Σεμινάρια Α' επιπέδου από τον ΦΟΣ

Ενημερωθείτε για τα νέα των σπηλαιολογικών (και όχι μόνο) συλλόγων.
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Μπράβο,

Καλές εξερευνήσεις στους νεότερους κι από τους δύο συλλόγους.
Μην ξεχνάμε ότι πάνω από όλα είμαστε Έλληνες σπηλαιολόγοι και το ότι έχουμε ακόμη πολλά μίλια να διανύσουμε στην προσπάθεια μας για γνώση στα σπήλαια και την σπηλαιολογια γενικότερα.
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

Φ.Ο.Σ.
Και με παρεες απο ολους τους συλλογους.
Χαρης
H.U.E.
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
Άβαταρ μέλους
ΦΑΝΗΣ ΕΛΛΗΝΑΣ
Active Member
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 22, 2005 9:08 am

Συγχαρητήρια για την ανακάλυψη της ...Αμερικής!

Δημοσίευση από ΦΑΝΗΣ ΕΛΛΗΝΑΣ »

Χρόνια τώρα και ειδικά στις πανελλήνιες συναντήσεις έχει έμπρακτα αποδειχθεί ότι οι σπηλαιολόγοι δεν έχουν απολύτως τίποτα να χωρίσουν, ότι μπορούν άνετα να συνεργαστούν και ότι υπάρχουν δυνατές φίλιες στο χώρο που ξεπερνούν τα στενά όρια των συλλογών.

(Από το κεφάλι βρωμάει το... ψάρι!)

Η πρότασή μου προς τον Μήτσο:

Πάρε όλα τα παιδία και ελάτε όλοι μαζί στην Ε.Σ.Ε..

Πρώτος εγώ θα υποστηρίξω (και δεν θα είμαι ο μόνος) την κίνηση και με την ψήφο μου σαν μέλος του Δ. Σ..

(Είμαι σίγουρος ότι θα είναι καλύτερα από το να κάνετε μαθήματα στην οικοδομή με τα μπάζα.)

Οι λιγοστές αντιρρήσεις που πιθανόν θα υπάρξουν είναι σίγουρο ότι θα ξεπεραστούν με λίγη καλή θέληση.

Άλλωστε ιστορικά και εσύ και η Κατερίνα έχετε ρίζες στην Ε.Σ.Ε.
Φάνης Έλληνας
μέλος της Ελληνικής Σπηλαιολογικής Εταιρείας
τηλέφωνο: 6932 995640
e-mail: f_ellinas@yahoo.com
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Re: Συγχαρητήρια για την ανακάλυψη της ...Αμερικής!

Δημοσίευση από dim.kar »

Kαλημέρα σε όλες και όλους!!!
ΦΑΝΗΣ ΕΛΛΗΝΑΣ έγραψε:Χρόνια τώρα και ειδικά στις πανελλήνιες συναντήσεις έχει έμπρακτα αποδειχθεί ότι οι σπηλαιολόγοι δεν έχουν απολύτως τίποτα να χωρίσουν, ότι μπορούν άνετα να συνεργαστούν και ότι υπάρχουν δυνατές φίλιες στο χώρο που ξεπερνούν τα στενά όρια των συλλογών.
=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>
ΦΑΝΗΣ ΕΛΛΗΝΑΣ έγραψε:(Από το κεφάλι βρωμάει το... ψάρι!)
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ έχουμε, να φροντίσουμε να το κόψουμε... Η περίοδος των Γ.Σ. φτάνει...
ΦΑΝΗΣ ΕΛΛΗΝΑΣ έγραψε:Η πρότασή μου προς τον Μήτσο:

Πάρε όλα τα παιδία και ελάτε όλοι μαζί στην Ε.Σ.Ε..

Πρώτος εγώ θα υποστηρίξω (και δεν θα είμαι ο μόνος) την κίνηση και με την ψήφο μου σαν μέλος του Δ. Σ..
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Ευχαριστώ πολύ... Στα παιδιά (υποθέτω του ΦΟΣ) μπορώ απλά να το προτείνω. Η πρόταση πραγματικά με συγκινεί καθότι αποτελεί μια έμπρακτη - ας πούμε - δημόσια δικαίωση... Και μπορούμε άνετα να είμαστε σε ΔΥΟ συλλόγους: άλλωστε είναι της "μόδας" τώρα τελευταία και ούτε το καταστατικό του ΦΟΣ, ούτε της ΕΣΕ το απαγορεύει...
ΦΑΝΗΣ ΕΛΛΗΝΑΣ έγραψε:(Είμαι σίγουρος ότι θα είναι καλύτερα από το να κάνετε μαθήματα στην οικοδομή με τα μπάζα.)
:?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
ΦΑΝΗΣ ΕΛΛΗΝΑΣ έγραψε:Άλλωστε ιστορικά και εσύ και η Κατερίνα έχετε ρίζες στην Ε.Σ.Ε.


