ΠΟΡΕΙΑ για τη ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ του ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ στο ΒΟΥΝΟ της ΟΙΤΗ

Ενημερωθείτε για τα νέα των σπηλαιολογικών (και όχι μόνο) συλλόγων.
Άβαταρ μέλους
ΑΠΟΚΡΕΜΙΩΤΗΣ ΣΟΥΛΗΣ
Registered User
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Απρ 11, 2007 9:22 am
Τοποθεσία: Ν.ΑΓΧΙΑΛΟΣ ΒΟΛΟΥ
Επικοινωνία:

ΠΟΡΕΙΑ για τη ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ του ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ στο ΒΟΥΝΟ της ΟΙΤΗ

Δημοσίευση από ΑΠΟΚΡΕΜΙΩΤΗΣ ΣΟΥΛΗΣ »

Παύλιανη – Κουμαρίτσι – Κούβελος – Παύλιανη

ΠΟΡΕΙΑ
για τη ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ του ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ στο ΒΟΥΝΟ της ΟΙΤΗΣ
ΚΥΡΙΑΚΗ 27 ΜΑΪΟΥ 2007

Το βουνό των πεζοπόρων, το βουνό με τα περισσότερα είδη φυτών και λουλουδιών, το βουνό με την πλούσια ιστορία από την αρχαιότητα μέχρι και τη σύγχρονη Ελληνική ιστορία της Εθνικής Αντίστασης, το βουνό που έχει μεγαλώσει γενιές και γενιές, που έχει ανακηρυχθεί Εθνικός Δρυμός και προστατεύεται από Διεθνείς συμβάσεις, έχει μπει στο στόχαστρο μεταλλευτικής εταιρείας και των μηχανισμών της, προκειμένου να μεγιστοποιήσουν τα κέρδη τους.
Είναι χρέος ΟΛΩΝ να προστατεύσουμε ένα από τα σημαντικότερα φυσικά μνημεία απείρου φυσικού κάλλους της χώρας μας, ένα σημαντικό πνεύμονα πρασίνου για όλη την Ελλάδα.
Απαιτούμε από τους κυβερνητικούς αρμόδιους, να μη διανοηθούν να προχωρήσουν σ’ αυτό το έγκλημα. Δεν φτάνουν οι γενικές διακηρύξεις για προστασία του περιβάλλοντος με αφορμή και την αλλαγή των κλιματικών αλλαγών. Χρειάζεται να γίνουν και πράξη με την απόρριψη των προτάσεων της εταιρείας, όπως τις έχουν απορρίψει οι κάτοικοι και όλοι οι φορείς της περιοχής.
Καλούμε όλους τους πολίτες της χώρας μας να συμμετάσχουν
στη ΠΟΡΕΙΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ στο βουνό της Οίτης.
Η πορεία θα ξεκινήσει από την Παύλιανη στις 8.30 π.μ. με κατεύθυνση το Κουμαρίτσι.
Στη συνέχεια θα κατευθυνθεί προς Κούβελο και θα επιστρέψει στην Παύλιανη.
Στο Κουμαρίτσι θα υπάρχει υποδοχή και σύντομη εκδήλωση. Στο Κούβελο θα γίνει ξενάγηση στο χώρο των αρχαιοτήτων.

«Κίνηση πολιτών για την Προστασία του Περιβάλλοντος
στο βουνό της Οίτης»


Πληροφορίες:
Καραγιάννης Παναγιώτης τηλ 2231043020
Σταμέλλος Στέφανος τηλ 2231021007 κιν 6977261256
Άβαταρ μέλους
MALAMA KATERINA
Active Member
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2005 9:35 pm

Δημοσίευση από MALAMA KATERINA »

Πολύ ωραία κίνηση. Μια ιδέα: μήπως η Επιτροπή Προστασίας Σπηλαίων ή γενικότερα η ΣΟΕ μπορεί να εκπροσωπηθεί εκτός από τον ΕΣΕΦ και από κάποιους άλλους σε αυτήν την πορεία; Αν φτιαχόνταν κι ένα φυλλάδιο στο οποίο θα αναγράφονταν η αναγκαιότητα προστασίας του βουνού και από τη δική μας σκοπιά; Σπήλαια δηλαδή και Φαράγγια; Δεν ξέρω.. ιδέες που μόλις τώρα μου έρχονται γράφω...
Μία φορά κι έναν καιρό
ήμουν ελπίδα για τον κόσμο
τώρα μόνη κολυμπώ..


http://lifeaction.blogspot.com/
http://okthisismylife.blogspot.com/
http://www.flickr.com/photos/43010836@N02/
Άβαταρ μέλους
magma
Registered User
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Δευ Δεκ 11, 2006 4:36 pm
Τοποθεσία: Βριλήσσια-Αθήνα

Δημοσίευση από magma »

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΕΓΡΑΨΕ:Πολύ ωραία κίνηση. Μια ιδέα: μήπως η Επιτροπή Προστασίας Σπηλαίων ή γενικότερα η ΣΟΕ μπορεί να εκπροσωπηθεί εκτός από τον ΕΣΕΦ και από κάποιους άλλους σε αυτήν την πορεία; Αν φτιαχόνταν κι ένα φυλλάδιο στο οποίο θα αναγράφονταν η αναγκαιότητα προστασίας του βουνού και από τη δική μας σκοπιά; Σπήλαια δηλαδή και Φαράγγια; Δεν ξέρω.. ιδέες που μόλις τώρα μου έρχονται γράφω...

