Σεμινάρια Α' επιπέδου από τον ΦΟΣ

Ενημερωθείτε για τα νέα των σπηλαιολογικών (και όχι μόνο) συλλόγων.
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Σεμινάρια Α' επιπέδου από τον ΦΟΣ

Δημοσίευση από dim.kar »

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ A’ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΟΣ ΓΙΑ ΤΟ 2005

Για τρίτη συνεχή χρονιά ο ΦΟΣ οργανώνει σεμινάρια σπηλαιολογίας α’ επιπέδου. Τα σεμινάρια περιλαμβάνουν θεωρητικό και πρακτικό μέρος. Στο θεωρητικό μέρος θα διδαχθούν γεωλογία, βιολογία σπηλαίων, πρώτες βοήθειες, προστασία σπηλαίων, νομικό πλαίσιο, ιστορία της ελληνικής σπηλαιολογίας – προοπτικές κλπ. Το πρακτικό μέρος θα περιλαμβάνει επισκέψεις σε ορισμένα από τα χαρακτηριστικότερα σπήλαια (κυρίως) της Αττικής.

Τα μαθήματα ξεκινούν την Τετάρτη 2 Νοεμβρίου και θα επαναλαμβάνονται κάθε Τετάρτη.


Εικόνα

Το πρόγραμμα (όσον αφορά τα πρακτικά) έχει αναλυτικά ως εξής:

5/11/2005 Σαββάτο. Τεχνητός τοίχος, Γλυφάδα.
6/11/2005 Κυριακή. Σπήλαιο Λόρδου Βύρωνα – Κερατέα.

12/11/2005 Σαββάτο. Σπηλαιοβάραθρο Συκιάς, Άνω Βούλα, Αττικής
13/11/2005 Κυριακή. Σπηλαιοβάραθρο Προφήτη Ηλία, Άνω Γλυφάδα, Αττικής

19/11/2005 Σαββάτο. Σπηλαιοβάραθρο «Αντόνωφ», Άνω Βούλα Αττικής.
20/11/2005 Κυριακή Σπηλαιοβάραθρο Μονής Αστερίου. Καισαριανή Αττικής.

26/11/2005 Σαββάτο. Σπήλαιο «Κυνηγού». Παπάγου, Αττική.
27/11/2005 Κυριακή Σπηλαιοβάραθρο «Πολυδένδρι», Πολυδένδρι Αττικής.

4-5/12/2005 Σαββάτο – Κυριακή Σπηλαιοβάραθρα «Τρία Έλατα» και «Κατελάνι», Σέττα, Εύβοια.

Οι απουσίες δεν μπορούν να είναι περισσότερες από τέσσερις. Σε περίπτωση δυσμενών καιρικών συνθηκών ή προβλημάτων που δεν μπορούν να ξεπεραστούν τα μαθήματα θα πραγματοποιούνται μόλις αυτό γίνει δυνατόν.

Υπεύθυνος της εκπαίδευσης είναι ο Δημήτρης Καραγιάννης.

Τηλέφωνα επικοινωνίας: 6977 208 977 (Δημήτρης Καραγιάννης) και 210 9612 702 / 6932 238 282 (Κατερίνα Μαλαμά). Ηλεκτρονική επικοινωνία: dim.kar@pathfinder.gr και fosgr@hotmail.com

Και μην ξεχνάτε είμαστε οι μικρότεροι, άρα και οι καλύτεροι!

Δ.Κ.
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Καλησπέρα σε όλες και όλους!!!

Ξεκινήσαμε! Έντεκα συμμετοχές, εξαιρετική διάθεση, καλό υλικό, άριστες προοπτικές!

Εικόνα

Την άλλη εβδομάδα έχουμε το Σάββατο Συκιά και την Κυριακή σπήλαιο Λόρδου Βύρωνα στη Κερατέα...

Περιμένω να ακούσω τις πρώτες εντυπώσεις από τους συμμετέχοντες, εκπαιδευτές και εκπαιδευόμενους!