Όπως και οι μισοί (τουλάχιστον) έλληνες σπηλαιολόγοι. Ξεκινώντας από τον πρόεδρο και το γραμματέα της ΣΟΕ!!!

Δημήτρης

ΥΓ1.Τελικά (μετά από πολύ σκέψη αντελήφθηκα το σατανικό σχέδιο της ΕΣΕ (και του Φάνη) : θα πάμε όλοι στην ΕΣΕ, θα μαζευόμαστε 400 άτομα και με την αλλαγή του καταστατικού η ΕΣΕ θα έχει την ΑΠΟΛΥΤΗ πλειοψηφία στις Γ.Σ. της ΣΟΕ. Αμ ΞΥΠΝΗΣΑΝ οι σκλάβοι Αντωνάκη μου!!!
ΥΓ2. Τι σχέση έχουν όμως τα 10 τελευταία (δεν τα μετράω κιόλας) posts με τα σεμινάρια του ΦΟΣ; Προφανώς καμμία... Απλά αλλού εμείς πηγαίναμε κι αλλού η ζωή μας πάει...
ΥΓ3 Και για να συνεχίσουμε, τώρα, άμεσα την προσπάθεια, καθότι στη βράση κολλάει το σίδερο, την Κυριακή πάμε Πολυδένδρι... ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) Παρότι ολίγον στενό, όλοι χωράμε!!!
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
ΦΑΝΗΣ ΕΛΛΗΝΑΣ
Active Member
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 22, 2005 9:08 am

...για τις καρεκλες.

Δημοσίευση από ΦΑΝΗΣ ΕΛΛΗΝΑΣ »

Η πρότασή μου ισχύει...

Ούτως ή άλλως όλοι γνωρίζουμε ότι δεν υπάρχει πραγματική ανάγκη να έχουμε επτά συλλόγους στην Αθήνα, πέρα από το αρρωστημένο πάθος ορισμένων για τις καρέκλες και τα προεδριλίκια.

Όπως λες κι εσύ, στη βράση κολλάει το σίδερο.

Όσο για τα περί "σατανικού σχεδίου", ούτε σαν αστείο δεν στέκουν...

Μην το καθυστερείς λοιπόν!
Φάνης Έλληνας
μέλος της Ελληνικής Σπηλαιολογικής Εταιρείας
τηλέφωνο: 6932 995640
e-mail: f_ellinas@yahoo.com
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Re: ...για τις καρεκλες.

Δημοσίευση από andreas »

Να ρωτήσω κάτι τον κ. Έλληνα, μια που δεν γνωριζόμαστε.

Γιατί αναφέρετε αυτή την πρόταση σχετικά με την εκπαίδευση νέων σπηλαιολόγων ΣΤΑ μπάζα. Διαπίστωσα από επαφή με τον ευρύτερο χώρο των ιντερνετικών φόρουμ, οτι υπάρχουν σπηλαιολόγοι, οι οποίοι δίνουν θάρρος σε μεταφορικά μπάζα, να θεωρούν εαυτούς σε θέση να μπαίνουν στα σπήλαια και να κατηγορούν και σπηλαιολόγους οτι βλέπουν τα σπήλαια σαν τσιφλίκι τους. Μήπως θα έπρεπε να εστιάζουμε την προσοχή μας σε τέτοια φαινόμενα και να σταματήσουμε λιγάκι τον εμφύλιο πόλεμο ?

Και άν θέλετε, μπορούμε επι συγκεκριμένων περιστατικών να μιλήσουμε για αρωστημένο πάθος κάποιων, να διαστρεβλώνουν τόσο τα πράγματα και την ερμηνεία των σπηλαιολογικών κανόνων ασφαλείας, ώστε να πιστέψω τελικά οτι ο γάιδαρος πετάει.

Μια απορία μου. Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Συγνώμη αν το πόστ μου δεν έχει καθ'αυτό σχέση με τα σεμινάρια του ΦΟΣ. Με την ευκαιρία όμως αυτή, θέλω να ενμερώσω ότι όντως υπάρχουν άτομα νεαρής ηλικίας, που πλανεμένα από κάποιοις μεγαλόστομους, πιστεύουν οτι μπορούν να παρακάμψουν τα σεμινάρια, και ότι μοναδικό εφόδιο για είσοδο σε σπήλαια αποτελεί οτι "έχουμε και ένα παιδί μαζί μας που έχει κάνει μαθήματα αναρρίχησης". Άρα έχει σχέση με τα σεμινάρια, και ας μην φαίνεται σε πρώτη ματιά !
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Άβαταρ μέλους
elena
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1068
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2005 12:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ...για τις καρεκλες.