Καλημέρα σε όλους. Η παραπάνω πορεία αξίζει πιστεύω τη συμμετοχή μας!
Θα προσπαθήσω να πάω...(εκτός απροόπτου). Δεν γνωρίζω αν ένας κούκος φέρνει την Άνοιξη, αλλά σίγουρα η συμμετοχή εκπροσώπων φορέων θα ήταν σημαντική. Επειδή εγώ δεν θα συμμετέχω ως εκπρόσωπος κάποιου φορέα, αλλά ως απλή μάγμα με οικολογική και συλλογική συνείδηση, σας παραχωρώ τα δικαιώματα χρήσης μου ως απλού γραφίστα για να δημιουργηθεί ΕΓΚΑΙΡΩΣ (sorry για τα κεφαλαία), αυτό το έντυπο που αναφέρει η Κατερίνα :idea: !
Παρακαλώ, την Επιτροπή προστασίας σπηλαίων και την Κατερίνα, αν επιθυμούν να γίνει να μου φέρουν υλικό (κείμενο+εικόνα) ΑΜΕΣΑ!

*προυποθέσεις: α) Να έχω το υλικό μέχρι Δευτέρα/Τρίτη 21/22-5,
β) Να έχει συζητηθεί πως θα τυπωθεί και πόσα τεμάχια μέχρι τότε.
γ) Η αισθητική του εντύπου παρακαλώ...δίχως επεμβάσεις!!!( για να το κάνω χαρούμενη! :evil: )
δ) Ααααα!!! και λίγα λόγια για να προλάβουμε!

μάγμα
Άβαταρ μέλους
mamouni
Active Member
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2005 3:55 pm
Τοποθεσία: Άθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mamouni »

Αγαπητή μου Magma,

ως μέλος της νεοσυσταθείσας Επιτροπής Προστασίας Σπηλαίων, με χαρά δέχομαι την πρόσκλησή σου για τη δημιουργία ενός εντύπου που θα αφορά την Προστασία Σπηλαίων και Φαραγγιών. Η συγκεκριμένη ιδέα είναι μέσα στις πρώτες και άμεσες προτεραιότητες της Επιτροπής και η εξεύρεση γραφίστα για την "καλλιτεχνική" επιμέλεια ένα από τα σημαντικότερα προβλήματά μας.
Χαίρομαι ιδιαιτέρως που αυτό το πρόβλημα βρήκε λύση.

Όσο για τη συγκεκριμένη πορεία, δυστυχώς φοβάμαι ότι δεν θα προλάβουμε να έχουμε το φυλλάδιο έτοιμο, γιατί ούτε κείμενα έχουμε προς το παρόν, ούτε συγκεντρωμένες φωτογραφίες. Θα χρειαστεί, δηλαδή, να συγκεντρώσουμε αρκετό υλικό πριν φτιάξουμε κάτι, γιατί ο σκοπός είναι να γίνει μια δουλειά καλή και αξιόλογη και όχι άρπα-κόλλα! Επίσης υπάρχει και το θέμα του κόστους στη μέση, το οποίο αποκλείει τις άμεσες αντιδράσεις.

Λοιπόν, εάν δέχεσαι κι εσύ, εγώ ξεκινάω από τώρα τη δουλειά για τη συγγραφή των κειμένων και τη συγκέντρωση των φωτογραφιών...
Είσαι μέσα, ακόμα κι αν δεν προλάβουμε να το έχουμε έτοιμο για την πορεία αυτή?

Περιμένω την απάντησή σου..

για την Επιτροπή Προστασίας Σπηλαίων
Έρη Τσάλου

Υ.Γ. Στην αισθητική του εντύπου δεν θα υπάρξουν "επεμβάσεις" του τύπου: "κάνε αυτό! κάνε εκείνο!", αρκεί κι εσύ από την πλευρά σου να είσαι διαθετημένη να ακούσεις τις όποιες ιδέες/παρατηρήσεις/προτιμήσεις μας, που ίσως γίνουν, πάνω σε βάση καλής συνεργασίας...
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

mamouni έγραψε:...νεοσυσταθείσας Επιτροπής Προστασίας Σπηλαίων...
Θες να πεις "πρόσφατα ανασυσταθήσας", σωστά? Η επιτροπή υπάρχει εδώ και κάτι χρόνια πλέον (ασχετο το πόσο δραστήρια ήταν μέχρι σήμερα..)
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
mamouni
Active Member
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2005 3:55 pm
Τοποθεσία: Άθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mamouni »

Όσοι έχουν μια μικρή επαφή με τη ΣΟΕ, νομίζω κατάλαβαν τι ήθελα να πω... :wink:
Άβαταρ μέλους
magma
Registered User
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Δευ Δεκ 11, 2006 4:36 pm
Τοποθεσία: Βριλήσσια-Αθήνα

Δημοσίευση από magma »

[quote

Λοιπόν, εάν δέχεσαι κι εσύ, εγώ ξεκινάω από τώρα τη δουλειά για τη συγγραφή των κειμένων και τη συγκέντρωση των φωτογραφιών...
Είσαι μέσα, ακόμα κι αν δεν προλάβουμε να το έχουμε έτοιμο για την πορεία αυτή?


-Μέσα!!!:D

[/quote]

Όσο για τη συγκεκριμένη πορεία, δυστυχώς φοβάμαι ότι δεν θα προλάβουμε να έχουμε το φυλλάδιο έτοιμο, γιατί ούτε κείμενα έχουμε προς το παρόν, ούτε συγκεντρωμένες φωτογραφίες. Θα χρειαστεί, δηλαδή, να συγκεντρώσουμε αρκετό υλικό πριν φτιάξουμε κάτι, γιατί ο σκοπός είναι να γίνει μια δουλειά καλή και αξιόλογη και όχι άρπα-κόλλα! Επίσης υπάρχει και το θέμα του κόστους στη μέση, το οποίο αποκλείει τις άμεσες αντιδράσεις.