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
T4NG0
Active Member
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2005 6:55 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Δημοσίευση από T4NG0 »

Καλημέρα σε όλους,

Το Σάββατο 5-11-05 έκανα (επιτέλους) το πρώτο μου πρακτικό μάθημα στις τεχνικές ανάβασης και κατάβασης. Πέρασμα αλλαγής ανεβαίνοντας και κατεβαίνοντας, αλλαγή κατεύθυνσης (χρήσιμο άμα σου πέσουν τα γυαλιά στην ανάβαση), πέρασμα κόμπου κλπ κλπ… Το μόνο που έχω να πώ είναι ουααααοοοοο……
Οι εκπαιδευτές άριστοι…. Με υπομονή ανέχονταν όλες τις βλακείες που κάναμε, και ευτυχώς δεν έριχναν σφαλιάρες… Τι πιο σημαντικό από το να κάνεις το πρώτο σου μάθημα και την εξοικείωση σου με τα σκοινιά σε έναν τεχνητό ορειβατικό πύργο όπου κάτω σου δεν υπάρχει το χάος και ο εκπαιδευτής να είναι πάντα κοντά σου, λύνοντας κάθε απορία. Όλοι παιδευτήκαμε, κολλήσαμε, κουραστήκαμε αλλά στο τέλος ΟΛΟΙ τα καταφέραμε και κάναμε το πρώτο μας βήμα…. Για μένα το μάθημα πέρασε πολύ ευχάριστα . Άντε να δούμε και την Συκιά τώρα…
Δεν θα ξεχάσω τις γιαγιάδες που περνούσαν και σταματούσαν να μας δούνε ενώ ήμασταν κρεμασμένοι…ποιος ξέρει τι έλεγαν από μέσα τους….(αυτοί είναι τρελοί για δέσιμο).

Νικόλας

Εικόνα
Και μια φωτογραφία από αλλη οπτική γωνία...
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Νικόλα, χαίρομαι που τελικά μπήκες στην διαδικασία των σεμιναρίων. Άντε να σε δούμε αφού αποφοιτήσεις και σε καμία αποστολή.
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Δημοσίευση από andreas »

Για πέστε μας τίποτε παραπάνω για αυτόν τον τεχνητό βράχο, μπάς και πάμε και εμείς οι παμπάλαιοι (γκούχ γκούχ) να ρίξουμε μια ... εξάσκηση... !

Οι γιαγιάδες ??? Τρελοί για δέσιμο ???

Μπά, βλέπαν τα σχοινιά σας και σκεφτόντουσαν την ... μπουγάδα τους.

Καλή επιτυχία Νικόλα και σε όλους τους άλλους που ακολουθούν το ... χμμμ... άθλημα.
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

caspex έγραψε:Νικόλα, χαίρομαι που τελικά μπήκες στην διαδικασία των σεμιναρίων. Άντε να σε δούμε αφού αποφοιτήσεις και σε καμία αποστολή.
Χελιδορέα ερχόμαστε!!!

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Για ένα αναρχοκουμούνι αποτελεί βρισιά να τον αποκαλούν φασίστα και για ένα φασίστα αποτελεί βρισιά να τον αποκαλούν αναρχοκουμούνι άρα, αυτά τα δύο αυτοακυρώνονται :D οπότε δε βαριέσαι, άστους να λένε.
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
T4NG0
Active Member
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2005 6:55 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Δημοσίευση από T4NG0 »

dim.kar έγραψε:
caspex έγραψε:Νικόλα, χαίρομαι που τελικά μπήκες στην διαδικασία των σεμιναρίων. Άντε να σε δούμε αφού αποφοιτήσεις και σε καμία αποστολή.
Χελιδορέα ερχόμαστε!!!

Δημήτρης
Ωχ ωχ... τι είναι η Χελιδορέα ρε παιδία.... γιαγιάδες έχει ;;;;

Ευχαριστώ πάντως όλους σας και θα σας κρατώ ενήμερους μεταφέροντας τις εντυπώσεις μου....

Νικόλας

Υ.Γ. Ανδρέα αυτός ο τεχνητός τοίχος βρίσκεται δίπλα στο νεκροταφείο της Γλυφάδας....(δεν σχολιάζω) ... και είναι γεμάτος με σπιτ στα τοιχώματα και “νάρκες” (κατά προσωπικού) στο έδαφος....(τοποθετημένες σε στρατηγικά σημεία από σκύλους). Πάντως είναι τέλειο σημείο και εξάσκηση και άμα ποτέ πάς φώναξέμε....
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Δημοσίευση από andreas »

Μια κατ'ανάγκην παρένθεση.