Δημοσίευση από elena »

andreas.SELAS έγραψε:Υ.Γ. Συγνώμη αν το πόστ μου δεν έχει καθ'αυτό σχέση με τα σεμινάρια του ΦΟΣ.
Αχ Ανδέα...και να ήταν το μόνο post που δεν έχει σχέση με τα σεμινάρια του του ΦΟΣ!!!!.......
:coffee: Έλενα Λάλου :speleo:
.....
Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί είν' ο προορισμός σου.
Αλλά μη βιάζεις το ταξίδι διόλου....
Άβαταρ μέλους
Νίκος Χαρίτος
Active Member
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 3:50 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Νίκος Χαρίτος »

Επανέρχομαι για δεύτερη και τελευταία φορά μόνο για να πώ τα εξής.

1. Ο στόχος της συγκεκριμένης συνεύρεσης στην Αστερίου δεν είχε καμιά διάθεση να είναι πρωτιά, ούτε και είναι.
Οπότε παρακαλώ να λείπουν τα σχόλια περί Αμερικής.
2. Η συγκεκριμένη συνεύρεση δεν σημαίνει οτι πρέπει τα πρακτικά των σεμιναρίων να γίνονται δυό-δυό επείδη μας επισκέφτηκε
προγραμματισμένα την Κυριακή ο ΦΟΣ.
3. Πιστεύω οτι η προσπάθεια για κοινή δράση των συλλόγων πρέπει να γίνεται (επιλεκτικά) σε ΟΛΑ τα επίπεδα.

Τέλος παρακαλώ όποιον έχει οποιαδήποτε άποψη θετική ή αρνητική ειδικά και μόνο για το σκεπτικό που διατύπωσα στην προηγούμενη καταχώρησή μου (πλην του Φάνη με τον οποίο έχουμε ήδη μιλήσει και γενικά έχουμε καλή επικοινωνία) να μου την διατυπώσει κατ' ιδίαν γιατί ξεφεύγει απο το αντικείμενο αυτού του topic το οποίο αφορά μόνο τα σεμινάρια ενός συγκεκριμένου συλλόγου και όχι εμάς τους υπόλοιπους.

Επίσης επισημαίνω οτι είμαι κάθετα κατά των αντεγκλήσεων (απο οποιαδήποτε πλευρά και με οποιαδήποτε επιχειρήματα) και δεν υπάρχει περίπτωση να συμμετέχω σε οποιασδήποτε μορφής συνέχεια γύρω απο τις γνωστές συζητήσεις.
Η σύγκλιση επιτυγχάνεται (αν επιτυγχάνεται) μόνο έμπρακτα.
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

Φιλε Νικο καλημερα.
Δεν ειναι δικη μου αρμοδιοτητα να απαντησω αλλα το σεμιναριο του Φ.Ο.Σ. για εκεινη την ημερα μεταφερθηκε στην Κορυφογραμμη Υμητου.Χαρηκα πολυ που ειδα φιλους εκει και δεν το ξεχωριζω αν ειναι απο την Ε.Σ.Ε. το ΣΕΛΑΣ το ΣΠΕΛΕΟ η τον Ποσειδωνα η οποιο ομιλο θελουμε,δεν μας απασχολη το ονομα.Το οτι εκανα τα σεμιναρια στο Φ.Ο.Σ. δεν συμενει οτι ειμαι και φανατικος με ενα ομιλο και δεν μιλαω με κανενα αλλο.Επειδη ομως σε ειδα απο κοντα(ασχετα αν δεν γνωριζομαστε)αλλαξε τη φωτογραφια που εχεις στειλει στη σελιδα σε χαλαει πολυ.

Φιλε Φανη καλημερα.
Τους χαιρετισμους μου στην Πελλη.
Αυτο που δεν μ'αρεσει στην ολη κουβεντα ειναι οι λεξεις :Δ.Σ. και ψηφος.
Παρεα ειμαστε Φανη φιλε μου.Δε χρειαζεται στην παρεα να ψηφιζομαστε.
Μ'αρεσει η παρεα σου και παμε οπου θες με την Πελλη και τα κουταβια.
Μη μου βαζεις ψηφους και Δ.Σ. στη παρεα και τη φιλια.
Ολοι ασχολουμαστε με αυτο που μας αρεσει.
Χαρης
H.U.E.
Άβαταρ μέλους
ΣΠΗΛΑΙΟΕΠΑΦΙΚΟΣ
Active Member
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 8:13 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ΣΠΗΛΑΙΟΕΠΑΦΙΚΟΣ »

