Βρέθηκε γαντζάκι (skyhook) στην Χελιδορέα

Αγορές-πωλήσεις σπηλαιολογικού (και μη)εξοπλισμού, μικρές αγγελίες, απώλειες υλικών εντός σπηλαίων...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nikos
Active Member
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2005 9:22 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Βρέθηκε γαντζάκι (skyhook) στην Χελιδορέα

Δημοσίευση από Nikos »

Στην προχτεσινή μας επίσκεψη στην Χελιδορέα, βρέθηκε ένα skyhook στο 80άρι σε ένα παταράκι στο ύψος του βραχοδεσίματος.

Είναι το μικρό της petzl και είναι σημαδεμένο με δυο χρώματα (μάλλον κίτρινο και κόκκινο, δεν θυμάμαι και καλά).


Το πρόβλημα είναι οτι στο τελευταίο πηγάδι πριν την έξοδο, μου έπεσε κάτω... :oops: :oops: :bangin:


Ο ιδιοκτήτης του μπορεί να το παραλάβει από τον πάτο του πρώτου πηγαδιού (το 40άρι).

Τουλάχιστον, δεν χρειάζεται να πάει μέχρι το 80άρι για να το πάρει. :hehe:
Νίκος
Άβαταρ μέλους
speleotom
Active Member
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 5:03 pm
Τοποθεσία: Χαιδάρι, Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από speleotom »

Έχω χάσει ένα γαντζάκι εδώ και πολύ καιρό(δεν ξέρω σε ποιο σπήλαιο). Τα χρώματα που χρησιμοποιώ για μαρκάρισμα είναι κίτρινο και πορτοκαλί. Που ακριβώς είναι το βραχοδέσιμο που λες?. Στην μία φορά που έχω πάει στην Χελοδορέα (άσκηση σπηλαιοδιάσωσης) δεν έχω κατέβει το 80αρι.
Τι λές είναι το δικό μου?? Να πάω??
Άβαταρ μέλους
Nikos
Active Member
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2005 9:22 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Nikos »

Τώρα που το λες, μάλλον ήταν κίτρινο και πορτοκαλί.

Το βρήκα λίγο παραπάνω από την μέση του 80αριού, εκεί που είναι σφηνομένες κάποιες μεγάλες (τεράστιες) πέτρες.
Όχι πάνω στο πατάρι που σχηματίζουν οι πέτρες αλλά απέναντι από αυτό (που έχει λίγα σταλαγμιτικά) σε ένα πολύ μικρό παταράκι (20 πόντους).

Μου φάνηκε λίγο απίθανο να έχει πέσει και να στάθηκε εκεί, αλλά αφού εκεί ήταν...

Άμα είναι πήγαινε, μια επίσκεψη στην Χελιδορέα είναι καλή εξάσκηση. :wink:
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Θωμά καλημέρα.

Δεν ήταν ανάγκη να κατέβεις το 80αρι για να βρεθεί το γατζάκι εκεί που το βρήκε ο Νίκος.
Αν θυμάμαι καλά στην άσκηση ήσουν ένας από τους δύο υπεύθυνους σπηλαίου και βρισκόσουν αρκετή ώρα στα ρελέ στην αρχή του 80αριού.
Άβαταρ μέλους
speleotom
Active Member
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 5:03 pm
Τοποθεσία: Χαιδάρι, Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από speleotom »

Γειά Νίκο
Έχεις δίκιο αλλά μου φαίνεται ΄΄κουφό΄΄ να μου πέσει και να πάει στο παταράκι τω 20 πόντων. :?:
-ασχετο- έχω μιά απίθανη φωτό από εκείνο το ρελέ με τον Κασσιανό(νομίζω) που ρίχνει έναν υπνάκο στο διπλανό καρφί, θα την βάλω μόλις την βρώ.
Απάντηση