[quote="dim.kar] Έγραψαν (σε κάποιο άλλο forum) για μένα: [/quote]

Βρέ Δικηγόρε του Νταβά (αυτό είπαν άλλοι στο ίδιο ...)

δεν το έχουμε ξαναπεί, οτι το συγκεκριμένο δεν είναι Forum, αλλά .... Ψώρουμ ????

Τι κάθεσαι και σταναχωριέσαι. Δες το θετικά. Τα παιδιά μια χαρά είναι. Απλά, εκεί που συχνάζουν, πίνουν πολύ νερό από σωλήνες με μόλυβδο. Είδες που όλα εξηγούνται ?

Κάθεσαι και συζητάς με Ταλιμπάν και περιμένεις να σου πούν τίποτα διαφορετικό από τα στοκατζίδικα που σου είπαν ?

Αυτούς, από την κλεισούρα στη μιζέρια, έτσι και τους βγάλεις σε κανένα βουνό να πάρουν αέρα, θα πάθουν ... ένα σωρό προβλήματα, πέραν των αναπνευστικών.

- Υπεροξυγόνωση του ενδοκρανιακού μεσοδιαστήματος.
- Αναστροφή κενού ανάμεσα στα αυτιά.
- Οξείδωση αδρανων κυτάρρων

Αυτούς, αμα καλοπροαίρετα τους πάρεις μαζί σου σε κανένα φαράγγι, ίσα για να τους δείξεις τι έφτιαξε ο καλός Θεός (και εδώ βάλε ότι όνομα σου αρέσει), αυτοί θα νομίζουνότι πας να τους κατακρημνήσεις. Θα νομίζουν οτι θα γίνουν και ... Μάρτυρες της Πίστης, και άσε που μπορεί να διεγείρονται και σεξουαλικά με κάτι τέτοιες ... ιδέες.
΄
Η κατ'ανάγκην παρένθεση τέλος. Μη μου στεναχωρείτε τον Δημήτρη.
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Μα δε σταναχωριέμαι!!! Έχω απλά κατουρηθεί (sorry Έλενα) στα γέλια!!!

Παναγιώτη η επιχειρηματολογία σου είναι χαλύβδινη και ακλόνητη (και σταλινικό τσιτάτο παρακαλώ!!!)

Δημήτρης

ΥΓ. Για να μην υπάρχουν τίποτε παρεξηγήσεις, τα σπιτ στον πύργο (όντως δίπλα στο νεκροταφείο της Γλυφάδας) είναι δεκάρια. Κατά τα λοιπά βολεύει για ΟΛΑ τα "παιχνίδια"...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dim.kar την Κυρ Νοέμ 13, 2005 4:52 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
speleaggelos
Active Member
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Παρ Απρ 15, 2005 8:50 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση από speleaggelos »

"....ο μεγαλυτερος ΦΑΣΙΣΤΑΣ απο ολους οσους εχω δει"καλες παρεες,κατι παραπανω θα ξερει!!!!!ας τους να λενε δημητρη εμεις στο πεδιο(σπηλαιο)...(τι ειπα παλι!!!!)
Άβαταρ μέλους
T4NG0
Active Member
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2005 6:55 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Δημοσίευση από T4NG0 »

Δεν αφήνουμε τους αναρχοκουμούνες και τους φασίστες στην άκρη λέω εγώ και να ασχοληθούμε με ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΑ θέματα.....
ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΑ; Τι πιο σοβαρά θέματα;;;
Μα φυσικά το ΔΕΥΤΕΡΟ πρακτικό μάθημα στα πλαίσια των σεμιναρίων Α’ επιπέδου του ΦΟΣ.
Βάραθρο της Συκιάς λοιπόν στην Βάρη. Μαζευτήκαμε πρωί πρωί ....

Εικόνα

Και με δασκάλα την ΚΑΤΕΡΙΝΑ να μας δείχνει τα πάντα και να μας εμψυχώνει, αρχίσαμε ένας ένας να παίρνει τον κατήφορο.... Ολοι υπερνικήσαμε τους φόβους μας και η διαδικασία της κατάβασης και της ανάβασης άρχισε να μας διασκεδάζει....

Εικόνα Εικόνα

Και οι υπόλοιποι “παλιοί” του ΦΟΣ βοηθάγανε ...μας ελέγχανε ... και γενικώς δεν νομίζω να υπήρχε κανένας εκπαιδευόμενος που να ένιωθε ανασφαλής.