:D ΠΟΥ'ΝΕ Η ΓΙΑΛΑ :!: :?: ΩΩΕΕΩΩ ΠΟΥ΄ΝΕ Η ΓΙΑΛΑ :!: :?:
:idea: ΓΥΡΝΑ ΠΙΣΩ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ .....ΣΤΗ ΓΙΑΛΑ! ΩΩΕΕΩΩ ΓΥΡΝΑ ΠΙΣΩ ΣΤΗ ΓΙΑΛΑ :!:
ΝΑ' ΣΕ ΚΑΛΑ ΦΑΝΗ ΜΕ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΓΕΛΑΣΑ :lol:
ΚΑΠΟΤΕ ΤΟΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΑΝ ΤΟΝ ΔΗΜΗΤΡΗ ΣΤΗΝ Ε.Σ.Ε. ΟΤΙ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΤΑΝ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ''ΑΠΑΤΕΩΝΑ'' ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ
ΚΑΙ ΣΚΟΠΟ ΕΙΧΑΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΛΕΨΟΥΝ ΤΑ ΠΟΛΥΤΙΜΑ ΣΠΗΛΑΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΡΧΕΙΑ :!:
ΤΩΡΑ ΠΟΥ Ο DIMKAR ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ ΔΕΙΝΟΣ ΣΠΗΛΑΙΟΔΙΑΣΩΣΤΗΣ.....ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΧΡΥΣΟ ΘΡΟΝΟ...
ΣΤΟΝ ΔΟΥΡΕΙΟ ΙΠΠΟ ΘΑ ΣΟΥ ΕΤΟΙΜΑΣΕΙ Ο ΦΑΝΗΣ 8)
ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΟΜΩΣ ΦΟΒΕΡΗ ΙΔΕΑ :idea:
ΜΗΤΣΑΚΗ ( ΜΕ ΚΛΑΜΑΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ) ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΥΡΝΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΠΙΣΩ ΣΤΟΝ ΣΠΕΛΕΟ :!: ](*,)
ΚΟΦΙΝΑ ( ΜΕ ΚΛΑΜΑΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ) ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΥΡΝΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΠΙΣΩ ΣΤΟΝ ΣΠΕΛΕΟ :!: ](*,)
.....................................................................................................................................
:roll: ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΞΑΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ :roll:
......................................................................................................................................
ΚΑΘΗΣΤΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΣΤΕ :!: ΕΙΣΑΣΤΕ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΣΑΣ :!:
''Ο ΜΗ ΑΔΙΚΩΝ, ΟΥΔΕΝΟΣ ΔΕΙΤAI ΝΟΜΟΥ'' ΠΛΑΤΩΝ
Άβαταρ μέλους
Nikos
Active Member
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2005 9:22 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Nikos »

Ας επανέλθουμε στο θέμα του topic :!:
Αύριο πάμε Μονή Αστερίου και την Κυριακή στο Πολυδένδρι.
Όποιος δεν έχει κάτι καλύτερο να κάνει, ας περάσει μια βόλτα.
Για την παρέα δηλαδή :)
speleaggelos
Active Member
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Παρ Απρ 15, 2005 8:50 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση από speleaggelos »

αφηστε κανενα ραβασακι(οχι χαρακτο στο σπηλαιο)για την ομαδα του σπελεο που θα παει κυριακη στο αστεριου (καλο καιρο μονο να εχει).για τις"καρεκλες" δεν παμε ολοι κατευθειαν στον ε.ο.σ να τελειωνουμε .καλο σαββατοκυριακο
Άβαταρ μέλους
T4NG0
Active Member
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2005 6:55 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Δημοσίευση από T4NG0 »

Παραλίγο να σας αφήναμε μια γάτα..αντί για ραβασάκι...!!!! Σημερα που κατεβήκαμε βρήκαμε μια γάτα μέσα και στήθηκε επιχείρηση διάσωσης αυτής.... Φωτογραφίες θα ανεβάσω αύριο....

Νικόλας
speleaggelos
Active Member
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Παρ Απρ 15, 2005 8:50 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση από speleaggelos »

καντε την γατα μασκωτ του συλογου(αν οχι του σεμιναριου) η' τουλαχιστον επιτιμο μελος.τυχερη ειναι εμεις δεν πηγαμε παρεξηγηση λογο καιρου(και μετα βγηκε ηλιος),αν δεν πηγαν και οι αλλοι αστεριου ποιος θα το βγαζε το ζωντανο.μπραβο παιδια,τι κανει το γατι?
Άβαταρ μέλους
T4NG0
Active Member
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2005 6:55 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Δημοσίευση από T4NG0 »

