Συνεργασία για ψηφιοποίηση διαφανειών (slides)

Αγορές-πωλήσεις σπηλαιολογικού (και μη)εξοπλισμού, μικρές αγγελίες, απώλειες υλικών εντός σπηλαίων...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Συνεργασία για ψηφιοποίηση διαφανειών (slides)

Δημοσίευση από caspex »

Καλημέρα,

Είμαι κάτοχος - όπως και πολλοί από εσάς - μιας σειράς από διαφάνειες (κυρίως από σπήλαια). Το αρχείο αυτό παραμένει αναξιοποίητο καθώς έχουμε περάσει στην ηλεκτρονική εποχή οπότε επιβάλλεται η ψηφιοποίηση του.

Αυτόν τον καιρό λοιπόν προσπαθώ να αγοράσω ένα επαγγελματικό scanner π.χ. το Coolscan 4000 ED της Nikon με σκοπό την ψηφιοποίηση του αρχείου αυτού. Το κόστος της "επένδυσης" είναι περίπου 1000 € (μαζί με slide feeder και feeder ρολού για τα άκοπα αρνητικά και slides).

Υπολογίζω ότι σε 14 ημέρες θα έχω σκανάρει περίπου 5000 slides οπότε ο κύριος όγκος της δουλειάς θα έχει φύγει και θα μου είναι πλέον μάλλον άχρηστο. Επίσης, για τις 5000 διαφάνειες θα έχω κόστος περίπου 20 cents την μια...

Εάν κάποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου ώστε να μοιραστούμε την αγορά και την χρήση του scanner (καθώς και τα έσοδα μετά από την πώληση του, αφού ολοκληρώσει την χρήση του). Εάν μάλιστα μαζευτούμε 4 άτομα, τότε το κόστος ανά διαφάνεια (για 5000 κομμάτια) θα μειωθεί σε 5 cents την μια). Αφού ολοκληρώσουμε την χρήση μπορούμε να αποφασίσουμε για την κατάληξη που θα έχει η συσκευή μετά.

pm
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Κώστα ενδιαφέρουσα πρόταση.
Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα και κατά καιρούς έχω κάνει σκέψεις για αγορά scanner.

Δεν λέω σίγουρα ναι αλλά θα το σκεφτώ.
Απάντηση