Σεμινάρια αναρρίχησης

Ενημερωθείτε για τα νέα των σπηλαιολογικών (και όχι μόνο) συλλόγων.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Σεμινάρια αναρρίχησης

Δημοσίευση από dim.kar »

Ο ΦΟΣ οργανώνει για πρώτη φορά σεμινάρια αναρρίχησης. Χρόνος πραγματοποίησης: από μέσα Ιανουαρίου (επιδιώκοντας να «πέσουμε» στις αλκυονίδες μέρες) και για όσο πάρει. Στα πλαίσια των σεμιναρίων θα διδαχθούν: είδη αναρρίχησης - βαθμολογίες - εξοπλισμός (δυναμικά σκοινιά, κορδονέτα, ιμάντες, κλπ), κόμποι, συσκευές ασφάλισης, τεχνικές αναρρίχησης, κώδικας επικοινωνίας, ασφάλιση, ρελέ, σκαρφάλωμα επικεφαλής, φυσικές ασφάλειες, ραπέλ, αθλητική - παραδοσιακή αναρρίχηση, αναρρίχηση πολλών σκοινιών, στήσιμο τραβέρσας προσέγγιγης, τεχνητή αναρρίχηση κλπ. Ιδιαίτερη σημασία θα δοθεί στη τεχνητή αναρρίχηση.

Τα μαθήματα θα πραγματοποιηθούν σε ορισμένα από τα χαρακτηριστικότερα αναρριχητικά πεδία της Αττικής (Καράβι, Ντούκα, Πέτρα Λιάγκος, Φλαμπούρι) και της Ελλάδας (Βαράσσοβα). Η τεχνητή αναρρίχηση θα διδαχθεί σε τεχνητή πίστα στην Αθήνα και τη Συκιά. Για τους σπηλαιολόγους θα γίνουν επισκέψεις σε βάραθρα, σκαρφάλωμα σε αυτά και έλεγχο παραθύρων η προσέγγιση των οποίων απαιτεί ελεύθερη/τεχνητή αναρρίχηση.

Δώστε ιδιαίτερη σημασία όμως στα παρακάτω: ο ΦΟΣ δεν ανήκει στην Ομοσπονδία Ορειβασίας και Αναρρίχησης, άρα οι εκπαιδευτές του και τα διπλώματα που αυτοί θα δώσουν δεν είναι πιστοποιημένα από την ΕΟΟΑ. Σε αυτά τα πλαίσια τα σεμινάρια είναι ανοικτά σε όλους, απευθύνονται κυρίως όμως σε σπηλαιολόγους!!! Το κόστος θα ανέρχεται σε 100 ευρώ περίπου.

Εάν υπάρχει ενδιαφέρον από κάποιον /α ας στείλει p.m. ή mail σε μένα ή ας γράψει εδώ όσο νωρίτερα γίνεται ώστε να φροντίσουμε για υλικά, εκπαιδευτές, να βρούμε ένα πρόγραμμα που να μας ικανοποιεί όλους κλπ κλπ

Δημήτρης Καραγιάννης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Re: Σεμινάρια αναρρίχησης

Δημοσίευση από andreas »

Πρώτος-πρώτος θα δηλώσω εγω συμμετοχή !

:D
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Nα σας βάλω και καμμιά photo να σας "φτιάξω"...

Εικόνα

Εικόνα

Σκαρφάλωμα από σπηλιά δεν έχω άμεσα διαθέσιμο... Θα ξετρυπώσω όμως...

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
alexander loukidis
Active Member
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Πέμ Απρ 14, 2005 5:10 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexander loukidis »

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΝΑΡΡΙΧΙΣΗΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΠΗΛΑΙΟΛΟΓΙΚΗ ΜΑΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.......ΜΕΣΑ ΜΕΣΑ ΜΕΣΑ ΜΕΣΑ......
Άβαταρ μέλους
Stelios Zacharias
Active Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 2:40 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stelios Zacharias »

Και εγώ μέσα ενδεχομένως. Ημουν σχεδόν σίγουρος μέχρι που είδα τις φωτογρφίες... και μετά τρόμαξα...

Αν τα καταφέρω να το ξεπεράσω, θα σου πω.
Γιάννα
Active Member
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Τρί Απρ 05, 2005 11:36 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Γιάννα »

καιρός ήταν!

και γω , και γω θελω
"Σύλλογος μεγάλος δεν υπάρχει άλλος σαν το Σπ.Ελ.Ε.Ο"
speleaggelos
Active Member
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Παρ Απρ 15, 2005 8:50 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση από speleaggelos »

λιγος χωρος για τον αγγελο υπαρχει εεεεε
Άβαταρ μέλους
belias
Active Member
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2005 5:20 pm
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από belias »

Παιδιά η αναρρίχιση προσφέρει μια απίστευτη αίσθηση ελευθερίας όσοι μπορούν να πάνε σύγουρα δεν θα το μετανοιώσουν άσε που το κρίνω απαραίτητο για τον κάθε σπηλαιολόγο να έχει τουλάχιστον τις βασικές γνώσεις αναρρίχισης
Άβαταρ μέλους
MALAMA KATERINA
Active Member
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2005 9:35 pm

Δημοσίευση από MALAMA KATERINA »

Πέρασε ο Ιανουάριος :( , φεύγει και ο Φεβρουάριος :? τα μαθήματα δεν λένε να ξεκινήσουν. Άντε, να ξεσκουριάσουμε λίγο, σκαρφαλώνοντας σε κανένα βραχάκι. :P
Εδώ βέβαια που τα λέμε, το χειρότερό μου θα ήταν με τέτοιο κρύο να σκαρφαλώνω. Το πέρασα ήδη μία φορά στη σχολή Κοτρωνάρου στα Μετέωρα, όπου με γάντια και σκούφο κάτω από το κράνος και με φλις προσπαθούσαμε να σκαρφαλώσουμε. Αφήστε να φτιάξει λίγο ο καιρός... Θα είναι φανταστικά!
Άβαταρ μέλους
haris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 496
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 19, 2005 6:27 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από haris »

Τώρα πια που πέρασαν τα κρύα είμαι κι εγώ μέσα!!!
Τα λέμε σύντομα στα βράχια! :)
Απάντηση