Στα πλαίσια των σεμιναρίων Α’ επιπέδου του ΦΟΣ, επισκεφθήκαμε το βάραθρο Αστερίου το Σάββατο που μας πέρασε. Αν και είχαμε ξαναπάει την προηγούμενη εβδομάδα αυτή τη φορά δεν υπήρχαν δικαιολογίες και κατέβηκαν μέσα όλοι οι μαθητευόμενοι.
Πρώτος ο Νίκος αρμάτωσε, κατέβηκε και ξαφνικά μέσα στο σκοτάδι ο φακός του έφεξε σε ένα σημείο και είδε δύο λαμπερές αντανακλάσεις...
Καταβατήρας παρατημένος είναι;;; Καραμπίνερ είναι;;; Εξωγήινος είναι;;;
Τελικά ήταν μια γάτα που για κάποιον λόγο αποφάσισε να “κατέβει” στο βάραθρο.

Η γάτα σίγουρα είχε πέσει μέσα πρόσφατα αφού και την προηγούμενη Κυριακή ήμασταν εκεί μαζί με την ΕΣΕ και δεν πήραμε χαμπάρι τίποτε. Καταφέραμε και την πιάσαμε, και παρόλο που είχε τρομοκρατηθεί πάρα πολύ, δεν ήταν τελείως άγρια...
Στην υγεία της φαινόταν καλά, δεν είχε κατάγματα στα πόδια της ή πουθενά αλλού. Η διαδικασία ανάβασης της γάτας ήταν η εξής...

Εικόνα
Ο Γιάννης μολις έχει πιάσει την γάτα

Εικόνα
Ο T4ng0 έτοιμος να την βάλει στον σάκο

1) Είχαμε στήσει δύο διαδρομές για το κατέβασμα στο βάραθρο και οι δύο με παρακάμψεις αντί για αλλαγές στο πατάρι.
2) Ένας έμεινε στην παράκαμψη,
3) Βάλαμε την γάτα μέσα σε σπηλαιολογικό σάκο (μιαουυυ,,,κχχ,,κχχ,,,ουυαααοουυ) και δέσαμε το σάκο στο ένα σκοινί.
4) Οι υπόλοιποι από έξω τράβηξαν το σκοινί και αυτός που έμεινε στην παράκαμψη (στο δεύτερο σκοινί), βοήθησε στο να περάσει ο σάκος την παράκαμψη.

Εικόνα
Η γάτα μόλις έχει μπεί στο σάκο και ο Γιάννης με τον Ανδρέα δένουν τον σάκο στο σκοινί

Εικόνα
Άντε άλλα δέκα μέτρα ακόμη .....

Απ΄ότι μου είπαν με το που άνοιξαν τον σάκο επάνω η γάτα πετάχτηκε έξω και εξαφανιζόλ....Η ανησυχία μου ήταν οτι με το που θα ανοίξουν τον σάκο η γάτα θα άρχιζε να τρέχει σαστισμένη προς το βάραθρο πάλι, αλλά ευτυχώς.
Τέλος καλό....όλα καλά για την γάτα..την οποία και ονομάσαμε Αστέρι...
Συνεχίσαμε μετά κανονικά το μάθημά μας.

Εικόνα
Η Χαρά στο πέρασμα τραβέρσας.

Εικόνα
Μερικές από τις ομορφιές του Αστερίου.


