ΦΟΡΟΣ ΤΙΜΗΣ ΣΤΟΝ ΒΑΓΓΕΛΗ ΒΡΟΥΤΣΗ, ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ.

Ενημερωθείτε για τα νέα των σπηλαιολογικών (και όχι μόνο) συλλόγων.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Ξένια Γεωργοπούλου
Active Member
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 26, 2008 11:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

ΦΟΡΟΣ ΤΙΜΗΣ ΣΤΟΝ ΒΑΓΓΕΛΗ ΒΡΟΥΤΣΗ, ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ.

Δημοσίευση από Ξένια Γεωργοπούλου »

Με μεγάλη συγκίνηση παρακολουθήσαμε όλοι οι παρευρισκόμενοι την ταινία που πρόβαλε ο Ε.Ο.Σ. Αθηνών για τον Βαγγέλη Βρούτση στην εκδήλωση που πραγματοποίησε στη μνήμη του την Τετάρτη 20 Ιανουαρίου στην αίθουσα Αντώνη Τρίτση του Πνευματικού Κέντρου του Δήμου Αθηναίων.
Με ιδιαίτερη συγκίνηση διαπίστωσα ότι κάποιες από τις φωτογραφίες που είχα τραβήξει στον Παρνασσό τον Μάιο του 2007 συμπεριλήφθηκαν στην ταινία, και μάλιστα η αγαπημένη μου, με τον Βαγγέλη και άλλους φίλους του ΣΠ.ΕΛ.Ε.Ο. μπροστά στη φωτιά. Την αναδημοσιεύω εδώ, μαζί με τρεις ακόμη φωτογραφίες από άλλες αποστολές. Η μια με τον Θωμά (Θεοδοσιάδη) στην Κάρυστο τον Μάιο του 2008, σε μια σύντομη επίσκεψη στη θεία του Βαγγέλη, πριν μπούμε οι τρεις μας στο σπήλαιο της Αγίας Τριάδας, απ’ όπου και η φωτογραφία με τον Βαγγέλη στα "στολισμένα". Και μια φωτογραφία από την τελευταία μου αποστολή με τον Βαγγέλη στους Γκιάλπηδες, τον Δεκέμβριο του 2008.
Τις 3-4 φωτογραφίες μου που είδα στην παρουσίαση ακολούθησαν δύο του Θωμά Θεοδοσιάδη από την ίδια εκπαίδευση στον Παρνασσό, όπου αναγνώρισα τον εαυτό μου πάνω στους ώμους του Βαγγέλη. Κι ύστερα διάβασα και το κείμενο του Νίκου Νομικού, πρώτο-πρώτο στο φυλλάδιο του Ε.Ο.Σ. που μας δόθηκε στην εκδήλωση, και στάθηκα σ’ ένα σημείο από το τελευταίο του e-mail: “Θα περάσει κανείς από Μεταμόρφωση;” Κάπως έτσι γνώρισα καλύτερα τον Βαγγέλη. Περνώντας από Ηράκλειο να τον πάρω από τη Μεταμόρφωση (έμενε απέναντι από την αδελφή μου) για τον Παρνασσό.

Εικόνα

Εικόνα Εικόνα

Εικόνα


Από την πλευρά του ο ΣΠ.ΕΛ.Ε.Ο. απέτισε το Σάββατο 16 Ιανουαρίου τον δικό του φόρο τιμής στον σπηλαιολόγο Βαγγέλη Βρούτση τοποθετώντας μια πλακέτα στη μνήμη του στην αίθουσα του καταρράκτη στο σπήλαιο της Αγίας Τριάδας Καρύστου.

Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Εικόνα Εικόνα
Είμαι νίντζα, και το κέφι μου θα κάνω!
Απάντηση