-Πιστεύω ότι υπάρχουν ελπίδες για τυπωμένο έντυπο ΚΑΙ για την πορεία στην Οίτη.-Δεν μιλώ για άρπα/κόλα δουλειά/ αλλά για ένα συνοπτικό 2πτυχο φυλλάδιο. Αν έχω δομή εντύπου και 2-3 καλές φωτό(σπήλαιο/φαράγγι) μέσα στο σ/κ το στήνω προσχεδιακά και το διορθώνουμε τις επόμενες μέρες.
Για το κόστος π.χ. 200 τ.μ. ρώτησα ήδη-δεν είναι απαγορευτικό γύρω στα 60ευρώ ψηφ, εκτύπωση. ( ακόμη και μόνη το καλύπτω...αν δεν πάω σε κεινο το φαράγγι...χαχαχα!)



[quote]

Υ.Γ. Στην αισθητική του εντύπου δεν θα υπάρξουν "επεμβάσεις" του τύπου: "κάνε αυτό! κάνε εκείνο!", αρκεί κι εσύ από την πλευρά σου να είσαι διαθετημένη να ακούσεις τις όποιες ιδέες/παρατηρήσεις/προτιμήσεις μας, που ίσως γίνουν, πάνω σε βάση καλής συνεργασίας...

-Θα χαρώ να συνεργαστούμε και να ακούσω προτάσεις. Το σχόλιο το έκανα επειδή α) η αισθητική έκφραση πάει πακέτο με το πως νιώθει για το αντικείμενο ο άνθρωπος που το δημιουργεί. και Β) επειδή καλό είναι να μην επέμβουν ΟΛΑ τα μέλη της σοε πάνω σ'αυτό... (το χω πάθει στο παρελθόν εντός συλλόγου/και είναι κουραστικό). :wink :cry:

Περιμένω νεότερα!
Άβαταρ μέλους
mamouni
Active Member
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2005 3:55 pm
Τοποθεσία: Άθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mamouni »

Super!

Θα προσπαθήσω τότε να γράψω κάτι συνοπτικό (αλλά πλήρες σε νόημα), ώστε να προσπαθήσουμε να προλάβουμε την πορεία και θα κάνω μια κλήση στα μέλη του forum για φωτογραφίες με την ελπίδα ότι θα έχουμε άμεσα ανταπόκριση.

Αργότερα φτιάχνουμε ένα πιο "περιποιημένο" που έχω στο μυαλό μου για παντός είδους χρήση...


Στείλε μου το email σου σε pm...
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

Να συμφωνήσω με την κίνηση αυτή και εγώ μόνο που δεν προλαβαίνω να συμμετέχω αυτή τη φορά. Για συντομία στην πορεία στην Οίτη θα πρότεινα το έντυπο της προστασίας σπηλαίων που (αν) υπάρχει ήδη.Είναι μεν για σπήλαια και δεν είναι το καταλληλότερο αλλά αν υπάρχει είναι ανέξοδο (οπότε magma μου πας εκδρομή) και είναι για σπήλαια δηλαδή κομμάτι του βουνού.
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
Άβαταρ μέλους
MALAMA KATERINA
Active Member
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2005 9:35 pm

Δημοσίευση από MALAMA KATERINA »

Χαίρομαι ιδιαίτερα που η ιδέα μου, σας άρεσε και κινητοποίησε την Επιτροπή Προστασίας Σπηλαίων. Από ότι καταλαβαίνω, από την παντελή απουσία προκλήσεως της Επιτροπής Εκδόσεων, θα προσπαθήσετε να το βγάλετε το φυλλαδιάκι μόνοι σας. Ωραία, δεν είναι και τόσο δύσκολο. Εύχομαι καλή επιτυχία.
Μία φορά κι έναν καιρό
ήμουν ελπίδα για τον κόσμο
τώρα μόνη κολυμπώ..


http://lifeaction.blogspot.com/
http://okthisismylife.blogspot.com/
http://www.flickr.com/photos/43010836@N02/
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

MALAMA KATERINA έγραψε:Χαίρομαι ιδιαίτερα που η ιδέα μου, σας άρεσε και κινητοποίησε την Επιτροπή Προστασίας Σπηλαίων. Από ότι καταλαβαίνω, από την παντελή απουσία προκλήσεως της Επιτροπής Εκδόσεων, θα προσπαθήσετε να το βγάλετε το φυλλαδιάκι μόνοι σας. Ωραία, δεν είναι και τόσο δύσκολο. Εύχομαι καλή επιτυχία.

................Για συντομία στην πορεία στην Οίτη θα πρότεινα το έντυπο της προστασίας σπηλαίων που (αν) υπάρχει ήδη.Είναι μεν για σπήλαια και δεν είναι το καταλληλότερο αλλά αν υπάρχει είναι ανέξοδο (οπότε magma μου πας εκδρομή) και είναι για σπήλαια δηλαδή κομμάτι του βουνού.