Εχθές, Κυριακή πήγαμε στο βάραθρο Πολυδένδρι, και εδώ θέλω να πω την δικιά μου προσωπική εμπειρία από αυτό το βάραθρο.
Δεν είμαι πάρα πολύ κλειστοφοβικός αλλά με το που είδα οι άλλοι πόσο τσίμα-τσιμα περνούσαν το άνοιγμα της εισόδου με έπιασε μια ταχυπαλμία και το ένστικτο μου μου έλεγε ..Νικόλα μην τολμήσεις... Είσαι πολύ πιο ογκώδης από τους άλλους δεν θα τα καταφέρεις...
Εκείνη την στιγμή λέω “παιδία δεν νομίζω να καταφέρω να μπώ ... “
και ο Καραγιάννης και οι άλλοι επέμεναν οτι δεν είναι τίποτε θα τα καταφέρω... Τέλος πάντων αφού κατάφερα και ψιλοέπεισα τον εαυτό μου, μπήκα στον καταβατήρα και άρχισα σιγά-σιγά να γλιστράω προς το στενό σημείο... κάποια στιγμή κολλάω...
Eίναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που βρίσκομαι σε μια τέτοια κατάσταση ... να έχω βράχο μπρος μου, πίσω μου, να με πιέζει και εγώ να μη μπορώ να κάνω τίποτε..
Η αναπνοή μου άρχισε να γίνεται πιο έντονη και ο ρυθμός της αυξήθηκε.
Άρχισα να ιδρώνω και το μυαλό μου να σκέφτεται χίλια δύο πράγματα... Όλα αυτά μέσα σε ένα χρονικό διάστημα όχι μεγαλύτερο των 10-15 δευτερολέπτων. Τότε κατάλαβα πως άρχισε να με πιάνει πανικός...Kατάφερα να κρατήσω ψυχραιμία. Ο Καραγιάννης από πάνω πρέπει να το αντιλήφθηκε αυτό και άρχισε να μου λεει να κάνω μικρές κινήσεις... Λίγο από εδώ ...λίγο από εκεί, άρχισα σιγά σιγά να κατεβαίνω χιλιοστό-χιλιοστό και ύστερα από λίγο ήμουν πάλι άνετος...
“Είδες” μου λέγαν όλοι όλοι “Δεν ήταν τίποτε” αλλά εγώ από μέσα μου ήξερα πως ένιωθα...
Αμέσως μετά ήρθε για μένα το αποκορύφωμα να περάσω ένα οριζόντιο στένωμα το ύψος του οποίου δεν ξεπερνούσε τα 25-28 εκατοστά... “Άντε πέρνα” μου λέγαν, και εκείνη την ώρα είπα “Ρε είστε τρελοί;” “Εδώ κόλλησα στους 35 πόντους και θα περάσω αυτό;;;”
“Nαι ναί χωράς...εδώ έχουν περάσει και άλλοι πιο μεγάλοι από σένα...”
Με τα πολλά ...τσαντίστηκα και αποφασίζω να δοκιμάσω όχι γιατί πίστευα οτι θα περάσω αλλά για να τους αποδείξω οτι δεν γίνεται...
“Ετοιμαστείτε με τα καλεμάκια να σπάτε τον βράχο...” τους είπα και ξεκίνησα...
ούτε που θυμάμαι πώς ξαφνικά είχα βγει από την άλλη μεριά... ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ....ποίος; εγώ.. κατάφερα να περάσω αυτό το σημείο.... Από εκείνη την στιγμή μια σιγουριά άρχισε σιγά σιγά να διαμορφώνεται μέσα μου και χωρίς πιά τον μεγάλο φόβο κατάφερα να φτάσω μέχρι το τέρμα του βαράθρου. Στο γυρισμό και στη έξοδο κόλλησα πάλι αλλά αυτή τη φορά ούτε πανικός, ούτε δύσπνοια, ούτε ταχυπαλμία... ΧΑΛΑΡΑ με μικρές κινήσεις κατάφερα και βγήκα.

Τι έμαθα εχθές;
Έμαθα οτι μερικά σπήλαια έχουν ΠΟΛΥ λάσπη, ΠΟΛΥ υγρασία, ΠΟΛΛΑ στενώματα και είχα μια γεύση από τις δύσκολες καταστάσεις που μπορεί να αντιμετωπίσει κανείς στην σπηλαιολογία...
Το πιο βασικό που έμαθα όμως είναι πόσο σημαντικό και απαραίτητο είναι να έχεις καλούς σπηλαιοσυντρόφους μαζί σου. Σε ενθαρρύνουν, σε συμβουλεύουν, σε κάνουν να γελάς σε στιγμές που είσαι στα πρόθυρα κατάρρευσης και με αυτόν τον τρόπο καταφέρνεις να ξεπερνάς κάθε εμπόδιο...
Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους που ήταν μαζί μου εχθές και με την βοήθεια τους κατάφερα να ξεπεράσω προβληματισμούς και φοβίες.

Νικόλας
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος T4NG0 την Δευ Νοέμ 28, 2005 1:49 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Δημοσίευση από andreas »

Μπράβο Νικόλα, για το πέρασμα του στενώματος, γιατί αυτό είναι κάτι που εγώ δεν το έχω ξεπεράσει (και το βλέπω να αργεί ακόμα)

Όπως ξέρεις, εγώ είμαι ακόμα λίγο πιο XL από σένα, και γι αυτό δεν το επεδίωξα κάν στο Αστερίου, και ας λέει ο Καραγιάννης. Τα ίδια μου είπε και στη Βουλιαγμένη, και εκεί και σφήνωσα, και ταχυπαλμία μου ήρθε, αλλά και ΦΩΝΑΖΑ...

Είναι αυτό που λέω πάντα. Σε αυτό το "σπόρ" που διαλέξαμε, πρέπει συνέχεια να δοκιμάζεις, να προσπαθείς, να ασκείσαι, να εξασκείσαι, ξανά και ξανα΄και ξανά. Δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια για σφάλμα.

