπτωση πτώσης, θα φορτίσει την πλακέτα στο πλάι, μοχλίζοντας την και ξηλώνοντας την (πιθανόν) από τον βράχο.

Έχουμε δηλαδή την κλασσική περίπτωση όπου αυτός που αρματώνει ξέρει πολύ καλά τι κάνει, αλλά δυστυχώς οι επόμενοι από αυτόν δεν είναι τόσο εξοικειωμένοι με την διαδικασία μειώνοντας σημαντικά την αποτελεσματικότητα των ενεργειών του πρώτου (πχ στραβά καραμπίνερ στις αλλαγές, μετακίνηση διαδρομών κλπ)

Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες!!!

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
jbg
Active Member
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 4:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jbg »

καλησπερα, καλησπερα συντροφοι!

το λουκουμακι τοχασα? #-o #-o #-o

να ξαναπροσπαθησω? :hehe:

η φωτογραφια ειναι της κορης μου, απο αυτο το αρματωμα κατεβηκα και ανεβηκα δυο φορες, και ω τι εκπληξις, δεν αρματωσα εγω :shock: :shock: :shock: .

κατα την γνωμη μου, απο μια και μονο μια φωτογραφια δεν μπορεις να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα, ειδικα για εναν κομπο απο τον οποιο ανεβοκατεβηκαν 5-6 σπηλαιολογοι και στην φωτογραφια βρισκεται χαλαρος και υπο μια μονο οπτικη γωνια.

επιμενω στον νεο γαλλικο μικυ και θελω δικλωνο λουκουμι! :hehe:
εχω υψοφοβία, έχω κλειστοφοβία, κάνω σπηλαιολογία
Γιάννης Τριανταφύλλης - Φ.Ο.Σ.
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Δύο λουκουμάκια για σένα... Σου χαλάω εγώ χατήρι;

Αλλά μάλλον δεν διάβασες τα της παραπομπής στο grcavingmanual.org Aς κάνω εγώ την παράθεση λοιπόν:

Διπλή καντηλίτσα

Εικόνα

Είναι αντίστοιχη του κόμπου του Μίκυ (δες πιο πάνω). Είναι μικρότερη σε όγκο από το κόμπο του Μίκυ. Σε πολλούς σπηλαιολόγους δεν εμπνέει την ίδια εμπιστοσύνη με το οκτάρι. Στοιχεία για τις αντοχές του κόμπου δεν βρέθηκαν. Κατά πάσαν πιθανότητα όμως είναι θα μικρότερες από εκείνες του κόμπου του Μίκυ. Τελευταία έχει αρχίσει να διαδίδεται αρκετά στο εξωτερικό. Αντοχές: 70-75% (πηγή: "The Most Useful Rope Knots for the Average Person to Know", κτλ.)
Τελευταία επέμβαση στο αρχείο έγινε το 2007, άρα (λογικά) έχει ήδη μια ιστορία. Τώρα αν εσύ θες να επιμείνεις για το "νέο γαλλικό μίκυ", δικαίωμα σου (είπαμε: σου χαλάω εγώ χατήρι; ) :D :D :D

Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Παναγιώτης έγραψε:........Αναφορικά με τον κόμπο, η επιστήμη σηκώνει τα πόδια ψηλά. Μίκυ με καντηλίτσα ίσως;........
Δηλαδή το όνομα σε χάλασε και δεν μου έδωσες το λουκουμάκι; Τι να πει κανείς;

Αντιγράφω από το TSA (το οποίο είχα κατά νου όταν το έγραφα): "The double bowline on a bight is preferable to the double figure eight on a bight for four reasons. It is more compact, uses less rope, allows for easy adjustment between the two loops, and can be used for safety when passing a rebelay since it is easier to clip into both loops at the same time at the top of the knot." :bisou:

Να αναφέρω ότι πριν μερικά χρόνια που πρότεινα την χρήση του, έχοντας κατά νου τα ανωτέρω, αποθαρρύνθηκα σθεναρά διότι έχει επικρατήσει η άποψη ότι η καντηλίτσα λύνεται (αν και δεν είμαι σίγουρος αν έχει κανείς κάνει πράγματι δοκιμές σχετικά με το πόσο εύκολα λύνεται από μόνη της μια "διπλή καντηλίτσα"). Βέβαια θεωρώ ενδιαφέρουσα την ιδέα ότι οι Marbach και Tourte συνιστούν ένα κόμπο "δολοφόνο" έναντι του κλασσικού μίκυ αλλά δεν μπήκα στην διαδικασία να το συζητήσω περαιτέρω.
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Φίλε έχεις δίκιο. Δεν σε έπιασα... Σχώρνα!!!

Ολόκληρο κουτί με λουκούμια θα μου φάει το άτιμο το κουίζ....

Προσοχή τώρα: η συγκεκριμένη καντηλίτσα δεν λύνεται, απλά γλιστράει. Φτιάξτε την με ένα σκοινάκι και θα καταλάβετε τι εννοώ. Δηλαδή γλιστράνε τα αυτιά: αν αστοχήσει το ένα το άλλο θα πάρει το βάρος γλιστρώντας. Αυτό θεωρητικά είναι το πλεονέκτημα του κόμπου: δεν "κλειδώνει" αλλά γλιστράει...