Η επιτροπή εκδόσεων το έχει εκδώσει Κατερίνα μου.Δεν είναι καινούριο.Στο καινούριο που θα ετοιμαστεί θα έχει και φαράγγια και περιβαλλοντολογικές ανησυχίες και μόλις υπάρξει το προσχέδιο η επιτροπή εκδόσεων θα το αναλάβει αλλά θέλει ακόμα χρόνο.
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
Άβαταρ μέλους
magma
Registered User
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Δευ Δεκ 11, 2006 4:36 pm
Τοποθεσία: Βριλήσσια-Αθήνα

Δημοσίευση από magma »

Ξεκινώ. Σας ευχαριστώ όλους πολύ για το υλικό:D , μου λείπουν καλές φωτογραφίες φαραγγιών :( . Όποιος έχει παρακαλώ να στείλει στην Έρη μέχρι την Δευτέρα απόγευμα το αργότερο...
Ώστε, να τελειώσει εικαστικά το έντυπο μέχρι Δευτέρα βράδι και να δρομολογηθεί για έγκριση σοε και των αρμόδιων επιτροπών εγκαίρως. :idea:
kofinas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2005 1:06 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kofinas »

ΟΙ ΝΑΡΚΙΣΣΟΙ ΤΗΣ ΟΙΤΗΣ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΝ

Πηγαίνοντας, για να επισκεφτούμε σαν σπηλαιολόγοι τη Καταβόθρα της Οίτης στο οροπέδιό της, συναντάμε ένα σπάνιο στολίδι των ελληνικών βουνών. Αυτό δέχεται πολλούς κινδύνους. Στις 26/5/2006 ακριβώς ένα χρόνο πριν την επικείμενη διαμαρτυρία για την προστασία της ένα ζευγάρι ντόπιων έκοβε τραβώντας τα κοτσάνια με τον ανθό ολόλευκά βαθιά από το βολβό, οπότε αυτοί ξεραίνονται. Την ημέρα εκείνη περνούσε αγώνας ράλι από το οροπέδιο και τους δρόμους που κακώς διανοίχτηκαν ανάμεσα στους νάρκισσους. Με τη πρόσβαση και την μεγάλη επισκεψιμότητα στη περιοχή αυτή δεν πάρθηκαν μέτρα προστασίας με φράχτες ή κάποια φύλαξη.
Μετά τις καλοκαιρινές τον Αύγουστο σε επόμενη επίσκεψή μου διαπίστωσα, ότι υπήρχαν 150 μοσχάρια και 350 γίδια στη θέση αυτή. Έχουν φτιάξει και βρύση που συγκεντρώνονται τα ζώα. Δυστυχώς δεν υπήρχε κανένα κοτσάνι με τους σπόρους, ούτε καν τα φύλλα δαγκωμένα στο έδαφος. Τα ζώα τραβούν το φυτό και το αφαιρούν ολοκληρωτικά από το έδαφος. Μένουν κάποιοι βολβοί που δεν καταστράφηκαν από το τράβηγμα των συλλεκτών ανθρώπων και επιβιώνει το είδος, αλλά για πόσο???
Ως προς αυτό εμείς οι εραστές της φύσης πρέπει να έχουμε άποψη και να προωθούμε λύσεις με διάφορες συνεργασίες, δημοσιότητα, εθελοντισμό κλπ.
Έχω μιλήσει επανειλημμένα σε τηλεοπτικές εκπομπές και η ΟΙΚΟΤΟΠΙΑ δημοσίευσε για το θέμα αυτό το δελτίο τύπου που στείλαμε. Καιρός είναι να προωθήσουμε περισσότερο το θέμα και προπαντός οφείλουμε ευαισθητοποίηση περιβαλλοντική στο κοινό, για το θέμα αυτό του πανέμορφου «νάρκισσου των ποιητών» της Οίτης, όπως καλείται.



ι πανέμορφοι νάρκισσοι στο οροπέδιο.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα




το οροπέδιο ανεβαίνοντας στις κορφές.

Εικόνα




η καταβόθρα της Οίτης
Εικόνα




Ντόπιοι μάζεψαν από μία αγκαλιά άνθη...για το σπίτι τόσα πολλά ή να τα πουλήσουν όπως τις ενδημικές τουλίπες στο Χιονοβούνι του Πάρνωνα που τις πωλούν σε λαϊκές της Καλαμάτας?

Εικόνα



Τον Αύγουστο στο δρόμο προς τη καταβόθρα και στη θέση ανάπτυξης του φυτού τα ζώα έχουν βοσκήσει αυτά.

Εικόνα


Τα μοσχάρια αναχαράζουν την τροφή τους στη βρύση, όπως έκαναν πριν λίγο καιρό τους νάρκισσους ανεβαίνοντας στο οροπέδιο.

Εικόνα


Εικόνα
Γιάννης Κοφινάς
http://www.gianniskofinas.com
Άβαταρ μέλους
magma
Registered User
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Δευ Δεκ 11, 2006 4:36 pm
Τοποθεσία: Βριλήσσια-Αθήνα

Δημοσίευση από magma »

[quote] κατερινα μαλαμά έγραψε: Χαίρομαι ιδιαίτερα που η ιδέα μου, σας άρεσε και κινητοποίησε την Επιτροπή Προστασίας Σπηλαίων. Από ότι καταλαβαίνω, ......, θα προσπαθήσετε να το βγάλετε το φυλλαδιάκι μόνοι σας. Ωραία, δεν είναι και τόσο δύσκολο.



Κάνουμε και πλακίτσα???? :?
Καλάααααα!!! Έβαλες τόσους ανθρώπους στη μπρίζα μ'αυτά που μας λες :idea: :!:....και μετά ....λέμε δεν είναι και τόσο δύσκολο? Ξεκουράσουουου........για σ/κ γιατί από δευτέρα έχουμε δουλειά :wink:
Άβαταρ μέλους
MALAMA KATERINA
Active Member
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2005 9:35 pm

Δημοσίευση από MALAMA KATERINA »

Αυτό που είδα να ετοιμάζεται με ενθουσίασε! Είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΟ!
Με αφορμή αυτό, θα ήθελα να πω και στις υπόλοιπες επιτροπές της ΣΟΕ ότι η Επιτροπή Εκδόσεων θα είναι στο πλευρό τους εάν αποφασίσουν να φτιάξουν ένα φυλλάδιο με σκοπό την προώθηση της δική τους δουλειάς άρα και τη δουλειά και την προσπάθεια της Ομοσπονδίας.
Μία φορά κι έναν καιρό
ήμουν ελπίδα για τον κόσμο
τώρα μόνη κολυμπώ..