Και εγώ τσαντίστηκα με τον εαυτό μου προχθές με τον κόμπο, γιατί δεν το πάλεψα όσο θα έπρεπε. Σου είπα πολύ γρήγορα "δεν μπορώ" και το δεξί μου ήταν όντως πονεμέν για να το πατήσω, αλλά από την άλλη ανέβηκα τα 20-25μ για να βγώ έξω. Άρα, θα μπορούσα να έδινα μια προσπάθεια ακόμα, πρίν λύσεις τον κόμπο... έτσι δεν είναι ?
Τι και αν το ξέρω πώς γίνεται, αν δεν μπορώ να το κάνω ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΟΠΟΙΕΣΔΗΠΟΤΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ??? Ε ???

Γιαυτό λοιπόν, θέλει ξανά και ξανά...

Συγχαρητήρια για την Γατο-Διάσωση και να λές "πάλι καλά που ήταν γάτα και όχι κανένας άνθρωπος".

Καλή εβδομάδα σε όλους !
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Μια απορία:

Πέρασε και ο Καραγιάννης από τα στενώματα; :wink: :lol: :lol:
Όχι πως υπονοώ τίποτα. :lol: :lol:
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
elena
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1068
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2005 12:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από elena »

Παναγιώτης έγραψε:Μια απορία:

Πέρασε και ο Καραγιάννης από τα στενώματα; :wink: :lol: :lol:
Όχι πως υπονοώ τίποτα. :lol: :lol:
Το μέγεθος δεν είναι ο μόνος παράγοντας για να περάσεις ένα στένωμα...πρέπει να είσαι και λίγο "μάστορας" :wink:
:coffee: Έλενα Λάλου :speleo:
.....
Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί είν' ο προορισμός σου.
Αλλά μη βιάζεις το ταξίδι διόλου....
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Απολύτως σωστό! :!:

Είπα απλά να πειράξω τον Δημήτρη φιλικά. :D Πιστεύω ότι παίρνει από αστεία και δεν θα μου κρατήσει κακία. :wink:

Πάντως εμένα τα στενώματα είναι ο εφιάλτης μου (το χειρότερο δεν είναι να έχεις πρόβλημα με το μέγεθος ή ακόμα και με την τενχική αλλά, απλά να "κολάς" στα δύσκολα). :oops:
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
elena
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1068
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2005 12:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από elena »

Παναγιώτη θα διαφωνήσω μαζί σου (και με άλλους)...όσο πιο στενά, τόσο πιο καλά :wink: :D :D
:coffee: Έλενα Λάλου :speleo:
.....
Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί είν' ο προορισμός σου.
Αλλά μη βιάζεις το ταξίδι διόλου....
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Υπό προϋποθέσεις θα συμφωνήσω κι εγώ. :wink: :lol:
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Καλησπέρα σε όλες και όλους!!!
Άγγελε γράφεις: "αφήστε κανενα ραβασακι (οχι χαρακτο στο σπηλαιο)"
Αχ πονεμένη ιστορία...
Νίκο (Τ4ΝGO) γράφεις: "Πρώτος ο Νίκος αρμάτωσε"
Ο Νίκος και η Εύη. Να δώσω εδώ συγχαρητήρια και στα δύο παιδιά που παρότι ενός έτους σπηλαιολόγοι έχουν ήδη φτάσει σε αξιοζήλευτα επίπεδα...
Και συνεχίζεις: " Εξωγήινος είναι;;; "
Με κάτι τέτοια βγαίνουν οι σύγχρονοι αστικοί μας μύθοι (τι ωραία που το είπα...)
Και συνεχίζεις: " Τελικά ήταν μια γάτα που για κάποιον λόγο αποφάσισε να στο βάραθρο."
Μάλλον κάποιος τρυφερός ιδιοκτήτης τη "βοήθησε"...
Και συνεχίζεις: "ούτε που θυμάμαι πώς ξαφνικά είχα βγει από την άλλη μεριά... ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ....ποίος; εγώ.. κατάφερα να περάσω αυτό το σημείο.... Από εκείνη την στιγμή μια σιγουριά άρχισε σιγά σιγά να διαμορφώνεται μέσα μου και χωρίς πιά τον μεγάλο φόβο κατάφερα να φτάσω μέχρι το τέρμα του βαράθρου. Στο γυρισμό και στη έξοδο κόλλησα πάλι αλλά αυτή τη φορά ούτε πανικός, ούτε δύσπνοια, ούτε ταχυπαλμία... ΧΑΛΑΡΑ με μικρές κινήσεις κατάφερα και βγήκα."
Ο παράδεισος του φροϋδικού ψυχαναλυτή... Είσοδος από στένωμα στη μήτρα της μάνας γης κλπ κλπ. Είμαστε όλοι μας τρελοί για δέσιμο δηλαδή!!!
Και συνεχίζεις: "Έμαθα οτι μερικά σπήλαια έχουν ΠΟΛΥ λάσπη, ΠΟΛΥ υγρασία, ΠΟΛΛΑ στενώματα και είχα μια γεύση από τις δύσκολες καταστάσεις που μπορεί να αντιμετωπίσει κανείς στην σπηλαιολογία..."
Θα πήξεις νέους...
Αντρέα γράφεις: " Γιαυτό λοιπόν, θέλει ξανά και ξανά... "
Σωστός...
Παναγιώτη γράφεις: " Πέρασε και ο Καραγιάννης από τα στενώματα; "
Μα είναι γνωστό πως μαθήτευσα κοντά σε γνωστό δάσκαλο της γιόγκα για να με διδάξει ειδικές τεχνικές ρουφήγματος της κοιλιάς...

