ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΛΙΜΝΗ ΣΤΟ ΒΑΤΣΙΜΙΔΙ!

Ενημερωθείτε για τα νέα των σπηλαιολογικών (και όχι μόνο) συλλόγων.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
jbg
Active Member
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 4:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΛΙΜΝΗ ΣΤΟ ΒΑΤΣΙΜΙΔΙ!

Δημοσίευση από jbg »

συντροφοι,
κατα την προσφατη επισκεψη μας στο Βατσιμιδι, προσπαθησαμε να εντοπισουμε την υπαρξη φωκιας, αλλά δεν ειδαμε τιποτα.

ετσι αποφασισαμε να κανουμε την φωτογραφιση που ειχαμε αναβαλλει και βουτηξαν δυο υποβρυχιοι σπηλαιολογοι στην λιμνη ωστε να την φωτισουν απο τα μεσα.

με το που αναψαν τα ισχυρα φωτιστικα μεσα στο νερο, διακριναμε ολοι μια φιγουρα να κινειται προς το τοιχωμα της λιμνης και να εξαφανιζεται.

ηταν η φωκια την οποια δεν ειχαμε επισημανει, γιατι προφανως μολις μας ακουσε βουτηξε στο νερο.

πλησιαζοντας στο σημειο που εξαφανιστηκε, οι δυο υποβρυχιοι σπηλαιολογοι ανακαλυψαν με εκπληξη ενα σχισμοειδες ανοιγμα διαμετρου περιπου 1.5 μετρου, που κρυβοταν πισω απο μια πτυχωση των πετρωματων.

περασε δοκιμαστικα ο ενας και διαπιστωσε οτι το ανοιγμα διευρυνοταν μετα απο 2-3 μετρα και ανοιγε σε θαλαμο που δεν εφταναν να φωτισουν τα φωτιστικα του!

φυσικα δεν προχωρησε, αλλά θα επανελθουμε συντομα για υποβρυχια εξερευνηση.

ο νεος θαλαμος βρισκεται προς την πλευρα της στεριας και το νερο του ειναι υφαλμυρο.

επισης υπαρχει μια μικρη διαφορα θερμοκρασιας, με πιο κρυο το νερο του νεου θαλαμου, την οποια ομως ειμασταν ανετοιμοι να μετρησουμε.

βουτηξαν οι υποβρυχιοι σπηλαιολογοι: Πρωτοππαπας Γιαννης - ΦΟΣ και Τριανταφυλλου Γιωργος - ΣΠΕΛΕΟ.

στην φωτογραφιση συμμετειχαν οι Λουκιδης Αλεξανδρος, Τριανταφυλλης Γιαννης - ΦΟΣ και η Λαλου Ελενα - ΣΠΕΛΕΟ.


φωτογραφιες συντομα.
εχω υψοφοβία, έχω κλειστοφοβία, κάνω σπηλαιολογία
Γιάννης Τριανταφύλλης - Φ.Ο.Σ.
Άβαταρ μέλους
Stelios Zacharias
Active Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 2:40 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stelios Zacharias »

Είστε σίγουροι ότι πρόκειται για νέο τμήμα; Ρωτάω επειδή παλιοί υποβρύχιοι του ΣΕΛΑΣ μου έχουν πει για ένα στενό υποβρύχιο τμήμα του σπηλαίου στο οποίο τους έκαναν παρέα οι φώκες... :rock:


edit: #-o
Άβαταρ μέλους
komninos
Registered User
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Δευ Ιουν 02, 2008 5:27 pm
Τοποθεσία: Chalandri

Δημοσίευση από komninos »

Ακριβως παρεα δεν ηταν ετσι οπως την ειδα μπροστα μου, αλλα ναι μια τετοια εικονα για το σπηλαιο την εχω κ εγω.
Άβαταρ μέλους
jbg
Active Member
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 4:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jbg »

τελικα δεν ηταν φωκια, ηταν μανατος! :shock: :shock: :shock:

http://www.foscaving.gr/smf/index.php?t ... g16157#new

και μαλλον συνδεονται το Βατσιμιδι με την Φλοριντα! :roll: :roll: :roll:


:hehe:
εχω υψοφοβία, έχω κλειστοφοβία, κάνω σπηλαιολογία
Γιάννης Τριανταφύλλης - Φ.Ο.Σ.
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
Active Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Άλλο το Βατσινίδι και άλλο το Βατσιμίδι, ή μιλάμε για το ίδιο; :-k
Παναγιώτης Παπαϊωάννου / Σ.ΕΛ.Α.Σ.
Άβαταρ μέλους
andreas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2005 10:24 am

Δημοσίευση από andreas »

Παναγιώτης έγραψε:Άλλο το Βατσινίδι και άλλο το Βατσιμίδι, ή μιλάμε για το ίδιο; :-k

Εικόνα


Το έθιμο της Πρωταπριλιάς το ξέρεις ? :wink:
Ο φθονερός γίνεται εχθρός του εαυτού του. Γιατί κατέχεται συνέχεια από λύπες που μόνος του προκαλεί.

Μένανδρος
Άβαταρ μέλους
ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΣΤΑΣ
Active Member
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 6:48 pm
Τοποθεσία: KAΛAMATA

Δημοσίευση από ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΣΤΑΣ »

GIASAS GIA MESSINIA LETE ? BATSINIDI + 1FOKIA+500 NIKTERIDES STI DEYTERI ETHOYSA. :oops:
Απάντηση