http://lifeaction.blogspot.com/
http://okthisismylife.blogspot.com/
http://www.flickr.com/photos/43010836@N02/
Άβαταρ μέλους
mamouni
Active Member
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2005 3:55 pm
Τοποθεσία: Άθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mamouni »

Όπως όλοι καταλάβατε, γίνεται μια ΥΠΕΡ-προσπάθεια για να είναι ΕΓΚΑΙΡΩΣ έτοιμο ένα φυλλάδιο αναφορικά με την προστασία σπηλαίων και φαραγγιών στην περιοχή της Οίτης, από την Επιτροπή Προστασίας Σπηλαίων, την Μαρία Μαγουλα και την Επιτροπή Εκδόσεων και Εντύπων.

Οι πρώτες εκτιμήσεις δείχνουν ότι το φυλλάδιο θα είναι έτοιμο στην ώρα του, κι αν όλα πάνε καλά, τα παιδιά που θα παρευρεθούν στην πορεία, θα έχουν 200 αντίτυπα στη διάθεσή τους για να μοιράσουν. Έτσι βρισκόμαστε στο επόμενο σημαντικό ερώτημα:

ΠΟΙΟΙ ΘΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΕΚΕΙ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΟΥΝ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΝ ΤΑ ΦΥΛΛΑΔΙΑ ΑΥΤΑ?

Ποιοί θα πάνε?
kofinas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2005 1:06 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kofinas »

ΟΙ ΝΑΡΚΙΣΣΟΙ ΤΗΣ ΟΙΤΗΣ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΝ.

Γνωρίζοντας ότι τέλος Μαΐου ανθίζει το πανέμορφο αυτό στολίδι, οι νάρκισσοι, στο άπλετο και πανέμορφο οροπέδιο της Οίτης, το οποίο ξεχωρίζει από τα άλλα λουλούδια στο όμορφο αυτό βουνό, αποφάσισα το τελευταίο Σαββατοκύριακο να πραγματοποιήσω το όνειρο ζωής. Είχα συναντήσει λίγα, μικρής ανάπτυξης, πριν από πολλά χρόνια κατεβαίνοντας από το Αυγό για το Αρκουδόρεμα και τη Βωβούσα. Οι αστραπές στην Πίνδο δεν μου επέτρεψαν να το χαρώ.
Για ώρες το κατέγραφα αυτό με πολλές φωτογραφίες για το αρχείο μου και τελικά με νάρκωσε κυριολεκτικά το άρωμά του. Υπάρχει δίπλα σε μικρές απορροές που εκβάλουν, από την Πυρά του Ηρακλέους στο οροπέδιο της Οίτης, για τη καταβόθρα της. Έχει μία σημαντική ανάπτυξη που δεν περίμενα να δω ποτέ με όσες περιγραφές και αν είχα. Τα σπέρματά του δεν “μεταφέρθηκαν” λίγο παραπέρα ώστε να αναπτυχθούν και δυστυχώς ούτε σε άλλα βουνά συναντώνται εύκολα.
Ποιος να ξέρει άραγε από πότε και πως προήλθε αυτός ο πληθυσμός;
Και όμως ο δρόμος πέρασε μέσα από αυτήν την ανάπτυξη….
Το Σάββατο θα περνούσε το ράλλυ από την Οίτη. Γυρνώντας από την Καταβόθρα, ένα ζευγάρι ντόπιων είχε κόψει μεγάλα μπουκέτα από νάρκισσους τραβηγμένους (διακρίνοντας το λευκό κοτσάνι χαμηλά) καταστρέφοντας τους βολβούς. Αυτό σημαίνει άδικη καταστροφή του φυτού, από την άγνοια του κόσμου. Ποιος ξέρει πόσοι σπόροι είναι γόνιμοι από όλους αυτούς πέντε, δέκα κάθε χρόνο για την ανάπτυξη αυτής της σπάνιας και μοναδικής κοινωνίας του φυτού?
Ποιος γνωρίζει αν υπάρχει μείωση λόγω των κλιματολογικών αλλαγών ή της συλλογής?
Τους σταμάτησα από μακριά και στη συνέχεια τους εξήγησα με κάθε λεπτομέρεια το κακό που κάνουν, ενώ θα έπρεπε οι ίδιοι σαν ντόπιοι, να προστατεύουν το φυτό την εποχή τουλάχιστον της ανθοφορίας του.

Δεν είναι κακή συνήθεια να μαζεύουμε για το σπίτι μας και τον εαυτό μας τέτοια λουλούδια που κινδυνεύουν, που βρίσκονται υπό εξαφάνιση?
Έγινε κάποια χωροταξική μελέτη για τη διάνοιξη των δρόμων που εύκολα θα γινόταν παράκαμψη στην θέση ανάπτυξης του φυτού?
Κακώς οι τοπικοί φορείς δεν ασχολούνται με την προστασία του?
Το δασαρχείο που είναι?
Τι κόστος είναι μία εβδομάδα περιφρούρησης για την εποχή αυτή?
Δεν είναι Εθνικός Δρυμός μεγάλο τμήμα της Οίτης?

Αφιέρωσα τα σαρακοστά-όγδοα γενέθλιά μου σε αυτή τη χαρά, γονατίζοντας μπροστά στο στολίδι αυτό της φύσης και πήρα τη θλίψη μαζί μου φεύγοντας, βλέποντάς το τσακισμένο, από την άγνοια και τον ατομισμό.
Γιατί? Γιατί? Γιατί?