Εικόνα Εικόνα

Εικόνα Εικόνα

Φυσικά υπήρχe και ένα “εμπόδιο” το οποίο έβαλαν οι κύριοι που αρματώσαν το βάραθρο στις 5.30 το πρωί, ώστε να μας κάνουν ψυχολογικό πόλεμο .... αλλά εμείς το ξεπεράσαμε...

Εικόνα

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.... Ήμασταν μια κεφάτη παρέα με πολύ γέλιο... μάθαμε και δουλέψαμε τεχνικές .... εξοικειωθήκαμε κατά ένα βαθμό στο ύψος και γίναμε ακόμη καλύτεροι στην σωστή χρήση του εξοπλισμού μας... :D

ΝΙΚΟΛΑΣ
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Καλημέρα σε όλες και όλους.

Χτες πήγαμε στο σπήλαιο του Λόρδου Βύρωνα, στην Κερατέα.

Καλά πήγαμε, καλά περάσαμε, καλά γυρίσαμε...

Εικόνα

Εικόνα

Μαζί μας και η κοινότητα ανιχνευτών του συστήματος Ναυτοπροσκόπων Περάματος, που αποφάσισαν να βάλουν και την γνωριμία με τα σπήλαια στο πρόγραμμα τους.

Το δώρο που μας έκαναν στο τέλος ήταν ένα από τα συγκινητικότερα που έχω πάρει τον τελευταίο καιρό: ένα απλό προσκοπικό μαντήλι με αφιέρωση απ' όλα τα παιδιά και ένα χειροποίητο δίπτυχο.

Τους ευχαριστούμε από καρδιάς και θα το ...επαναλάβουμε.

Επίσης ένα μεγάλο ευχαριστώ στον ΣΠΕΛΕΟ για την παραχώρηση των κρανών που χρησιμοποιήσαμε...

Οι φωτό είναι του Χάρη Λάμπρου που βαριέται να τις ανεβάσει μόνος του και το φορτώνει σε εμένα.

Δημήτρης

Y.Γ. Πάντως χτες είχα και μία από τις μεγαλύτερες απογοητεύσεις μου: δεν ξέρω ποιος, ποια και πότε χάραξε (που να του κοπεί σύριζα το χέρι) ένα μεγάλο "ΦΟΣ" στο βάθος του σπηλαίου, λίγο πριν το μικρό κατέβασμα στο τέλος. Δυστυχώς η βλακεία υπάρχει και στο χώρο μας και στο σύλλογο που ανήκω κι ώρες ώρες αναρωτιέσαι αν φταις εσύ (κι εγώ προσωπικά...), το φαγητό, το περιβάλλον, το σχολείο ή δεν ξέρω τι άλλο... Ή μήπως απλά η βλακεία είναι εγγενής αδυναμία του ανθρώπινου είδους...

Σε κάθε περίπτωση, νοιώθω υποχρεωμένος να ζητήσω συγγνώμη , όχι τόσο από όλους εσάς που διαβάζετε αυτές τις γραμμές και την ελληνική σπηλαιολογική κοινότητα στο σύνολο της, αλλά από τα πιτσιρίκια μου, την Σταματία- Άρτεμη και Νίκο- Φοίβοι που μια μέρα θα με ρωτήσουν "γιατί" κι εγώ δεν θα ξέρω τι να απαντήσω...
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Καλημέρα σε όλες και όλους.

Όπως ήδη θα έχετε προσέξει το το τελευταίο λοιπόν μάθημα των σεμιναρίων μας (3-4 Δεκεμβρίου), έχει προγραμματιστεί να γίνει στην Σέττα (τρία έλατα - κατελάνι). Εδώ τώρα υπάρχουν δύο προβλήματα: α. καιρός, β. τα παλαιότερα παιδιά θέλουν να δουν κάτι καινούριο, να γράψουν νέα βάραθρα κλπ κλπ.

Μετά λοιπόν από συζητήσεις με φίλους και γνωστούς και ύστερα από μια ιδέα του Αντρέα Χριστοδούλου από το ΣΕΛΑΣ σκεφτήκαμε να την αντικαστήσουμε με το Χελιδορέα.