Πέρα από την πλάκα πρέπει να χάσω τα κιλά που μου άφησε το ατύχημα.

Τέλος να ευχαριστήσω τον Κώστα Αδαμόπουλο για την παρέα του και την βοήθεια στο αρμάτωμα... O οποίος Κώστας έχει ανεβάσει και φωτογραφίες στο site του ΣΕΛΑΣ που μπορείτε να δείτε εδώ .

Εικόνα

Εικόνα

Αν θέλει, ας μας γράψει τις εντυπώσεις του...

Δημήτρης
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Δημήτρη, πέρασα θαυμάσια.

Τα κατάφερα και λασπώθηκα τελικά και δεν γλίτωσα το πλύσιμο μετά από έναν μήνα δράσης. :-)

Απόλαυσα την κατάβαση με τον Νίκο Πασπαλίαρη ο οποίος έχει πραγματικά πολλές δυνατότητες και πολύ μέλλον (θα τον έχω υπόψη μου για μελλοντικές αποστολές με το CAVEX). Χάρηκα πολύ που γνώρισα τα παιδιά από τα σεμινάρια του ΦΟΣ. Όλοι τους δείχνουν να έχουν πολύ όρεξη.

Επίσης χάρηκα που γνώρισα από κοντά τον T4ngo τον οποίο μέχρι τώρα τον "γνώριζα" μονάχα μέσα από αυτό το forum.

Το σπήλαιο είναι "ιδανικό" για εκπαίδευση... (το γιατί φαίνετε στις πιο πάνω δημοσιεύσεις). Καλό είναι το βάραθρο να επιλεγεί για εκπαίδευση κι από άλλους συλλόγους και όχι μόνο από τους εξερευνητές του (δηλ. τον ΦΟΣ) Αυτό θα εισηγηθώ στον ΣΕΛΑΣ τουλάχιστον.

Και κάτι ακόμη, βγαίνοντας από το βάραθρο, πέρα από τον τεράστιο βάτραχο που όλοι θα πρέπει να είδατε συνάντησα και ένα μικρό φιδάκι... Το καημένο ήταν ακριβώς στον πάτο της πρώτης κατάβασης. Mόλις με είδε κοντοστάθηκε και σήκωσε το κεφάλι του σε ετοιμότητα για επίθεση. Βέβαια μόλις συνειδητοποίησε τις διαστάσεις μου (σε σχέση με αυτό παντα) χώθηκε στις πέτρες...

Τι θα γίνει τελικά με τον σύλλογό σας? Όπου κι αν πάτε σας ακολουθεί ολόκληρο το ζωικό βασίλειο...

Κώστας

Υ.Γ.1: Προσοχή στις αρκούδες...
Υ.Γ.2: Συζητώντας με τον Νίκο στο αρμάτωμα μου ήρθε πάλι τι άλλο... Διάθεση για Quiz...
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
dim.kar
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2005 4:49 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευση από dim.kar »

Kαλημέρα σε όλες και όλους και καλό μήνα!

Μόλις σήμερα ο Χάρης Λάμπρου έστειλε μερικές ακόμη μερικές φωτογραφίες από το Πολυδένδρι.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

(Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω γιατί τις στέλνει σε μένα και δεν τις ανεβάζει ο ίδιος...)

Δημήτρης
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dim.kar την Παρ Δεκ 02, 2005 9:36 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Οι σφαλιάρες μερικές φορές αργούν, μα πάντοτε θα 'ρθουν!!!
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

Γιατι βαριεμε καθε φορα με το Quote list κλπ.Προταση στους διαχειριστες να γινει με link στις σελιδες. :evil:
Τα πνευματα που αιωρουντε στις φωτογραφιες ειναι ιδρωτας απο τα 10 ατομα που κατεβηκαν στα 70 μετρα απο την επιφανεια του σπηλαιου. :?
Και κατι ακομη.Οσο λιγοτερο φαινομε εγω και τα μυνηματα μου τοσο λιγοτερο τρομαζει ο κοσμος Δημητρη.
Χαρης
H.U.E.
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
Απάντηση