Ας πηγαίνουμε αγαπητοί φίλοι τέτοια εποχή εκεί, για να τους προστατεύουμε.
Μας έχουν ανάγκη οι νάρκισσοι, αλλά και εμείς οι ίδιοι δεν θα χάσουμε από το θέαμα και το άρωμά τους.
Ας κατασκηνώσουμε απέναντι στις πλαγιές και να μη κοιμηθούμε δίπλα τους γιατί δεν είναι τυχαίο το όνομά τους.
Αν υπάρξουν, που επιβάλλεται, μέτρα από κάποιο φορέα ας τα χειροκροτήσουμε και να τα υποστηρίξουμε.
Πρωταρχικά να γίνει παράκαμψη του υπάρχοντα δρόμου, άμεσα να κλείσει με χαντάκι και να περιφραχτεί η κύρια θέση ανάπτυξης του πανέμορφου Νάρκισσου της Οίτης.

Γιάννης Κοφινάς 29/5/2006.


Πράγματι περνούσαν τα χρόνια και δεν κατάφερνα με τόσα που βγαίνουν την άνοιξη να πάω. Τα τελευταία χρόνια πήγα σαν οδηγός με τον ΕΟΣ Αθήνας Μάη του 2004 και με τον Πεζοπορικό το Μάη του 2005. Ήθελα να αναδειχτεί η διαδρομή προς τη Γρανίτσα (Διακόπι www.diakopi.gr και www.gianniskofinas.com/Taxidia/vardousia/gran.htm - 30k - Cached - Similar pages) . Πέρσι έγραψα τα ανωτέρω και τα δημοσίευσα. Περίμενα κάποια κίνηση για το θέμα αυτό όπως και έχει συζητηθεί με τον ΕΟΣ Αθήνας . Δεν κάναμε κάτι. Τα πράγματα άλλαξαν και μαυρίζουν για τα καλά όμως για την πανέμορφη Οίτη. Τα λατομεία από τη μία και οι χιλιάδες ανεμογεννήτριες που προτείνει το ΠΑΠ (περιοχή αιολικής προτεραιότητας) της Ρούμελης στα βουνά της θα τη σακατέψουν για τα πακέτα πάλι.

Θα είμαι στη πρώτη γραμμή υπεράσπισης του βουνού αυτού γιατί σαν εξερευνητής θα πρέπει να ακολουθώ τις δικές μου "Θερμοπύλες" όπως με προστάζει ο "άνθρωπος της φύσης" που είναι μέσα μου και όχι ο "Χρηματάνθρωπος" .
Κάποιον από τους δύο αυτούς έχουμε μέσα μας. Και οι δύο δεν συμβιβάζονται.
Βέβαια στην Ελλάδα έχουμε μία πρωτιά ακόμη που την επιβάλουν οι Χρηματάνθρωποι ...το Υπουργείο Λουλούδια και Μπουλντόζες (Υ.ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε).



Δείτε και το χτεσινό ολόφρεσκο μήνυμα για να δούμε τι γίνεται έξω από τη Καταβόθρα....

"Γιάννη καλησπέρα.
Έχεις δίκιο για το νάρκισσο και για την κακοδιαχείριση του Δρυμού της Οίτης.
Δυστυχώς αυτό το καθεστώς της αδιαφορίας από την επίσημη πολιτεία υπάρχει
με όλες τις προστατευόμενες περιοχές, αλλού λιγότερο και αλλού περισσότερο.
Έχουμε επανειλημμένα καταγγείλει τους βοσκούς στην Οίτη, υποτίθεται ότι
δικάζονται, κάνουν έφεση και πληρώνουν ελάχιστα, ποσά που τους συμφέρει για
να μην πληρώνουν λιβάδια και τσοπάνηδες για τα ζώα τους. Τα έχουν όλο το
καλοκαίρι ελεύθερα, πολλά και το χειμώνα. Μόνο διαμαρτύρονται για τους
λύκους. Η μόνη επώδυνη τιμωρία τους θα ήταν να χάσουν την επιδότηση που
παίρνουν για τα ζώα τους. Αυτό βέβαια έχει πολιτικό κόστος για τους
κυβερνώντες.
Όμως μια άλλη πλευρά της απειλής του νάρκισσου (ή αγριοτριαντάφυλλου, όπως το
λένε οι ντόπιοι) είναι το μάζεμα από επαγγελματίες, που τον πουλάνε στα
ανθοπωλεία της Λαμίας και όχι μόνο. Φέτος, όπως μου είπαν κάποιοι φίλοι είχε
αρκετούς στην Καταβόθρα

φιλικά Σ...."


ΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΘΑ ΕΛΘΟΥΝ?
Γιάννης Κοφινάς
http://www.gianniskofinas.com
Άβαταρ μέλους
MALAMA KATERINA
Active Member
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2005 9:35 pm

Δημοσίευση από MALAMA KATERINA »

Από ότι έμαθα θα συμμετάσχει, στην πορεία, και ο Σ_ΟΚ Καρδίτσας με κάποιους εκπροσώπους του.
¨Οσοι πιστοί προσέλθετε..
Μία φορά κι έναν καιρό
ήμουν ελπίδα για τον κόσμο
τώρα μόνη κολυμπώ..


http://lifeaction.blogspot.com/
http://okthisismylife.blogspot.com/
http://www.flickr.com/photos/43010836@N02/
kofinas
Active Member
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2005 1:06 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kofinas »

ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ (2/2007) ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΩΝ.



ΒΙΩΣΙΜΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΟΙΤΗ

Σας στέλνουμε συνημμένα ανακοίνωση για τη λειτουργία μεταλλείων βωξίτη στην περιοχή του Δ Δ Κουμαριτσίου του δήμου Γοργοποτάμου και τις βιώσιμες δραστηριότητες στην Οίτη

με εκτίμηση
ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ
ΤΩΝ ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ ΠΡΑΣΙΝΩΝ



ΟΙΤΗ: ΒΙΩΣΙΜΕΣ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ
ΠΟΥ ΝΑ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ


Είναι κατανοητό ότι έχει πολλά “όπλα” και γι’ αυτό πρέπει αλλιώς να λογαριάζει κανείς την εταιρεία, που επιδιώκει τη λειτουργία μεταλλείων βωξίτη στο Δ.Δ Κουμαριτσίου του Δήμου Γοργοποτάμου. Μεταχειρίζεται και θα μεταχειριστεί διάφορα μέσα για να πετύχει το σκοπό της. Το πιο σημαντικό βέβαια είναι ότι βάζει μπροστά τους εργαζόμενους και δίνει διάφορες υποσχέσεις για μελλοντικές προσλήψεις, όταν θα πάρει την άδεια εξόρυξης. Ανάλογες είναι οι υποσχέσεις στους μερισματούχους του Αναγκαστικού Συνεταιρισμού “ΚΟΥΒΕΛΟΥ”, στον οποίο ανήκει η διαχείριση του δάσους της συγκεκριμένης περιοχής.

Δεν το λένε, αλλά ο πραγματικός διάλογος θα είναι κάπως έτσι: “Υποθηκεύεις μεν το μέλλον το δικό σου, των παιδιών σου και των εγγονών σου, αλλά σου εξασφαλίζουμε (;;) μια θέση με τον κατώτατο μισθό ή σου δίνουμε κάποιες εκατοντάδες ευρώ το χρόνο”. Εξαθλιώνοντας τους φτωχούς και αποδυναμώνοντας τις ελπίδες των νέων με την ανεργία, εύκολα μπορούν να βρουν υποστηρικτές, πρόθυμους ή διστακτικούς, δεν έχει σημασία, “να βοηθήσουν”. Με ανάλογο τρόπο λειτουργεί ο εκβιασμός και στους ήδη εργαζόμενους της εταιρείας και στους εργαζόμενους του νομού γενικότερα.

Και η μεν εταιρεία κάνει πολύ καλά τη δουλειά της, αλλά οι τοπικοί άρχοντες και η πολιτεία έχουν ευθύνη για την κατάσταση αυτή, και όχι τόσο οι κάτοικοι, που ίσως υποκύψουν ή ξεγελαστούν και συμφωνήσουν. Σε κάθε περίπτωση ο εκβιασμός είναι υπαρκτός και από ό,τι φαίνεται θα τον έχουμε για πολύ ακόμα μπροστά μας.

Μέχρι σήμερα η στάση των κατοίκων του Κουμαριτσίου και των κατοίκων όλου του δήμου Γοργοποτάμου, αλλά και της κοινότητας Παύλιανης, είναι σαφής απέναντι στην λειτουργία των μεταλλείων. Όμως η επιμονή και η δραστηριότητα, που αναπτύσσει η εταιρεία, ιδιαίτερα στην Αθήνα, τους υποχρεώνει να είναι σε εγρήγορση. Είναι ανάγκη να παρακολουθούν την υπόθεση από κοντά και να επαναβεβαιώνουν την απόφασή τους να μην χαρακτηριστεί Μεταλλευτική η περιοχή αυτή του Κουμαριτσίου. Τη δική τους σθεναρή αντίσταση είναι ανάγκη να επαναβεβαιώσουν και οι τοπικοί φορείς με πρώτο το δήμο Γοργοποτάμου, που έχει αποφασιστικό ρόλο στην εξέλιξη των πραγμάτων. Κάθε ολιγωρία ή διφορούμενη τοποθέτηση, θα μπορούσε να δημιουργήσει προβλήματα, και φυσικά κάτι τέτοιο θα ήταν αποτέλεσμα σκοτεινών διεργασιών.

Στο τελευταίο Νομαρχιακό Συμβούλιο τόσο η συμπολίτευση και ο κ Νομάρχης, όσο και η αντιπολίτευση, προσπάθησαν να ισορροπήσουν “στην κόψη του ξυραφιού”, βάζοντας από τη μια τους εργαζόμενους και από την άλλη τους κατοίκους του Κουμαριτσίου. (Αμφιβάλουμε αν τους απασχολεί το περιβάλλον και η βιώσιμη ανάπτυξη…) Αντί όμως γι’ αυτό, θα έπρεπε να έχουν ήδη έτοιμη την πρόταση για την ανάπτυξη της ευρύτερης περιοχής της Οίτης. Να έχουν ήδη αναγάγει σε θέσεις εργασίας τις αναπτυξιακές προτάσεις με άξονα τον αγροτουρισμό, τη βιολογική γεωργία και τις άλλες ήπιες μορφές. Να δώσουν προτεραιότητα στη μελλοντική απορρόφηση όλων των πιθανών απολυμένων της εταιρείας, που διαμένουν στην περιοχή. Έτσι μόνο θα αμβλυνθεί ο εκβιασμός και η απειλή. Διαφορετικά είναι εκτεθειμένοι γιατί εγκαταλείπουν τους κατοίκους, τους εργαζόμενους και το περιβάλλον, έρμαια στα χέρια των κάθε λογής συμφερόντων.

Λαμία, 12/2/2007


ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΕΦΑΝΟ ΣΤΑΜΕΛΛΟ ΕΧΟΥΜΕ ΕΙΔΗΣΗ, ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΡΩΤΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟΙ, ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΘΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ.