Τα παιδιά των νέων σεμιναρίων θα κατέβουν μάλλον μέχρι τις τραβέρσες: νέοι σπηλαιολόγοι είναι άλλωστε... αλλά άνετα αρματώνουμε διπλές ή και τριπλές διαδρομές μέχρι τουλάχιστον τις τραβέρσες - ας είναι καλά η διάσωση, άρα μεγάλες καθυστερήσεις δεν θα υπάρχουν...

Αλλά... Σκεφτήκαμε πως από κει και πέρα γιατί να μην αρματωθεί και το υπόλοιπο σπήλαιο από όποιον παλιό ενδιαφέρεται και να συνεχιστεί η εξερεύνηση, συνδυαζοντας το ωφέλιμο (σεμινάρια) με το τερπνό και χρήσιμο (εξερεύνηση) αποκτώντας το χαρακτήρα αποστολής; Ήδη έχει υπάρξει σχετική ανακοίνωση από το ΣΕΛΑΣ προς τα μέλη του κι ο caspex έχει δηλώσει την (εάν και εφόσον) συμμετοχή του (Κώστα διόρθωσε με αν κάνω λάθος).

Ο Χελιδορέας φυσικά μπορεί να μείνει αρματωμένος και περισσότερο καιρό. Το επόμενο Σ-Κ η σπηλαιοδιάσωση πάει Κρήτη οπότε το σπήλαιο θα μείνει αρματωμένο για τρεις βδομάδες τουλάχιστον.

Περιμένουμε τις συμμετοχές σας!!!

Δημήτρης
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dim.kar την Τετ Νοέμ 16, 2005 4:06 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Δημήτρη, αν δεν απατώμαι είναι Η Χελιδορέα. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
T4NG0
Active Member
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2005 6:55 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Δημοσίευση από T4NG0 »

Καλησπέρα σε όλες και όλους,

Σάββατο 19 Νοεμβρίου 2005 και μέσα στα πλαίσια των σεμιναρίων Α’ επιπέδου του ΦΟΣ επισκεφθήκαμε το βάραθρο Αντόνωφ ή αλλιώς το Ωραίο του Υμηττού. Βροχερή ξεκίνησε η μέρα αλλά δεν το βάλλαμε κάτω. Πρώτος μαθητευόμενος που κατέβηκε ήταν ο Γιάννης.... με νύχια και με δόντια (στην κυριολεξία) προσπαθούσε να περάσει την παράκαμψη και φυσικά τα κατάφερε στο τέλος...

Εικόνα

Όλοι μείναμε ενθουσιασμένοι από την πλούσια ομορφιά του σπηλαίου. Σήμερα για πρώτη φορά στην ζωή μου είδα και χρησιμοποίησα φωτιστικό ασετιλίνης. Ο φωτισμός είναι άψογος και γλυκός, καμία σχέση με τον ψυχρό των LED που χρησιμοποιούσα έως τώρα. Βέβαια έχει και τα μειονεκτήματά του ... αλλά για μένα αξίζει ....

Εικόνα
Νικόλας (T4NG0) σωληνωμένος

Εικόνα
Παναγιώτης σκέφτεται πώς να περάσει ένα λαγούμι 20 X 20 εκ. !!!

Εικόνα
Γιάννης, Δημήτρης, Έλενα, Χαρά, Μάκης

Αυτά τα ολίγα για σήμερα... Αύριο πάμε Βάραθρο Κορυφογραμμής...

Νικόλας
Άβαταρ μέλους
ΘΑΝΑΣΗΣ
Active Member
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: Παρ Μαρ 25, 2005 3:02 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ »

Αυτά τα ολίγα για σήμερα... Αύριο πάμε Βάραθρο Κορυφογραμμής...

Νικόλας
Τι εγινε Νικολα πως σου φανηκε το Κορυφογραμμης με διαφορετικο φωτισμο; τωρα που το ξαναειδες ; καλυτερο; :)

ΘΑΝΑΣΗΣ
Στα γρανάζια του συστήματος φρόντισε να είσαι η άμμος και όχι το λάδι...
--------------------------------------------------
http://spilaiologia.blogspot.com
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Δημοσίευση από andreas »

ΘΑΝΑΣΗΣ έγραψε:
Αυτά τα ολίγα για σήμερα... Αύριο πάμε Βάραθρο Κορυφογραμμής...