Ο κόμπος χρησιμοποιείται κατά κόρον και σε πλακέτες οροφής της Raumer για να κερδίσουμε το καραμπίνερ (εάν δεν έχουμε προβλέψει να τοποθετήσουμε το σκοινί όπως θα πρέπει).

Η καντηλίτσα που χρησιμοποιούμε για να δέσουμε σε ένα φυσικό δέσιμο στη μέση του σκοινιού είναι άλλος κόμπος και θέλει τον κλασσικό ημίδεσμο για ασφάλιση.

Και πάλι συγγνώμη Παναγιώτη. Πέρνα από το σύλλογο αύριο για το λουκουμάκι... Ολόκληρο κουτί θα έχω!!!

Δημήτρης
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

xaris έγραψε:noeud de chaise double
http://www.grimpavranches.com/Noeud%20d ... double.htm

Είναι δυνατόν στο στάδιο της εικόνας # 3 να αλλάξει η σχετική διάρκεια (επιμήκυνση) του κάθε βρόγχου ώστε να ταιριάζει στη μετατόπιση .
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Δεν πειράζει φίλε Μήτσο. Άνθρωποι είσαστε και σφάλματα κάνετε (βέβαια υπάρχουν και κάποιοι που είναι σφάλματα και κάνουν ανθρώπους αλλά έτσι είναι η ζωή - γεμάτη θαύματα).

Ο λόγος σου πάντως με χόρτασε και τα λουκουμάκια σου φα' τα.:eat: Άσε που κάνω δίαιτα μπας και χάσω κανένα (δυο-τρια-πέντε) περιττό(ά) κιλό(ά). :mrgreen:

Και για να εξηγηθώ καλύτερα μιας και διαπίστωσα ότι ίσως δεν γίνομαι πάντα σαφής:
Παναγιώτης έγραψε:.............................
Έχω την αίσθηση ότι το δεξί αυτί ήθελε στρίψιμο μια βόλτα......................
Για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ το δεξί αυτί του αρματωτή, του Μήτσου του Τζώνυ ή κι εγώ δεν ξέρω ποιου, αλλά του Μίκυ (ή της διπλής καντηλίτσας). Όχι λέω, γιατί δεν ξέρεις καμιά φορά που πάει το μυαλό του καθενός. Μπορεί να έχουμε πάλι τίποτα παρεξηγήσεις και να στεναχωριόμαστε άδικα. :mrgreen:
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
jbg
Active Member
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 4:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jbg »

Παναγιώτης έγραψε: Για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ το δεξί αυτί του αρματωτή, του Μήτσου του Τζώνυ ή κι εγώ δεν ξέρω ποιου, αλλά του Μίκυ (ή της διπλής καντηλίτσας).
το δεξι μου αυτι, ειναι κακη επιλογη για αρματωμα φιλε Παναγιωτη.

στο αριστερο εχω τις μονιμες πλακετες με κρικους, για αλεξισφαιρη. 8)
Όχι λέω, γιατί δεν ξέρεις καμιά φορά που πάει το μυαλό του καθενός. Μπορεί να έχουμε πάλι τίποτα παρεξηγήσεις και να στεναχωριόμαστε άδικα. :mrgreen:
απαπαπαπα!
μακρυα απο παρεξηγησεις πανω απ ολα!!! :hehe:

τωρα, αν η δικλωνη καντηλιτσα με γραβατα οχταρι, λεγεται και νεος γαλλικος μικυ, δεν ειμαι ο αρμοδιος για να απαντησω, οπότε μην στενοχωριομαστε αδικα για τα ονοματα.

παμε μια μερα στην Συκια να κανουμε την δικλωνη καντηλιτσα με γραβατα οχταρι και τον νεο γαλλικο μικυ, να δουμε αν μοιαζουν επι του πεδιου, γιατι απο φωτογραφιες δεν εμαθα κανεναν κομπο. :yupy: :yupy: :yupy:
εχω υψοφοβία, έχω κλειστοφοβία, κάνω σπηλαιολογία
Γιάννης Τριανταφύλλης - Φ.Ο.Σ.
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Σφουγγαράκι φίλε μου, πολύ με συγκίνησες με τα λόγια σου. Μπορώ να πω ότι νιώθω έναν κόμπο στον λαιμό (μην είναι το λουκουμάκι που μου έκατσε εκεί;).

Για να μαθαίνουμε και λίγο ιστορία, ξέρετε γιατί ο κόμπος λέγεται διπλή καντηλίτσα; Γιατί όσοι περνάνε την αλλαγή και βλέπουν αυτόν τον κόμπο, αν δεν το γνωρίζουν κατεβάζουν καντήλια για αυτόν που τον έδεσε. :mrgreen:

Βέβαια, και να τον γνωρίζουν τον κόμπο, πάλι καντήλια κατεβάζουν γιατί πιστεύουν ότι θα λυθεί. :mrgreen:
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Απάντηση