καλημέρα Γιάννη
Σου στέλνω ένα απόσπασμα από το οργανωτικό μας κείμενο
Υποδοχή – φιλοξενία όσων έρθουν από την προηγούμενη μέρα για να συμμετάσχουν στη πορεία
- Όσοι μπορούν να κάνουν κατασκήνωση, να τους προτείνουμε: τα Πευκάκια, την αυλή του σχολείου, το Παρκάκι, το Μονισόρι, κ.λ.π..

- Το Σάββατο το βράδυ μπορεί να γίνει μια συγκέντρωση γνωριμίας στο Κατσίμπα

- Να υπάρξει προσπάθεια να καταγράψουμε συμμετοχές φορέων και προσώπων που θα παρευρεθούν.



Κατά τα άλλα πολύ ωραία η συζήτηση που γίνεται στο forum της ιστοσελίδας και βοηθάει



φιλικά

Στέφανος
Γιάννης Κοφινάς
http://www.gianniskofinas.com
Άβαταρ μέλους
magma
Registered User
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Δευ Δεκ 11, 2006 4:36 pm
Τοποθεσία: Βριλήσσια-Αθήνα

Δημοσίευση από magma »

mamouni έγραψε: Όπως όλοι καταλάβατε, γίνεται μια ΥΠΕΡ-προσπάθεια για να είναι ΕΓΚΑΙΡΩΣ έτοιμο ένα φυλλάδιο αναφορικά με την προστασία σπηλαίων και φαραγγιών στην περιοχή της Οίτης, από την Επιτροπή Προστασίας Σπηλαίων, την Μαρία Μαγουλα και την Επιτροπή Εκδόσεων και Εντύπων.

Ήθελα να πω ότι είναι μια ΟΜΑΔΙΚΗ-προσπάθεια, και εφόσον αναφέρεται το όνομα μου παραπάνω να πω Μ.Μ..... μέλος σπελεο.


mamouni έγραψε:Οι πρώτες εκτιμήσεις δείχνουν ότι το φυλλάδιο θα είναι έτοιμο στην ώρα του, κι αν όλα πάνε καλά, τα παιδιά που θα παρευρεθούν στην πορεία, θα έχουν 200 αντίτυπα στη διάθεσή τους για να μοιράσουν....

Οι δεύτερες εκτιμήσεις θέλουν :twisted: τα στοιχεία των 2 νέων συλλόγων της ΣΟΕ για να υλοποιηθεί το εντυπάκι.
Κάποιος από τις αρμόδιες επιτροπούλες να βοηθήσει άμεσα? (pm) :arrow: :wink:

A!!! και όταν τελειώσει όλο αυτό...κάποιος σπηλαιολόγος εδώ γύρω...???? να μου πει πως κάνω quote? :(
Άβαταρ μέλους
elena
Active Member
Δημοσιεύσεις: 1068
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2005 12:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από elena »

magma έγραψε:Οι δεύτερες εκτιμήσεις θέλουν :twisted: τα στοιχεία των 2 νέων συλλόγων της ΣΟΕ για να υλοποιηθεί το εντυπάκι.
Κάποιος από τις αρμόδιες επιτροπούλες να βοηθήσει άμεσα? (pm) :arrow: :wink:
Δες pm

magma έγραψε:A!!! και όταν τελειώσει όλο αυτό...κάποιος σπηλαιολόγος εδώ γύρω...???? να μου πει πως κάνω quote? :(
Για αρχή αντί για "Post Reply", πάτα "Quote" στο μήνυμα που θέλεις να αναφερθείς με quote. Θα σου ανοίξει το παράθυρο που θα σου άνοιγε και με το "Post Reply" μόνο που τώρα θα έχει μέσα τα λογάκια που θέλεις να κάνεις quote. Κράτά όποιο κομμάτι θέλεις από το μήνυμα προσέχοντας να μη σβύσεις τον κώδικα που βάζει αυτόματα το πρόγραμμα :wink:
:coffee: Έλενα Λάλου :speleo:
.....
Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί είν' ο προορισμός σου.
Αλλά μη βιάζεις το ταξίδι διόλου....
Άβαταρ μέλους
MALAMA KATERINA
Active Member
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2005 9:35 pm

Δημοσίευση από MALAMA KATERINA »

Έμαθα ότι ο Αποκρεμνιώτης ο Σούλης έσπασε το πόδι του. Εύχομαι περαστικά και γρήγορα όρθιος!
Μία φορά κι έναν καιρό
ήμουν ελπίδα για τον κόσμο
τώρα μόνη κολυμπώ..


http://lifeaction.blogspot.com/
http://okthisismylife.blogspot.com/
http://www.flickr.com/photos/43010836@N02/
xaris
Active Member
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2005 3:07 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από xaris »

Περαστικά και από εμένα Σούλη και υπομονή.
Χάρης
Μέλος του Ομίλου Σπηλαιολογίας Ναυπλίου

ΜΗΔΕΝΙ ΔΙΚΗΝ ΔΙΚΑΣΗΣ ΠΡΙΝ ΑΜΦΟΙΝ ΜΥΘΟΝ ΑΚΟΥΣΗΣ
ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΥΛΟΙ
H.U.E.
Άβαταρ μέλους
caspex
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 8:11 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από caspex »

Περαστικά να είναι και εύχομαι να μην είναι πολύ σοβαρό σπάσιμο...
Κώστας Αδαμόπουλος
______________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο
Άβαταρ μέλους
geoski
Active Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Τετ Φεβ 08, 2006 11:48 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geoski »

Περαστικά και από εμένα Σούλη γρηγορη & καλη αναρρωση :P
Η ζωή είναι πολύ σύντομη... Συγχώρα γρήγορα, Αγάπα αληθινά & ζήσε Ασταμάτητα !!!
Απάντηση