Νικόλας
Τι εγινε Νικολα πως σου φανηκε το Κορυφογραμμης με διαφορετικο φωτισμο; τωρα που το ξαναειδες ; καλυτερο; :)

ΘΑΝΑΣΗΣ
Δεν ξέρω γιατί, αλλά το Κορυφογραμμής εμένα μου άρεσε πολύ ! ΄΄Οχι ότι τα άλλα δεν είναι ωραία, αλλά αυτό ειδικά εμένα μου έκανε "κλίκ" εχτές.

Χαιρετώ όλη την παρέα :D
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Άβαταρ μέλους
T4NG0
Active Member
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2005 6:55 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Δημοσίευση από T4NG0 »

Καλημέρα σε όλες και όλους,

Χθες επισκεφθήκαμε το βάραθρο της κορυφογραμμής στα πλαίσια των σεμιναρίων Α’ επιπέδου του ΦΟΣ. Ήταν μια ΠΟΛΥ μα ΠΟΛΥ μα ΠΟΛΥ κρύα μέρα και για πρώτη φορά είδα τόσο πολύ κόσμο να θέλει να κατέβει πρώτος μέσα στο βάραθρο....γιατί άραγε μήπως έκανε κρύο έξω;
Υπήρχαν άτομα που για πρώτη φορά κατέβαιναν σε βάραθρο και ζήσαν την μαγεία του απόλυτου σκοταδιού...(χμμ δεν νομίζω να έσβησαν καθόλου τους φακούς τους αλλά λέμε τώρα....).
Το βάραθρο της κορυφογραμμής είναι ότι πρέπει για σεμινάρια, αφού συνδυάζει πολλά πράματα... κατάβαση, αλλαγή, περιπλάνηση σε στοές, ψιλοαναρρίχηση, και όμορφο διάκοσμο. Για άλλη μία φορά ΟΛΟΙ μας τα καταφέραμε άψογα. Και δεν νομίζω ο δάσκαλός μας να έχει κανένα παράπονο...

Εικόνα
Στο προαύλιο της εισόδου του βαράθρου της κορυφογραμμής.

Εικόνα
Η Χαρά ξεκινάει την κάθοδό της προς την Υπόγεια Ελλάδα....

Εικόνα
Ο Παναγιώτης και το διαστημικό του κράνος...

Περισσότερες φωτογραφίες δεν έχω γιατί μέσα στο σπήλαιο θάμπωνε ο φακός της μηχανής....συγνώμη....

Μετά από 4-5 ώρες φύγαμε και αποφασίσαμε να πάμε και να επισκεφθούμε τα παιδιά της ΕΣΕ στο βάραθρο Αστερίου όπου κάνουν σεμινάρια Β΄ επιπέδου. Τελικά επειδή είχε περάσει και η ώρα οι περισσότεροι μαθητευόμενοι δεν ακολούθησαν και στο Αστερίου κατεβήκαμε εγώ, ο Παναγιώτης και ο Δημήτρης ο εκπαιδευτής μας.

Οι εκπαιδευόμενοι της ΕΣΕ μόλις τελείωναν και ήταν μια ευκαιρία για μένα και τον Παναγιώτη να δοκιμάσουμε μερικές από τις ασκήσεις τους υπό τις οδηγίες των εκπαιδευτών.
Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στο Νίκο Χαρίτο και στα υπόλοιπα μέλη της ΕΣΕ.
ΘΑΝΑΣΗΣ έγραψε:
Αυτά τα ολίγα για σήμερα... Αύριο πάμε Βάραθρο Κορυφογραμμής...

Νικόλας
Τι εγινε Νικολα πως σου φανηκε το Κορυφογραμμης με διαφορετικο φωτισμο; τωρα που το ξαναειδες ; καλυτερο; :)

ΘΑΝΑΣΗΣ
Θανάση έπαθα την πλάκα μου.... με το φωτισμό της ασετιλίνης νόμιζα πως βρισκόμουν σε άλλο άγνωστο για μένα πιό όμορφο βάραθρο... τι να πώ ... ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ... τελικά εθίστηκα και στο “άρωμα” της ασετιλίνης και στο φωτισμό της...

Αυτά σήμερα από μένα.... ραντεβού το άλλο ΣΚ...

Νικόλας
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Καλημέρα.

Θέλω να προσθέσω οτι η συνάντηση των εκπαιδευομένων απο ΕΣΕ και ΦΟΣ μέσα στη μονή Αστερίου δεν έγινε τυχαία.
Ηταν προ-αποφασισμένη απο τους δύο εκπαιδευτές με καθορισμένο τον χρονικό συντονισμό ώστε να μην υπάρξουν πρακτικά προβλήματα και με στόχο τη γνωριμία των νέων ατόμων απο διαφορετικούς συλλόγους πάνω σε συνθήκες δουλειάς και απο κοινού συζήτηση πάνω σε βασικές και προχωρημένες τεχνικές.

Πάγια άποψή μου (και ευτυχώς οχι μόνο δική μου) είναι οτι οφείλουμε να καλλιεργούμε την προσέγγιση μεταξύ των μελών των συλλόγων - ειδικά των νεώτερων - σε πείσμα της ακατανόητης νοοτροπίας που οδηγεί στην πόλωση και τις αντιπαλότητες και που μόνο ζημιά στη σπηλαιολογία κάνουν.

Πιστεύω οτι τα άτομα που τελειώνουν σεμινάρια απο ΟΛΟΥΣ τους συλλόγους έχουν αρκετά υψηλού επιπέδου κατάρτιση και κοινή γνώση τεχνικών.
Η δημιουργία προυποθέσεων για γνωριμία και κοινή δράση των μελών των συλλόγων μπορεί στο μέλλον να εξαλείψει τα προβλήματα.
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>
=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>
=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>
=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>
=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Δημοσίευση από andreas »

ΝΙΚΟΣ ΧΑΡΙΤΟΣ έγραψε:Πιστεύω οτι τα άτομα που τελειώνουν σεμινάρια απο ΟΛΟΥΣ τους συλλόγους έχουν αρκετά υψηλού επιπέδου κατάρτιση και κοινή γνώση τεχνικών.
Η δημιουργία προυποθέσεων για γνωριμία και κοινή δράση των μελών των συλλόγων μπορεί στο μέλλον να εξαλείψει τα προβλήματα.
Συμφωνώ απολύτως !

Και για την "αντιπαλότητα" (που για μένα κακώς και έχει καλλιεργηθεί), καθώς και σχετικά με το επίπεδο της εκπαίδευσης, μπορώ να πώ οτι η συνάντησή μου με έναν Κροάτη συνάδελφο έξω από το "Ωραίο Σπήλαιο (Αντόνωφ)", μου έδειξε οτι λίγο πολύ η τεχνική, η νοοτροπία καθώς και τα σύνεργα είναι ... κοινά !
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Και από μένα συγχαρητήρια για αυτή την πολύτιμη πρωτοβουλία. :!: =D>

Προσωπικά θα χαιρόμουν ιδιαιτέρως να λάβω μέρος σε μια κοινή εξόρμηση με άλλο / άλλους συλλόγους ή μέλη αυτών. Τι σημασία έχει αν τα μέλη αυτά θα είναι του α ή του β συλλόγου; Μήπως κάποιοι σύλλογοι έχουν το προνόμιο να έχουν μαζέψει όλους τους καλούς / έξυπνους / δραστήριους ανθρώπους ενώ άλλοι την "σαβούρα"; :D
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

andreas.SELAS έγραψε:
Συμφωνώ απολύτως !

Και για την "αντιπαλότητα" (που για μένα κακώς και έχει καλλιεργηθεί), [/quote]

Καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους.
Φιλε μου Ανδρεα μια μικρη διορθωση :
Και για την "αντιπαλότητα" (που για μένα κακώς ΕΙΧΑΙ καλλιεργηθεί)
γιατι οι πιο καινουριοι στους ομιλους δεν εχουν πιστευω τετοια προβληματα μεταξυ τους.
Χαρης
H.U.E.
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Δημοσίευση από andreas »

Να κάνω εδώ μια πρόταση, με αφορμή αυτό που λέμε εδώ ?


Ας γράψει ο καθένας τον Σύλλογο που "ανήκει". Θα δείτε, οτι μιλάμε όλοι με όλους, κάνουμε παρέας με όλους και άσχετα από τον σύλλογο.... !!!


είμαστε δηλαδή μια ωραία ... ατμόσφαιρα.:D

(τσιτάτο από ελληνική ταινία)
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Απάντηση